Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
[awatar]
Jaworzno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 751 91 92
Województwo: śląskie
Adres: ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
E-mail: poczta@mbp.jaworzno.pl

Nowoczesna biblioteka swoje tradycyjne formy działalności musi wzbogacać o metodykę jaką daje Internet i współczesne narzędzia technologiczne. Dziś w obliczu pandemii, działania online bibliotek nabrały nowej wartości i większego znaczenia - pozwalają utrzymać, pomimo ograniczeń, kontakt z czytelnikami i rozwijać go o nowe możliwości. Natomiast w przyszłości, obecność bibliotek w wirtualnej przestrzeni może być aspektem aktywności wzmacniającym ich tradycyjne funkcjonowanie, poprzez kreowanie rozwiązań hybrydowych, czyli umiejętne łączenie działalności analogowej z online. Serdecznie zachęcamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu pt. Nowe technologie w animacji czytelnictwa, które przeprowadzimy w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

• OPIS SZKOLENIA
Uczestnicy szkolenia przez kilka godzin zanurzą się w świat pełen innowacyjnych i nowatorskich pomysłów, które pomogą im zaktywizować użytkowników. Szkolenie pozwoli na poznanie nowych metod, ale przybliży także narzędzia i aplikacje, które można z powodzeniem wykorzystać w codziennej pracy. Czy to do obróbki audio i wideo, czy do stworzenia plakatu, ulotki informacyjnej, zaproszenia na wydarzenie. Szkolenie w funkcjonalny sposób przybliży znaczenie terminów: gamifikacja, innowacje w bibliotece. Uczestnicy zdobędą wiedzę o aktualnych trendach i sposobach przyciągnięcia użytkowników do biblioteki.
• TERMIN - 27 maja 2021 r.
• GODZINY - 9.00-14.00
• FORMA - Szkolenie online
• ZGŁOSZENIA - Karty zgłoszeń należy przesłać na adres abzowska@biblioteka.jaw.pl do 20 maja 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.
• KTO PROWADZI SZKOLENIE?

Marcin Skrabka - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta MKiDN w zakresie zarządzania kulturą i wspierania rozwoju kadr kultury. Członek stowarzyszenia EURead (Stiftung Lesen).Całe życie zawodowe związany z książkami, edukacją kulturalną oraz nowymi technologiami. Przez wiele lat pracował jako wydawca w Wolters Kluwer Polska. Założyciel i współtwórca (w latach 2012- 2014) wydawnictwa Książkowe Klimaty i portalu czeskieklimaty.pl. Wierzy w siłę literatury i bibliotek. Badacz zjawisk kulturowych, zwłaszcza w zakresie edukacji kulturowej, budowania nowoczesnej oferty instytucji kultury oraz wykorzystania big data w zarządzaniu kulturą. Twórca koncepcji programowych i programów nauczania dla m. in. Instytutu Studiów Klasycznych i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Informacji Naukowej i Bibl­iote­kozn­awst­wa czy też Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy „SKiBA”. Ma na swoim koncie projekty (service design) bibliotek zarówno cyfrowych jak i tradycyjnych – m.in. dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz MBP Wrocław (Centrum Innowacji Przejście). Na co dzień prowadzi inicjatywę Good Books (goodbooks.pl) skupiającą edukatorów zajmujących się podnoszeniem kompetencji kadr kultury. W 2019 roku powołał do życia markę Good Games (goodgames.pl), gdzie wraz z fińskim Team Action Zone, pracuje nad sposobami łączenia nowych technologii z tradycyjnymi książkami, szczególnie w zakresie gamifikowania treści książek jako jednego ze sposobów promocji czytelnictwa wśród najmłodszych pokoleń. 210518_kkb.jpg

210518_kkb.jpg 210518_kkb
jpg, 148 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

O tym, jak wielką moc ma odpowiednio dobrana muzyka, jak kojąco wpływają na psychikę, umysł oraz ciało właściwie zestawione kompozycje dźwięków, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Kto z nas nie ma ulubionej piosenki czy frazy towarzyszących nam w najważniejszych momentach życia, przywołujących wspomnienia, kojarzących się z konkretnymi sytuacjami, osobami, miejscami… Uzdrawiającą siłę muzyki wykorzystują w swojej pracy neurolodzy, psychologowie, terapeuci, pedagodzy. Kolejne badania potwierdzają jej wpływ na rozwój i kształtowanie procesów poznawczych na każdym etapie – od niemowlęctwa czy wręcz okresu prenatalnego włącznie. Niezwykłe możliwości i właściwości tej dyscypliny sztuki poznawać będziemy podczas warsztatów pn. Music-therapy-book, organizowanych w naszej bibliotece w ramach trzeciej edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Cykl podzielony został na dwa bloki warsztatowe oraz wieńczące je koncerty. Uczniów szkoły podstawowej w świat dźwięków wprowadzi Basia Janyga - Dyrektor Metodyczny Fabryki Talentów. Zainspirowana ludźmi i ich rozwojem. Absolwentka anglistyki, ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie psychologii przywództwa. Od 15 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Trener wokalny, trener szybkiego czytania, technik efektywnej nauki i rozwoju inteligencji. Finalistka programu The Voice of Poland, laureatka wielu muzycznych festiwali, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, aktorka Krakowskiego Teatru Muzy. Trzy spotkania odbędą się w terminach: 31 maja oraz 7 czerwca.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 210518_janyga.jpg

210518_janyga.jpg 210518_janyga
jpg, 167 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Młodzieżowe kampanie na rzecz czytelnictwa. Szkolenie online dla bibliotekarzy
Kontynuując tematykę obecności młodzieży w bibliotece, serdecznie zapraszamy na kolejne, bezpłatne szkolenie odbywające się w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. Kompas kreatywnego bibliotekarza, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pt. Młodzieżowe kampanie na rzecz czytelnictwa. Patronami medialnymi projektu są lokalne gazety: Puls Jaworzna i Extra Jaworzno.

OPIS SZKOLENIA
Uczestnicy szkolenia wspólnie z prowadzącą zastanowią się, jak zachęcić młodych ludzi do czytania; co zrobić żeby biblioteka była dla nich miejscem atrakcyjnym, jak pracować z młodzieżą i wychodzić naprzeciw jej oczekiwaniom? Znalezienie odpowiedzi nie będzie trudne, gdy wysiłek skoncentrowany zostanie na tworzeniu kampanii na rzecz czytelnictwa młodzieży. Bibliotekarze dowiedzą się w jaki sposób przekonać młodych, że czytanie jest sposobem nie tylko na znalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania, ale także na budowanie więzi z rówieśnikami i twórcze spędzanie czasu. Szkolenie pozwoli posiąść wiedzę, jak pracować z młodymi i sprawić, by postrzegali bibliotekę jako miejsce im przyjazne, otwarte na ich zainteresowania. Spotkanie będzie okazją do wypracowania schematu kampanii promującej czytelnictwo w bibliotekach publicznych oraz poznania dobrych praktyk w zakresie rozwijania w bibliotece młodzieżowego wolontariatu.

TERMIN - 21 maja 2021 r.

GODZINY - 9.00-14.00

FORMA - Szkolenie online na platformie Zoom

ZGŁOSZENIA - Karty zgłoszeń należy przesłać na adres abzowska@biblioteka.jaw.pl do 14 maja 2021 r. Liczba miejsc ograniczona.

ZAŚWIADCZENIA. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach wystawione przez Fundację Civis Polonus

KTO PROWADZI SZKOLENIE?

dr Olga Napiontek – kierowniczka projektów adresowanych do bibliotek. Autorka szkoleń dla bibliotekarzy, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych na temat młodzieży w bibliotekach. Pracuje z bibliotekarkami i bibliotekarzami, prowadząc szkolenia, których celem jest otwarcie bibliotek na młodych, sprawienie aby w bibliotekach publicznych była młodzież oraz aby oferta tych instytucji była stworzona w dialogu z młodymi i adekwatna do ich potrzeb i zainteresowań. Na co dzień wiceprezeska zarządu Fundacji Civis Polonus, obroniła doktorat z socjologii, dotyczący edukacji obywatelskiej w gimnazjach. Edukacją obywatelską zajmuje się na różne sposoby: jest autorką badań i artykułów z dziedziny edukacji obywatelskiej i dialogu obywatelskiego, trenerką projektującą i prowadzącą warsztaty dla nauczycieli, bibliotekarzy, urzędników i młodych ludzi (ponad 700 godzin szkoleniowych), twórczynią i kierowniczką projektów Fundacji Civis Polonus, umożliwiającym znaczące uczestnictwo obywatelskie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Najważniejszy z nich to Młodzieżowe Rady Dzielnic i Gmin, w ramach którego od 2004 roku wypracowujemy procedury konsultacji decyzji podejmowanych przez władze lokalne z młodzieżą. Tworzy projekty na rzecz lepszej edukacji obywatelskiej w szkołach, a szczególnie samorządności uczniowskiej. Edukację obywatelską dorosłych wzmacnia poprzez rozwijanie konsultacji i wspó­łdec­ydow­ania­ na poziomie lokalnym. Od kilku lat pracuje z bibliotekami publicznymi nad wzmacnianiem ich funkcji jako miejsc edukacji i zdobywania doświadczenia.
210506_kkb.jpg

210506_kkb.jpg 210506_kkb
jpg, 141 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

11 maja 2021 r. w ramach inauguracji cyklu „Fanfik-book”, stanowiącego jeden z elementów projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3”, odbędzie się spotkanie autorskie online z Marcinem Koziołem. Pisarz, twórca literatury dla dzieci i młodzieży, autor lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” oraz „Gwiazda Blachonosego”, tylko w samym 2019 roku spotkał się z 25 000 czytelników. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem informatycznych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci).
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
źródło: www.marcinkoziol.com 210511_spotkanie_marcin_koziol.jpg

210511_spotkanie_marcin_koziol.jpg 210511_spotkanie_marcin_koziol
jpg, 182 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Szanowni Państwo z radością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przystąpiła do realizacji projektu pn. „Kompas kreatywnego bibliotekarza”, umożliwiającego pracownikom bibliotek podniesienie kwalifikacji w zakresie promocji czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i seniorów oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w codziennej działalności ich placówek. Program obejmuje 10 szkoleń skupionych wokół 2 bloków zagadnieniowych:

  1. Nowe technologie. Komunikacja wirtualna w Bibliotece

  2. Techniki budowania relacji, pogłębiania osobistych zasobów i umiejętności bibliotekarzy.

Projekt proponuje działania, których celem jest wsparcie bibliotekarzy w tworzeniu atrakcyjnej oferty usług dla młodzieży – jako jednej z najbardziej nieobecnych w bibliotekach grup czytelników i seniorów – narażonych na wykluczenie cyfrowe i izolację. W obecnych czasach, obok rzetelnego warsztatu bibliotekarza równie cenna i oczekiwana jest przez czytelników szeroko rozumiana kreatywność i innowacyjność. Co to tak naprawdę oznacza, w jakich obszarach się wyzwala? Jak je obudzić i rozwinąć z korzyścią dla siebie samego, biblioteki i jej czytelników? Jakie narzędzia pracy /w tym te technologiczne/ możemy skutecznie wykorzystać? Na te zagadnienia będziemy starać się znaleźć odpowiedzi i rozwiązania oraz przygotować warsztat metodyczny służący codziennej pracy. Do współpracy przy realizacji programu zaprosiliśmy trenerów, spec­jali­zują­cych­ się w nowoczesnych mediach, mających wiedzę na temat problemów wynikających w relacjach z trudnym czytelnikiem, prowadzących projekty z zakresu przygotowania oferty kulturalnej i czytelniczej dla młodzieży i seniorów. Rezultatem będzie wiedza ułatwiająca pracę i relacje z czytelnikiem młodzieżowym oraz seniorem, by przyciągnąć ich do bibliotek, integrować i zachęcić do uczestnictwa w kulturze, w tym czytelniczej. Efektem będzie przede wszystkim nowy zasób kompetencyjny kadry, a także konspekty, plany zajęć. Ze względu na pandemię większość szkoleń będzie odbywać się online.

Projekt „Kompas Kreatywnego Bibliotekarza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi projektu są: Puls Jaworzna i Extra. glowny_KKB.jpg

glowny_KKB.jpg glowny_KKB
jpg, 143 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w prze­dsię­wzię­ciac­h organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie w ramach kolejnej, trzeciej już, edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”. Proponowane aktywności obejmą 7 cykli, z których każdy będzie składać się z kilku spotkań warsztatowych, imprez z twórcami, artystami, autorami:
ZIN-BOOK – czyli o powstawaniu niep­rofe­sjon­alne­go czasopisma
BODYPAINTING-BOOK – sztuka wykorzystująca ciało jako powierzchnię dzieła plastycznego
FANFIK-BOOK – warsztaty tworzenia fanfików, czyli tekstów inspirowanych znanymi utworami literackimi (pisanie alternatywnych zakończeń, rozwijanie wątków fabularnych)
MEMORIS-BOOK – zajęcia z zakresu pisania kreatywnego na przykładzie dziennika z czasów pandemii
SCRAB-BOOK – artystyczne ozdabianie albumów, kartek, pamiętników
MUSIC-THERAPY-BOOK – spotkania wykorzystujące uzdrawiającą moc literatury i muzyki
PLAY-BOOK – tworzenie literackiej gry mobilnej
Zorganizujemy również konferencję podsumowującą projekt, obejmującą: wykład,
prezentacje i wystawę. Planowanymi efektami materialnym będą m.in.: filmy, fotografie, gra mobilna.
Nowy program obejmie szereg ambitnych inicjatyw kulturalnych, opartych na twórczych i innowacyjnych formach artystycznych promujących czytelnictwo, książkę oraz sztukę.
Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada.

2104_PKPB_3.jpg

2104_PKPB_3.jpg 2104_PKPB_3
jpg, 204 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

2021 rok to czas wielu jubileuszy i okazji do świętowania, również w naszej Bibliotece. Jednym z nich jest 20. lecie Ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom, w której realizację jesteśmy zaangażowani od ponad 10 lat, pełniąc w strukturach Fundacji ABC XXI funkcję koordynatora wojewódzkiego i promując za pośrednictwem bibliotecznych wydarzeń czytelnictwo wśród najmłodszych. Naszą misją stało się przekonanie, że każdy młody człowiek dla właściwego rozwoju emocjonalnego potrzebuje codziennych kontaktów z literaturą, a biblioteka jest instytucją, która będzie go wspierać w tym zakresie. Ułatwiając dzieciom obcowanie z różnorodnymi tekstami umożliwiamy im rozwój indywidualnych preferencji czytelniczych, pomagamy w trudnym procesie edukacji, uczymy uniwersalnych wartości moralnych, które pozwolą im w przyszłości dokonywać właściwych życiowych wyborów. Chcąc nadać jubileuszowi odpowiedni wydźwięk i dotrzeć z ofertą do wszystkich mieszkańców miasta, przygotowane przez naszą Bibliotekę inicjatywy rocznicowe odbywać się będą pod wspólnym hasłem „Niech będzie głośno wokół głośnego czytania”. W sposób szczególny będziemy również obchodzić tegoroczny Ogólnopolski Tydzień czytania dzieciom, łącząc go z Dniem Matki i Dniem Dziecka. Choć nasze plany obejmują cały rok, to właśnie w okresie od 26 maja do 1 czerwca, odbywać się będą najważniejsze przedsięwzięcia w ramach 20-lecia. Planujemy również nagrać audiobooka pt. „Bibliotekarze z Jaworzna dla dzieci”, prezentującego autorską interpretacje, znanych tekstów dla najmłodszych w wykonaniu pracowników Biblioteki. Wierzymy, że będzie to czas – na przekór pandemii – wyjątkowo pozytywny dla wszystkich miłośników książek i czytelnictwa.
Świętujcie z nami! 210323_CPCD.jpg

210323_CPCD.jpg 210323_CPCD
jpg, 304 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w organizowanym przez nas Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, który w roku bieżącym ogłoszony jest po raz 25. Tegoroczna odsłona literackich zmagań, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń, będzie miała wyjątkową oprawę. W 2021 r. mija bowiem 120 lat od historycznego momentu nadania praw miejskich naszemu miastu. W ciągu minionego wieku Jaworzno stało się ważnym ośrodkiem życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Kolejna edycja Konkursu, odbywającego się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta, doskonale wpisuje się w jubileusz obchodów rocznicy.
Zapraszając do pisania, pragniemy, by uczestnicy konkursu mogli wypowiedzieć się, w wybranej przez siebie formie literackiej, na dowolny temat, wyrażając za pomocą słowa pisanego swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą. Niech zachętą do udziału w konkursie będą słowa dr. hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka – Dyrektora Biblioteki Śląskiej, mówiące o tym czym jest organizowane przez nas od wielu już lat przedsięwzięcie: „To nie tylko rywalizacja, turniej, agon, ale może przede wszystkim spotkanie osób, dla których czytanie i pisanie mają egzystencjalne znaczenie. Spotkanie ludzi, którzy są sobie bliscy, bo łączy ich to, ze nie potrafią myśleć, wyrażać siebie, żyć bez literatury”.

Aby wziąć udział w Konkursie należy:
- napisać utwór prozatorski lub poetycki, zgodnie z zasadami zawartymi w § 4 pkt. 3 Regulaminu i przesłać go do Biblioteki w terminie do 31 marca 2021 r.,
- dołączyć do tekstu uzupełnioną Kartę Zgłoszenia wraz z wszystkimi wymaganymi podpisami.

Na laureatów czekają nagrody w postaci symbolicznych medali (złotych, srebrnych i brązowych), tradycyjnych piór od Prezydenta Miasta oraz cennych książek. Wszystkie zwycięskie teksty zostaną opublikowane w pokonkursowym wydawnictwie „Laureaci. XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.

Nie pisz do szuflady! Podziel się z nami swoim talentem i zostań laureatem tegorocznej edycji!

Więcej informacji na stronie www.biblioteka.jaw.pl. Regulamin dostępny jest we wszystkich placówkach MBP w Jaworznie.

Patronat Honorowy: Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna

Wspó­łorg­aniz­ator­ami konkursu są: Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz Wydział Edukacji UM w Jaworznie.

Patroni: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom

Patroni medialni: „Extra”, „Puls Jaworzna”, „Żółty Jeż”, portal sbp.pl.
plakat_zlote_pioro_v2.jpg

plakat_zlote_pioro_v2.jpg plakat_zlote_pioro_v2
jpg, 152 KiB, 724x1024
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-12-6
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie 50.21006 19.27497 ul. Rynek Główny 17 43-600 Jaworzno

Od wielu lat początek prze­dświ­ątec­zneg­o okresu w jaworznickiej Bibliotece Głównej, wyznacza spotkanie ze Świętym Mikołajem. Nie inaczej będzie w tym roku, choć ze względu na pandemię wydarzenie to przybierze inną niż dotychczas formę. Podobnie jak wiele bibliotecznych inicjatyw przeniesione zostanie do sieci. 6 grudnia o godz. 10.00 zapraszamy najmłodszych mieszkańców miasta do obejrzenia, opartego na motywach baśni H. Ch. Andersena przedstawienia online pn. „Kryształowa Królowa Śniegu”. To muzyczny spektakl wzbogacony efektami multimedialnymi, rozbudowaną, przestrzenną scenografią i pięknymi kostiumami. Historia, choć opowiedziana na nowo, niesie ze sobą to samo uniwersalne i ponadczasowe przesłanie, że miłość jest najsilniejszym, najważniejszym z uczuć i może pokonać wszystkie przeszkody. Inscenizację zakończy występ Mikołaja, który złoży wszystkim życzenia. Link do wydarzenia udostępniony zostanie na bibliotecznym Facebooku. krysztalowa_krolowa_sniegu.jpg

krysztalowa_krolowa_sniegu.jpg krysztalowa_krolowa_sniegu
jpg, 173 KiB, 724x1024
Komentarze (0)

„Przeżyjmy to jeszcze raz”, pod takim hasłem zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej w fotograficznym skrócie wydarzenia zorganizowane przez naszą bibliotekę w ramach projektu „Perf­orma­tywn­aksi­ążka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”. W reportażowym ujęciu przypomnimy warsztaty i spotkania składające się na pięć cykli:
- Baju, baju-book
- Design-book
- Self-body-book
- Street-book
- Zródło-book
oraz Happening „Biblioteczne Laboratorium Kultury”.
W wymienionych inicjatywach wzięli udział artyści, literaci, autorzy i specjaliści z wielu dziedzin:
Janusz Leon Wiśniewski, Anna Gibasiewicz, Marcin Szczygielski, Teresa Cwalina, prof. Jerzy Bralczyk, aktorzy – Katarzyna i Andrzej Kopczyk, Krzysztof Petek, Stefan Gąsieniec, Paweł Wakuła, Maria Parczewska, Janusz Byszewski.
Warsztaty z zakresu: genealogii, sztuki opowiadania, tworzenia ilustracji dotykowej, mowy ciała, fotografii artystycznej prowadzili:
historycy i archiwiści ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, Katarzyna Enemuo, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Magdalena Dziedziak-Wawro, Jakub Byrczek, Konrad K. Pollesch, Barbara Górniak, Halina Morcinek.
Z powodu obecnej sytuacji i związanych z nią ograniczeń, tylko część wydarzeń udało nam się zorganizować w realnych przestrzeniach biblioteki. Na pozostałe zaprosiliśmy do wirtualnego świata Internetu, by za pośrednictwem Facebooka i naszego kanału YouTube umożliwić zobaczenie nagrań lub zachęcić do udziału w rozmowach „na żywo”. Zapisy wideo dostępne są na naszej stronie www.biblioteka.jaw.pl (Miejska Biblioteka Publiczna online) lub przez kliknięcie w poniższy link:
www.youtube.com
Ze względu na czasowe zamknięcie biblioteki zdjęcia prezentujemy w postaci e-wystawy.
Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.
www.biblioteka.jaw.pl 201120_PKPB_w_fotografii.jpg

201120_PKPB_w_fotografii.jpg 201120_PKPB_w_fotografii
jpg, 168 KiB, 724x1024
Komentarze (0)
1
...
10 11 12 13 14 15 16
...
19
gabriela.fudali
kanskabarbara
katprotom
kapinos
danan
klaudiaguzik.kg
mariap
malgos14
piotr14
martyna.szkaradek
edwiga
palianj
grzegorz.latala
monikakorcala
malgorzatapiszczek66
kdlugajczyk03

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo