Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie
[awatar]
Baranów GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7410060
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 21
63-604 Baranów
E-mail: biblioteka@baranow.pl

Poniedziałek 10.00-18.00
Wtorek 8.00-16.00
Środa 8.00-16.00
Czwartek 8.00-17.00
Piątek 8.00-16.00

Zachęcamy do zwiedzania i odwiedzin Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie.

Komentarze (0)

W Filii bibliotecznej w Mroczeniu zakończyliśmy tegoroczne warsztaty wakacyjne dla dzieci pn. „Barwy lata”, które odbywały się od 11 do 25 sierpnia. Dzięki ich różnorodności najmłodsi mogli rozwijać swoją wyobraźnię i sprawność manualną, a wspólne czytanie i zabawy pozwoliły im się zintegrować. Warsztaty zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez dyrektor książnicy Edytę Lesiak oraz bibliotekarza Annę Kaczmarek. W trakcie pierwszych zajęć dzieci miały okazję eksperymentować z mieszaniem kolorów i tworzyły prawdziwe dzieła sztuki podczas wspólnych doświadczeń z wykorzystaniem głównie wody, kolorowych barwników i artykułów spożywczych. Efektem wspólnych działań była: „Lampa Lawa”, „Kolorowy deszcz”, „Burza w szklance wody” i „ Tańczący olej”, na koniec powstały „Kolorowe wulkany”. Wszystkie eksperymenty udały się znakomicie, było kolorowo i inspirująco! W drugim tygodniu każdy miał okazję spróbować swoich sił w zajęciach manualnych. Po wysłuchaniu instrukcji, uczestnicy zabrali się do malowania kolorowym piaskiem. Na każdego czekał już szablon, który należało wypełnić barwnym piaskiem. Malowanie piaskiem daje nieograniczone możliwości stworzenia ozdoby o dowolnym kształcie, kolorze i wielkości. Jest ciekawą formą „przesypywania” kolorowych fantazji na papier. Wymagało to skupienia i precyzji, ale efekt końcowy zachwycił wszystkich. Tematem ostatnich warsztatów były twórcze torby ręcznie malowane. Zajęcia polegały na malowaniu tkanin, najpierw poprzez obrysowanie wybranego szablonu na ekologicznym worku, następnie na wypełnieniu wzoru specjalnymi mazakami do tkanin. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i starannością, projektując i malując niepowtarzalne, własnoręczne techniki. Czas wakacyjnych zajęć upłynął pracowicie, kreatywnie i bardzo kolorowo. Każde ze spotkań kończyło się również wypożyczaniem książek. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach i zaangażowanie.

16932164874.jpg 16932164874
jpg, 30 KiB, 375x250
Komentarze (0)

Filia biblioteczna w Mroczeniu zaprasza dzieci na wakacyjne warsztaty twórcze. Na najmłodszych czytelników czeka wiele atrakcji. Zapisy w bibliotece lub telefonicznie. Zapraszamy!

16914986750.jpg 16914986750
jpg, 10 KiB, 266x200
Komentarze (0)

Rozstrzygnięto konkurs pn. „Z książką w roli głównej”, który Gminna Biblioteka Publiczną w Baranowie wraz z filiami w Mroczeniu i Słupi zorganizowała dla swoich Czytelników. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych. Miał na celu popularyzację literatury i mody na czytanie, jak również rozp­owsz­echn­iani­e fotografii jako dziedziny sztuki oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Do konkursu wpłynęły prace obrazujące pasję czytania, spośród których wyłoniono zwycięzców.

I miejsce – Pola Sułkowska

II miejsce – Zuzanna Oleś

III miejsce – Weronika Jagieniak

Wyróżnienia otrzymali: Maria Wiśniewska oraz Karolina, Antonina i Michalina Wojciak,

Wszystkim laureatom i uczestnikom dziękujemy za nadesłanie prac konkursowych oraz za udział w zabawie. Jednocześnie gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę.

16865804700.jpg 16865804700
jpg, 23 KiB, 333x250
Komentarze (0)

2 czerwca filię biblioteczną w Mroczeniu odwiedzili uczniowie klasy Ib Zespołu Szkół w Mroczeniu wraz z wychowawcą Panią Wiktorią Słowińską. W pierwszej części lekcji bibliotecznej, dzieci poznały główne zasady funkcjonowania biblioteki publicznej, poznali tajniki wiedzy bibl­iote­kars­kiej­, a także mieli możliwość przeglądnięcia i wypożyczenia książeczek, które znajdują się na bibliotecznych półkach. W drugiej części, uczniowie wzięli udział w warsztatach kaligrafii - sztuki pięknego i starannego pisania. Każdy mógł spróbować swoich sił i umiejętności w pisaniu przy pomocy stalówki i tuszu. Uczestnicy z zaciekawieniem ćwiczyli nową technikę pisania, która poza opanowaniem pięknego pisma, jest dobrą metodą na trenowanie cierpliwości, dokładności, samodyscypliny, a nawet charakteru. Dziękujemy za zaangażowanie w warsztatach i czekamy już na kolejne odwiedziny.

lekcja b..jpg lekcja b.
jpg, 29 KiB, 375x250
Komentarze (0)

17 maja Filię biblioteczną w Mroczeniu, odwiedziło Przedszkole w Baranowie, z grupy JEŻYKI i SÓWKI, które wzięły udział w przygotowanej dla nich lekcji. Podczas wizyty, dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki oraz z szeroką ofertą księgozbioru. Dowiedziały się także, co należy zrobić, żeby zostać czytelnikiem i jakie książeczki mogą wypożyczać. Pięciolatki poznały również wywodzący się z Japonii teatrzyk obrazkowy kamishibai. Z uwagą wysłuchały prezentowaną legendę, na podstawie której własnoręcznie wykonały kolorowe smoki. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią i pomysłowością, powstały ciekawe i kolorowe prace. Na zakończenie spotkania nasi goście otrzymali zakładki do książek.

odwiedziny.jpg odwiedziny
jpg, 114 KiB, 950x633
Komentarze (0)

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był okazją do spotkania, jakie odbyło się 12 maja w Bibliotece w Mroczeniu.

W bibliotece zostały zorganizowane warsztaty kaligrafii, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mroczeniu. Zajęcia prowadziła historyk sztuki, kaligraf pani Zuzanna Chróścik. Celem spotkania było zainteresowanie sztuką kaligrafii, która pozwoli nie tylko rozwinąć umiejętności manualne, ale również nauczyć dyscypliny pracy, cierpliwości i dokładności. Uczestnicy zapoznali się z działaniem piórka maczanego i osadzonej w obsadce stalówki ściętej, a następnie ćwiczyli kreślenie liter Pisma Rondowego. Celem było wyka­ligr­afow­anie­ słowa: biblioteka. Dzięki tym warsztatom dzieci dowiedziały się, że nauka pięknego pisania wymaga wytrwałości i zaangażowania, a zarazem potrafi dać wiele satysfakcji. Niewątpliwie czas spędzony w sposób kreatywny był dla nich wielką frajdą, ale też z pewnością przyczyni się do umiejętności czytania i pisania.

kaligrafia.jpg kaligrafia
jpg, 153 KiB, 950x711
Komentarze (0)

5 maja Biblioteka w Mroczeniu gościła grupę dzieci wraz z paniami z Przedszkola i Żłobka Mruczuś z Mroczenia. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co to za miejsce oraz co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem, a także jak należy się w niej zachowywać. Dzieci miały również okazję zapoznać się z teatrzykiem Kamishibai. Z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchały legendy pt. „O smoku wawelskim” czytanej przez Edytę Lesiak i Annę Kaczmarek. Podczas spotkania dzieci z wielkim zain­tere­sowa­niem­ słuchały wszystkich informacji oraz z radością obejrzały też książeczki w różnych odsłonach. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do Biblioteki i wypożyczyć książki. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia wkrótce.

przedszkolaki z wizytą.jpg przedszkolaki z wizytą
jpg, 29 KiB, 375x250
Komentarze (0)

14 kwietnia gościem Filii bibliotecznej w Mroczeniu była Paulina Płatkowska - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas I i II wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Słupi. Podczas spotkania pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o swojej twórczości i o tym, skąd bierze pomysły na pisanie książek. W książkach pani Paulina pokazuje przyjazny i piękny świat przyrody, wskazuje, że wszystko w przyrodzie ma swój sens i związek z istnieniem ludzi. Autorka porusza także tematykę emocji i postaw etycznych. Do najbardziej znanych książeczek dla dzieci należą: „O pszczole, która myślała, że źle być „pszczołą”, „Truskawkowe lato”, „O królu dębie i jego wspaniałym królestwie”. Paulina Płatkowska pisze bajki, powieści, słuchowiska i felietony. Poza pisaniem książek – czyta je, tłumaczy albo redaguje. W trakcie spotkania, uczestnicy mogli również zadawać pytania autorce na które chętnie odpowiadała. Wiele osób skorzystało też z możliwości nabycia powieści z autografem. Książki Pauliny Płatkowskiej z dedykacją dla czytelników znajdują się w naszych bibliotekach.

Spotkanie.jpg Spotkanie
jpg, 25 KiB, 375x250
Komentarze (0)

29 marca w Filii bibliotecznej w Mroczeniu świętowano Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji dzieci z oddziału zerówkowego Zespołu Szkół w Baranowie wraz z nauczycielami obejrzeli bajkę pt. „Naszyjnik pamięci” w wykonaniu teatru Kokon z Krakowa. Mali widzowie w dużym napięciu śledzili losy zamienionego w kruka księcia próbującego odnaleźć siostrę i przerwać klątwę złego czarodzieja. Spektakl pn. "Naszyjnik pamięci"to opowieść, która przeniosła dzieci w magiczny świat teatru, podczas którego aktorzy angażowali Tygryski i Liski do czynnego uczestnictwa w przedstawieniu. Spotkanie było też świetną zabawą pobudzającą ich wyobraźnię i kreatywność. Przedstawienie miało również na celu przypomnienie najmłodszym o zachowaniu ostrożności w kontakcie z nieznajomymi, a także o sile miłości i wsparciu rodziny.

10a.jpg 10a
jpg, 1.5 MiB, 5184x3456
a.jpg a
jpg, 313 KiB, 1500x1000
IMG_4624.jpg IMG_4624
jpg, 6.5 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)
1 2 3 4 5
jidzik

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo