Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie
[awatar]
Baranów GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7410060
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 21
63-604 Baranów
E-mail: biblioteka@baranow.pl

Poniedziałek 10.00-18.00
Wtorek 8.00-16.00
Środa 8.00-16.00
Czwartek 8.00-17.00
Piątek 8.00-16.00

W dniu 16 kwietnia br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się rozstrzygnięcie III Edycji Gminnego Konkursu Wielkanocnego pn. "Zajączek Wielkanocny", zorganizowanego przez Gminną Bibiotekę Publiczną im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie wraz z filiami bibliotecznymi. W konkursie wzięło udział ponad 160 uczestników.

Laureatom konkursu nagrody książkowe oraz dyplomy wręczała Wójt Gminy Barnów - Bogumiła Lewandowska - Siwek oraz wszystkim wyróżnionym gratulował Sekretarz Gminy Baranów - Marek Potarzycki, jak również członkowie jury.

Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Sitek - nauczyciel plastyk, Magdalena Skąpska - członek Stowarzyszenia Plastyków amatorów Powiatu Kępniśkiego, Edyta Lesiak - dyrektor GBP w Baranowie i Aneta Żłobińska - pracownik biblioteki, dokonała oceny prac konkursowych i postanowiła przyznać nagrody zbiorowe oraz nagrody indywidualne. Prace oceniane były w kategoriach: praca płaska i praca przestrzenna. Wystawę pokonkursową można oglądać w filii GBP w Mroczeniu do końca kwietnia.

Lista osób nagrodzonych:

Grupa wiekowa: uczniowe klas IV-VI:
W TECHNICE PŁASKIEJ I PRZESTRZENNEJ:
I miejsce - Mikołaj Gruszka SP w Donaborowie,
II miejsce - Aleksandra Kulak SP w Łęce Mroczeńskiej,
III miejsce - Wiktoria Skrobańska SP w Donaborowie,
Paulina i Dominika Michalskie SP w Łęce Mroczeńskiej.

Grupa wiekowa: uczniowie klas I-III:
W TECHNICE PRZESTRZENNEJ:
I miejsce - Izabela Jańczak SP w Łęce Mroczeńskiej,
II miejsce - Jan Dróżdż SP w Donaborowie,
III miejsce - Aleksandra Parzybót SP w Baranowie,

Wyróżnienia:
Zuzia Kossek SP w Łęce Mroczeńskiej,
Julia Olbrych SP w Grębaninie.

W TECHNICE PŁASKIEJ:
I miejsce - Aleksandra Lamek SP w Baranowie,
II miejsce - Julia Kokot SP w Donaborowie,
III miejsce - Bartek Kieroń SP w DOnaborowie.

Grupa wiekowa: dzieci przedszkolne:
W TECHNICE PRZESZTRZENNEJ:
I miejsce - Jagoda Lipińska Przedszkole w Łęce Mroczeńskiej,
II miejsce - Julia Marchewka Przedszkole w Łęce Mroczeńskiej,
III miejsce - Maja Olbrych Przedszkole w Grębaninie,

Wyróżnienia:
Alicja Wylęga Przedszkole w Łęce Mroczeńskiej,
Milena Hełka Przedszkole w Baranowie.

W TECHNICE PŁASKIEJ:
I miejsce - Zuzanna Jeż Przedszkole w Mroczeniu,
II miejsce - Dagmara Grycman Przedszkole w Baranowie,
III miejsce - Praca zbiorowa 3-4 latki Przedszkole w Donaborowie,

Wyróżnienia:
Dawid Żuraw Przedszkole w Grębaninie,
Aleksandra Kawula Przedszkole w Słupi,
Praca zbiorowa 5-6 latki Przedszkole w Donaborowie.

Komentarze (0)

12 marca br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyły się warsztaty plastyczno - literackie z Piotrem Rychlem - wybitnym polskim grafikiem, ilustrującym książki dla dzieci i młodzieży. Piotr Rychel współpracował z lokalnym wydaniem Gazety Wyborczej, wydawnictwami literatury dzieciecej i edukacyjnymi. W latach 2004-2008 był redaktorem naczelnym dwutygodnika Miś. Jest również autorem ilustracji m.in. do książek Grzegorza Kasdepki.
Warsztaty odbyły się w formie wspólnej zabawy pn. "Zabawa ze smokiem", w których uczestniczyli uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej z Grębanina i Łęki Mroczeńskiej. Dzieci pod kierunkiem autora bawiły się w ilustratorów, tworzac przeróżne prace. Pan Piotr każdemu z uczestników, udzielał cenne wskazówki przy wykonywaniu poszczególnych zadań. Dzieci zainspirowane spotkaniem z ilustratorem pobudziły swoje kreatywne pomysły i na zwykłych papierowych kartkach wykonywały poszczególne ćwiczenia. Dzięki temu powstała wspólna praca - kolorowy smok. Kończąc warsztaty na specjalnie skonstruowanym ekranie, uczestnicy zajęć odgrywali krótkiie scenki teatralne, wykorzystując własnoręcznie wykonane prace. Podczas spotkania czytelnicy oprócz wspaniałej i twórczej zabawy mieli również okazję poznać warsztat pracy ilustratora książek, obejrzeć bardzo ciekawe ilustracje, a także poznać rozwijajacą kolorowankę pt. "O ja cię! Smok w krawacie", którą stworzył Piotr Rychel wraz z żoną Magdą Wosik.
Warsztaty odbyły się dzięki realizowanemu obecnie projektowi pn. Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych" przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie, który jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Komentarze (0)

13 lutego 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu została podpisana umowa na realizację projektu pn. "Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych" przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie. Umowę na realizację zadania podpisały Emilia Dunal - dyrektor Departamentu PROW Urzędu Mars­załk­owsk­iego­ Województwa Wielkopolskiego oraz Edyta Lesiak - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie. Projekt pn. "Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych" ma na celu stworzenie atrakcyjnego programu kulturalno - społecznego oraz organizację warsztatów literacko - plastycznych. Kwota dofinansowania projektu wynosi 11 007, 78 zł.

Komentarze (0)

16 grudnia w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się podsumowanie konkursu no logo Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie. Celem konkursu było wyłonienie i wytypowanie do realizacji projektów, które staną się wizytówką biblioteki. Do konkursu przystąpiły 23 osoby: uczniowie ze Szkół Podstawowych w Donaborowie, Baranowie, i Łęce Mroczeńskiej oraz uczennice z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu. Wyróżnionych zostało 11 prac. Jury w składzie: Agnieszka Sitek - nauczyciel plastyk, Magdalena Skąpska - członek Stowarzyszenia Plastyków amatorów Powiatu Kępińskiego i Edyta Lesiak - dyrektor GBP w Baranowie oceniało prace kierując się następujacymi kryteriami.: czytelnością logo, trafnym doborem treści oraz estetyką wykonania. Laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk sekretarza Gminy Baranów - Marka Potarzyckiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otzrymali pamiątkowe dyplomy. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogladaniem nagrodzonych prac.

Nagrodzeni w konkursie:
I miejsce - Michalina Kaźimierczak - SP w Łęce Mroczeńskiej
II miejsce Jakub Kupczak - SP w Łęce Mroczeńskiej
II miejce Aleksandra Kulak - SP w Łęce Mroczeńskiej

Wyróżnienia:
Paulina Glińska - SP w Baranowie
Roman Dombek - SP w Donaborowie
Wojciech Kupczak - SP w Łęce Mroczeńskiej
Martyna Puchalska - SP w Baranowie
Donata Gruszka - SP w Donaborowie
Karolina Wartecka - SP w Baranowie
Weronika Maciejewska - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu
Wiktoria Maciejewska - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu

Komentarze (0)

W dniu 25 listopada br. gościem Biblioteki w Mroczeniu była Barbara Ciwoniuk, autorka książek dla młodzieży takich jak: "Rokko", "Igor", "Ania", "Własny pokój", czy "Musisz to komuś powiedzieć".
W spotkaniu autorkim uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu wraz z nauczycielem Elżbietą Ilską, podczas którego pisarka opowiadała o swoich książkach, w których porusza problemy współczesnej młodzieży m.in. : wykluczenie, samotność, konflikty, z rówieśnikami i dorosłymi, niep­ełno­spra­wnoś­ć, śmierć bliskich. Losy jej książek pokazują, że nie wolno się poddawać. Zamierzeniem, jakim Barbara Ciwoniuk stara się osiągnąć przez swoją literaturę jest pokazanie młodzieży, że nie ma problemów bez wyjścia, a dorosły nie zawsze jest wrogiem. Pomimo tych trudnych spraw, czesto budzących kontrowersje to wyjatkowo lekkie pióro pani Ciwoniuk sprawia, iż czyta się jej książki jednym tchem. Młodzież z zaciekawieniem wysłucahła opowieści pani Barbary. Na zakończenie młodzież miała okazję porozmawiać z autorką. Książki Barbary Ciwoniuk znajdują się już w bibliotece, o czym zapewniała podczas spotkania dyrektor biblioteki - Edyta Lesiak.

Komentarze (0)

W dniu 21.10.2013 r. Biblioteka w Mroczeniu gościła autorkę książek dla dzieci - Agatę Widzowską - Pasiak. W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej wraz z opiekunem Panią Lucyną Kulak. Gościem była także Pani Domicylla Sierszuła z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Podczas spotkania Agata Widzowska – Pasiak nawiązała miły kontakt z dziećmi. Czytała im swoje wybrane wiersze, przeprowadziła wiele ćwiczeń językowych – szeleszczące wiersze, oraz zabawę sylabami i konkursy. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy. Mówiła również skąd bierze pomysły na nowe opowiadania i wiersze. Dzieci zadawały pisarce sporo pytań, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi.
Z wykształcenia jest instruktorem teatralnym i bibliotekarką. Zdobyła II nagrodę w konkursie Andrzeja Wajdy pt. „Pomysł na film współczesny” oraz III nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren za książkę „Dreptak i pępek świata”. Została również laureatką konkursu Gazety Wyborczej na tekst piosenki z okazji Dnia Mamy, wydaną na płycie Arki Noego oraz zdobyła wyróżnienie w konkursie na "trzeszczące wierszyki" ogłoszonym przez wydawnictwo Nowy Świat.
Współpracuje z Wydawnictwem Wilga. Jest współautorką książki „Trójkowa Bridget Jones”. Pisze opowiadania, wiersze, słuchowiska, teksty reklamowe, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci.
W 2004 roku zadebiutowała książką o Beatlesach dla dzieci pt. „Bitelsiaki”. Rok później wydała książkę z wierszykami dla dzieci pt. „Co uciął Gucio?”. Razem z Agnieszką Frączek i Urszulą Kozłowską napisała książkę pt.: „Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki”. Jest również autorką serii przygód Myszki Precelki.
Na zakończenie spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie – Edyta Lesiak, jak również sami uczniowie podziękowali autorce za spotkanie, po czym wręczyli kwiaty.
Spotkanie autorskie z Agatą Widzowską - Pasiak przygotowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

DSC01833.jpg DSC01833
jpg, 130 KiB, 900x675
DSC01838.jpg DSC01838
jpg, 121 KiB, 900x675
DSC01842.jpg DSC01842
jpg, 122 KiB, 900x675
DSC01851.jpg DSC01851
jpg, 113 KiB, 900x675
Komentarze (0)

W czwartek 13 czerwca br. w Bibliotece w Mroczeniu, z najmłodszymi czytelnikami spotkał się Tomasz Kruczek, pisarz, pedagog, muzyk i animator kultury. Wielbiciel średniowiecza. Członek grup reko­nstr­ukcy­jnyc­h oraz zespołu Cith­araS­anct­orum­, zajmującego się interpretacją wokalno-instrumentalną zapomnianych utworów średniowiecza i wczesnego renesansu. Autor książek tłumaczonych m.in. na angielski, czeski i afrykanerski. Przyjechał do czytelników na zaproszenie Edyty Lesiak, dyrektor biblioteki. W spotkaniu udział wzięły dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola w Mroczeniu oraz z Przedszkola w Grębaninie.
Podczas spotkania, autor mówił o książkach, które napisał i o tym, dlaczego warto mieć pasje. Przedszkolaki mogły przejrzeć książeczki dla dzieci, a także na chwilę zmienić się w śred­niow­iecz­nego­ rycerza. Przy dźwiękach liry wysłuchały opowieści, których autorem był Pan Tomasz. Na zakończenie dzieci podziękowały gościowi.
Spotkanie autorskie udało się zorganizować dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Komentarze (0)

9 maja br. w Bibliotece w Mroczeniu miało miejsce otwarcie wernisażu plastycznego pn. „Moje inspiracje” Magdaleny Skąpskiej, na co dzień mieszkanki Słupi.
Wystawa zgromadziła wielu gości, a wśród nich: przedstawicieli gminy, miłośników sztuki, a także przyjaciół artystki. Na wystawie zaprezentowane zostały prace wykonane w różnych technikach, głównie były to obrazy namalowane suchą pastelą, farbami akrylowymi i akwarelowymi, oraz farbami witrażowymi. Tematyka prac była różnorodna, w większości przedstawiająca jednak martwą naturę i pejzaż.
Wystawie towarzyszyła również prezentacja multimedialna, zaprezentowana przez autorkę , która przedstawiała swój dorobek plastyczny. Podczas zwiedzania obrazów była możliwość porozmawiania o pracach, zwracając uwagę szczególnie na techniki malarskie w jakich zostały wykonane.
Magdalena Skąpska jest regionalnym plastykiem, amatorem, który od najmłodszych lat nieustannie tworzy. Jest także członkiem Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego. Jej ulubioną techniką stała się sucha pastel, a od pięciu lat wykonuje również różnego rodzaju malunki i zdobienia szyb i luster. Wystawia swoje prace głównie w Kępnie i Słupi, oraz na ogólnokrajowych konkursach plastycznych.
Wystawę Magdaleny Skąpskiej można oglądać do 15 czerwca br.

DSC05254.jpg DSC05254
jpg, 150 KiB, 900x506
DSC05236.jpg DSC05236
jpg, 110 KiB, 900x506
DSC05256.jpg DSC05256
jpg, 132 KiB, 900x506
Komentarze (0)

27 marca br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej połączonej z wręczeniem nagród dla laureatów II Edycji Gminnego Konkursu Wielkanocnego pn. „Zajączek Wielkanocny”, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie wraz z filiami bibliotecznymi w Mroczeniu i Słupi. Laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk wójta Gminy Baranów - Bogumiły Lewandowskiej Siwek oraz sekretarza gminy Baranów - Marka Potarzyckiego.
Na konkurs napłynęło ponad 127 prac, wykonanych przez dzieci z Zespołu Szkół w Łęce Mroczeńskiej, Słupi, Donaborowa oraz z przedszkoli z Baranowa, Mroczenia Donaborowa, Słupi i Łęki Mroczeńskiej.
Komisja konkursowa w składzie: Joanna Klyta - plastyk, Emilia Maciejewska – pracownik Zespołu Obsługi Szkół, Aneta Żłobińska – pracownik biblioteki oraz Edyta Lesiak - dyrektor biblioteki dokonała oceny prac konkursowych i postanowiła przyznać nagrody zbiorowe oraz
nagrody indywidualne w dwóch kategoriach: technice płaskiej oraz technice przestrzennej. Jury przyznało zatem 12 głównych nagród rzeczowych i 11 wyróżnień specjalnych.
Nagrody otrzymali: Patrycja Jerczyńska SP w Słupi, Paulina Michalska SP w Łęce Mroczeńskiej, Agata Mejza SP w Łęce Mroczeńskiej, Zofia Lorenz SP w Słupi, Adam Orszulak SP w Łęce Mroczeńskiej, Oliwier Zimoch SP w Łęce Mroczeńskiej, Jan Drożdż SP w Donaborowie, Marta Maksim SP w Łęce Mroczeńskiej, Michał Wierzchołek SP w Donaborowie, Wiktoria Hendrys SP w Słupi, Marta Kurzawa SP w Łęce Mroczeńskiej, Natalia Goj SP w Donaborowie, Kornelia Gattner SP w Łęce Mroczeńskiej, Mikołaj Dudziak - Przedszkole Samorządowe w Mroczeniu – oddział w Łęce Mroczeńskiej, Lena Gruszka - Przedszkole w Baranowie, Praca zbiorowa grupa 5-6 latki Przedszkole w Donaborowie,
Milena Kamińska - Przedszkole w Baranowie, Jakub Loreński - Przedszkole Samorządowe w Mroczeniu – oddział w Łęce Mroczeńskiej, Wiktoria Lubojańska - Przedszkole w Baranowie, Maja Gruszka - Przedszkole w Donaborowie, Martyna Drab - Przedszkole w Słupi, Maja Albert - Przedszkole Samorządowe w Mroczeniu – oddział w Łęce Mroczeńskiej, Praca zbiorowa grupa 3-4 latki - Przedszkole w Donaborowie. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i słodki upominek za udział w konkursie.
Jak podkreślają organizatorki konkursu: Edyta Lesiak i Aneta Żłobińska, celem konkursu było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, upowszechnianie wiedzy na temat zwyczajów związanych z zakresem świąt Wielkiej Nocy oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.

DSC05171.jpg DSC05171
jpg, 246 KiB, 1500x843
DSC05172.jpg DSC05172
jpg, 267 KiB, 1500x843
DSC05185.jpg DSC05185
jpg, 341 KiB, 1500x843
DSC05197.jpg DSC05197
jpg, 288 KiB, 1500x843
Komentarze (0)
1 2 3 4 5
jidzik

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo