Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie
[awatar]
Baranów GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7410060
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 21
63-604 Baranów
E-mail: biblioteka@baranow.pl

Poniedziałek 10.00-18.00
Wtorek 8.00-16.00
Środa 8.00-16.00
Czwartek 8.00-17.00
Piątek 8.00-16.00

„Książkowe love” pod takim hasłem świętowaliśmy tegoroczne walentynki w filiach bibliotecznych w Mroczeniu i Słupi. Była to akcja, nie tylko promująca Święto Zakochanych, ale przede wszystkim bibliotekę, jak i same książki. Dlatego z tej okazji filie przygotowały wystawę wybranych książek, która ozdobiona została serduszkami z miłosnymi cytatami. Wszystkim czytelnikom rozdawaliśmy specjalnie przygotowane na tę okazję magnesy - serduszko z logo biblioteki zachęcając do czytania książek i to nie tylko w walentynki. Akcja cieszyła się dużym zain­tere­sowa­niem­ i mamy nadzieję, że stała się okazją do zakochania się w czytaniu. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji, za odwiedziny, pamiątkowe zdjęcia i prawdziwie walentynkową atmosferę w naszych bibliotekach.

j.jpg j
jpg, 75 KiB, 960x720
Komentarze (0)

Jedną z ostatnich atrakcji tegorocznych ferii zimowych były warsztaty dziewiarskie pn. „Laleczki na patykach”, które odbyły się w piątek 10 lutego. Zajęcia prowadziła Aleksandra Jokiel, lokalna poetka, która na samym początku spotkania zaprezentowała swoją twórczość oraz pokazała jak można stworzyć własnoręczną przytulankę. Podczas zajęć, uczestnicy mieli okazję poznać nową technikę rękodzielniczą oraz wykonać własną wełnianą laleczkę. Nie zabrakło także sporej dawki wiedzy na ten temat i tworzenia wielobarwnych kompozycji przy pomocy specjalnych jeżyków. Efektem znakomitej zabawy rozwijającej wyobraźnię i kreatywność, były kolorowe dzieła. Dzieci poradziły sobie znakomicie i kolejny raz pokazały jakie są zdolne!

d.jpg d
jpg, 71 KiB, 1000x667
e.jpg e
jpg, 144 KiB, 1000x667
f.jpg f
jpg, 120 KiB, 1000x667
g.jpg g
jpg, 122 KiB, 1000x667
i.jpg i
jpg, 103 KiB, 1000x667
Komentarze (0)

„Ferie w bibliotece” to coroczny zimowy cykl zajęć dla najmłodszych. Zajęcia łączyły naukę i zabawę, rozwijały wyobraźnię i zdolności plastyczne. Niezmiennie towarzyszyła nam również książka. Tegoroczne ferie zimowe w Filii bibliotecznej w Mroczeniu wypełnione były atrakcyjnymi zajęciami dla najmłodszych czytelników. Warsztaty zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez dyrektor książnicy Edytę Lesiak oraz bibliotekarza Annę Kaczmarek.

2 lutego odbyły się pierwsze feryjne warsztaty pn. „Karnawałowe inspiracje”, podczas których uczestnicy wykonali błyszczące maski i karnawałowe czapeczki. Dzieci wykazały się wyobraźnią i pomysłowością, powstały ciekawe i atrakcyjne rekwizyty. Odbyły się również wspólne zabawy: zadania ukryte kolorowych w balonikach oraz udział w grach, które wywołały sporo śmiechu.

3 lutego spotkanie zapoczątkowane zostało wspólnym czytaniem zimowej opowieści.
Po wysłuchaniu historyjki o głównym bohaterze bałwanku Olafie, dzieci miały okazję stworzenia własnych figurek zimowych – bałwanków w formie gniotków. Forma pracy przy użyciu baloników i mąki cieszyła się dużym powodzeniem wśród najmłodszych, Ponadto dzieci uczestniczyły w zabawach, zgadywankach, a także wspólnych grach. Końcowym etapem zajęć było tworzenie mydełek w kształcie serduszek, które miały zapoczątkować kolejny temat zajęć związanych z „Walentynkami”.

9 lutego, drugi tydzień ferii w bibliotece rozpoczęliśmy od warsztatów pn. „Walentynkowe czeko-słodkośći”. Dzieci wykonywały czekoladowe serca, breloczki z włóczki oraz kolorowe okulary w kształcie serc. Czekolada to smaczny i luksusowy prezent, pasuje tak naprawdę do każdej okazji. Rozpuszczone wcześniej w kąpieli wodnej czekoladki, wszyscy z chęcią dekorowali według własnego pomysłu. Breloki z włóczki okazały się nieco pracochłonnym zadaniem, ale efekt końcowy pomponików w kształcie serc zadowolił chyba każdego. Okularki w kształcie serc zostały stworzone z pasją, a pięknie wykonane rekwizyty posłużyły jako ozdoby dla każdego, wprowadzając tym samym walentynkowy nastrój w bibliotece.

1.jpg 1
jpg, 134 KiB, 1000x667
2.jpg 2
jpg, 255 KiB, 1500x1000
5.jpg 5
jpg, 573 KiB, 1365x2048
10.jpg 10
jpg, 150 KiB, 1500x1000
13.jpg 13
jpg, 199 KiB, 1500x1000
Komentarze (0)

W dniu 17 listopada Biblioteka w Mroczeniu gościła Elżbietę Krygowską-Butlewską, poznańską ilustratorkę książek dla dzieci, absolwentkę Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obok ilustracji książkowej Elżbieta Krygowska-Butlewska tworzy również rysunki satyryczne i zajmuje się projektowaniem graficznym. Jej ilustracje zdobią książki znanych polskich pisarzy: Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej, Liliany Bardijewskiej, Zofii Beszczyńskiej, Józefa Ratajczaka, Ireny Landau.W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej wraz z opiekunem Panią Anną Lekki. Gościem była także Pani Domicylla Sierszuła z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Spotkanie miało charakter warsztatów, podczas których Pani Elżbieta-Krygowska-Butlewska pokazała dzieciom książki do których stworzyła ilustracje, oraz przedstawiła drogę ich tworzenia. Następnie zapoznała dzieci z budową książki i kolejnymi etapami jej powstawania. Ilustratorka zadbała również o praktyczną stronę spotkania, w której uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów przeczytanego przez Elżbietę Krygowską-Butlewską wiersza pt. „Tęczak” Zofii Beszcyńskiej, powołując do życia wielobarwne papierowe stwory, którym nadali wymyślone przez siebie fantazyjne imiona. Powstało wiele ciekawych prac i historii, które zadziwiły samą ilustratorkę. Dzieła małych artystów przez najbliższe tygodnie będą wyeksponowane w naszej Bibliotece. Na zakończenie spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie - Edyta Lesiak, jak również sami uczniowie podziękowali autorce za spotkanie i wręczyli kwiaty. Książki z Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej znajdują się w Bibliotece. Warsztaty plastyczno - literackie z Elżbietą Krygowską-Butlewską przygotowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Komentarze (0)

Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.5 listopada Biblioteka w Mroczeniu przyłączyła się do obchodów Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Postaci z Bajek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola w Mroczeniu wraz z opiekunkami, na którym zorganizowano głośne czytanie z bajkowymi bohaterami. Przedszkolaki mieli okazję wysłuchać utworu Juliana Tuwima pt. „Słoń Trąbalski”, który przeczytali zaproszeni goście: Bogumiła Lewandowska – Siwek – Wójt Gminy Baranów, Barbara Lipińska – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu i sam bohater.
Na tą okazję przybyły również znane postacie literatury dziecięcej: Kubuś Puchatek, Słoń Trąbalski i Pszczółka Maja, które zabawiały dzieci i zaskakiwały ciekawymi niespodziankami. Najmłodsi chętnie słuchali zadawanych zagadek, z odgadnięciem których nie miały problemów. W rolę bajkowych bohaterów wcieliły się: Roksana Janus, Anna Kania i Jakub Gogół – uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu. W podziękowaniu za niecodzienne spotkanie, przedszkolaki zaśpiewały przepiękne piosenki. Na zakończenie miłej wizyty wszystkich uczestników zaproszono na słodki poczęstunek, a najmłodsi otrzymali kolorowe baloniki.

Komentarze (0)

W dniu 26 października br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie autorskie z Panią Grażyną Bąkiewicz - historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Mroczeniu, podczas którego pisarka niezwykle ciekawie opowiadała o swoich książkach. Mówiła również o tym skąd czerpie swoje inspiracje do napisania ich. Opowiadała też jak dużo dla niej znaczy pisanie, któremu teraz może się całkowicie poświecić. Wprowadzając młodzież w świat tytułowego ,,Korniszonka”, Klary, Olka czy Ady - bohaterów swoich książek, autorka wspominała, iż większość tych historii, splotów zdarzeń, które przelała na papier jest prawdziwa. Usłyszane historie, stały się inspiracją do opisania niezwykłych przygód i rzeczywistych wydarzeń. Opowiadając po krótce fabułę swoich książek, zachęcała młodych czytelników do sięgnięcia po nie i zapoznanie się z całą lekturą. Pani Bąkiewicz za swoją twórczość uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY. Powieść autorki ,,O Melba!” została uznana książką roku 2002. A ,,Stan podgorączkowy”, i ,,Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY. ,,Korniszonek”, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 r., przyznawane przez Bibliotekę Raczyńskich. Natomiast książka ,, Muchy w Butelce” nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez fundację ,,Zielona Gęś”.
W trakcie spotkania, uczestnicy mogli również zadawać pytania autorce na które chętnie odpowiadała. Wiele osób skorzystało też z możliwości nabycia powieści z autografem. Książki Grażyny Bąkiewicz z dedykacją dla czytelników znajdują się w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.

Komentarze (0)

W dniach od 27.09 – do 03.10.2015 w Bibliotece w Mroczeniu, została zorganizowana wystawa poświęcona ocenzurowanym książką. Na początku lat 50 XX wieku, w myśl poprawności politycznej usunięto z polskich bibliotek ok. 2500 tytułów w milionach egzemplarzy. W latach późniejszych zakaz druku i dystrybucji objął ok. 5 tys. pozycji. Nie znasz jeszcze tytułów niewygodnych i niechcianych? W trakcie trwania Ogól­nośw­iato­wego­ Tygodnia Zakazanych Książek możesz to Sprawdzić!

Komentarze (0)

W dniu 10 czerwca br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą, znanym ilustratorem i autorem książek dla dzieci. Uczestniczyli w nim dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej i Grębaninie.
Paweł Wakuła z zawodu jest plastykiem, jak sam o sobie mówi, rysownikiem-humorystą. Od wielu lat współpracuje z największym polskim tygodnikiem „Angora”, ilustrując artykuły (m.in. w „Angorce”), publikując żarty rysunkowe oraz pisząc krótkie humoreski. W dorobku pisarskim znajdują się książki dla dzieci: „O czym szumi las”, „Na tropie sześcioptaka”, „Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „Co w trawie piszczy”, „Mój tata jest olbrzymem”, „Jagiełło pod prysznicem”.
Podczas spotkania, autor w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, pasjach, zachęcając dzieci do twórczości literackiej i plastycznej. Opowiadania o swoich książkach wzbogacił rysunkami, które szybko i sprawnie wychodziły z pod jego ręki, wzbudzając ogólny entuzjazm wśród dzieci. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać leśnika Piątka, Ogryzka (małego szczura laboratoryjnego) i Maurycego (krasnoludka) i wielu innych wesołych bohaterów książek „O czym szumi las” i „Na tropie sześcioptaka”. Autor pytał również dzieci o znane im magiczne postacie z polskich baśni. Padły tu takie ich nazwy jak wodnik, rusałka, bagiennik, utopiec, dziwożona, wiły - słowiańskie elfy czy bobok. Wszystkie te dziwne stwory są mieszkańcami Doliny Bagiennej Trawy i bohaterami książki „Co w trawie piszczy”. Na zakończenie można było kupić książki, które autor chętnie podpisywał i ozdabiał rysunkami.

Komentarze (0)

28 maja Biblioteka Publiczna w Mroczeniu włączyła się w akcję „Noc Bibliotek”,w ramach której odbył się wieczór twórczości poetyckiej Moniki Banaś, Aleksandry Jokiel i Krzysztofa Rębowskiego.
W tym wyjątkowym dniu czytelnicy i sympatycy poezji mieli okazję wysłuchać utwory, które zdobyły prestiżowe nagrody. Mogli też zapoznać się z historią powstawania tomików oraz procesem tworzenia wierszy czytanych przez samych artystów. Wiersze poświęcone były różnym tematom, dotykając różnych aspektów ludzkiego życia: miłości, przyjaźni, opisów przyrody jak i zwykłych codziennych problemów. Magia wieczoru i wpływ pięknej poezji, udzieliły się słuchaczom. Pod wpływem zachęty poetów, swoje dzieła przeczytali również: Halina Górecka, Maria Florczak oraz Sekretarz Gminy – Marek Potarzycki. Zgromadzeni goście mieli również możliwość podziwiania prac Aleksandry Jokiel, która wyczarowuje wełniane rękodzieła i wyroby z wikliny papierowej. Podczas spotkania, dyrektor biblioteki - Edyta Lesiak, przedstawiła również krótką charakterystykę twórczości wyjątkowych gości:
Monika Banaś - poetka, mieszkanka Baranowa. W 2007 r. zadebiutowała tomikiem poezji „Popłynę szeptem” (wyd. Miniatura, Kraków 2007) Współautorka „Antologii Oazy Szeptów” (Kraków 2008) oraz „Ogrodowych pejzaży” (Kraków 2009). W 2014 r. wydała tomik „Daj płynąć obłokom” (wyd. Miniatura).
Aleksandra Jokiel - poetka, mistrzyni rękodzieła, mieszkanka Chojęcina. Pisze wiersze i to z sukcesami. W konkursie literackim z okazji 350 lecia Kępna zdobyła pierwsze miejsce. Od dłuższego czasu zajmuje się również tworzeniem przepięknych dekoracji różnymi metodami.
Krzysztof Rębowski – poeta, prozaik, mieszkaniec Słupi pod Kępnem. Zadebiutował w 1995 roku w czasopiśmie „Cogito” oraz w II programie Polskiego Radia w audycji Wacława Tkaczuka „Czas na debiut”. Autor tomików poetyckich:- „Wiersze”, Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2004, -„Dokumentacje”, Wydawnictwo Miniatura, Kraków 2005 oraz „W okowach herezji Jana Saudka” , Wydawnictwo E-Bookowo, Będzin 2012 (e - book). Publikacje m.in. w „Cogito”, „Pro Formie”, „Nadwisłoczu”, „Pro Art” , „W kręgu literatury”, „Kwartalniku” oraz na serbskim portalu literackim „Tvoracz Grada”, jak również na portalu „Poezja – Poezija” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiersze i proza tłumaczone na język serbski i bułgarski przez poetkę i tłumaczkę Olgę Lalić - Krowicką. Laureat Konkursu Poetyckiego – „Przydrożny Kwiat” (Kępno 2003, 2004), Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. św. Jana z Dukli (2011), oraz II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim w Bułgarii, Melnik 2011. Współautor:- „Antologii poezji Cogito”, (Agencja Wydawnicza Aga-Press, Warszawa 1997), „Antologii poezji - 10 razy rok”,(Agencja Wydawnicza Aga-Press, Warszawa 2004), „Antologii współczesnych sztuk słowiańskich - Między Ochrydą a Bugiem”, (Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, Krosno 2011), - Międzynarodowej Antologii Poezji „Garavi Sokak”, Inbija 2011 (Serbia) oraz „Antologii Miłość według twórców słowiańskich”, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, Krosno 2012.
Serdecznie dziękujemy artystom za to, że zaszczycili swoją obecnością naszą bibliotekę oraz dziękujemy osobom, które razem z nami spędzili ten wieczór.

Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Puliczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie wraz z filiami zaprasza na wieczór poezji 28 maja br.

NOC BIBLIOTEK.jpg NOC BIBLIOTEK
jpg, 90 KiB, 720x960
Komentarze (0)
1 2 3 4 5
jidzik

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo