Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie
[awatar]
Baranów GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7410060
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 21
63-604 Baranów
E-mail: biblioteka@baranow.pl

Poniedziałek 10.00-18.00
Wtorek 8.00-16.00
Środa 8.00-16.00
Czwartek 8.00-17.00
Piątek 8.00-16.00

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był okazją do spotkania czytelniczego, jakie odbyło się 14 maja w Bibliotece w Mroczeniu.

W Bibliotece w Mroczeniu została zorganizowana impreza czytelnicza, promująca kampanię społeczną Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi na „Głośnym czytaniu” były dzieci z Przedszkola w Mroczeniu pod opieką Gabrieli Oleś, Danuty Góreckiej i Elwiry Polak.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać „Lokomoty”, oraz innych wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. W roli lektorów wystąpili: Bogumiła Lewnadowska – Siwek – Wójt Gminy Baranów, Barbara Niedźwiedzka – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Edyta Lesiak – dyrektor biblioteki. Dzieci z dużym zain­tere­sowa­niem­ i rozbawieniem wysłuchały czytanych utworów. Podczas wizyty maluchy miały również okazję zwiedzić placówkę i z zaciekawieniem oglądały regały pełne książek. Na zakończenie wszystkich zgromadzonych gości zaproszono na słodki poczęstunek.

DSC09862.jpg DSC09862
jpg, 166 KiB, 1000x562
DSC09864.jpg DSC09864
jpg, 169 KiB, 1000x562
DSC09882.jpg DSC09882
jpg, 174 KiB, 1000x562
DSC09886.jpg DSC09886
jpg, 151 KiB, 1000x562
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie wspólnie z filiami w Mroczeniu i Słupi, zorganizowała Gminny Konkurs Wielkanocny pn. „Ozdoba Wielkanocna”.
Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień, odbyło się 1 kwietnia br. w Filii bibliotecznej w Mroczeniu. Laureatom konkursu nagrody oraz dyplomy wręczała Wójt Gminy Barnów - Bogumiła Lewandowska - Siwek.
W konkursie udział wzięło ponad 120 dzieci z całej gminy. Poziom wykonania, pomysłowość i oryginalność ozdób był niezwykle wysoki. Jury w składzie: Bogumiła Lewandowska Siwek – wójt Gminy Baranów, Marzena Żłobińska – skarbnik gminy, Agnieszka Sitek – nauczyciel, plastyk i Sylwia Szmaja – kierownik Zespołu Obsługi Szkół w Bara­nowi­ewył­onił­o 9 głównych zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponadto przyznano7 wyróżnień. Celem konkursu było kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów ludowych char­akte­ryst­yczn­ych dla Świąt Wielkanocnych, rozwijanie umiejętności technicznych i plastycznych dzieci, jak również rozwijanie aktywności twórczej. Wystawę pokonkursową można oglądać w filii GBP w Mroczeniu do końca 20 kwietnia.

Lista osób nagrodzonych:
I Kategoria
I miejsce Karol Kamiński Przedszkole Samorządowe w Baranowie
I miejsce Klaudia Pieles Oddział Przedszkolny w Łęce Mroczeńskiej
I miejsce Grupa 5-6 latki Oddział Przedszkolny w Donaborowie
Wyróżnienia:
Katarzyna Trąpczyńska - Przedszkole Samorządowe Baranowie
Paweł Lenart - Przedszkole Samorządowe w Baranowie
Filip Pałka - Przedszkole Samorządowe w Baranowie
Ineza Cieślak – Oddział Przedszkolny w Łęce Mroczeńskiej

II Kategoria
I miejsce Marta Maxim – SP w Łęce Mroczeńskiej
II miejsce Kinga Kuźnik – SP w Łęce Mroczeńskiej
III Jagoda Lipińska – SP w Łęce Mroczeńskiej
Wyróżnienia:
Alicja Wylęga – SP w Łęce Mroczeńskiej
Marcelina Stasiewska – SP w Donaborowie

III Kategoria
I Bartosz Kawula - SP w Słupi
II miejsce Wiktoria Skrobańska - SP w Donaborowie
III miejsce Julia Marcinkowska – SP w Łęce Mroczeńskiej
Wyróżnienie:
Patrycja Jerczyńska - SP w Słupi

DSC_0089.jpg DSC_0089
jpg, 184 KiB, 1000x667
DSC_0092.jpg DSC_0092
jpg, 210 KiB, 1000x1500
DSC_0096.jpg DSC_0096
jpg, 159 KiB, 1000x667
DSC_0101.jpg DSC_0101
jpg, 177 KiB, 1000x667
DSC_0114.jpg DSC_0114
jpg, 170 KiB, 1000x667
Komentarze (0)

W dniu 26 lutego w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie z Łukaszem Kamińskim – regionalistą – pisarzem, który wydał książkę pt. „Słupianie znani i nieznani”.
Łukasz Kamiński jest również współautorem monografii „Pamięć, nauka, praca” i autorem wielu artykułów, odsłaniających ciekawostki i mało znane fakty z naszej regionalnej historii. Artykuły te publikowane są w opracowaniu „Laski 2010” i w witrynie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Lasek „Lukus” (tpl-lukus.kępno.pl).
Podczas spotkania autor omówił przebieg powstawania publikacji, zwłaszcza proces gromadzenia materiałów źródłowych i poszukiwania osób, których krewni zostali bohaterami książki. Szczególnie interesujące były źródła pozyskiwanych informacji jak archiwa, muzea, miejsca pamięci polskie i niemieckie. Ponadto podczas spotkania przybliżona została historia kółek rolniczych z terenu gminy Baranów oraz listy nazwisk, wielkość gospodarstw i adres rolników zrzeszonych w tych kółkach przed stu laty. Dane te okazały się bardzo interesujące ze względu na dużą wartość genealogiczną. Wspomniano wybitne osoby z rodu Szembeków i Wężyków. Słuchacze mogli również zapoznać się z kserokopiami dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego, dotyczącymi mieszkańców naszego regionu.
Na zakończenie spotkania uczestnicy poznali sposoby poszukiwania danych, dotyczących własnych przodków za pomocą Internetu, które pozwolą tworzyć własne drzewo genealogiczne.
Spotkanie było okazją do ciekawych rozmów i dyskusji. Pan Łukasz zachęcał uczestników do lektury swoich publikacji, które można wypożyczyć w Bibliotece.

Komentarze (0)

Od 10 grudnia 2014 roku w Bibliotece w Mroczeniu można oglądać wystawę pn. „Świąteczne ozdoby i dekoracje”. Ręcznie wykonane bombki, gwiazdy, choinki, aniołki, a także wiele innych świątecznych ozdób zadziwiają pomysłowością i pięknem. Zaskakują również materiałami użytymi do ich wykonania. Wśród twórców prezentujących rękodzieła znaleźli się: Magdalena Kwiecień, Rafał Hłądzyński, Martyna Puchalska, Hanna Lenart, Krystyna Kowalińska, Monika Durka, Irena Iwicka, Małgorzata Wawrzyniak oraz Koło Gospodyń Wiejskich, a także Koło Emerytów w Baranowie. Wystawa potrwa do 15 stycznia. Serdecznie zapraszamy.

Komentarze (0)

13 listopada 2014 roku Biblioteka w Mroczeniu gościła znaną i bardzo lubianą pisarkę, poetkę i eseistkę – Panią Martę Fox.
W spotkaniu autorskim wzięła udział młodzież wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej z Grębanina oraz Gimnazjum w Mroczeniu.
Podczas spotkania, pisarka opowiedziała o swojej bogatej twórczości i o tym, jak pisanie może stać się życiową pasją. Prezentowała również swoje powieści: „Plotkarski SMS”, „Cafe plotka” „Karolina XL”, „Kaśka Podrywaczka", a także swoją najnowszą książkę adresowaną do nastolatek. "Zołzunie”. Jej powieści wprowadzają w świat wrażliwej młodzieży tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją i miłością. Pisarka porusza również w swojej twórczości trudne tematy wieku dorastania. Pani Marta bardzo szybko nawiązała kontakt z młodymi ludźmi, dla których tworzy powieści, bardzo cenione w środowisku literackim. Po spotkaniu pisarka chętnie dawała autografy, a także zamieszczała dedykacje.

Komentarze (0)

16 października w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie z Urszulą Kozłowską - autorką około 200 książeczek dla dzieci zawierających: wiersze, bajki i legendy. Najbardziej znane utwory Urszuli Kozłowskiej to: „Wesołe rymowanki”, „Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem”, „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka ”, „Kolory”, „Szybki pociąg”, „Zręczna koparka” i wiele innych.

W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas II, III i IV wraz z nauczycielami ze Szkół Podstawowych z Baranowa, Łęki Mroczeńskiej oraz Słupi.
Podczas spotkania, pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała młodym czytelnikom o swojej twórczości literackiej. Czytała również fragmenty wielu bajek i wierszy m. in.: Ciekawski kotek, „Wierszyki do języka gimnastyki, Wierszyki tropiące byki, Jak jeżyk z jerzykiem, To i sio. Rymowanki okazały się doskonałym ćwiczeniem językowym oraz sprawdzianem umiejętności recytatorskich dzieci.
Na końcu spotkania, pani Urszula chętnie odpowiadała na pytania uczniów. Z wielką przyjemnością wpisywała również autografy oraz dedykacje dla swoich małych czytelników.


Komentarze (0)

Od 21 do 27 września trwa tegoroczny Tydzień Książek Zakazanych. Z tej okazji specjalną wystawę zorganizowała Biblioteka w Mroczeniu.
Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, i są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności. Tydzień Zakazanych Książek w swoim założeniu ma być nie tylko akcją uświadamiającą, ale okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęceniem do czytania, także tych książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej. Akcja ma również na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i nieb­ezpi­ecze­ństw­o, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
W Polsce z roku na rok coraz więcej bibliotek przyłącza się do tej akcji. W tym roku po raz pierwszy również Filia biblioteczna w Mroczeniu postanowiła wziąć udział. Na wystawę poświęconą książce zakazanej zapraszamy od 22 do 27 września do Biblioteki w godzinach jej otwarcia.

Komentarze (0)

5 czerwca w mroczeńskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie odbyło się spotkaie autorskie z Marcinem Pałaszem - pisarzem pełnych optymizmu i humoru książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięły dzieci z Przedszkola w Mroczeniu i Grębanina wraz z opiekunkami: Gabrielą Oleś, Magdaleną Parzybót oraz Ewą Jaroszewską.

Podczas spotkania, autor opowiadał o swoich książkach, poruszył temat ich powstawania, mówił o tym, co jest inspiracją do ich tworzenia. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania fragmentów jego twórczości, a w szczególności Historię złotego promyczka. Autor zachęcał wszystkich do czytania książek twierdząc, że książka jest najlepszym przyjacielem. Książki Marcina Pałasza cieszą się wielką popularnością. Jak sam o sobie mówi "z zawodu jest pisarzem i optymistą". Napisał m. in. Opowieści z krainy potworów, Straszyć nie jest łatwo, Ptaś i Małgosia, Elfie gdzie jesteś, Zwłokopolscy i wiele innych. Jego Wszystko zaczyna się od marzeń oraz Wakacje w wielkim mieście otrzymały wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Książka Straszyć nie jest łatwo otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2004 polskiej sekcji IBBY. Na zakończenie spotkania, pracownicy biblioteki, jak również same dzieci podziękowali autorowi za spotkanie, po czym wręczyli kwiaty.

Spotkanie odbyło się dzięki realizowanemu obecnie projektowi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie pn. "Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych", który jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Komentarze (0)

Dnia 15 maja br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie autorskie z Anną Onichimowską. Uczestniczyli w nim uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkół Podstawowych w Baranowie, Donaborowie, Grębaninie, Słupi i Łęce Mroczeńskiej.

Anna Onichimowska to znakomita poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Autorka ponad czterdziestu książek - pisze książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień literackim w Polsce jak również za granicą. "Dobry potwór nie jest zły" otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, "Najwyższa góra świata" została wpisana na Listę Honorową IBBY. Anna Onichimowska nominowana była do nagrody Prezydenta RP i głównej nagrody w Cannes, w konkursie im. K. Kieślowskiego za scenariusz do Dnia Czekolady (razem z J.P. Bławutem). Jej książki, opowiadania i dramaty tłumaczone są na włoski, francuski, angielski, słoweński, niemiecki, koreański, chiński. Trzy książki (współautor: Tom Paxal) zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku.

Podczas spotkania, autorka opowiadała o swojej twórczości i procesie powstawania książek. Czytając fragmenty prezentowanych powieści i opowiadań zachęciła zgromadzonych na spotkaniu gości do ich przeczytania. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i z ogromnym zain­tere­sowa­niem­ słuchały pani Anny. Uczniowie zasypali autorkę mnóstwem pytań dotyczących jej pracy i życia osobistego. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościowi za przybycie i ciekawe zaprezentowanie swojej twórczości, wręczając bukiet kwiatów. Spotkanie osbyło się dzięki realizowanemu obecnie projektowi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie pn. "Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych", który jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Komentarze (0)

23 kwietnia br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyły się warsztaty plastyczno-literackie, które prowadziła Aleksandra Cieślak - grafik, projektant, ilustrator, autorka tekstów. Uczestnikami byly uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Baranowie oraz Grębaninie.

Ola Cieślak studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując dyplom w Pracowni Projektowania Książek. W 2008 roku poprowadziła warsztaty ilustracyjno-typograficzne dla studentów l'Ecole Superieure des Arts Decoratifs w Strasburgu w ramach programu Animaliter. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2011). Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz książki autorskie: "Co wypanda, a co nie wypanda" - poradnik dobrego wychowania dla najmłodszych. "Love Story" - słowno-graficzna opowieść o niezwykłym romansie oraz wyliczanka dla małych dzieci pt. "Od 1 do 10". Opracowała graficznie i stworzyła ilustracje m. in. do książek Grzegorza Kasdepke pt. "Gdybym była dziewczynką", "Romans palce lizać" i "Zając".

W trakcie spotkania, Pani Ola Cieślak wprowadziła młodych uczestników w tajniki pracy ilustratora, pokazując rysunki oraz książki, które sama ilustrowała. Dzieci dowiedziały się również, co znaczą terminy z dziedziny grafiki. Potem pobawiły się w ilustratorów tworząc z wypiekami na twarzy swoje własne plakaty. Zadanie polegało na wybraniu jakiegoś zachowania, którego się wyjątkowo nie lubi. Ważnym elementem plakatu była typografia. Każdemu z uczestników autorka poświęciła chwilę uwagi, zwłaszcza na cenne wskazówki przy wykonywaniu ilustracji. "Tworzenie" zakończyło się wspólnym oglądaniem prac. Spotkanie z ilustratorką przyniosło dzieciom dużo śmiechu, radości i dobrej zabawy. Warsztaty odbyły się dzięki realizowanemu obecnie projektowi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie pn. "Biblioteczny kącik malucha - cykl imprez kulturalnych dla najmłodszych", który jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5
jidzik

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo