Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna w Bralinie
[awatar]
Bralin BP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 78 11 232
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 3
63-640 Bralin
E-mail: biblioteka@bralin.pl

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00

fox004.jpg
12 listopada 2014 r. w Bralinie gościła autorka książek dla dorosłych i młodzieży, eseistka i poetka, laureatka wielu nagród literackich, Marta Fox. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Teraz my! Pokolenie 60+” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Bralinie.

Marta Fox ma w swym dorobku obecnie 44 książki, w których pisze o problemach współczesnej młodzieży, związanych głównie z dojrzewaniem emocjonalnym, środowiskiem szkolnym i rodzinnym. Autorka nie boi się podejmować trudnych wątków, z odwagą porusza tematy „tabu”, takie jak: wczesna inicjacja seksualna, nastoletnie ciąże, kult pięknego ciała itp. Dotyka tematów trudnych i bolesnych, stając się dla młodego czytelnika niejednokrotnie „literacką przyjaciółką”, która wskaże dobrą drogę i rozwieje smutki. Marta Fox, podbijająca swoimi powieściami serca nastolatek, dzięki książkom dla dorosłych trafiła także na nocne stoliki ich mam, a nawet babć. Znana z lekkiego, gawędziarskiego stylu autorka rejestruje kobiecą stronę codzienności, doskonale oddając specyfikę „babskiego doświadczania świata”.

W trakcie spotkania autorka zaprezentowała publiczności książki dla czytelników dorosłych: Autoportret z lisiczką oraz Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych, powieści szczególnie jej bliskie, stanowiące auto­biog­rafi­czną­ próbę podsumowania osobistego i twórczego życia pisarki. Opowiedziała o głównej bohaterce książki Kobiety zaklętej w kamień, która cierpi na dziwną chorobę skóry, w wyniku której jej ciało stopniowo kamienieje. Pozornie spełniona, zakochana w obecnym partnerze kobieta, matka dorosłych dzieci, zaczyna szukać źródła choroby w swojej przeszłości. Wyrusza w podróż, by stanąć twarzą w twarz z dramatyczną historią sprzed lat, która wciąż rani ją i jej najbliższych. Ostatecznie historia Emilii okazuje się opowieścią o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Zachęca do tego, żeby nie przegapić drugiej szansy na szczęście. A przede wszystkim - pokazuje, jak obudzić w sobie to, co często w nas martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie.

Marta Fox promowała w Bralinie również tegoroczne publikacje – swoją pierwszą opowieść dla dzieci Przybij piątkę oraz kolejną powieść dla młodzieży – Zołzunie. Literacki świat bohaterów Marty Fox jest bliższy czytelnikom, którzy nie ograniczają się tylko do czytania książek, ale równie chętnie kontaktują się z pisarką poprzez jej stronę internetową, bloga czy też konto na facebooku. Pani Marta ceni sobie spotkania autorskie, bo bezpośredni kontakt z czytelnikami doładowuje ją pozytywną energią i inspiruje. I choć kiedyś, przed laty, krytycy literaccy określili pisarkę „olśnieniem literatury młodzieżowej”, to Marty Fox nie sposób „zaszufladkować”. Jej książki czytane są równie chętnie przez młodzież, jaki i osoby dorosłe.

Miła i sympatyczna atmosfera podczas spotkania umożliwiła słuchaczom poznanie Marty Fox od strony prywatnej – jako ciepłej, radosnej, energicznej mamy i babci, a także osoby otwartej, znającej dobrze problemy ludzi. Wiele osób skorzystało z możliwości nabycia jej powieści, które autorka z chęcią podpisywała. Osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o twórczości pisarki, przekazujemy adres strony internetowej: www.martafox.pl. Zapraszamy również do naszej biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki pani Marty.

fox001.jpg fox001
jpg, 99 KiB, 430x300
fox003.jpg fox003
jpg, 101 KiB, 430x300
fox004.jpg fox004
jpg, 102 KiB, 430x300
fox005.jpg fox005
jpg, 103 KiB, 430x300
fox006.jpg fox006
jpg, 107 KiB, 430x300
Komentarze (0)

2 października br. w czwartkowy wieczór odbyło się niezwykle interesujące spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Teraz mu! Pokolenie 60+”. Gościem spotkania był Zbigniew Kołba - autor książki „Krioterapia. To warto wiedzieć”. Gość spotkania z wykształcenia jest mgr rekreacji ruchowej, studiował także rehabilitację, studia – AWF Kraków skończył w 1986r.

Fizjoterapeuta w prosty, przystępny sposób, w oparciu o własne doświadczenia zdobyte w czasie prowadzenia gabinetu krioterapii mówił o leczniczym działaniu niskich temperatur, sposobach leczenia bezsenności, a także o najbardziej uciążliwych problemach zdrowotnych oraz pomocnych technikach relaksacyjnych. Wyjaśniał, jak można sobie pomagać najprostszymi, dostępnymi dla każdego metodami. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się, kiedy zimno leczy, a kiedy powoduje, że chorujemy. Usłyszeliśmy o korzyściach, jakie niosą ze sobą zabiegi krioterapii miejscowej w leczeniu np. kolan, kręgosłupa, stłuczeń, skręceń czy kapitalnych działań na cały organizm w przypadku krioterapii ogól­nous­troj­owej­ i jaka jest skuteczność tych zabiegów. Oddziaływanie na organizm niską temperaturą powoduje lepsze ukrwienie, wywołuje reakcje obronne w organizmie, ułatwia rehabilitację, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, zwiększając jego odporność. Padły również cenne informacje związane z oddychaniem, które są kapitalnym sposobem na wyjście z bezsenności. Zbigniew Kołba uświadomił także słuchaczom, dlaczego minerały, witaminy czy wapń nie są przyswajane przez organizm, pomimo że mogą być zjadane regularnie oraz co jest powodem bólu stawów. Poinformował również jak wyleczyć wrzody żołądka oraz dlaczego hormon DHEA w starszym wieku jest produkowany przez organizm w małych ilościach, a jego brak osłabia funkcjonowanie organizmu. Każdemu uczestnikowi spotkania poradził zakupić żyworódkę pierzastą - roślinę, która ma szerokie spectrum działania oraz miłorząb japoński, który jest ważny w ukrwieniu naczyń krwionośnych zarówno w sferze mózgowej jak i naczyń włosowatych występujących w mięśniach.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, wymianą doświadczeń i porad m.in. jak wyleczyć zimne stopy i dłonie. Pan Zbigniew, kończąc prelekcje, pokazał kilka prostych ćwiczeń poprawiających nie tylko ukrwienie, oddychanie ale i samopoczucie. Zachęcił także uczestników wykładu do lektury swojej publikacji, którą można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Bralinie, i którą można było nabyć wraz z dedykacją autora zaraz po zakończonym spotkaniu.

krioterapia001.jpg krioterapia001
jpg, 96 KiB, 430x300
krioterapia003.jpg krioterapia003
jpg, 98 KiB, 430x300
krioterapia004.jpg krioterapia004
jpg, 97 KiB, 430x300
krioterapia005.jpg krioterapia005
jpg, 99 KiB, 430x300
Komentarze (0)

24 września 2014r. w ramach projektu „Teraz my! Pokolenie 60+” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Bralinie odbyło się spotkanie autorskie ze znanym pisarzem i podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim.

Autor opowiedział zebranym o niezwykłym człowieku, poznańskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX wieku rowerem przemierzył całą Afrykę z północy na południe i z powrotem z południa na północ. Podróż zajęła mu 5 lat. Tam, gdzie nie dało się jechać na rowerze, płynął łódką, podróżował również konno i na wielbłądzie. Ze swej podróży słał relacje do żony, które potem ukazywały się w gazetach. Jednak wielki wyczyn poznańskiego podróżnika poszedł w zapomnienie, poza albumem wydanym przez córkę Kazimierza Nowaka i przedwojennymi artykułami rozsianymi w prasie, nikt nie zajął się polskim reportażystą lat 30. Dopiero Łukasz Wierzbicki zainspirowany opowieściami swego dziadka o podróżniku Nowaku postanowił dotrzeć do tych przedwojennych relacji z podróży po Afryce i tak po kilk­umie­sięc­znyc­h poszukiwaniach w bibliotekach, składaniu korespondencji w całość w 2000 roku wydaje książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Trzeba jeszcze sześciu lat, by książka Wierzbickiego trafiła na podatny grunt i o Kazimierzu Nowaku znów było głośno. Autor książki w ciekawy sposób przy pomocy prezentacji multimedialnej opowiedział uczestnikom spotkania o niezwykłym podróżniku i o tym, jak powstawała ta książka. Zebrani usłyszeli też o podróżach Łukasza Wierzbickiego i innych jego książkach np. o niedźwiadku Wojtku, którego żołnierze z Armii Andersa kupili od małego chłopca; o Halinie i Stachu Bujakowskich, którzy jako świeżo upieczeni małżonkowie wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin... motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję i Indie aż do Szanghaju. Małżonkowie pokonują blisko 24 tysiące kilometrów. Halina często nie domaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Wspomnienia małżonków z podróży do Chin Łukasz Wierzbicki zebrał w książce „Mój chłopiec, motor i ja”. Prelekcja Łukasza Wierzbickiego była pełna humoru, autor w niezwykły sposób połączył wykład i prezentację multimedialną. Uczestnicy spotkania w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku spędzili czas i poszerzyli swoje horyzonty o wspaniałe podróże. Po spotkaniu autor chętnie dawał autografy, a także zamieszczał dedykacje.

wierzbicki005.jpg wierzbicki005
jpg, 59 KiB, 430x300
wierzbicki004.jpg wierzbicki004
jpg, 60 KiB, 430x300
wierzbicki003.jpg wierzbicki003
jpg, 63 KiB, 430x300
wierzbicki002.jpg wierzbicki002
jpg, 99 KiB, 430x300
wierzbicki001.jpg wierzbicki001
jpg, 93 KiB, 430x300
Komentarze (0)

18 czerwca br. Biblioteka Publiczna w Bralinie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowała głośne czytanie dla najmłodszych czytelników. W tym roku z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom na zaproszenie dyrektor biblioteki Ewy Jędrysiak odpowiedziały dzieci z klas I Szkoły Podstawowej w Bralinie, które przybyły pod opieką Anny Pruban, Katarzyny Albert oraz Reginy Marczak.

W rolę lektorów wcielili się: Roman Wojtysiak – wójt Gminy Bralin, Renata Gość – koordynator wojewódzki, członek Rady Koordynatorów Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom, Wiesław Walas – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie oraz Dawid Kosakiewicz – pracownik Urzędu Gminy Bralin. Tym razem lektorzy przeczytali małym słuchaczom bajkę autorstwa kanadyjskiej pisarki Paulette Bourgeois opowiadającą o zielonym żółwiku Franklinie i jego przyjaciołach.

Franklin znany jest dzieciom na całym świecie z serii powszechnie lubionych książeczek oraz popularnych filmów animowanych. Każdy tomik to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia przeciętnego kilkulatka. Postacie wykreowane przez autorkę są wzorcem nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców, a ich przeżycia pozwalają odnaleźć się w niełatwych sytuacjach życiowych.

Po wysłuchaniu bajki wójt gminy Roman Wojtysiak w imieniu własnym, jak również pozostałych lektorów wręczył dla dzieci prezent w postaci książeczki. Pięknie ilustrowaną opowieść o przygodach żółwia Franklina odebrała z rąk wójta Regina Marczak – bibliotekarz szkolny.

Gościem specjalnym, który na spotkanie dotarł żółwim tempem był sam żółw Franklin, bohater czytanej bajki. Postać żółwika w wesoły i edukacyjny sposób przybliżał dzieciom Piotr Witoń – aktor poznańskiego teatru. Zabawa była wyśmienita. Nie było czasu na odpoczynek, ponieważ każde dziecko bawiło się znakomicie. Piotr Witoń mający wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, w swoim programie literacko-artystycznym czytał fragmenty książek o Franklinie i przeprowadzał wspólne zabawy. Zadania uruchamiające wyobraźnię i pamięć oraz ćwiczenia ruchowe angażowały w pełni zarówno młodych uczestników jak i ich dorosłych opiekunów. Po reakcjach dzieci można było stwierdzić, że bardzo przypadła im do gustu ta postać, która bezbłędnie odnalazła sposób, by stać się częścią ich świata. Na zakończenie dzieci podziękowały Franklinowi za wspaniałą zabawę i pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

IMG_0139.jpg IMG_0139
jpg, 126 KiB, 500x375
IMG_0149.jpg IMG_0149
jpg, 121 KiB, 500x375
IMG_0157.jpg IMG_0157
jpg, 120 KiB, 500x375
IMG_0052.jpg IMG_0052
jpg, 116 KiB, 500x375
IMG_0036.jpg IMG_0036
jpg, 5.6 MiB, 4000x3000
Komentarze (0)

11 czerwca br. w Bibliotece Publicznej w Bralinie miało miejsce otwarcie wystawy haftu płaskiego pt: „Wszystko co nas otacza”. Autorką wystawionych prac jest urodzona w Słupi pod Bralinem, obecnie mieszkanka Wrocławia pani Barbara Drygała.

Gości przybyłych na inaugurację wystawy serdecznie przywitała Ewa Jędrysiak dyrektor Biblioteki Publicznej w Bralinie, natomiast inicjator wystawy Wiesław Walas, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie przedstawił postać autorki wystawy.

Pani Barbara ukończyła liceum ekonomiczne. Przez 33 lata pracowała zawodowo, obecnie jest na emeryturze i szuka wypełnienia czasu. Wychowała troje dzieci, obecnie cieszy się wnukami. Już w wieku 10 lat zdobywała umiejętności stosowania ściegów hafciarskich, jak również robótek na drutach. Można powiedzieć, że w różnych etapach życia zajmowała się różnym rękodziełem (wyszywanie, szydełko, druty i w końcu obrazy). Obecnie wyszywa obrazy ściegiem płaskim. Stara się udoskonalać swoje umiejętności, ponieważ jak sama mówi prace te dają jej dużo zadowolenia i radości. Próbując nowych technik, rozwija swój twórczy warsztat, a efekty jej pracy cieszą oczy odwiedzających liczne wystawy, w których artystka uczestniczy.

Wystawiane prace są tylko częścią dorobku artystki. Tworzy je seriami: pejzaże, kwiaty, portrety, konie, ptaki. Przy tworzeniu prac artystka nie korzysta z gotowych wzorów, wszystkie projekty szkicuje sama. Wyszywając ma, jak sama mówi, podzielną uwagę i dużą cierpliwość, gdyż obraz średniej wielkości wyszywa około dwóch miesięcy. Na wystawie oprócz prac wyszywanych mogliśmy obejrzeć obrazy stworzone z suszonych roślin.

Spotkanie było okazją do ciekawych rozmów i integracji środowiska lokalnego. Pani Barbara zachęcała obecne na wystawie panie, które również zajmują się rękodziełem, do pokazania własnych wyrobów. Wspieranie twórczości lokalnej w zakresie rękodzieła artystycznego jest ważnym elementem dbania o zachowanie kulturowego dziedzictwa regionu.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 18 czerwca br.

IMG_0006.jpg IMG_0006
jpg, 151 KiB, 500x375
IMG_0011.jpg IMG_0011
jpg, 145 KiB, 500x375
IMG_0013.jpg IMG_0013
jpg, 139 KiB, 500x375
IMG_0018.jpg IMG_0018
jpg, 133 KiB, 500x375
IMG_0024.jpg IMG_0024
jpg, 134 KiB, 500x375
Komentarze (0)

W piątek 23 maja 2014 roku uczniowie Gimnazjum w Bralinie mieli przyjemność spotkać się i porozmawiać z pisarką – Gają Kołodziej. Spotkanie autorskie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie upłynęło na pogawędce o zain­tere­sowa­niac­h młodzieży i planowaniu przyszłości.

Gaja Kołodziej należy do pisarzy młodego pokolenia. Jest autorką czterech powieści: „Wystrzałowa licealistka", „Wystrzałowa maturzystka", „Dar" i „Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji". A już wkrótce w księgarniach pojawi się kolejna powieść „Przemilczenia". Młoda pisarka – członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i przewodnicząca Klubu Młodych Pisarzy – na wstępie opowiedziała uczniom, dlaczego zaczęła pisać, co ją do tego zainspirowało, a także skąd czerpie pomysły na swoje powieści. Przybliżyła też historię napisania każdej ze swoich książek. Ostatecznie skończyła psychologię kryminalną, a nabytą wiedzę wykorzystuje w swoich powieściach.

Nie sądziła, że poświęci się pisarstwu ze względu na dysleksję i dysortografię, które wg niej mogły stanowić ograniczenia. Obecnie jej pasja stała się wykonywanym zawodem. Gaja opowiedziała również, że od najmłodszych lat marzyła o karierze na scenie, brała udział w spektaklach szkolnych, jak i w warsztatach teatralnych organizowanych przez różne instytucje. Podczas zabaw w teatr rozwijała wyobraźnię poprzez tworzenie rozmaitych postaci, sytuacji i zdarzeń. Chociaż od dziecka lubiła pisać, pomysły na opowiadania i nowele zaczęła spisywać w wieku lat 12. Przełom nastąpił w roku 2004, gdy była w drugiej klasie gimnazjum. Jako zmęczona szkołą czternastolatka podczas jednej z lekcji matematyki zaczęła spisywać w zeszycie swoje przemyślenia na temat Wolnych Ludzi, którzy nie byli skazani na codzienne męczarnie w szkole. Tego samego dnia (podczas tej samej lekcji) powstała Melania Korzeniowska, bohaterka „Wystrzałowej licealistki” – powieści, która ostatecznie została ukończona we wrześniu 2008 roku, gdy autorka miała 18 lat. Tego samego roku została wyróżniona 1 nagrodą w ogólnopolskim konkursie literackim za opowiadanie pt. „Moje jedyne marzenie”. To opowiadanie wraz z innymi nagrodzonymi pracami zostało opublikowane w zbiorze „7 kolorów tęczy”. W lipcu 2010 roku nakładem Wydawnictwa Lucky w księgarniach ukazała się powieść pt. „Wystrzałowa licealistka” pierwszy tom przygód Mel, agentki 772. W marcu 2011 roku ukazał się drugi tom zatytułowany „Wystrzałowa maturzystka”. Wraz z rosnącą popularnością swoich książek postanowiła całkowicie poświęcić się pisarstwu. Na początku 2013 roku założyła Instytut Sztuki Literackiej, którego celem jest promowanie czytelnictwa i wspieranie nowych talentów literackich.

Autorka cierpliwie odpowiadała na wszystkie, często skomplikowane pytania. Na koniec powiedziała, że warto realizować swoje marzenia i że właściwie nigdy nie jest się na to za młodym, czego sama jest żywym dowodem. Spotkanie z panią Gają Kołodziej było bardzo ciekawym wydarzeniem i na pewno długo zostanie w pamięci.

IMG_0052.jpg IMG_0052
jpg, 134 KiB, 500x375
IMG_0063.jpg IMG_0063
jpg, 126 KiB, 500x375
IMG_0068.jpg IMG_0068
jpg, 133 KiB, 500x375
IMG_0070.jpg IMG_0070
jpg, 126 KiB, 500x375
Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna w Bralinie zaprosiła Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ze spektaklem pt. „Magiczna Księga Czarodziejki Arielki". Przedstawienie teatralne w wykonaniu dwóch aktorów odbyło się w wypełnionej po brzegi sali kina „Niesob” 8 kwietnia 2014 r. Na spektakl przybyły dzieci z klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Bralinie wraz z opiekunami.

Baśniowa historia opowiadała o różowym Króliku i Czarodziejce Arielce, która uczyła miłości do słowa pisanego, dbałości o książki i odwiedzania biblioteki. Przedstawienie dostarczyło małym odbiorcom wiele humoru. Fascynujące było to, że dzieci mogły czynnie uczestniczyć w przedstawieniu, mimo iż były widownią. Szczególną sympatią obdarzyły spektaklowego Króliczka Maciusia, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, by czytał książki. Podczas spaceru Króliczek odnajduje zagubioną Magiczną Księgę Baśni, a ponieważ się nudzi, postanawia zobaczyć, co się w niej znajduje i zaczyna czytać. Wraz z czytającym książkę Maciusiem zebrani przenieśli się w świat znanych bajek: „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” i „Żabiego króla”. Dzieci żywo reagowały na grę aktorów i często „podpowiadały”, jak dalej powinna toczyć się akcja. Finał bajki jest taki, że Króliczek wybiera się do biblioteki. Doszedł do wniosku, że czytanie książek jest bardzo dobrą i wbrew pozorom ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Nie tylko Królik zrozumiał przesłanie, które niosło przedstawienie, ale również wszyscy zgromadzeni mali widzowie. Dzieci jednoznacznie podkreślały, że doskonale wiedzą, iż czytanie książek to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim szansa poznania niezwykłych opowieści, która daje możliwość wędrowania po magicznych krainach i poznania ciekawych i fascynujących bohaterów. Mali miłośnicy teatru byli zachwyceni bajkową scenerią oraz wesołym nastawieniem występujących aktorów. Na sali rozlegały się dziecięce śmiechy oraz okrzyki zachwytu. W spektaklu dominowały kolorowe kostiumy, rekwizyty a także oprawa muzyczna. Aktorzy mieli bardzo dobry i ciepły kontakt z naszymi milusińskimi, stąd dzieci obdarowały ich gromkimi brawami i kwiatami.

macius1.jpg macius1
jpg, 91 KiB, 430x300
macius0.jpg macius0
jpg, 87 KiB, 430x300
macius3.jpg macius3
jpg, 97 KiB, 430x300
macius2.jpg macius2
jpg, 106 KiB, 430x300
Komentarze (0)

11 i 12 lutego 2014 roku komisja konkursowa w składzie: Marzena Kuropka, Sławomir Bąk i Ewa Jędrysiak wyłoniła zwycięzców w pięciu kategoriach wiekowych oraz przyznała tytuł „Czytelnika Roku 2013”. Aby zdobyć miano Czytelnika Roku, należało systematycznie wypożyczać i czytać książki oraz zachęcać innych do czytania, brać udział w imprezach organizowanych przez bibliotekę. Głównym kryterium dla komisji była ilość przeczytanych książek w 2013 roku oraz popularyzowanie książki i czytelnictwa.

Konkurs trwał od stycznia do grudnia 2013 roku, a jego celem było popularyzowanie czytelnictwa, zainteresowanie użytkowników biblioteki dobrą książką, rozwój emocjonalny poprzez literaturę, zdobycie nowych czytelników, zachęcenie do częstszego odwiedzania biblioteki oraz udziału w imprezach kulturalnych przez nią organizowanych.

Wyłonienie kandydatów wcale nie było takie łatwe. Wyróżnione zostały osoby, które w zeszłym roku wypożyczyły najwięcej książek. Spośród czytelników najmłodszych – przedszkolaków najlepsi okazali się: Izabela Kania – zdobywczyni I miejsca, Maria i Zofia Dembne – II miejsce oraz Martyna Chwalińska – III. W kategorii szkół podstawowych nagrody przyznano: I miejsce – Franciszek Sobczyk (kl. I), II – Weronika Grossek (kl. II), III – Joanna Siemańska (kl. IV). Zaś wśród czytelników gimnazjum najlepsi okazali się: I miejsce – Daria Piorun (kl. II), II – Ewelina Dubicka (kl. II),
III – Anita Głąb (kl. II). Natomiast szkoły pona­dgim­nazj­alne­ reprezentowały:
I miejsce – Aleksandra Dubicka (kl. III), II – Justyna Głąb (kl. II), III – Karolina Pietr (kl III). W kategorii osób dorosłych zwycięzcami okazały się: I miejsce – Patrycja Gudra, II – Urszula Górecka oraz III – Teresa Gaze. Nagrody odebrali również wyróżnieni w konkursie: Natalia Kłobuch (przedszkole), Martyna Wiśniewska (kl. I SP), Daria Schudy (kl. III SP) oraz czytelnicy dorośli: Elżbieta Misiak, Wanda Waloszczyk, Wioletta Laryś, Helena Marczyk, Justyna Ciemna, Teresa Słobodzian, Patrycja Burlikowska, Pelagia Kruszelnicka, Maria Bieda, Teresa Nawrocka, Katarzyna Labryszewska, Elżbieta Pisuła, Maria Węgrzynowicz. Spośród wszystkich laureatów konkursu rekordzistką okazała się Iza Kania, która miała na swoim koncie 217 przeczytanych książek. Ta rekordowa liczba uczyniła ją zdobywczynią tytułu „Czytelnik Roku 2013”. Nagrody dla czytelników wręczyła dyrektor Biblioteki Publicznej w Bralinie Ewa Jędrysiak.

IMG_0013.jpg IMG_0013
jpg, 133 KiB, 500x375
IMG_0019.jpg IMG_0019
jpg, 135 KiB, 500x375
IMG_0023.jpg IMG_0023
jpg, 126 KiB, 500x375
IMG_0030.jpg IMG_0030
jpg, 135 KiB, 500x375
IMG_0044.jpg IMG_0044
jpg, 140 KiB, 500x375
Komentarze (0)

Chwilę oderwania od codzienności i powszedniości, często zabiegania i pośpiechu zaproponowała czytelnikom Biblioteka Publiczna w Bralinie. W czwartkowe popołudnie dyrektor biblioteki Ewa Jędrysiak zaprosiła na wieczór poetycko-muzyczny z Agnieszką Chrobot. Tym razem spotkanie autorskie skierowane zostało do seniorów – czytelników bralińskiej biblioteki.

Pani Agnieszka Chrobot jest poetką, z zawodu nauczycielem, dziś już na emeryturze. Choć swój debiut poetycki miała dopiero w 2003 roku, to dziś ma na swoim koncie 7 wydanych tomików m.in.: „Jest taka cisza”, „Zatrzymaj się”, „Rachunek z miłości”, „Dotknij mnie sercem”, „Posłuchaj milczenia”. Poetka mieszka w Kluczborku, a jak się dowiedzieliśmy podczas spotkania, studiowała razem z panią Krystynę Bielską z Bralina i panią Jadwigą Miesiąc z Kępna. Obie panie oczywiście były obecne na wieczorze autorskim.

Spotkanie odbyło się w salce OSP „Florian” i na tyle, na ile to było możliwe, salka zapełniła się po brzegi. Trzydziestu kilkuosobowa grupa seniorów miała okazję odłożyć na bok troski dnia codziennego i zasłuchać się w wiersze pani Agnieszki. A te dotykały wartości i prawd uniwersalnych. Poetka tematem swych utworów czyni miłość, szczęście, radość życia, ale i przemijanie, śmierć, wiarę. Zwraca uwagę czytelnika, by ten umiał się zatrzymać w biegu, przerwał gonitwę z czasem, by znalazł moment na zadumanie, kontemplację świata, przyrody i zwykłych codziennych spraw.

Swoje wiersze poetka czytała osobiście, ale też czytelnicy mogli ich posłuchać w wyśpiewanych przez Małgorzatę Pasznicką i Mariusza Buczka. Duet komponuje muzykę do wybranych utworów A. Chrobot i podczas spotkań poetyckich dopełnia artystycznie całość. Tak zinterpretowane wiersze zyskały nowy wymiar i nowe brzmienie. Jak powiedziała podczas spotkania poetka, 5 lat temu poprosiła panią Małgosię i pana Mariusza o skomponowanie muzyki do wybranych utworów i tak rozpoczęła się ich wspólna przygoda. Z czasem została nagrana płyta „Szukam swojego miejsca”, na której znalazło się 15 wyśpiewanych wierszy A. Chrobot.

Po spotkaniu seniorzy chętnie kupowali tomiki poezji i płyty, a autorka na życzenie zamieszczała dedykacje i autografy.
O przyjazny i sympatyczny klimat podczas spotkania zadbały organizatorki wieczoru: Ewa Jędrysiak i Grażyna Latusek, które przygotowały poczęstunek z domowym ciastem. Zaproszeni goście nie kryli zadowolenia z takiej formy spędzenia listopadowego wieczoru, z przyjemnością oddali się nastrojowi, a na koniec dziękowali organizatorce za taką ucztę duchową.

Agnieszka Chrobot.jpg Agnieszka Chrobot
jpg, 79 KiB, 430x300
chrobot1.jpg chrobot1
jpg, 88 KiB, 430x300
chrobot4.jpg chrobot4
jpg, 93 KiB, 430x300
chrobot5.jpg chrobot5
jpg, 90 KiB, 430x300
chrobot7.jpg chrobot7
jpg, 98 KiB, 430x300
Komentarze (0)

Jeśli spotkanie z panem Grzegorzem Kasdepke było ciekawe, pełne humoru i dobrej zabawy, to i jego książki mogą być ciekawą przygodą czytelniczą dla młodych ludzi. Ale przekona się o tym ten, kto do nich zajrzy, a taką okazję dają: Biblioteka Publiczna w Bralinie i biblioteka w Szkole Podstawowej w Bralinie.

O tym, jakie są książki Grzegorza Kasdepke i jaki jest sam autor, mogli się przekonać uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej w Bralinie, którzy byli uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Ewę Jędrysiak, dyrektor Biblioteki Publicznej. Spotkanie 100% bajkopisarza, jak sam o sobie mówi, z grupą prawie 100 dzieci odbyło się 19 listopada w świetlicy „Tęcza” w Bralinie.

W niezwykle żywiołowy sposób opowiedział autor o swoich książkach i ich bohaterach. Wielu słuchaczy znało już Detektywa Pozytywkę, bliźniaków Kubę i Bubę czy Bartusia, który wciąż zadaje trudne pytania dorosłym. Intrygująco dla młodego czytelnika zapowiadają się takie książki jak: „Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, „Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach”, „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci”, „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” czy „Poradnik hodowcy aniołów”. Grzegorz Kasdepke mówi, że pisze dla dzieci nie tylko bajeczki, ale też romanse czy horrory, czym niewątpliwie zachęcił do czytania zebranych. Słuchacze dowiedzieli się również, że pomysł na kolejne książki często podsuwają same dzieci czy wręcz składają zamówienia na konkretną tematykę.

Jak zawsze nieodłącznym elementem spotkań autorskich są pytania do pisarza, a te były najróżniejsze: od pytania o miejsce urodzenia i wiek, stan rodzinny, ulubiony kolor czy zwierzę do pytań o pomysły na pisanie, ilość wydanych książek czy ulubioną swoją publikację. Na koniec do Grzegorza Kasdepke ustawiła się długa kolejka po autografy.

IMG_0004.jpg IMG_0004
jpg, 114 KiB, 500x375
IMG_0045.jpg IMG_0045
jpg, 125 KiB, 500x375
IMG_0046.jpg IMG_0046
jpg, 112 KiB, 500x375
IMG_0051.jpg IMG_0051
jpg, 126 KiB, 500x375
IMG_0060.jpg IMG_0060
jpg, 120 KiB, 500x375
Komentarze (0)
1
...
12 13 14 15 16 17 18 19 20
tensiorowska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo