Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci i kolejne niesłychane zagadki do rozwiązania!

23 lutego 2018 roku rozmawialiśmy o książce M. Widmarka i H. Willis pt. „Tajemnica biblioteki”. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat większych i mniejszych grzeszków popełnianych przez użytkowników bibliotek. Zastanawialiśmy się również, czy istnieje niezawodny sposób na kradzież książek z biblioteki. Wniosek był oczywisty – po co kraść, skoro można wypożyczyć?

Po pierwszych lapbookowych szaleństwach w styczniu doszliśmy do wniosku, że jest to metoda pozwalająca w ciekawy i skuteczny sposób omówić dany temat. W związku z powyższym również tym razem członkowie DKK stworzyli dla siebie nawzajem lapbooki, a podczas spotkania wspólnie rozwiązywaliśmy łamigłówki i odpowiadaliśmy na pytania dotyczące książki oraz "tematyki dete­ktyw­isty­czne­j".
tajbib1.jpg
Kolejne spotkanie odbędzie się 23 marca 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy omawiać książkę Alana Silberberga pt. „Milo. Odklejone po(d)pisy”.

tajbib1.jpg tajbib1
jpg, 38 KiB, 720x405
Komentarze (0)

13.02.2018 r. odbył się I Gminny Indywidualny Turniej w Kręgle organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Do zawodów przystąpiło 15 uczestników, rozgrywki prowadzone były systemem turniejowym.

Sam turniej dostarczył wiele emocji, nie tylko zawodnikom ale również kibicom. Radość, zdrowa rywalizacja oraz zasady fair play gościły przez cały czas trwania rozgrywek. Nie obyło się bez niespodzianek, ponieważ w zawodach wzięły udział również kobiety, które pokazały, że kręgle to sport nie tylko dla mężczyzn.

Klasyfikacja turniejowa przedstawia się następująco:
I miejsce: Węc Edyta
II miejsce: Kosiek Stanisław
III miejsce: Barszcz Adam

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowy dyplom oraz puchar. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji!
1gtk1_t2.jpg

1gtk1_t2.jpg 1gtk1_t2
jpg, 83 KiB, 900x675
Komentarze (0)

13.02.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się III Gminny Turniej Szachowy zorganizowany we współpracy z Gminnym Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych w Oleśnie.
Zawody kierowane były do dzieci i młodzieży z terenu gminy, a wzięło w nich udział łącznie 11 śmiałków.

Turniej rozstrzygany był w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy 1-6 – rozgrywki w systemie szwajcarskim 5 rund x 15 minut,
- klasy 7-8 – rozgrywki w systemie „każdy z każdym”.

Pełne skupienia rozgrywki, którym towarzyszyły ogromne emocje, nadzorowane były przez jurorów: Stanisława Golonkę i Pawła Świę­toch­owsk­iego­.

Eliminacje wyłoniły następujących zwycięzców:
1 kategoria:
I miejsce: Jurczyk Kacper (SP Olesno)
II miejsce: Wrona Antoni (SP Olesno)
III miejsce: Kapłon Maciej (SP Pilcza)

2 kategoria:
I miejsce: Gryz Szymon (SP Olesno)
II miejsce: Gryz Konrad (SP Olesno)
III miejsce: Chmielowski Andrzej (SP Olesno)

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplom, zaś zwycięzcom wręczono okolicznościowe medale.

2gts.jpg

2gts.jpg 2gts
jpg, 50 KiB, 800x600
Komentarze (0)

mjur1.jpg

Piękno można dostrzec w każdym elemencie życia i świata. I wyrazić je można na wiele sposobów, między innymi poprzez słowo, muzykę, obraz czy taniec.

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie może pochwalić się coraz szerszym gronem utalentowanych osób, które właśnie w bibliotece postanowiły podzielić się z innymi swoją wrażliwością i pochwalić własnymi zdolnościami. Spotkania promujące dorobek artystyczny lokalnych twórców organizowane już od lat przez GBP w Oleśnie cieszą się ogromnym zain­tere­sowa­niem­ wśród mieszkańców gminy i powiatu. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na otwarciu wystawy prac Mariusza Jurczyka z Olesna, zorganizowanym 4 lutego 2018 roku przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie zgromadziło się ponad 200 osób!

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli:
- najbliższa rodzina i przyjaciele pana Mariusza, przede wszystkim żona Edyta, córka Oliwia i syn Kacper, rodzice Anna i Kazimierz Jurczyk oraz siostra Kinga Nuta,
- Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski z Małżonką,
- Ks. Prałat Jan Rybak, Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Jacek Sarota i ks. Marcin Kwiecień pracujący w Parafii Olesno,
- Ks. Marek Migacz,
- Jarosław Bartoń Radny powiatowy i dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie,
- Radni i Sołtysi z terenu gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Gminy Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
- Beata Partyńska – prezes Stowarzyszenia Na rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Halina Sarat,
- Anna Morawiec – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Lucyna Mirecka – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu,
- Krystyna Chmura – emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- wspaniali Przyjaciele biblioteki ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Prezes Haliną Dojka na czele,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Barbara Wójcik – Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie,
- Benedykt Owierczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu,
- Niezawodni i zawsze życzliwi Czytelnicy oraz Przyjaciele biblioteki, w tym członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Po odczytaniu adresu okol­iczn­ości­oweg­o i złożeniu gratulacji artyście, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Dyrektor biblioteki Małgorzata Morawiec dokonali oficjalnego otwarcia wystawy. Następnie głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który wyraził szczery podziw wobec talentu Mariusza Jurczyka oraz nadzieję, że artysta zgodzi się zaprezentować swoje prace również w innych miejscowościach powiatu.
Z kolei bohater wieczoru w swoim wystąpieniu podziękował organizatorom, a w szczególności dyrektor biblioteki Małgorzacie Morawiec, której wręczył niecodzienny upominek w postaci jej portretu.
Wernisaż był także doskonałą okazją do złożenia gratulacji Małgorzacie Morawiec, która zwyciężyła w powiatowym etapie plebiscytu Gazety Krakowskiej i zdobyła tytuł Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura. Słowa uznania do dyrektor biblioteki skierował Wójt Gminy Witold Morawiec, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Seniora "Sami Swoi" w Oleśnie. Nie obyło się również bez uroczystego odśpiewania tradycyjnego "Sto lat" oraz oklasków na stojąco.

Spotkaniu towarzyszył koncert w wykonaniu zespołu Impra Band w składzie: Radosław Brydniak – aranżacja, piano i wokal; Dawid Pilch – aranżacja, saksofony i wokal; Weronika Brydniak – skrzypce i wokal; Małgorzata Brydniak – flet poprzeczny i wokal; Oskar Owsiak – perkusja; Patryk Brydniak – trąbka.

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Edytę i Mariusza Jurczyków oraz ich rodzinę i przyjaciół. Bezinteresowną pomocą w organizacji poczęstunku zaoferowały również panie Jadwiga Lech, Ewa Cierniak, Iwona Chmura, Maria Szczebak, Barbara Wesołowska, które przygotowały słodkie domowe wypieki. Z kolei w rolę fotoreportera wcieliła się Luiza Ziobro.

Spotkanie owocowało w głębokie doznania artystyczne oraz silne wzruszenia i przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nas podczas organizacji wydarzenia.


Mariusz Jurczyk, jest kolejnym utalentowanym mieszkańcem Gminy Olesno, z którą związany jest od urodzenia. Jest absolwentem Technikum w Szczucinie. Obecnie mieszka w Oleśnie i prowadzi własną działalność gospodarczą. Talent artystyczny tkwi w nim od zawsze. Od kiedy odkrył swe zdolności, pielęgnuje je i nieustannie rozwija. Tworzy szkice ołówkiem i węglem. Amatorsko zajmuje się również rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową. Pan Mariusz to człowiek o wielkiej wrażliwości na piękno otaczającego nas świata, co odzwierciedla jego twórczość. Jednocześnie jest osobą niesamowicie skromną. Zapytany o prace, z których jest najbardziej dumny, odpowiada z konsternacją, że w każdej z nich dostrzega pewne niedociągnięcia.
Do tej pory pan Mariusz tworzył głównie „do szuflady”. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że to właśnie nam udało się wydobyć jego talent na światło dzienne i że to nas spotkał niekłamany zaszczyt organizacji pierwszej indywidualnej wystawy jego prac.

mjur1.jpg mjur1
jpg, 82 KiB, 900x600
Komentarze (0)

Głębokie refleksje na temat życia, wiary, i walki o przetrwanie we współczesnym świecie towarzyszyły nam podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 23 stycznia 2018 roku. Rozmyślania te były efektem lektury książki Yanna Martela pt. „Życie Pi”.

Bohater książki, kilkunastoletni Piscine Patel, nazywany przez wszystkich po prostu Pi, żyje wraz z rodzicami, właścicielami ogrodu zoologicznego, w Indiach. Chłopiec dorasta w ciągłej bliskości z naturą, w końcu zoo jest niemal jego drugim domem. Wciąż jednak poszukuje czegoś więcej – szuka Boga, odkrywa świat, rozmyśla nad sensem życia, poszukuje odpowiedzi na ponadczasowe pytania o wiarę, miłość, nadzieję i śmierć. Wszystko radykalnie zmienia się, gdy kraj pogrąża się w coraz głębszym kryzysie politycznym. Rodzina Patelów zmuszona jest najpierw sprzedać część dobytku, a w końcu (wraz z częścią zwierząt z zoo) opuścić Indie. Podróż frachtowcem do Kanady nie należała jednak do szczęśliwych. Groźny sztorm zatopił statek, a z katastrofy ocalał tylko Pi oraz… zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski. To niecodzienne towarzystwo podejmuje nierówną walkę z bezmiarem oceanu i sił natury. Jednak w przyrodzie zawsze zwyciężają najsilniejsi. Lub najbardziej sprytni. I tak, na szalupie pozostaje w końcu Piscine oraz tygrys. Dalsza tułaczka po oceanie to codzienny, niekończący się test wytrwałości, umiejętności nawiązywania porozumienia ze śmiertelnym wrogiem, a także poważny sprawdzian wiary i podstawowych ludzkich wartości.
pi2_t2.jpg
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 27 lutego wyjątkowo o godzinie 13:30. Będziemy rozmawiać o wyróżnionej nagrodą Nike książce Joanny Bator pt. "Ciemno, prawie noc". Dodatkową atrakcją będzie specjalny seans w Kinie za Rogiem. Na film pt. "Ostatnia rodzina" zapraszamy nie tylko Klubowiczów, ale wszystkich zain­tere­sowa­nych­. Bilet - jedynie 5 zł.

pi2_t2.jpg pi2_t2
jpg, 79 KiB, 900x675
Komentarze (0)

3 Gminny Turniej w szachy.jpg

3 Gminny Turniej w szachy.jpg 3 Gminny Turniej w szachy
jpg, 55 KiB, 550x765
Komentarze (0)

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym 2018 roku odbyło się 19 stycznia i poświęcone zostało książce Grzegorza Kasdepke pt. „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”.

Rozmowa o niesamowitych przygodach bohaterów książki oraz wspólne czytanie wybranych fragmentów doprowadziły do konkluzji, że „Pan Kasdepke powinien napisać więcej takich książek”. Uczestnicy dyskusji serdecznie polecają wszystkim (nie tylko dzieciom!) lekturę „Nowych kłopotów…” i zapewniają, że śledzenie niesamowitej przebiegłości Martwiaka oraz niez­aprz­ecza­lnyc­h zdolności Pozytywki dostarczy każdemu wielu przyjemnych chwil.

Jednak samo czytanie i dyskusja o książkach to dla nas stanowczo za mało! W związku z tym, zgodnie z zasadą mówiącą, że nowy rok to nowe możliwości, postanowiliśmy wypróbować coś, czego jeszcze na DKK w Oleśnie nie było, mianowicie metodę pracy z wykorzystaniem lapbooka. Technika, choć znana od dawna, była dla nas czymś zaskakującym, a przy okazji dającym wiele satysfakcji i radości. Rozwiazywanie zadań, łamigłówek, wypełnianie poszczególnych poleceń i pisanie anonimu – to tylko niewielka część tego, co znajdowało się w naszym lapbooku.
nkdp2.jpg

nkdp2.jpg nkdp2
jpg, 46 KiB, 720x405
Komentarze (0)

Cześć. Jestem Kuba Kotbrzuch, chodzę do 6 klasy i powiem wam coś, czego nie wie nikt, oprócz mojego najlepszego przyjaciela Nico. Trochę głupio mi się do tego przyznawać – w końcu jestem facetem, ale… zakochałem się! Wybranka mojego serca to najpiękniejsza istota na ziemi. To śliczna, ciemnowłosa, zielonooka Vioooooola… Ach… Wiem, że kiedyś będziemy razem, ale na razie ona nie ma pojęcia o moim istnieniu. Viola chodzi do 7 klasy i po prostu nie zwraca uwagi na takie „dzieciaki”, jak my, szóstoklasiści. Muszę więc wymyślić, co zrobić, żeby moja ukochana wreszcie zwróciła na mnie uwagę. Jak myślicie, co mógłbym wymyślić, by zdobyć serce Violi?

Od tej krótkiej opowieści rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 19 grudnia 2017 roku, podczas którego rozmawialiśmy o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”. Dość szybko okazało się, że gawęda o losach Kuby snuta przez opiekunkę i uzupełniana wypowiedziami członków Klubu jest… jeszcze ciekawsza niż sama książka!

Zabawne perypetie i szalone pomysły głównego bohatera zainspirowały nas do poważnej rozmowy na temat zarozumiałości, nadmiernej pewności siebie i nieb­ezpi­ecze­ństw­ czyhających w Internecie. Rozmawialiśmy też o naszych wymarzonych zawodach, a także prze­anal­izow­aliś­my wady i zalety różnych ścieżek kariery zawodowej. Spostrzeżenia zostały zapisane w formie mapy myśli. I chociaż „Geniusz Kuba” to opowieść bardzo zabawna, wyciągnęliśmy z niej wyjątkowo pouczające wnioski.
kuba1_t2.jpg
Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 19 stycznia 2018 r. (piątek) o godzinie 14:00. Serdecznie zapraszamy!

kuba1_t2.jpg kuba1_t2
jpg, 38 KiB, 450x600
Komentarze (0)

Nasza biblioteka w ramach udziału w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego otrzymała pakiet książek i audiobooków. Zasadnicze cele akcji to promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Zadaniem bibliotek biorących udział w akcji było przeprowadzenia działań czytelniczych w oparciu o otrzymane tytuły.
Realizując to zobowiązanie, w naszej bibliotece zorganizowane zostało oficjalne „rozpakowanie” paczki z książkami dokonane przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki wybrały sobie po jednej pozycji, które następnie miały przeczytać, ocenić i zrecenzować. Poniżej przedstawiamy recenzje poszczególnych książek i mamy nadzieję, że będą one zachętą i motywacją do samodzielnego bliższego zapoznania się z tytułami wchodzącymi w skład literackiej paczki.
paczlit1.jpg

paczlit1.jpg paczlit1
jpg, 52 KiB, 720x405
Komentarze (0)

Szczera sympatia do rewelacyjnych, wciągających i budzących dreszcz grozy thrillerów psyc­holo­gicz­nych­ Charlotte Link skłoniła członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie do sięgnięcia po kolejną pozycję tej autorki. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” to coś zupełnie innego. To osobista, bardzo bezpośrednia, głęboka, bolesna opowieść autorki o jej emocjach, lęku, nadziei i walce ze śmiertelną chorobą ukochanej siostry. Książka jest szczegółowym zapisem kolejnych etapów choroby – od postawienia druzgocącej diagnozy, poprzez poszukiwanie najlepszej metody leczenia, aż po nieunikniony koniec nierównej walki. Nie brakuje tu również szokującego opisu warunków panujących w niemieckich szpitalach oraz wstrząsającego i oburzającego zachowania lekarzy, którzy nie tylko niszczą nadzieję, ale (z sobie tylko wiadomych względów) w ogóle nie podejmują próby leczenia chorych.
6lat3.jpg
Książka Ch. Link pt. „Sześć lat. Pożegnanie z siostrą” omawiana była podczas spotkania DKK 12 grudnia 2017 roku. Na kolejne spotkanie zapraszamy 23 stycznia 2018 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce M. Yann pt. "Życie P".

6lat3.jpg 6lat3
jpg, 79 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1
...
9 10 11 12 13 14 15
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo