Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

24GKR.jpg

24GKR.jpg 24GKR
jpg, 191 KiB, 915x1500
Komentarze (0)

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 20 kwietnia 2018 r. rozmawialiśmy o książce Anny Onichimowskiej pt. „Duch starej kamienicy”.
Duchy kojarzą się zwykle z czymś strasznym, czego należy unikać. Nieco inaczej jest z tytułowym duchem Maćkiem… Maciek ma 120 lat, wzrost dwulatka, nie lubi straszyć, łańcuchy obcierają mu pięty, a od wydawania przeraźliwych dźwięków boli go gardło. W związku z tym postanawia przestać straszyć i staje się opiekunem kamienicy i jej mieszkańców. Mieszka na strychu z wyjątkowo złośliwą, choć w gruncie rzeczy poczciwą sroką Wiesławą. Przyjaźni się z kotem Protem i sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem w całym budynku. Jego życie mija szczęśliwie i bez większych problemów. Jednak pewnego dnia w kamienicy pojawiają się mrówki, a Maciek bierze sobie za punkt honoru pozbycie się ich – w sposób całkowicie bezbolesny i humanitarny, bo przecież nie lubi nikogo straszyć ani krzywdzić! Zadanie nie jest jednak takie proste. I okazuje się, że nawet duchy potrafią się bać.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania w całkowitych ciemnościach mrożącej krew w żyłach opowieści. Strrrraszna historia była wstępem do dyskusji o książce, strachu i tym, co nas najbardziej przeraża. Rozmowa o książce doprowadziła nas do konkluzji, że każdy ma jakieś lęki i obawy. Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia. Na szczęście z reguły możemy liczyć na wsparcie innych ludzi. Członkowie DKK w Oleśnie w każdej sytuacji mogą liczyć na siebie nawzajem oraz na swoją opiekunkę. Po tym, jak omówiliśmy książkę, zrobiliśmy sobie nietypowy test na zaufanie. Sprawdzian polegał na tym, że każdy z nas wcielał się w (niezbyt strasznego) ducha i przy wsparciu pozostałych Klubowiczów pokonywał tor przeszkód. Utrudnieniem było to, że trasę trzeba było przebyć z zawiązanymi oczami! Dzięki podpowiedziom kolegów i koleżanek każdy z nas bez trudu poradził sobie z zadaniem, co utwierdziło nas w przekonaniu, że naprawdę możemy sobie ufać i liczyć na siebie w każdej sytuacji.
duch2_t2.jpg
Kolejne spotkanie już 18 maja 2018r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Holly Web pt. „Emilka Piórko i zaczarowane drzwi”.

duch2_t2.jpg duch2_t2
jpg, 35 KiB, 450x600
Komentarze (0)

Grawprojekt-plakat.jpg

Grawprojekt-plakat.jpg Grawprojekt-plakat
jpg, 125 KiB, 712x1000
Komentarze (0)

Polacy to złodzieje. Rosjanie – alkoholicy. Niemcy, wiadomo, samo zło. To przykre, ale te uprzedzenia wciąż są silnie zakorzenione w świadomości wielu ludzi. Wystarczy jednak zastanowić się choć przez chwilę, by dostrzec wiele wyjątków od reguły. Zaś tych wyjątków jest tak dużo, że wspomniana „reguła” staje się mocno bezzasadna.

Książka „Zmora” Hansa Fallady, omawiana 17 kwietnia 2018 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Oleśnie, stała się przyczyną do rozmowy na temat silnie ugruntowanych, ale bardzo krzywdzących stereotypów i poglądów. Klubowiczki przyznały, że przekonanie o tym iż wszyscy Niemcy są jednakowo odpowiedzialni za zbrodnie Hitlera, jest stale żywe i obecne. Tymczasem Hans Fallada opisuje powojenne realia z punktu widzenia Niemca – wroga nazistów, przez których był prześladowany. Główny bohater, doktor Doll, nie potrafi zapomnieć, że wojna już się skończyła, wciąż nią żyje i planuje lepszą przyszłość. Nie potrafi jednak otrząsnąć się z marazmu i wciąż prześladują go nocami koszmarne wspomnienia bombardowań. „Próbuje się uporać z gnębiącą go zmorą współwiny, ale, jako burmistrz niewielkiego miasteczka z nadania czer­wono­armi­stów­, z dnia na dzień traci tylko wiarę w możliwość wymazania grzechów swojego narodu. Udręka wpędza mężczyznę w załamanie nerwowe – Doll trafia do szpitala, szuka też ukojenia w narkotykowym odurzeniu. Wśród chaosu panującego w Berlinie, mieście zniszczonym przez wojnę i poddanym dyktatowi czarnego rynku, co rusz traci z oczu swą młodą, uzależnioną od morfiny żonę. Wie, że musi walczyć nie tylko o własne życie, a jedynie miłość może zapewnić przetrwanie.”
zmora3.jpg
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 14:00. Tym razem rozmowa będzie dotyczyć książek, które w szczególny sposób spodobały się Klubowiczkom, i które warte są polecenia innym czytelnikom.

zmora3.jpg zmora3
jpg, 74 KiB, 900x506
Komentarze (0)

23 marca 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci poświęcone książce pt. "Milo. Odklejone po(d)pisy" autorstwa Alana Silberberga.
milo1_t2.jpg
Choć spotkaliśmy się w bardzo małym gronie, rozmowa o omawianej książce była wyjątkowo ciekawa. Tym bardziej, że Klubowicze zostali postawieni przed trudnym zadaniem - mieli przekonać swoją opiekunkę, że warto sięgnąć po właśnie tę pozycję.
Milo to trzynastolatek, który nie ma łatwego życia. Przeprowadza się średnio co dwa i pół roku. Ciągle więc zmienia otoczenie, nie tylko dom, ale i szkołę, a więc również znajomych. W domu też nie jest lekko. Siostra zwykle siedzi zamknięta w swoim pokoju, albo jest w szkole. Tata wiecznie zapracowany. A mama? O mamie się nie rozmawia. Mama zmarła, a tata nie potrafił wyjaśnić tego swoim dzieciom, więc po prostu wszyscy unikali tematu. Było tak aż do czasu, gdy Milo poznał swoją sąsiadkę. Kobieta opowiada mu o śmierci ukochanego męża, swojej tęsknocie i bólu, a także o tym,że w pewnym momencie musiała się z nim pożegnać, a w sercu pozostawić tylko te miłe wspomnienia. Prosi chłopca, aby spróbował wrócić do przykrych wydarzeń i zmierzył z przeszłością.

Po dyskusjo o książce postanowiliśmy stworzyć kolejny lapbook. Uznaliśmy jednak, że możemy puścić wodze fantazji i opracować coś nies­tand­ardo­wego­ i niezwiązanego z omawianą książką. Nasz lapbook dotyczył opowieści o Shreku, a ponadto nawiązywał do okresu wielkanocnego.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Anny Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

milo1_t2.jpg milo1_t2
jpg, 27 KiB, 338x600
Komentarze (0)

Kolejne spotkanie naszych najmłodszych czytelników, czyli Biblioteki Małego Człowieka odbyło się 21 marca 2018 roku. Tym razem oprócz wspólnego czytania książeczek oraz swobodnych zabaw ruchowych tworzyliśmy pisanki. Okazało się, że śmiecenie i darcie papieru może być bardzo użyteczne. Zadaniem maluchów było porwanie kolorowej bibuły w drobne kawałeczki. Następnie trzeba było zebrać barwne "śmieciuchy" do foliowych woreczków, wrzucić do nich ugotowane na twardo jajka w skorupkach i dolać odrobinę wody. Później wystarczyło dokładnie otulić jajka mokrymi bibułkami i śliczne wielobarwne pisanki gotowe. Bardzo kreatywne, przyjemne i dziecinnie proste!

Na kolejne spotkanie zapraszamy 4 kwietnia 2018 roku o godz. 16:30. Prosimy zabrać ze sobą rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych oraz drobne kamyki lub ziarna (np. groch, ryż). Będziemy robić grzechotki i sprawdzimy swój talent muzyczny :)😊
3bmc1.jpg

3bmc1.jpg 3bmc1
jpg, 72 KiB, 900x506
Komentarze (0)

Wracasz po ciężkim dniu do domu. Jednak droga jest zablokowana, wszędzie policyjne radiowozy błyskające niepokojąco niebieskimi światłami… Co się tu dzieje? Zgromadzeni wokół ludzie zaczynają dziwnie ci się przyglądać. Robią ci przejście. O co im chodzi?! Wreszcie ktoś prowadzi cię do zaparkowanego nieopodal samochodu, w którym widzisz… siebie. Martwego…

To zaledwie początek rewelacyjnego thrillera Tess Gerritsen pt. „Sobowtór”. Później napięcie już tylko rośnie. Czytelnik wpada w obsesję poszukiwania odpowiedzi na pytanie „co tu się dzieje?!” Autorka nie ułatwia tego zadania. Przeciwnie – wprowadza nowe wątki, kolejne zagadki, niedomówienia. Przeplata losy bohaterów, zaciera granice pomiędzy tera­źnie­jszo­ścią­, a przeszłością. Jedyne, co czytelnik może zrobić, to czytać z zapartym tchem. Po to, by rozwiązanie zagadki wprawiło go w kompletne zdumienie. W książce nic nie jest oczywiste. Psychologiczne portrety bohaterów pozornie pozwalają snuć domysły i niemal być pewnym odpowiedzi. A mimo to prawda znajduje się zupełnie gdzie indziej.

„Sobowtór” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. A także o tym, że czasami lepiej nie szukać zbyt głęboko. Okazuje się bowiem, że kod genetyczny wcale nie definiuje nas jako dobrych bądź złych. Zło nie jest dziedziczne, a bestią może okazać się ten, kogo najmniej o to podejrzewamy. Książka T. Gerritsen omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 20 marca 2018 r.
sobowtor2.jpg

sobowtor2.jpg sobowtor2
jpg, 62 KiB, 900x505
Komentarze (0)

Początek marca to dla jednych Dzień Kobiet, a dla innych Dzień Mężczyzn. Tymczasem dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie ten czas to… wielkie święto Kina za Rogiem w Oleśnie! Już od trzech lat w marcu w naszym małym, ale jakże fantastycznym kinie uroczyście obchodzimy święto wszystkich tych, którzy kochają dobre filmy.

W tym roku 10 marca Kino za Rogiem w Oleśnie zaprosiło widzów na polską komedię pt. „Porady na zdrady”. Temat filmu doskonale nawiązywał do marcowych uroczystości – w końcu zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni znać kilka niezawodnych sposobów na (uniknięcie) zdrady. Komedia rozśmieszyła nas do łez, a przede wszystkim zapewniła relaks i doskonałą zabawę. Po projekcji nadszedł czas na wyróżnienie i podziękowanie najbardziej aktywnym widzom Kina za Rogiem w Oleśnie. Agata Wrona, Maciej Wrona i Stanisław Kosiek – to kinomaniacy, którzy przychodzą do kina zawsze – bez względu na porę roku, tygodnia i dnia.

Biblioteka w Oleśnie znana jest jednak z nieszablonowego podejścia do każdego tematu. Również tym razem nie wystarczył nam wyłącznie seans w kinie. Po filmie grono zaproszonych gości NIECO (a może nawet nieco bardziej) się powiększyło i wszyscy przeszli do sali bibliotecznej na rozmowy damsko-męskie w towarzystwie słodkiej babeczki i niezłego ciacha. Wyśmienite wypieki przygotowały nasze niezawodne przyjaciółki: Maria Bil, Iwona Chmura, Halina Dojka, Urszula Kaczmarska, Renata Kinel, Jadwiga Lech, Maria Łata, Teresa Motyka, Maria Nowak, Anna Plata i Barbara Szado. Z kolei pyszne babeczki ufundowane zostały przez państwa Małgorzatę i Dariusza Olesiów.

To jednak wciąż nie wszystko! Wieczór uświetnił występ kabaretowo-muzyczny w wykonaniu Kabaretu „Sprawa Drugorzędna”. Grupa działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, a składa się z muzyków i aktorów amatorów, którzy sami piszą teksty, komponują muzykę i przygotowują scenografię. Artyści dali fenomenalny pokaz swoich umiejętności – doskonała gra aktorska, porywający wokal, profesjonalna oprawa muzyczna, niesamowity kontakt z publicznością i niejednoznaczne sytuacje sceniczne sprawiły, że występ był ciągle przerywany niep­owst­rzym­anym­i wybuchami śmiechu, oklaskami i spontanicznymi komentarzami widzów.
dkidm1_t2.jpg

dkidm1_t2.jpg dkidm1_t2
jpg, 81 KiB, 900x675
Komentarze (0)

Co przyniesie powrót po latach do rodzinnego Wałbrzycha? Jakie demony przeszłości wynurzą się z ciemności? Czy rodzinne sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne, a ostateczne pożegnanie z ukochaną siostrą przyniesie ulgę? A przede wszystkim co się stało z zaginionymi dziećmi? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań usiłuje znaleźć dziennikarka Alicja - główna bohaterka powieści „Ciemno prawie noc” Joanny Bator. Książka uznana została za najlepszą powieść roku i nagrodzona Nagrodą NIKE 2013. Sama autorka napisała o niej , że jest to „zbitka słów, która ją prześladowała i nie pozwalała zapomnieć”.
Powieść „Ciemno prawie noc” była przedmiotem dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK w Oleśnie, które odbyło się 27.02.2018 roku. Klubowiczki zgodnie uznały, że książka jest bardzo pomroczna, pełna dziwnych tajemnic i trudna, zarówno ze względu na styl literacki jak i tematykę. Jest wielowątkowa przez co trudno jest się skupić na głównej akcji związanej z zaginięciem dzieci. Można w niej odnaleźć elementy char­akte­ryst­yczn­e dla powieści psychologicznej, thrillera, kryminału, fantasy. Z drugiej zaś strony obnaża najgorsze i najobrzydliwsze ludzkie instynkty. Jedynymi pozytywnymi wątkami jest w niej ostateczne zwycięstwo dobra nad złem i tryumf sprawiedliwości oraz piękna siostrzana miłość. Pochylając się nad nią należy być przygotowanym na spotkanie z prawdziwym złem, które drzemie w ludziach i często sprawia, że nawet słoneczny dzień staje się ciemną nocą.
Po zakończonej dyskusji Klubowiczki wzięły udział w specjalnym seansie i obejrzały film pt. „Ostatnia rodzina”, którego scenariusz powstał na podstawie losów Zdzisława i Tomasza Beksińskich.
cpn1_t1.jpg
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych w Oleśnie odbędzie się 20.03.2018 r. o godz. 14.00, a omawiana będzie Tess Gerritsen pt. „Sobowtór”.

cpn1_t1.jpg cpn1_t1
jpg, 4 KiB, 84x150
Komentarze (0)

fezim1_t2.jpg

Zimowa przerwa w nauce to dla dzieci czas na odpoczynek, zabawę i rozwijanie pasji. A gdzie można twórczo i aktywnie spędzić czas? W bibliotece – oczywiście!

Przez całe ferie zimowe w bibliotece organizowane były zajęcia tematyczne dla najmłodszych. W naszej ofercie znalazły się bajkowe seanse w Kinie za Rogiem, warsztaty taneczno-ruchowe oraz warsztaty plastyczne. Zajęcia organizowane były w bibliotece głównej oraz w filii bibliotecznej w Ćwikowie.

Spotkania taneczno-ruchowe prowadziła Agnieszka Herduś, wykwalifikowana trenerka, która udowodniła, że aktywność fizyczna może być świetną zabawą. Dzieci miały okazję poznać proste układy choreograficzne, a także ćwiczenia taneczne i ruchowe, którym towarzyszyły wesołe melodie i mnóstwo śmiechu.

Warsztaty plastyczne jak co roku związane były z tematyką wielkanocną, a poprowadziła je malarka ludowa z Zalipia, Helena Lelek. Dzieci odświeżyły wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych, a także poznały podstawowe techniki i pojęcia dotyczące malarstwa zalipiańskiego.

Z kolei Kino za Rogiem w Oleśnie przygotowało dla dzieci aż 6 bajkowych seansów. Dla najbardziej wytrwałych widzów przewidziano nagrodę w postaci wyjątkowego spotkania z fotografem. Dzieci poznały ciekawą technikę fotograficzną, jaką jest malowanie światłem. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się na czym polega Light painting, a następnie spróbowali swoich sił i rozwijali wyobraźnię malując światłem latarki oraz zimnych ogni.

Oprócz spotkań filmowych, tanecznych i plastycznych, dzieci chętnie odwiedzały również kącik multimedialny, kącik malucha, czytelnię komputerową i oczywiście wypożyczalnię.

Biblioteka cieszyła się także zain­tere­sowa­niem­ grup zorganizowanych. W ciągu dwóch tygodni mieliśmy przyjemność gościć aż 11 grup, które skorzystały z naszej bogatej oferty, w tym z seansów w Kinie za Rogiem oraz z możliwości gry na torach bowlingowych Kręgielni Azyl Olesno.

fezim1_t2.jpg fezim1_t2
jpg, 51 KiB, 450x600
Komentarze (0)
1
...
8 9 10 11 12 13 14
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo