Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Dzieci w Gminie Olesno są naprawdę grzeczne, a Święty Mikołaj potrafi to docenić.
7 grudnia 2017 r. w Filii Bibliotecznej w Ćwikowie odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których rozwijaliśmy wyobraźnię tworząc kreatywne kartki świąteczne z... tego, co udało się znaleźć! Wykorzystaliśmy między innymi znalezione w szafach resztki kolorowych papierów, gałązki zebrane na trawniku za biblioteką i stare łańcuchy oraz ozdoby choinkowe.
Praca co prawda bez reszty pochłonęła małych artystów, jednak ich uwadze nie umknął fakt, że do biblioteki skrada się… Mikołaj! Poczciwy Staruszek nie zapomniał o dzieciach z Ćwikowa i przyjechał do biblioteki, by spędzić z nami kilka wspaniałych chwil. Święty Mikołaj pochwalił dzieci za to, jak grzeczne były przez cały rok, porozmawiał z każdym, wręczył upominki, i – oczywiście – zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcia.
mikicw1.jpg

mikicw1.jpg mikicw1
jpg, 73 KiB, 700x525
Komentarze (0)

miki1.jpg

Kino za Rogiem w Oleśnie na stałe zostało już wpisane, jako jeden z punktów, które obowiązkowo musi odwiedzić Święty Mikołaj podczas swojej corocznej trasy. To właśnie w naszym Kinie co roku 6 grudnia gromadzą się najg­rzec­znie­jsze­ dzieci, żeby razem ze Świętym Mikołajem obejrzeć ciekawy film animowany o tematyce świąteczno-zimowej.

W tym roku 6 grudnia odbyły się dwa bajkowe seanse z Mikołajem, a bilety zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Po wizycie w Kinie za Rogiem dzieci zaproszone zostały na salę biblioteczną, gdzie w prawdziwie zimowej scenerii każdy otrzymał od Świętego Mikołaja upominek, a ponadto mógł choć przez chwilę porozmawiać ze Świętym i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przygotować i zorganizować spotkanie, a także osobom, które hojnie wsparły Świętego Mikołaja w przygotowaniu prezentów dla dzieci.

Święty Mikołaj uprzejmie dziękuje Panu Henrykowi Smolikowi za użyczenie pięknych, wygodnych i superszybkich sań, w których mógł spędzić czas ze wszystkimi grzecznymi dziećmi.

Dziękujemy również naszym Małym Kinomanom za liczne przybycie! Przy okazji przekazujemy informację od Mikołaja – Święty za rok spotka się tylko z tymi, którzy będą grzeczni, a ponadto będą regularnie odwiedzać Kino w Oleśnie!

miki1.jpg miki1
jpg, 93 KiB, 800x533
Komentarze (0)

andrzejki1_t2.jpg
Biblioteka to nie tylko książki – to przede wszystkim możliwość wspaniałego spędzenia czasu w gronie fantastycznych i życzliwych osób. Doskonale o tym wiedzą członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, którzy bibliotekę odwiedzają w każdej wolnej chwili. Dla Klubowiczów spotkania raz w miesiącu to stanowczo za mało! W związku z tym postanowiliśmy zaszaleć i zorganizować Klubowe Spotkanie Andrzejkowe.

1 grudnia 2017 roku o godzinie 18:30 młodzi miłośnicy książek zgromadzili się w bibliotece, by poznać tradycyjne wróżby i zwyczaje związane z Andrzejkami. Nie obyło się oczywiście bez strrrrasznej (choć całkiem miłej) wiedźmy, która z powodu braku paliwa w miotle postanowiła nam towarzyszyć, a przy okazji również powróżyć. Były więc magiczne kubeczki z tajemniczą zawartością, rzucanie obierką z jabłka przez lewe ramię oraz przyszpilanie imienia ukochanej osoby. Iście sportowe emocje towarzyszyły nam podczas wyścigu butów – ogromna przestrzeń sali bibliotecznej sprawiła, że rozgrzał nas nie tylko duch rywalizacji, ale i samo bieganie z butami. Klubowicze dowiedzieli się co nieco o swojej najbliższej przyszłości – wiemy już, kto będzie sławny, szczęśliwy, bogaty, a kto jako pierwszy się zakocha. Punktem budzącym największą euforię było lanie wosku i odgadywanie otrzymanych kształtów i ich znaczenia.

Wieczór minął nam na rewelacyjnej zabawie, pełnej śmiechu, żartów i wygłupów. Podczas gdy Klubowicze wraz z wiedźmą odczytywali karty przyszłości, rodzice oddawali się relaksowi w Kinie za Rogiem, gdzie przy kawie i domowych wypiekach zaśmiewali się z niep­rawd­opod­obny­ch przygód Babci Gandzi.

andrzejki1_t2.jpg andrzejki1_t2
jpg, 68 KiB, 900x675
Komentarze (0)

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbyło się 28 listopada 2017 r. poświęcone zostało książce Lary Bergen pt. „Zośka Milionerka”.

50 dolarów to dużo. Zwłaszcza, jeśli do tej pory miało się niecałe 10 dolarów. To właśnie pięć­dzie­sięc­iodo­larowy banknot pewnego dnia znajduje Zośka i od razu wpada na genialny pomysł – skoro jest już prawdopodobnie najbogatszą dziewczynką na świecie, to może zostać milionerką. Niestety dość szybko okazuje się, że Wera Hoffman ma więcej pieniędzy, bo aż 100 dolarów! Zosia nie ma innego wyjścia i jeśli chce zostać Zośką Milionerką, musi jak najszybciej zdobyć pieniądze.

O sposobach Zosi, a także o własnych pomysłach na biznes rozmawialiśmy podczas spotkania naszego Klubu. Okazuje się, że głowa każdego dziecka jest pełna doskonałych biznesplanów. Klubowicze przyznali, że próbowali zarobić pieniądze na sprzedaży lemoniady, sprzątaniu, drobnych pracach domowych, a nawet na... chodzeniu. Cóż... dobry pomysł to połowa sukcesu!

Aby rozwinąć zmysł prze­dsię­bior­czoś­ci, a także wyobraźnię, klubowicze zostali postawieni przed arcytrudnym zadaniem – mieli wymyślić najdziwniejsze, najzabawniejsze i najbardziej zaskakujące zastosowanie przedmiotów codziennego użytku, a następnie spróbować sprzedać swój wynalazek pozostałym uczestnikom spotkania. Ta szalona zabawa przyczyniła się do powstania magicznego zestawu kredko-kosmetyków, leczniczo-naprawczego papieru toaletowego doskonałego do remontowania domów, pilota z funkcją powiększania przedmiotów, wycieraczek samochodowych w kształcie Małego Głoda i wielu innych niep­rawd­opod­obny­ch wynalazków.
zoska1_t2.jpg
Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 grudnia 2017 roku o godzinie 14:00. Będziemy rozmawiać o książce Sabine Zett pt. „Geniusz Kuba”

zoska1_t2.jpg zoska1_t2
jpg, 36 KiB, 450x600
Komentarze (0)

„Przyrodni brat” Penelope Ward to książka, którą omawialiśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie 14 listopada 2017 r.

Książka jest opowieścią o trudnych emocjach związanych z zakazaną miłością, a także o jej zgubnych skutkach. Jednak motyw niedozwolonej miłości ma tutaj wiel­opok­olen­iową­ i bardzo zawiłą historię. Greta i Elec są przybranym rodzeństwem. Matka Grety po śmierci męża związała się z ojcem Eleca, który dla nowej miłości pozostawił swoją żonę i syna. Ale cały ten galimatias rodzinny sięga jeszcze minimum dwa pokolenia wstecz. P. Ward rysuje skomplikowaną mapę uczuć i powiązań łączących poszczególnych bohaterów. Czytelnik z rosnącym niedowierzaniem śledzi poczynania kolejnych nieszczęśliwie i ślepo zakochanych osób, a w jego głowie pojawia się pytanie: „Jak on/ona po tym wszystkim może robić dokładnie to samo?!”

Książka wzbudziła bardzo ambiwalentne uczucia – część klubowiczek była pod wrażeniem odwagi autorki i jej podejścia do trudnego tematu. Jednak pozostałe uczestniczki dyskusji zdecydowanie uznały omawianą pozycję za budzącą niesmak i niedopracowaną literacko.
O ile sama historia przedstawiona w książce jest ciekawa, a temat zdecydowanie warty poruszenia i głębszego przemyślenia, to już forma użyta przez autorkę jest co najwyżej średnia. Szczegółowe opisy zbliżeń kochanków nie szokują (po „Pięćdziesięciu twarzach Greya” mało co potrafi jeszcze zaskoczyć), ani nie rozbudzają wyobraźni. Są po prostu wulgarne i nieestetyczne. Wiele do życzenia pozostawia także przedstawienie całej historii z dwóch punktów widzenia. Czytelnik najpierw poznaje drobiazgową relację Grety, a następnie... czyta ponownie dokładnie to samo w narracji Eleca. Opowieść mężczyzny nie wnosi już w zasadzie niczego nowego, nie jest nawet wzbogacona o jego refleksje czy uzasadnienie motywów działania. To po prostu nieco przeredagowana wersja pierwszej części książki.
brat1_t1.jpg

brat1_t1.jpg brat1_t1
jpg, 4 KiB, 113x150
Komentarze (0)

70lat1.jpg

Biblioteki w Gminie Olesno mogą poszczycić się wieloletnią i bardzo silną tradycją. Od zawsze odgrywają istotną rolę w życiu kulturalnym społeczności lokalnej. Są to również miejsca, które utrwalają pamięć o minionych wiekach, a ponadto kształtują teraźniejszość i tworzą przyszłość.
Najstarsza książnica w gminie, czyli biblioteka w Ćwikowie, w tym roku obchodzi Jubileusz 70-lecia istnienia. 25 listopada w Domu Strażaka w Ćwikowie odbyło się spotkanie poświęcone uroczystym obchodom tej ważnej rocznicy, połączone z podsumowaniem projektu pn. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście:
- Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia z Małżonką,
- Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło,
- Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec z Małżonką,
- Zofia Rogowska, emerytowany wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie,
- Ewa Drzazga, wieloletni emerytowany Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu a zarazem dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu.
Honorowymi gośćmi tego wyjątkowego spotkania byli bibliotekarze, którzy na przestrzeni lat pracowali w bibliotece w Ćwikowie:
- Alicja Kozaczka-Puścizna,
- Ewa Piasecka,
- Alina Zarzycka,
- Paulina Fic.
W wydarzeniu wzięli również udział:
- Irena Kawa, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz sierż. sztab. Paweł Stankiewicz,
- Marian Szajor, Radny Powiatowy,
- Janusz Plata, Sekretarz Gminy Olesno
- Radni Rady Gminy Olesno z przewodniczącym Wojciechem Szczebakiem na czele,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Mariola Smolorz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
- Dagmara Jedynak i Magdalena Skrzyniarz ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Beata Partyńska, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej oraz członkowie zarządu: Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga i Małgorzata Słupek,
- Anna Morawiec, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej
- Wanda Chlastawa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz, Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Bibliotekarki z zapr­zyja­źnio­nych­ bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka z Bolesławia i Małgorzata Starzec z Brnia,
- Krystyna Chmura, emerytowana bibliotekarka z Mędrzechowa,
- Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki w Oleśnie i w Ćwikowie,
- Rodziny i bliscy członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie,
- Mieszkańcy Ćwikowa – zawsze gościnni, życzliwi i chętni do wszelkiej pomocy.

Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z Dyrektor Małgorzatą Morawiec na czele oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którym kieruje Prezes Halina Dojka.
Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili: Rada Sołecka wsi Ćwików, Radny Powiatowy Marian Szajor oraz Radni Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Pierwszym punktem sobotniego spotkania były obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia biblioteki w Ćwikowie. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie przedstawiła krótką historię książnicy w Ćwikowie oraz zaprezentowała sylwetki bibliotekarzy, którzy tworzyli i rozwijali bibliotekę przez minione 70 lat. Praca i zaangażowanie wszystkich bibliotekarzy zostały docenione, czego wyrazem były podziękowania i adresy okolicznościowe odczytane przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca.

Następnie gratulacje i życzenia kolejnych wspaniałych jubileuszy na ręce Dyrektor Biblioteki złożyli przybyli goście: Wicestarosta Dąbrowski Marek Kopia, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, emerytowany dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Zofia Rogowska,w imieniu wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu dąbrowskiego Dyrektor Centrum Polonii w Brniu i Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu Grzegorz Olearczyk, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Irena Kawa, Prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej Beata Partyńska, Podkom. Jacek Wójcik, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Odczytane zostały również adresy okolicznościowe przesłane przez Bolesława Łączyńskiego Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusza Trytka Wicedyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Alicję Dziewińską, emerytowaną Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Drugim, równie ważnym punktem spotkania było podsumowanie projektu pt. „Sami Swoi z pasją i humorem” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Koordynator projektu Małgorzata Morawiec, dokonała prezentacji głównych założeń i celów zadania oraz rezultatów jego realizacji. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był występ kabaretowy „To i owo w groszki” zaprezentowany po raz pierwszy właśnie podczas wyjątkowego spotkania w Ćwikowie. W przygotowaniu spektaklu, zwłaszcza strony wokalno-muzycznej i chor­eogr­afic­znej­, nieocenionego wsparcia i pomocy udzieliła Agata Piękosz-Pierszalik, której praktyczne porady i cenne wskazówki pomogły artystom rozbłysnąć na scenie pełnym blaskiem. Zabawne skecze, cięte dialogi, zjadliwe anegdoty, dystans do codziennych problemów i absurdów, a przede wszystkim fenomenalna gra aktorska „Samych Swoich” sprawiły, że widzowie nie mogli przestać serdecznie się śmiać. Całości dopełnił profesjonalny akompaniament w wykonaniu niezrównanego Maestro Stanisława Piękosza. Ponadto nagłośnienie oraz specjalne oświetlenie sceniczne dodały występowi niep­owta­rzal­nego­ charakteru. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek, takich jak degustacja wina przez publiczność, wspólny śpiew, a nawet taniec. „Sami Swoi” zachwycili zgromadzonych gości, którzy gorąco domagali się bisu, a po wszystkim nagrodzili artystów owacjami na stojąco.

Podsumowanie kolejnego zrealizowanego projektu było dla „Samych Swoich” okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim przyjaciołom i sponsorom za przychylność i wsparcie finansowe. Prezes Stowarzyszenia podkreśliła, że dzięki życzliwości indywidualnych osób, firm i instytucji „Sami Swoi” mogą realizować swoje pomysły i działania, które kierowane są do wszystkich mieszkańców zarówno gminy jak i powiatu. Wśród osób, którym „Sami Swoi” złożyli podziękowania znaleźli się: Anna i Marian Dynak ze Stanów Zjednoczonych, Maria Witkowska, Marian Szajor, Adam Zachara, Mieczysław Sas i Tomasz Fliśnik.
Natomiast osobą, której Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie podziękowały w sposób szczególny był Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec - najlepszy przyjaciel zarówno biblioteki, jak i „Samych Swoich”, człowiek, dzięki któremu biblioteki w gminie Olesno rozwijają się, stają się w pełni nowoczesnymi placówkami kulturalnymi i przy jego wsparciu mogą zdziałać naprawdę wszystko.

Po chwilach pełnych wspomnień, wzruszeń i salw radosnego śmiechu nadszedł w końcu czas na nieco mniej oficjalną część wieczoru, mianowicie staropolskie andrzejki, czyli biesiadę, taniec i śpiew. Znakomity poczęstunek przygotowany został przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie, pracowników biblioteki w Oleśnie oraz całą rzeszę zawsze chętnych do bezinteresownej pomocy mieszkanek Ćwikowa.

Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy zawsze życzliwie odpowiadają na nasze prośby i chętnie pomagają w realizacji różnorodnych przedsięwzięć, a tym razem są to:
- Teresa i Zdzisław Piaseccy z Dąbrowy Tarnowskiej,
- firma DekoSal z Woli Żelichowskiej,
- Urszula i Jan Kaczmarscy z Olesna,
- Małgorzata i Dariusz Oleś z Olesna
- Beata Barszcz z Olesna,
- Krystian Gniewosz ze Świebodzina.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny bezinteresownie wsparli organizację naszego przedsięwzięcia, czyli naszym niezrównanym Przyjaciołom, którzy o każdej porze dnia i nocy służyli nam pomocą, bezcenną radą i dobrym słowem.

70lat1.jpg 70lat1
jpg, 101 KiB, 900x600
Komentarze (0)

„Trzy przystanki do teatru”Marcina Przewoźniaka to książka dla miłośników zagadek, szyfrów, dete­ktyw­isty­czny­ch łamigłówek i poszukiwaczy skarbów.

Bohaterami książki są Oskar i Oliwka oraz ich rodzice. Rodzina niedawno przeprowadziła się do Poznania i próbuje poznać, a także polubić swoje nowe miasto. Bohaterowie przypadkowo odnajdują pamiętnik sprzed 40 lat i postanawiają wytropić, kim są tajemniczy Czerwony i Zielony, Druh Jurek i Druhna Ela, Romeo i Julia oraz niez­iden­tyfi­kowa­ne „Łejery”. Wspólna lektura zapisków pozwala rodzinie poznać nietypową historię Poznania, między innymi przemyt holenderskiej szkoły, budowę żaglowca w środku lasu, utworzenie harcerskiej mafii i podróżującego traktorem zespołu teatralnego.

Książka „Trzy przystanki do teatru” była omawiana podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 27 października 2017 roku. Uczestnicy spotkania przyznali, że lektura przysporzyła im pewnych trudności – książka, choć ciekawa, napisana jest nieco zbyt poważnym i trudnym językiem, a akcja momentami po prostu nużyła czytelników. Było jednak również wiele wątków, które zaciekawiły młodych miłośników literatury. Szczególnie interesujący był motyw zaszyfrowanego języka, zrozumiałego tylko dla wtajemniczonych osób. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć swój własny alfabet! Gdy każda litera została już odpowiednio zakodowana, każdy uczestnik spotkania napisał serdeczny zaszyfrowany list do jednej wskazanej osoby z Klubu. Ponadto Członkowie DKK zgodnie stwierdzili, że stworzenie „szkoły marzeń” to doskonały pomysł, podobnie jak utworzenia drużyny harcerskiej. Kto wie, może kiedyś wspólnie uda nam się zrealizować te plany…? ;)😉
trzyprzy1_t2.jpg

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy 28 listopada (wtorek) o godzi. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce pt. „Zośka Milionerka” L. Bergen.

trzyprzy1_t2.jpg trzyprzy1_t2
jpg, 43 KiB, 338x600
Komentarze (0)

Często jest tak, że przedmioty, piosenki, czy miejsca kojarzą się z jedną konkretną osobą lub wydarzeniem. Nie ważne, co to jest i jakie wspomnienia przywołuje, istotne jest to, że od tych myśli po prostu nie da się uciec.

„Książka” Mikołaja Łozińskiego to utwór opowiadający o ludziach poprzez przedmioty. Autor przez pryzmat char­akte­ryst­yczn­ych przedmiotów-symboli kreśli historię swojej rodziny na tle historii Polski. Okulary, klucze, telefon, zeszyt, ekspres do kawy czy maszynka do włosów to rekwizyty kojarzące się z konkretnymi ludźmi, z cechami ich charakteru oraz z ważnymi wydarzeniami. To pozornie zwykłe rzeczy, które jednak łączą się w całość i, jak elementy układanki, ukazują skomplikowany obraz rodziny autora. Łoziński wspomina relacje między bliskimi, ich kłótnie, słabości, radości, perypetie i próbę przetrwania w świecie targanym najpierw wojną, potem stanem wojennym i przemianami ustrojowymi.

Książka omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 4 października 2017 roku. Członkinie Klubu już dawno nie miały tak zróżnicowanych opinii, a dyskusja rzadko bywa tak zacięta. „Książka” jest bowiem dziełem niełatwym w odbiorze. Wspomnienia bohaterów mieszają się z komentarzem autora, a narracja jest zawiła. Ponadto poszczególne rozdziały książki przypominają bardziej odrębne opowiadania, niż integralne części większej całości. Taka koncepcja sprawia, że czytelnik odkrywa wiele sekretów, ale jeszcze więcej musi sam sobie dopowiedzieć. Opowiadania rodzinne pozostawiają ogromnie dużo przestrzeni na domysły, co sprawia, że powieść można rozumieć na wiele różnych sposobów. Nic nie jest powiedziane wprost i do końca. Czytelnik musi sam opowiedzieć sobie, „co było dalej”.

Podczas spotkania Klubu już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Radia Kraków, którzy ponownie zachcieli nagrać naszą dyskusję o literaturze. Relacja zostanie wyemitowana w Radio Kraków w ramach audycji „Koło kultury”.
kml1.jpg

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 14 listopada 2017 r. o godz. 14:00. Będziemy rozmawiać o książce P. Ward pt. „Przyrodni brat”.

kml1.jpg kml1
jpg, 79 KiB, 800x600
Komentarze (0)

paczka1.jpg
Z radością informujemy, że nasza biblioteka uczestniczy w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem akcji jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Każda placówka zakwalifikowana do akcji otrzymuje – nieodpłatnie i na stałe pakiet różnorodnych książek i audiobooków.

Udział w programie wzbogacił księgozbiór biblioteki w Oleśnie (oraz Filii w Ćwikowie i Zalipiu) m.in. o następujące tytuły: Jacek Antczak „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”; Ewa Berberyusz „ Władysław Andres. Życie po Monte Casino”; Michaił Chodorkowski „ Portrety z łagru” ; Aneta Borowiec „Wilczyce” ; Włodzimierz Kalicki „ Powrót do Sulejówka. Opowieść o dworku marszałka Piłsudskiego” ; Niedźwiedzki Marek „Nie wierzę w życie pozaradiowe”; Dorota Wodecka „ Polonez na polu minowym” ; Robert Janowski „ Muzyka mojego życia. Moje rozmowy z gwiazdami, które podziwiam, o muzyce, którą kocham”. Maciej Wasilewski „ Bima, bam, bom, mogę wszystko ! Historia Bogusława Meca”; Piotr Lipiński „Anoda. Kamień na szańcu”.

Nowe książki czekają już na Czytelników, a w przygotowaniu są projekty działań promujących czytelnictwo i literaturę z wykorzystaniem otrzymanych tytułów.

paczka1.jpg paczka1
jpg, 73 KiB, 480x360
Komentarze (0)

mgjl171.jpg
W objęciach jesiennych mgieł spotykaliśmy się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie, by po raz kolejny nasycić się słowem i muzyką. 4 października 2017 roku odbył się koncert pt. „Wierszem do mnie mów” w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowany przez Wójta Gminy Olesno, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie i Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Wsparcia finansowego udzieliła Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu.

Nasz mały literacki świat okrył się melancholią i woalem wspomnień. Podczas tego niezwykłego spotkania otaczała nas cisza jesiennego wieczoru, płochliwe ogniki świec i co raz bardziej kruche piękno natury. Pozwoliliśmy naszym zmysłom chłonąć tę atmosferę. Gdy wsłuchiwaliśmy się w piękne słowa poezji i dźwięki nastrojowej muzyki, osnuły nas miękkie nici marzeń.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli znamienici goście, a wśród nich:
- Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
- Krzysztof Bryk, Przewodniczący Komisji Edukacji i Polityki Społecznej Rady Powiatu,
- Jarosław Bartoń – Radny Powiatowy a zarazem dyrektor SP w Oleśnie,
- Redaktor Ewa Szkurłat Radio Kraków,
- Ks. Prałat Jan Rybak Ks. Proboszcz Parafii w Oleśnie,
- Ks. Marek Migacz,
- Ks. Jacek Sarota,
- Ks. Marcin Kwiecień,
- Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata,
- Radni Rady Gminy Olesno,
- Sołtysi z terenu gminy,
- Ewa Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu,
- Joanna Dyjak – Dyrektor Przedszkola w Oleśnie,
- Barbara Gierczyk – Dyrektor Przedszkola w Zalipiu,
- Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu,
- Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
- Marek Nowak – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie,
- Irena Kawa – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy,
- Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej: Beata Partyńska (Prezes), Ryszard Święch (Wiceprezes), Małgorzata Kułaga (Sekretarz), Halina Sarat (Skarbnik),
- Bibliotekarki z zapr­zyja­źnio­nych­ bibliotek szkolnych i publicznych z terenu powiatu dąbrowskiego: Edyta Jurczyk i Ewa Cholewa z Mędrzechowa, Lucyna Mirecka i Barbara Guzik-Kaganek z Bolesławia, Alicja Błocho i Joanna Gwóźdź z Radgoszczy,
- Urszula i Jerzy Poływka ze Stanów Zjednoczonych,
- liczne grono cudownych Przyjaciół i niezawodnych Czytelników biblioteki.

Jesienne spotkanie z poezją, prozą, satyrą, balladą i piosenką literacką poprowadził Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej – Andrzej Grabowski. W koncercie wzięli udział autorzy i bardowie z różnych zakątków świata:
Kazimierz Burnat - Wrocław; Stefan Jurkowski - Warszawa; Jan Dydusiak - Australia (Sydney); Włodzimierz Garmatiuk - Ukraina (Iwano Franikwsk); Ihor Gurgula - Ukraina (Lwów); Tamara Łucenko - Ukraina (Iwano Franikwsk); Wiktor Winnik - Ukraina (Kijów); prof. Oksana Chukhlib - Ukraina (Lwów); Krystyna Konecka - Białystok; Włodzimierz Sztokman - Rosja; dr Eva Muckova - Słowacja; Marek Wawrzkiewicz - Warszawa; dr Geza Cseby - Węgry; Artur Grabowski - Ciężkowice, Andrzej Grabowski - Ciężkowice; Andrzej Żmuda- Rzeszów.

Artyści jak zawsze zachwycili zgromadzoną publiczność, otulili słuchaczy słowem i ukołysali muzyką. Jesienne spotkanie literackie było jak balsam łagodzący smutki i szarości codziennego świata.
Koncert był doskonałą okazją, by słowa wdzięczności skierować do odchodzącej na zasłużoną emeryturę Ewy Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu. Wójt Gminy Olesno oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie podziękowali za wieloletnią owocną współpracę, złożyli serdeczne życzenia oraz odczytali adres okolicznościowy.
Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. Pan Poseł również podziękował Dyrektor Ewie Drzazga za pełną zaangażowania pracę zawodową i podkreślił rolę działalności bibliotek i bibliotekarzy w kształtowaniu życia kulturalnego środowiska lokalnego. Ponadto Pan Poseł złożył gratulacje i wyrazy uznania na ręce organizatorów spotkania – Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzaty Morawiec i Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie Haliny Dojki. Miłym akcentem były także słowa Posła Wiesława Krajewskiego, który docenił wzorową współpracę biblioteki w Oleśnie z innymi instytucjami oraz z mieszkańcami gminy.

W dalszej części spotkania Dyrektor Małgorzata Morawiec z serca podziękowała wszystkim cudownym Przyjaciołom i Czytelnikom, którzy poświęcili swój wolny czas, a niejednokrotnie również środki finansowe, by wesprzeć bibliotekę w przygotowaniu tego jesiennego spotkania z literaturą. Na szczególne słowa wdzięczności zasługują:
- Agata Wrona, która wykonała piękny jesienny pejzaż i pomogła stworzyć całą scenografię;
- Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie: Jadwiga Lech, Halina Dojka, Zofia Węgiel, Danuta Kądzielawa, Teresa Motyka, Helena Moryl, Helena Szmyrko, Maria Łata, Krystyna Zachara, Dorota Huczek, Janina Niemiec, Barbara Wesołowska i Władysława Cabaj przygotowały wyśmienity poczęstunek dla artystów i gości. Z kolei Stanisław Piękosz czuwał nad sprzętem nagłośnieniowym;
- Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie: Renata Kinel, Maria Bil, Barbara Szado, Lucyna Trela i Urszula Kaczmarska przygotowały doskonałe domowe słodkie wypieki;
- Ewa Cierniak, Dorota Skowron, Zofia Szczęch, Joanna Dyjak, Aneta Kukla, Ewa Partyńska, Renata Morawiec, Lucyna Mirecka, Katarzyna Skrzyniarz z Dąbrowy Tarnowskiej i Krzysztof Wójcik z Żabna mieli ogromny wkład w przygotowanie jesiennego wystroju i niepowtarzalnego klimatu,
- Państwowa Straż Pożarna w Dąbrowie Tarnowskiej, dzięki której biblioteka spowiła się klimatycznymi (i wywołującymi poruszenie) jesiennymi mgłami,
- Małgorzata i Dariusz Oleś, dzięki którym artyści mogli rozsmakować się w smaku i aromacie świeżego wiejskiego pieczywa,
- Beata Barszcz i Krystian Gniewosz, którzy w obiektywie aparatu uwiecznili wspaniałe chwile jesiennego wieczoru.

Spotkania z poezją, prozą, satyrą, balladą i piosenką literacką z roku na rok zmieniają swój charakter. Inny jest wystrój i klimat oraz motyw przewodni. Zmieniają się artyści i prezentowane przez nich utwory. Niezmienne natomiast pozostaje ogromne zainteresowanie mieszkańców gminy Olesno, którzy aktywnie uczestniczą nie tylko w samym spotkaniu, ale również we wszystkich przygotowaniach. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim cudownym Czytelnikom i Przyjaciołom, którzy zawsze bezinteresownie oferują swoją pomoc i wsparcie.

mgjl171.jpg mgjl171
jpg, 134 KiB, 900x600
Komentarze (0)
1
...
10 11 12 13 14 15 16
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo