Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie
[awatar]
Lisków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7634116
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kaliski
Adres: Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków
E-mail: bibliotekapubliczna.liskow@wp.pl

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Jest miejscem dynamicznym oraz przyjaznym dla odbiorcy w każdym wieku. W fachowy, serdeczny sposób komunikujemy się z użytkownikami, poznajemy ich oczekiwania, rozszerzamy ofertę kulturalno-informacyjno-edukacyjną, aby służyła lokalnej społeczności, w rezultacie była polecana znajomym. Pamiętamy, że fundamentem biblioteki jest książka i staramy się o jak najbardziej atrakcyjny księgozbiór. Dbamy także o wygląd książek, aby podążał z duchem czasu i powszechną rozpoznawalność biblioteki przez logo i karty biblioteczne. Wirtualny wizerunek biblioteki tworzymy na stronach internetowych.

DSC07086.jpg W ramach Programu „Wakacje 2021” pod koniec lata, tj. 27 sierpnia 2021r. Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie zorganizowała wycieczkę krajoznawczo-turystyczną dla dzieci i młodzieży.
Chętni wycieczkowicze z Gminy Lisków uczestniczyli w wyjeździe po naszej gminie i sąsiadującej Gminie Ceków.
Dzieci podczas wycieczki poznały nie tylko otaczającą przyrodę, ale także spędziły czas na placu zabaw, następnie zobaczyły kościół ewangelicki znajdujący się w pobliskiej Gminie Ceków, we wsi Prażuchy Stare. Dla przypomnienia kościół ma niemal 200 lat. Znajdują się w nim stare, miechowe organy z 1879 roku. Naszą uwagę przykuła brama prowadząca do kościoła, źródła podają, że wybudowana była w 1801roku.
Po wyżej wymienionych punktach zwiedzania przemieściliśmy się na plac Koła Łowieckiego nr 20 LIS w Liskowie. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu zorganizowali Prezes Koła Łowieckiego LIS – Pan Michał Ignaszak oraz Łowczy Pan Jan Ignaszak. Wspólnie przygotowali dla dzieci wspaniałe atrakcje i niespodzianki, m.in. zamek dmuchany, ognisko. Każde z dzieci otrzymało plan lekcji, ołówek i linijkę. Prezenty okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przydadzą się dzieciom do szkoły.
Do wspó­łorg­aniz­ator­ów wycieczki krajoznawczo-turystycznej dla dzieci i młodzieży dołączyli: Radny Gminy Lisków Pan Stanisław Bartczak i sołtys wsi Żychów - Pan Zdzisław Haraźny, którzy wspólnie z Panami Janem Ignaszakiem i Michałem Ignaszakiem przygotowali ognisko. Dzieci z radością piekły kiełbaski, częstowały się pyszną grochówką oraz słodkościami.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że przed wspólnym spędzaniem czasu na wolnym powietrzu zapaliliśmy znicze przy tablicach upam­iętn­iają­cych­ Łowczych i Myśliwych, a Pan Jan Ignasiak przypomniał historię tego miejsca i krótko opowiedział o gospodarce łowieckiej zgodnie z obowiązującym prawem łowieckim i etyką.
Gminna Biblioteka Publiczna składa szczególne podziękowanie Pani Wójt Gminy Lisków - Marii Krawiec, Panom Stanisławowi Bartczakowi, Michałowi Ignaszakowi, Janowi Ignaszakowi, Zdzisławowi Haraźnemu oraz opiekunom Pani Elżbiecie Aleksander, Pani Violetcie Kędzi oraz Pani Harasnej.
Program dla dzieci i młodzieży „Wakacje 2021 w Gminie Lisków” wspó­łfin­anso­wany­ jest ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

DSC07086.jpg DSC07086
jpg, 179 KiB, 800x600
Komentarze (0)

img_20210826_180448.jpg
26 sierpnia 2021roku w ramach wakacyjnego programu, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie została wystawiona bajka ekologiczna pt. „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”.
Bajka została zaprezentowana przez aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa.
Celem przedstawienia było uczulenie młodych widzów na poszanowanie przyrody oraz nauczenie odpowiedniego podejścia do zwierząt i roślin. Wystawienie bajki okazało się dobrym sposobem na to, aby zaszczepić w dzieciach ekologiczne nawyki oraz poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat.

img_20210826_180448.jpg img_20210826_180448
jpg, 70 KiB, 565x404
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie zaprasza Czytelników do bezpłatnego korzystania ze zbiorów Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji naukowych ACADEMICA. W bibliotece uruchomiono terminal CWPN, na którym czytelnicy po zalogowaniu mogą korzystać z publikacji cyfrowych. W zasobach wypożyczalni znajdują się książki, czasopisma, , dokumenty życia społecznego, grafiki, fotografie, rękopisy i inne dokumenty , zarówno z domeny publicznej, jak i chronione prawem autorskim. Mamy nadzieję, że oferta Cyfrowej Wypożyczalni zainteresuje Czytelników i spełni ich oczekiwania. Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego terminalu.

Komentarze (0)

images.jpg

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego powołano ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, uchwalonej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 7 grudnia 2009 roku.

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego miały miejsce w 2010 roku.

Według preambuły ustawy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego został ustanowiony w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie ojczyzny z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.
W Bornem Sulinowie mieszka ostatni żyjący w powiecie szczecineckim powstaniec warszawski – pan Marek Szwarc. Inżynier Marek Szwarc urodził się 13 stycznia 1928 roku w Warszawie. Jest kapitanem Wojska Polskiego, uczestnikiem Powstania Warszawskiego o pseudonimie „Biały”

images.jpg images
jpg, 7 KiB, 299x168
Komentarze (0)

IMG_20210709_123904.jpg
9 Lipca 2021roku Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie zorganizowała dla chętnych Czytelników wyjazd do kina. Pojechaliśmy do kina Helios w Kaliszu na film pt. „Elfiki”. Bohaterowie animowanego filmu przypomnieli widzom o ważnych wartościach, które składają się na prawdziwe koleżeństwo, które w rezultacie staje się przyjaźnią. Po filmie udaliśmy się do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, gdzie skorzystaliśmy z oferty warsztatów czerpania papieru. Każdy z uczestników, nie tylko poznał sztukę wyrabiania papieru z masy celulozowej, ale samodzielnie wykonał ciekawe prace, które można było zabrać na pamiątkę do domu. Po warsztatach zwiedziliśmy muzeum, następnie wybraliśmy się na pyszne lody. Z kolorowymi balonami, symbolicznymi upominkami i uśmiechem wróciliśmy do domu.

IMG_20210709_123904.jpg IMG_20210709_123904
jpg, 140 KiB, 600x800
Komentarze (0)

DSC01905.jpg Punktem wyjścia w myśleniu o bibliotece jest miejsce, przyjazne miejsce, gdzie krzyżują się drogi Czytelników z różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie takim miejscem dysponuje. Powierzchnia pomieszczeń biblioteki wynosi 230m² i jest podzielona na Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych Czytelników oraz Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży.
Na początku 2021roku Gminna Biblioteka w Liskowie we współpracy z Wójtem Gminy Lisków Panią Marią Krawiec, z Zastępcą Wójta Panią Dorotą Sitko oraz Sekretarzem Panią Katarzyną Włodarczyk zadecydowali o przekazaniu zestawów komputerowych i biurek z biblioteki dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, następnie wspólnie zaaranżowano przestrzeń na potrzeby najmłodszych Czytelników.
Osobne miejsce dla dzieci i młodzieży wyposażono w niskie regały i szafki. Pomieszczenie stało się funkcjonalne i pozwala na wygodne wyszukiwanie książek oraz ekspozycję interesujących pozycji.
W odrębnej Czytelni dla dzieci i młodzieży można nie tylko wypożyczać kolorowe książki, malować, rysować, ale organizować lekcje biblioteczne i konkursy, a także miło spędzać czas.
To jeszcze nie koniec modernizacji pomieszczeń dla dzieci i młodzieży!!!

DSC01905.jpg DSC01905
jpg, 157 KiB, 800x450
Komentarze (0)

img_20210610_074626.jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie informuje Czytelników, że na stronie Biblioteki Cyfrowej POLONA można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF e-booki Stanisława Lema.
Przypominamy, że zgodnie z Uchwałą Sejmu, patronami roku 2021 zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Baczyński, Tadeusz Różewicz i kard. Stefan Wyszyński.
W związku z powyższym Biblioteka Narodowa, w porozumieniu z synem pisarza Stanisława Lema, wykorzystując środki z narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, udostępniła osiem utworów Stanisława Lema. Są to:
• Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie;
• Nowa Kosmogonia;
• Tragedia pralnicza;
• Maszyna Trurla z Cyberiady;
• Bajka o królu Murdasie;
• Fragment wykładu ”Golem XIV” o ewolucji;
• Zbiór esejów Dialogi;
• Esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli.

img_20210610_074626.jpg img_20210610_074626
jpg, 76 KiB, 505x690
Komentarze (0)

27 listopada 2020roku, sejm RP ustanowił patronów 2021 roku. Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Komentarze (0)

Czytelnia dla dzieci.jpg
8 maja jest obchodzony Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To święto jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek.

Czytelnia dla dzieci.jpg Czytelnia dla dzieci
jpg, 102 KiB, 768x600
Komentarze (0)

Biblioteka Lisków nowe regały 2021rok.jpg
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to największe święto książki, które jest co roku od 1995roku obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie. Organizowane przez UNESCO ma na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto dedykowane jest wszystkim autorom, ilustratorom, wydawcom książek, ale także Czytelnikom i czytelnictwu.

Pierwszy pomysł organizacji tego święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Dzień ten jest tam obchodzony jako święto narodowe czyli dzień patrona Katalonii – Świętego Jerzego. ciekawostką jest, że zgodnie z tradycją w tym dniu kobiety są obdarowywane czerwoną różą – symbolem krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego a mężczyźni podarunkami z książek.

Data 23 kwietnia jest datą symboliczną dla literatury światowej. Warto wspomnieć, że w tym dniu zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
15
matysiak-martyna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo