Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie
[awatar]
Lisków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7634116
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kaliski
Adres: Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków
E-mail: bibliotekapubliczna.liskow@wp.pl

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Jest miejscem dynamicznym oraz przyjaznym dla odbiorcy w każdym wieku. W fachowy, serdeczny sposób komunikujemy się z użytkownikami, poznajemy ich oczekiwania, rozszerzamy ofertę kulturalno-informacyjno-edukacyjną, aby służyła lokalnej społeczności, w rezultacie była polecana znajomym. Pamiętamy, że fundamentem biblioteki jest książka i staramy się o jak najbardziej atrakcyjny księgozbiór. Dbamy także o wygląd książek, aby podążał z duchem czasu i powszechną rozpoznawalność biblioteki przez logo i karty biblioteczne. Wirtualny wizerunek biblioteki tworzymy na stronach internetowych.

DSC01885.jpg
Co roku, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ksiązki i Praw Autorskich. Święto ustanowiono w 1995 roku i dla przypomnienia obchodzimy je już po raz 25. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nazywany jest także Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki. Organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy. W związku z sukcesem tego święta UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku.

DSC01885.jpg DSC01885
jpg, 223 KiB, 800x450
Komentarze (0)

pobrane (1).jpg 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci. Obchodzimy go w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza H. Chrystiana Andersena.Święto zostało ustanowione w 1967r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Grzegorz Leszczyński - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży w Instytucie Literatury Polskiej w jednym z wywiadów podkreśla,że "... z książką jest trochę tak jak z muzyką: można jej słuchać w telefonie, w radiu, na komputerze, z płyty, ale żywego koncertu nic nie zastąpi. Ale czy to źle, że są płyty, że muzyka nas zewsząd otacza? Więc niech i książki nas otaczają, a te papierowe,szeleszczące i „prawdziwe” już niedługo będą jak koncert, na który się czeka, a potem długie miesiące nosi w sobie. Dziękujemy Panu Profesorowi za te cenne słowa, które mają wymiar ponadczasowy.

pobrane (1).jpg pobrane (1)
jpg, 10 KiB, 213x160
Komentarze (0)

108.jpg
Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej będący uczniami klas: V i VI Szkoły Podstawowej w Liskowie12 lutego bieżącego roku mieli możliwość poznania kultury, języka i zabytków Gruzji - leżącej ok. 3000 km. od Polski. Na wirtualną wycieczkę po Gruzji zabrał ich niesamowity podróżnik - Pan Andrzej Jagiełło. Od wielu lat zgłębia ten kraj i chętnie dzieli się, jak sam mówi, z „miłośnikami odkrywania kuli ziemskiej”. Pan Andrzej od wielu lat zgłębia i poznaje Wschód, mianowicie rejon od Turcji, poprzez stepy azjatyckie aż do świątyń Anghoru!

Podczas tej niecodziennej lekcji, młodzież poznała nie tylko wiel­okul­turo­wość­, ale i codzienność oraz ciekawostki dotyczące naszych sąsiadów. Gruzja oblana jest wodami Morza Czarnego oraz Kaspijskiego i otoczona imponującymi górami Kaukazu, leży ok. 3000 km. od Polski. Choć geograficznie należy do Azji, mentalnie i kulturowo jest częścią Europy. Przyciąga pięknem natury, wszechstronnym bogactwem oraz niesamowitym „wschodnim klimatem”.

Uczniowie z zachwytem słuchali opowieści o Batumi, gdzie na odcinku 8 km. można odwiedzić nocą Piazza Batumi, jeden z najp­iękn­iejs­zych­ miejskich placów w Gruzji, porównywany do placu św. Marka w Wenecji. Miasto ma starożytne korzenie, rozwinęło się w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Od III w. p.n.e. do V w. n.e. było stolicą Królestwa Iberii, stolicą Gruzji. Mccheta w 65 r. p.n.e. została zniszczona przez Pompejusza, ale miasto odbudowano. W 337 roku proklamowano w tym miejscu chrześcijaństwo jako religię państwową, którą przyniosła do Gruzji Święta Nino. W VI w. stolicę przeniesiono do Tbilisi, ale do dzisiaj jest ona siedzibą prawosławnych władz. Koronacje królów i pochówki odbywały się w Mcchecie do XIX wieku. Podróżnik opowiadał młodzieży o historii alfabetu gruzińskiego, który w roku 2016 został wpisany na listę UNESCO, jako niematerialne bogactwo Gruzji. Jest on jednym z 14 oryginalnych alfabetów istniejących obecnie na świecie. Nie przypomina żadnego innego pisma, mało tego, na przestrzeni dziejów język gruziński dorobił się kilku wersji swojego zapisu.

O historii Gruzji nie sposób mówić, nie wspominając Świętego Jerzego – patrona tego kraju. Niektórzy badacze uważają, że od jego imienia pochodzi nazwa: Georgia. Legenda głosi, że Jerzy, jako młody chłopak wstąpił do armii rzymskiej. Był dobrym żołnierzem. W 303 roku Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Imperium. Jerzy zmuszony był do uczestniczenia w ww. procederze i chociaż sam był chrześcijaninem, krytykował tę decyzję. Za to został skazany na karę śmierci. Chrześcijanie uznali go za męczennika i uciekali się do niego o wstawiennictwo.

Gruzja to niesamowity kraj, który zachwyca, ale i zaskakuje w wielu kwestiach!
To najstarsze po Armenii państwo chrześcijańskie. Legenda głosi, że przybyła do niego Święta Nino, która zapoczątkowała w tym kraju wiarę chrześcijańską, dlatego też 1. czerwca Gruzini obchodzą święto kościelne. Według legendy, na początku IV wieku, Święta Nino udała się z rodzicami do Jerozolimy, gdzie poznała tajemnicę szaty - chitona Pańskiego. Zaczęła się gorliwie modlić o jej odzyskanie, Matka Boska wysłuchała jej prośby i wskazała drogę do Gruzji. Poleciła Świętej Nino nieść naukę Chrystusa na nowe, pogańskie ziemie. Gruzja jak drugie państwo na świecie, przyjęła chrześcijaństwo, jako religię państwową. Do dzisiaj – zarówno w miastach, jak i wysoko w górach – zachowały się zabytkowe monastyry.

Nieoczekiwanie dla Pana Andrzeja Jagiełły, słuchacze włączyli się do żywiołowej dyskusji na temat kultury gruzińskiej, która trwała ok. dwóch godzin!!! Szczególnym zain­tere­sowa­niem­ wśród młodych ludzi cieszyły się tematy z zakresu kuchni i szkolnictwa. Prześcigali się w pytaniach, których nie było końca.

Gruzja - to również kraj doskonałego jedzenia, miejsce niespotykanej nigdzie indziej gościnności. Największym skarbem dla Gruzinów jest rodzina - duża, bo wiel­opok­olen­iowa­. Narodowe danie gruzińskie to chaczapuri, czyli pszeniczne pieczywo, tradycyjnie nadziewane serem białym (dostępne również z fasolą, ziemniakami i mielonym mięsem). Na upieczone „placki” daje się masło i wybija świeże jajko. Popularne w Gruzji są także chinkali – pierożki wypełnione mięsem mielonym i zatopione w bulionie, powstającym samoistnie podczas gotowania. Aby je zjeść, trzeba najpierw przegryźć ciasto, wypić sączący się bulion, a następnie zjeść resztę. Niezwykle ważnym elementem gruzińskiej kultury jest gościnność. Zgodnie z gruzińską tradycją, gościnność ceniona jest bardziej niż odwaga, śmiałość i waleczność. Nic dziwnego, że kraj ten z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością!

Ciekawostką naszych uczniów było to, że rok szkolny w Gruzji kończy się 25. maja. Gruzińskie dzieci rozpoczynają naukę w szkole w wieku 7 lat. Funkcjonują w niej trzy poziomy nauczania podstawowego. Do tak zwanej szkoły początkowej dzieci chodzą przez 6 lat, potem 3 lata do szkoły podstawowej i kolejne 3 do szkoły średniej. Po 9 latach intensywnej nauki, uczniowie otrzymują dyplom, potwierdzający ukończenie szkoły podstawowej, a po zakończeniu dwunastej klasy – dyplom dający wykształcenie średnie. W gruzińskiej szkole funkcjonuje aż 10 ocen: od 1 do 10. Lekcje trwają 45 minut, pomiędzy nimi są krótkie przerwy i jedna długa - obiadowa. Uczniowie chodzą do szkoły, podobnie, jak w Polsce, 5 dni, natomiast mają znacznie dłuższe wakacje, bo aż 3 miesiące. W tym czasie wyjeżdżają do dziadków na wieś, odpoczywają nad morzem, czasami jadą za granicę. Gruzińscy uczniowie nie noszą mundurków, ale dużą wagę przywiązują do tego, aby ubrania były czyste, schludne i raczej skromne. Po zakończeniu obowiązkowych zajęć szkolnych, gruzińskie dzieci wracają do domów i chętnie pomagają rodzicom i dziadkom w swych gospodarstwach.

Ciekawe spotkanie pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów. W odbiorze podróżnika - Pana Andrzeja Jagiełły, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Liskowie wykazała się szerokimi horyzontami, błyskotliwością oraz przywróciła naszemu gościowi wiarę w potencjał młodych ludzi. Uczestnicy spotkania znali doskonale daty, związane z początkami chrześcijaństwa w Polsce i Europie, żywo reagowali na slajdy/ aut. A. J./, dotyczące kultury starożytnej Grecji, zwłaszcza mitologii. Wykazali się nietuzinkową znajomością podstawowych wiadomości z zakresu geografii Polski i Gruzji. Jednym słowem, swoją wiedzą mile zaskoczyli Pana Andrzeja, co było dla niego szczególnym wyróżnieniem i podziękowaniem za zaproszenie ich do wyprawy w nieznaną Gruzję. Być może w niedalekiej przyszłości dla wielu zwiedzanie Gruzji stanie się urze­czyw­istn­ieni­em.

108.jpg 108
jpg, 192 KiB, 800x600
Komentarze (0)

DSC01838.jpg
Wesołe piątki w bibliotece w czasie ferii zimowych
Wesołe piątki w bibliotece, to oferta Gminnej Biblioteki Publicznej, z której korzystały dzieci w okresie ferii zimowych. Pod opieką naszej bibliotekarki - Danuty Przybylskiej, animatora zabaw dla dzieci - Karoliny Łusiaczyk oraz – kapelmistrza Orkiestry - Pana Mariusza Trzcińskiego dzieci wykonywały zabawy manualne, ruchowe, zgadywały zagadki i rozwiązywały rebusy, grały w klasy, słuchały teatrzyku kamishibai. Dzieci miały okazję ćwiczenia swojego warsztatu literackiego i muzycznego a na koniec ferii z dużych kartonów wykonały piękne pingwiny, za co zostały nagrodzone skromnymi suwenirami poczęstowane słodkim co nieco.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie jest placówką licznie odwiedzaną przez grupy szkolne i przedszkolne. Największą nagrodą za naszą pracę są zapytania od naszych Czytelników z grup szkolnych i przedszkolnych na wakacyjną ofertę zajęć w 2020roku!

DSC01838.jpg DSC01838
jpg, 200 KiB, 800x450
Komentarze (0)

DSC01809.jpg
Wesołe piątki w bibliotece w czasie ferii, to oferta Gminnej Biblioteki Publicznej dla dzieci na ferie zimowe. Zabawy manualne, ruchowe, rebusy, bańki mydlane,teatrzyk, kamishibai, to niektóre z atrakcji spędzania miłego czasu w bibliotece.

DSC01809.jpg DSC01809
jpg, 116 KiB, 653x354
Komentarze (0)

DSC06645.jpg

10 grudnia 2019r. Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie zaprosiła do biblioteki najmłodszych Czytelników wraz z Rodzicami, aby podziękować za udział w akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii we współpracy z bibliotekami publicznymi, także z biblioteką w Liskowie.
Za wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu czekała na niego książka oraz dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.
Każde dziecko w wieku przedszkolnym / 3-6 lat /, które odwiedziło bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzymało w prezencie z rąk Pani Marii Krawiec – Wójta Gminy Lisków Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę, imienny dyplom i słodki upominek.
Gminna Biblioteka Publiczna składa podziękowania Rodzicom, Opiekunom oraz najmłodszym Czytelnikom za zapisanie się do biblioteki i poszerzenie grona Czytelników.
Uwaga!
Gminna Biblioteka Publiczna kontynuuje akcję „Mała książka – wielki człowiek” w 2020r. Zapraszamy najmłodszych Czytelników z Rodzicami do zapisania się do biblioteki, wypożyczania książek i codziennego czytania z dzieckiem.

DSC06645.jpg DSC06645
jpg, 241 KiB, 800x600
Komentarze (0)

DSC06627.jpg
4 grudnia 2019r. Katarzyna Enerlich przyjęła zaproszenie bibliotekarzy i Czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie przyjechała do naszej pacówki.
W spotkaniu uczestniczyli Czytelnicy z Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów i Rencistów. Autorka opowiedziała słuchaczom o swojej twórczości. Wspomniała, że często pisze o ludziach, których spotyka na swojej drodze i to oni, i ich historie życiowe są inspiracją do pisania.
Podczas spotkania autorka opowiadała o sobie, o tym jak doszło do tego, że została pisarką, dlaczego zainteresowała się jogą i zielarstwem. W swojej wypowiedzi poruszyła wątek ukochanych, pięknych Mazur, z których pochodzi. Na życzenie czytelników opowiedziała m.in. o swojej nowej książce „Akuszerce z Sensburga”, której ciąg dalszy znajdziemy wkrótce w „Ziele Marianny”.
Po spotkaniu wielbiciele książek Katarzyny Enerlich mieli możliwość nabycia książek i otrzymania dedykacji od autorki.

DSC06627.jpg DSC06627
jpg, 232 KiB, 800x600
Komentarze (0)

DSC06600.jpg

Dzień Pluszowego Misia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie 2019r.25 listopada 2019r. z okazji Dnia Pluszowego Misia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie obyło się wyjątkowe spotkanie autorskie - z Wiolettą Piasecką. Uczestniczyły w nim dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkół Podstawowych w Ciepielewie, Strzałkowie, Liskowie i z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Liskowie.
Na nasze spotkanie autorka książek dla najmłodszych przygotowała szereg rozmaitości, mianowicie włączyła chętne dzieci do odegrania scenki o wesołym piesku, przy użyciu śmiesznych pacynek, następnie były zagadki o piłkarzach, quiz ze znajomości bohaterów bajek. Uczniowie, którzy wyróżniali się aktywnością, w nagrodę losowali karteczki, na których było napisane kim będą w przyszłości.
Świętowanie Urodzin Pluszowego Misia zaszczyciła swoją obecnością Pani Maria Krawiec – Wójt Gminy Lisków. Z przyjemnością opowiedziała dzieciom o zabawkach, którymi bawiła się w dzieciństwie. Wspomniała, że wnukom czyta bajki, które te chętnie słuchają. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania kochanym misiom zaśpiewali 100 lat oraz życzyli nawzajem, aby pluszowych zabawek nigdy nie zabrakło pod choinką.
Na Dzień Pluszowego Misia uczniowie z oddziałów przedszkolnych wykonali piękne zakładki do książek, za co zostali nagrodzeni przez Panią Marię Krawiec książeczką o misiu i słodkim upominku.
Gminna Biblioteka Publiczna składa podziękowania uczestnikom spotkania. Osobne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Święta Pluszowego Misia kierujemy dla nauczycieli, rodziców, firmy transportowej J. Jaszek oraz dla Zarządu Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej w Liskowie.

DSC06600.jpg DSC06600
jpg, 158 KiB, 705x474
Komentarze (0)

IMG_20190725_154258.jpg
Wzorem lat ubiegłych w miesiącu lipcu dzieci i młodzież miały możliwość spędzania wolnego czasu w bibliotece. Przez cały lipiec Danuta Przybylska organizowała wesołe czwartki dla zainteresowanych Czytelników. W tym celu na każdy czwartek opracowała taki program zajęć, aby dzieci się nie nudziły, lecz miło spędziły czas.
Każdemu spotkaniu towarzyszyło głośne czytanie tekstów literackich przez Panią bibliotekarkę , której zamierzeniem było wprowadzić w klimat zajęć, np. podczas czytania „Pinokia” uczyliśmy się zwrotów grzecznościowych po włosku i utrwalaliśmy nazwy bohaterów i miejsc. Do czytania wielokrotnie wykorzystywaliśmy teatrzyk obrazkowy - Kamishibai .
Zwolennicy aktywnego czasu, a było ich łącznie ok. 100 osób, byli otwarci na zadania proponowane przez Panią Bibliotekarkę. Z przyjemnością czytali teksty literackie, przypominali sobie bohaterów literackich, układali piramidy z drewnianych klocków i plastikowych kubeczków, układali puzzle na czas, utrwalali na „płótnie z folii” elementy lata: słońce, kwiaty, chmury, ptaki , motyle, malowali gliniane wyroby, które wykonali wcześniej na wycieczce w Garncarskiej Wiosce. Z radością uczestniczyli w zabawach z chustą animacyjną i tunelem.
Wesołe czwartki pozostaną miłą pamiątką wspólnie spędzonego czasu

IMG_20190725_154258.jpg IMG_20190725_154258
jpg, 72 KiB, 800x600
Komentarze (0)

DSC06512.jpg Roman Pankiewicz pomocą teatrzyku KAMISHIBAI opowiedział najmłodszym Czytelnikom z klasy II i IV Szkoły Podstawowej im.J. Wybickiego w Liskowie o ważnych zawodach w życiu każdego człowieka. Przebrany kolejno za strażaka, ratownika medycznego, policjanta, listonosza, żołnierza wykorzystał rymowanki i w ten sposób przybliżył pracę strażaków, policjantów, ratowników medycznych, listonoszów. Szybko nawiązał dialog z najmłodszymi słuchaczami i wszyscy się świetnie bawili. Po wyjątkowo żywym i pełnym niespodzianek spotkaniu uczniowie mogli zakupić książeczki autora i otrzymać autograf.

DSC06512.jpg DSC06512
jpg, 164 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1
...
4 5 6 7 8 9 10
...
15
matysiak-martyna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo