Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie
[awatar]
Lisków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7634116
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kaliski
Adres: Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków
E-mail: bibliotekapubliczna.liskow@wp.pl

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Jest miejscem dynamicznym oraz przyjaznym dla odbiorcy w każdym wieku. W fachowy, serdeczny sposób komunikujemy się z użytkownikami, poznajemy ich oczekiwania, rozszerzamy ofertę kulturalno-informacyjno-edukacyjną, aby służyła lokalnej społeczności, w rezultacie była polecana znajomym. Pamiętamy, że fundamentem biblioteki jest książka i staramy się o jak najbardziej atrakcyjny księgozbiór. Dbamy także o wygląd książek, aby podążał z duchem czasu i powszechną rozpoznawalność biblioteki przez logo i karty biblioteczne. Wirtualny wizerunek biblioteki tworzymy na stronach internetowych.

DSC06535.jpg 22 maja Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie gościli Pana Romana Czejarka - dziennikarza, radiowca, pisarza, fotografa, konferansjera oraz autora takich pozycji: „Sekrety Szczecina”, „Sekrety Pomorza Zachodniego” ,” Szczecin przełomu wieków XIX/XX” „ Kolorowy Szczecin na starych pocztówkach”, „ Moje lato z Radiem”, „Polska według Czejarka”. Prowadzący audycję Programu 1 Radia, pt. „ Kochane Lato z radiem” spotkał się z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego oraz uczniami Gmnazjum im. Ks. W. Blizińskiego. Słuchaczom opowiedział o swojej pasji, którą są podróże. W swojej wirtualnej wycieczce zaprosił uczniów do Laosu, Peru, Kuby, Afganistanu oraz na Półwysep Iberyjski do Gibraltaru i do Kanionu Colca w Ameryce Południowej. W czasie spotkania przytaczał wiele ciekawostek dotyczących kultury, obyczajów, wierzeń i codziennego życia mieszkańców z odległych rejonów świata. Swoje opowieści przeplatał bogatym zbiorem zdjęć, które są formą relacji z ciekawych podróży. Spotkanie z Panem Czejarkiem warto powtórzyć, ponieważ było nie tylko doskonałą lekcją o różnorodności świata, ale różnorodności pełnej prawy i rzetelności informacji z ust prelegenta. W tym miejscu bardzo dziękujemy Panu Romanowi Czejarkowi za to że przyjechał do Liskowa, o którym wiele dobrego słyszał.

DSC06535.jpg DSC06535
jpg, 141 KiB, 800x600
Komentarze (0)

DSC06309.jpg Gminny Konkurs Recytatorski odbył się 22 maja 2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klas I, II, III szkół podstawowych z terenu Gminy Lisków. Każdy uczestnik prezentował dowolnie wybrany wiersz, którego recytację oceniała komisja w składzie: przewodnicząca Pani Agnieszka Karolak- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Nakwasinie, Pani Karolina Duleba – nauczyciel języka polskiego i logopeda ze Szkoły Podstawowej w Nakwasinie i Rajsku oraz Pan Grzegorz Nowacki – emerytowany nauczyciel z Zespołu Szkól nr 2 Liskowie. Uczniowie do konkursu zostali przygotowani przez nauczycieli: Annę Olek, Dorotę Kędzię, Iwonę Antczak, Agnieszkę Woźniak, Monikę Nerkę, Gracjanę Herman, Izabelę Litwę, Katarzynę Gajdzińską, Wiesławę Cłapkę, Annę Mąkowską, Annę Kuźnik
Komisja w składzie: Pani Agnieszka Karolak - przewodnicząca, Pani Karolina Duleba i Pan Grzegorz Nowacki- członkowie przyznali następujące miejsca.
I grupa – uczniowie klas I szkół podstawowych
I miejsce – Hanna Rygas SP w Liskowie
II miejsce – Julia Marczak SP w Zakrzynie
III miejsce – Filip Ignaszak SP w Liskowie
Wyróżnienie – Alan Gajdziński, Antoni Miklas SP w Strzałkowie
II grupa – uczniowie klas II szkół podstawowych
I miejsce – Agata Grygielska SP w Strzałkowie
II miejsce – Hanna Nogaj, Agata Helman SP w Zakrzynie, SP w Liskowie
III grupa – uczniowie klas III szkół podstawowych
I miejsce – Jakub Szymański SP w Zakrzynie
II miejsce – Eliza Kierzkowska SP w Liskowie
III miejsce – Kinga Witzke SP w Strzałkowie
Wyróżnienie - Bartosz Dancewicz SP w Ciepielewie
Nagrody dla uczniów w postaci książek, puzzli i dyplomów wręczyła przewodnicząca komisji – Pani Agnieszka Karolak. Organizatorzy Gminnego Konkursu Recytatorskiego Cecylia Król dyr. biblioteki i Danuta Przybylska – starszy kustosz składają podziękowania komisji, nauczycielom i rodzicom za pomoc w zorganizowaniu konkursu. Laureatom pierwszych miejsc życzą powodzenia na szczeblu powiatowym.

DSC06309.jpg DSC06309
jpg, 174 KiB, 800x562
Komentarze (0)

DSC06143.jpg
24.04.2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie odbyło się spotkanie z Krystyną Velkową, która obecnie mieszka w Niemczech. Jej rodzina była od wieków związana z ziemią kaliską, Kaliszem oraz wsią – Cienia Młyn. Pani Velkowa ukończyła liceum im. Kopernika w Kaliszu, następnie studiowała geografię na UŁ. Jest autorką książek: „Kalendarz słoneczny i księżycowy na Ziemi Kaliskiej”, „Mapa czasu czyli astronomiczna układanka na ziemi”. W swoich książkach opisuje wiele odkryć historycznych, na które natrafiła podczas prowadzonych przez siebie prac badawczych. Czytelnicy, którzy przybyli na spotkanie zapoznali się z dotąd nieznanymi punktami kalendarza na ziemi kaliskiej i dowiedzieli się w jakich miejscowościach się znajdują. Odkrycia dokonane przez autorkę określonych kształtów na powierzchni Ziemi są zaskakujące, innowacyjne i prowadzą do postawienia nowych tez w odniesieniu do dawnych działań człowieka na wskazanym terenie. Na spotkaniu zabrali głos Pan Sławomir Woźniak, który był współorganizatorem spotkania oraz krewna Pani Krystyny , która przeczytała fragment pt. „Wianki na ziemi kaliskiej” z „Kalendarza księżycowego” cz. III. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za obecność i miłą atmosferę.

DSC06143.jpg DSC06143
jpg, 138 KiB, 617x600
Komentarze (0)

IMG_20190402_084537.jpg
W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia 2019r. – aktorzy: Mirosława Sapa i Jacek Mrówczyński dotarli do młodego widza w Liskowie, a mianowicie do uczniów klas I-III. Aktorzy z Teatru „Włóczykij z Kalisza, w pomieszczeniach biblioteki, wystawili spektakl, pt. „ Złota kaczka”. Legenda opowiada o losach biednego warszawskiego szewczyka, Lutka. Losy bohatera są bardzo smutne, ale, jak to przeważnie w bajce bywa kończą się szczęśliwie. Legenda o Złotej Kaczce uczy, że szczęście dają nie pieniądze, lecz praca i zdrowie. Nie można być złym i samolubnym, jak ta zaklęta księżniczka, lecz dobrym jak szewczyk. Pomimo zakazu podarował starcowi garść złota i odmienił jego życie na lepsze. Po spektaklu uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego wrócili do szkoły, aby pod kierunkiem nauczycieli kontynuować temat legend.

IMG_20190402_084537.jpg IMG_20190402_084537
jpg, 167 KiB, 800x600
Komentarze (0)

IMG_20190208_091516.jpg 08 lutego 2019r. aktorzy z Teatru MASKA z Krakowa wystawili w bibliotece bajkę, pt. „Przyjaźni dar odwróci zły czar”. W spektaklu uczestniczyli Czytelnicy z grupy „Biedronek” i „Poziomek”, z Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP oraz uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I-II ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Liskowie.

Jednym z bohaterów opowieści jest mały chłopiec Frycek, który nie odnajduje się w gronie swoich rówieśników. Przyjaciół znajduje wśród leśnych mieszkańców, ponieważ ma niezwykły dar porozumiewania się ze zwierzętami. Pewnego dnia przeżywa przygodę, która zmienia jego świat na zawsze. Otóż, pewna piękna Elfka, Lena gubi magiczny klucz do Serca Lasu. Chłopiec, jako że zawsze stara się być pomocny, wyrusza z Leną w poszukiwaniu klucza. Mali bohaterowie walczą z czasem, bo boją się, że magiczny przedmiot trafi w ręce złej czarownicy, wówczas drzewa zaczną rosnąć korzeniami do góry, ptaki latać do tyłu, a kwiaty przestaną roztaczać swoją woń. Jednym słowem - katastrofa! Wiedzą, że tylko wspólnymi siłami mogą odeprzeć zło. Docierają do prastarego dębu, który ma im wskazać drogę. Drzewo pomaga jednak tylko tym, którzy mają czyste serce. Bajka kończy się szczęśliwie Frycek i Elfka uratowali las i pewnie przyjaźnią się nadal.

Po obejrzeniu spektaklu mali Czytelnicy obiecali sobie przyjaźń nie tylko podczas zabawy w przedszkolu, czy nauki w szkole, ale także w każdej potrzebie.

IMG_20190208_091516.jpg IMG_20190208_091516
jpg, 176 KiB, 600x800
Komentarze (0)

Bajka „Nadchodzące święta każdy zapamięta”
DSC06079 (800x600).jpg
5 grudnia 2018r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie została wystawiona bajka, pt.: „Nadchodzące święta każdy zapamięta”. Obejrzało ją ok. 100 dzieci z Państwowego Przedszkola Sióstr Służebniczek w Liskowie i ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Liskowie. Bajka nawiązywała tematyką do pachnącej lasem choinki, prezentów, kolędowania i zabaw na śniegu. Radośnie wprowadzała w magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, któremu ulega każdy bez względu na wiek. Po bajce dzieci spotkały się z Mikołajem , który zapytał czy były grzeczne i poczęstował je cukierkami.

DSC06079 (800x600).jpg DSC06079 (800x600)
jpg, 132 KiB, 656x388
Komentarze (0)

IMG_19700101_164633_2.jpg
Dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Strzałkowie zostały włączone do przygotowania i uatrakcyjnienia Święta Pluszowego Misia. Specjalnie na tę okazję przyniosły pluszowe maskotki, aby wykorzystać je podczas zabawy. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni – Pani Jagny Pietrzak tańczyli, śpiewali piosenki, recytowali wiersze, wcielali się w aktorów oraz rysowali kolorowe misie.
Następnie Pani wychowawczyni odczytała dla gościa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie - Danuty Przybylskiej, bardzo interesujący, tekst o zawodzie bibliotekarza.
W Dniu Urodzin Pluszowego Misia kontakt z literaturą był wyjątkowy! Dzieci wysłuchały fragmentów opowiadań, których bohaterami są misie oraz bajki, pt. „ Święta z Dziadkiem”. W bajce, którą odczytała pani bibliotekarka, zawarte były, dla wszystkich słuchaczy, życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wspaniała zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem i zdjęciami w mini fotobudce.

IMG_19700101_164633_2.jpg IMG_19700101_164633_2
jpg, 155 KiB, 696x600
Komentarze (0)

DSC_0138.jpg
Dzień Pluszowego Misia wpisał się na stałe do kalendarza obchodów świąt w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie. W tym roku zaczęliśmy obchodzić urodziny misia już 13 listopada, aby móc najmłodszym czytelnikom przez następnych kilka dni kontynuować czytanie książek o „misiowych bohaterach”.
Po powitaniu uczniów z oddziałów przedszkolnych ze Szkół Podstawowych w Ciepielewie, Liskowie Strzałkowie, Zakrzynie, Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP oraz dzieci z grup „Stokrotek”, „Biedronek”, „Poziomek” przeszliśmy do przypomnienia historii o pluszowej zabawce. Następnie dzieci podzielone na grupy uczestniczyły, na sali Gminnego Ośrodka Kultury, w różnych zabawach ruchowych z chustą animacyjną a także zgadywankach, quizach, śpiewaniu piosenek, np. „… jedna łapka, druga łapka”, „… stary niedźwiedź”. Animatorzy kultury przebierali się za postacie z bajek, np. „Kubusia Puchatka” i zabawiali wszystkie dzieci, by wywołać uśmiech na twarzy każdego uczestnika.
Pozostałe dzieci w pomieszczeniach biblioteki oglądali bajeczkę, pt. „Na misiowych urodzinach- najważniejsza jest rodzina”. Spektakl wystawiony przez aktorów z teatru Edukacji i profilaktyki „Maska” w Krakowie promował poszanowanie rodziny, wzajemną pomoc oraz przyjaźń.
Tego dnia trudno było przerwać wyśmienitą zabawę!
Gdy udało się zrealizować wszystkie punkty Święta Pluszowego Misia nastąpił czas na nagrody i na słodki tort. Uczniowie z każdej szkoły oraz przedszkola wykonali na brystolu przepiękne prace, za które zostali nagrodzeni zabawkami i dyplomami, które wręczyła Wójt Gminy Lisków – Pani Maria Krawiec.
Sponsorami Święta Pluszowego Misia w 2018 roku byli: Urząd Gminy w Liskowie, Pani Katarzyna Michalak - właściciel sieci sklepów „Michalak” oraz Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej w Liskowie. Darczyńcom bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.
Osobne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich uczestników: dzieci, nauczycieli, opiekunów i rodziców. Bardzo dziękujemy za wspólną i miłą zabawę!

DSC_0138.jpg DSC_0138
jpg, 156 KiB, 750x478
Komentarze (0)

Liskowianin 1935 r.Piłsudski.jpg
W Liskowie, w 1928 r. ​ obchody Święta Niepodległości trwały aż 3 dni. Jak podają źródła już 9 listopada młodzi​eż ze wszystkich szkół zbierała się wieczorem na boisku Sierocińca, aby złożyć hołd tym , którzy przyczynili się do zbudowania Rzec­zypo­spol­itej­. Ponad 700 młodych ludzi, w obecności orkiestry, niosła pochodnie w kierunku kościoła, skąd przemieszcz​a​ła się pod pomnik T. Kościuszki, aby odśpiewać "Rotę". Następnego dnia do obchodów uroczystości włączała się​ młodzież szkolna,​ Uczniowie wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół.​ ​Zbrali się w kościele, by wysłuchać​ nabożeństwa, które odprawił ks. prałat W. Bliziński. Po mszy św. odbyła się defilada w kierunku pomnika T. Kościuszki. Następnie zgromadzeni powrócili pod kościół, gdzie młodzież została uformowana w czwórki a wydelegowane osoby mogły przy kościele posadzić lipę. Przemówienia o charakterze patriotycznym dokonał dyr Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej inż. B. Mroziński.Następnie orkiestra odegrała hymn narodowy a młodzież odśpiewała "Rotę".`Wieczorem mieszkańcy Liskowa przenieśli się do sali Domu Ludowego, aby uczestniczyć w akademii przygotowanej przez uczniów Szkoły Zawodowej Żeńskiej. Akademia została przygotowana pod kierunkiem dyrektora szkoły - pani Józefy Iliszkówny.Odegrano sztukę, pt. "Polska już wolna". Po występie orkiestra odegrała hymn narodowy. Podczas uroczystości został wygłoszony odczyt, recytowano patriotyczne wiersze a tańce narodowe zatańczyły dzieci z Sierocińca. Na zakończenie dzieci,młodzież, nauczyciele, dyrektorzy przyjęli od obecnych podziękowania za przygotowanie programu do obchodów Święta Niepodległości.Dzień 11 listopada był zarezerwowany dla ludności z parafii liskowskiej, organizacji społecznych i stowarzyszeń spółdzielczych. Po uroczystym nabożeństwie utwo­rzon­o pochód i przemaszerowano w kierunku boiska Sierocińca. Pochód formowała orkiestra Sierocińca, po nich przedstawiciele Straży Ogniowej, Rady Gminy, Kół Gospodyń Wiejskich, Kółka Rolniczego, Zrzeszenia Inteligencji oraz wojskowi, harcerze i ludność Liskowa. Na boisku Sierocińca przemówienie wygłosił dyr Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej inż. B. Mroziński. Orkiestra odegrała hymn narodowy i utwory patriotyczne.Jeżeli chodzi o 18 rocznicę odzyskania niepodległości, to równie uroczyście świetowano , jak w 1928r. W wigilię 11 listopada, zwołano capsztyk, czyli sygnał do apelu wieczornego. Na placu zebrała się organizacja Polski Walczacej o niepodległość. Ochotnicy z bronią przemaszerowali od budynku Straży Pożarnej w kierunku figury Serca Jezusowego. ustawiono się wokół pomnika i odśpiewano słowa "Roty". Następnego dnia w kosciele o godz. 9.00 odbyła się msza, po której nastąpiła defilada do pomnika T. Kościuszki.Przemówienie przypadło w udziale dyrektorowi Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej B. Mrozińskiemu. Na zakończenie odśpiewano hymn narodowy: "Jeszcze Polska nie zginęła". Uwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości była akadamia w Domu Ludowym. Akademia rozpoczęła się o godz. 18.00. Na jej program złożyły się odczyt ks. A. Kwiatkowskiego i d-ra K. Kosińskiego. Inscenizację pt. "Legiony" przygotowali uczniowie Szkoły Zawodowej Żeńskiej.Chór tej szkoły śpiewał pieśni patriotyczne.Uczniowie Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowe Też spiewali pieśni i deklamowali wiersze./​oprac.Danuta Przybylska na podstawie "Liskowianin" ​1928 i archiwalne /

Liskowianin 1935 r.Piłsudski.jpg Liskowianin 1935 r.Piłsudski
jpg, 103 KiB, 576x800
Komentarze (0)

DSC05973.jpg
Powieść „Przedwiośnie” wybrano w 2018r., w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, do świętowania Narodowego Czytania. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie do pięknego czytania ww. lektury włączyli się pracownicy i mieszkańcy Środowiskowego Domu Samopomocy im. J. Pawła II w Liskowie oraz czytelnicy i bibliotekarze. Z kart powieści popłynęła refleksja nad dziejami Ojczyzny sprzed wieku. Uczestnicy czytania zwracali uwagę na potrzebę pielęgnowania patriotyzmu i spraw kraju w każdym aspekcie. Wspólna lektura stała się także doskonałą formą promocji czytelnictwa. Dziękujemy Wszystkim za udział w akcji Narodowego Czytania.

DSC05973.jpg DSC05973
jpg, 167 KiB, 800x517
Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
15
matysiak-martyna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo