Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie
[awatar]
Lisków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7634116
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kaliski
Adres: Lisków, ul. Ks. W. Blizińskiego 42 A
62-850 Lisków
E-mail: bibliotekapubliczna.liskow@wp.pl

Pn- Wt 8.00-16.00
Śr. 8.00-16.00
Czw. Pt. 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Jest miejscem dynamicznym oraz przyjaznym dla odbiorcy w każdym wieku. W fachowy, serdeczny sposób komunikujemy się z użytkownikami, poznajemy ich oczekiwania, rozszerzamy ofertę kulturalno-informacyjno-edukacyjną, aby służyła lokalnej społeczności, w rezultacie była polecana znajomym. Pamiętamy, że fundamentem biblioteki jest książka i staramy się o jak najbardziej atrakcyjny księgozbiór. Dbamy także o wygląd książek, aby podążał z duchem czasu i powszechną rozpoznawalność biblioteki przez logo i karty biblioteczne. Wirtualny wizerunek biblioteki tworzymy na stronach internetowych.

img_20200929_152105 (1).jpg
24 września 2020r.odbyła się uroczysta Sesja- Konferencja poświęcona osobie księdza Wacława Blizińskiego i jego działalności na rzecz rozwoju polskiej wsi i rodziny wiejskiej. Tego dnia odbyła się również promocja książki autorstwa ks. Sławomira Kęszki, pt. „Dzieło jednego życia. Ks. Prałat Wacław Bliziński (1870-1944)150. Rocznica Urodzin 120. Rocznica Przybycia.
Publikacja jest ważną książką poświęconą przywracaniu pamięci narodowej. Autor po raz kolejny podsumowuje dzieło i życie jednego z najw­ybit­niej­szyc­h polskich duchownych, księdza Prałata Wacława Blizińskigo. Publikacja, licząca ok. 167s. , została wydana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi z Warszawy. W przystępny sposób przekazuje treści o niełatwych kolejach życia księdza Blizińskiego, które autor podparł bogatym materiałem ilustracyjnym. Książka trafiła do rąk wszystkich Uczestników konferencji oraz kilka pozycji ofiarowano dla Czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie. Zapraszamy do ich wypożyczenia!!!

img_20200929_152105 (1).jpg img_20200929_152105 (1)
jpg, 73 KiB, 800x600
Komentarze (0)

pobrane.jpg W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie zakupiono wiele ciekawych tytułów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2020r. dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 7.044,00zł oraz wkład własny ze środków Gminy Lisków również stanowi 7.044,00zł. Łącznie wydatkujemy na zakup książek kwotę 14.088, 00zł

pobrane.jpg pobrane
jpg, 10 KiB, 257x196
Komentarze (0)

DSC06798.jpg 07 września 2020r. w Gminnej Bibliotece w Liskowie odbyło się uroczyste czytanie wybitnego dzieła okresu romantyzmu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Po powitaniu uczniów przez Cecylię Król nastąpiło czytanie „Balladyny”. Fragmenty ze sceny I przeczytała bibliotekarka Danuta Przybylska, po czym do czytania włączyli się wytypowani uczniowie klas V,VI,VII,VIII ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Liskowie. Czytanie w bibliotece odbyło się pod kierunkiem nauczyciela-bibliotekarza -Agnieszki Wojciechowskiej. Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania zachowali zasady bezpieczeństwa z tytułu COVID 19.

DSC06798.jpg DSC06798
jpg, 164 KiB, 800x600
Komentarze (0)

pobrane.png Lekturą dziewiątej odsłony akcji jest
"Balladyna" Juliusza Słowackiego. Tegoroczny finał odbędzie się w sobotę
5 września.

pobrane.png pobrane
png, 6 KiB, 267x189
Komentarze (0)

bitwa_1920.jpg W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Publicznych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Liskowie w 2020 r.zakupiono wiele ciekawych tytułów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej zakupiono album z limitowanej edycji, pt.Bitwa Warszawska 1920. Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa wynosi 7.044,00 zł, w tym wkład własny z budżetu Gminy Lisków stanowi kwota 7.044,00zł.

bitwa_1920.jpg bitwa_1920
jpg, 295 KiB, 800x597
Komentarze (0)

unnamed.jpg „Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało kolejnych 63 dni. To jedno z najt­ragi­czni­ejsz­ych wydarzeń w polskiej historii. Żeby lepiej zrozumieć tragiczny los powstańców, należy lepiej poznać historię tego tragicznego zrywu. Literatura poświęcona powstaniu warszawskiemu jest bardzo bogata. Pisali o nim m.in. Białoszewski, Bratny, Świrszczyńska, Rymkiewicz, Wańkowicz, Bartoszewski. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie znajdują się następujące pozycje o Powstaniu Warszawskim: W. Bartoszewski „Powstanie Warszawskie”, Joanna Wieliczka – Szarkowa „Powstanie Warszawskie 1944 : Gloria Victis”, Norman Davies „Powstanie 1944”, L. Bartelski „Powstanie Warszawskie”, Mioron Białoszewski „ Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze”, Joanna i Jarosław Szarkowie „Powstanie Warszawskie”, Jerzy Kirchmayer „Powstanie Warszawskie”, „Powstanie Warszawskie okiem polskiej kamery". Zachęcamy Szanownych Czytelników do przypomnienia sobie tragicznej historii powstańców i sięgnięcia po ww. tytuły, które znajdują się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie.

unnamed.jpg unnamed
jpg, 50 KiB, 320x278
Komentarze (0)

Wacław Bliziński (1870-1944), ksiądz, działacz społeczny i polityczny, twórca tzw. wzorowej wsi Lisków.

Ks. W. Bliziński .jpg
We wschodniej części powiatu kaliskiego, nieopodal 30 km od najstarszego miasta w Polsce - Kalisza, znajduje się nieduża wieś - Lisków. Od 1900 roku po jej ziemi stąpał duszpasterz - ksiądz Prałat Wacław Bliziński, który wiódł proste życie, jednak pełne treści. Idee, które propagował stopniowo wdrażał w życie, a odwaga i wiara w siebie, stawały się motorem napędowym do innowacyjnych przedsięwzięć. Działając w myśl swojej dewizy: „przychylić parafianom nieba i chleba” przez lata tworzył model wsi polskiej, który stał się symbolem postępu i wzorcem do naśladowania.
W ciągu 39 lat pracy stworzył kompleks organizacji, których celem było zaspokojenie materialno-duchownych potrzeb mieszkańców Liskowa. Śmiało możemy o tym poczytać w pamiętnikach, które są kwintesencją bogatego dorobku księdza Prałata Wacława Blizińskiego i z pewnością stanowią dokument historyczny przeobrażeń dokonanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Publikacja nie tylko przybliża wartości i idee prezentowane przez księdza Prałata Wacława Blizińskiego, ale stanowi źródło bogatych doświadczeń, z których w innych uwarunkowaniach społecznych, gospodarczych i społecznych korzystają następne pokolenia.
Zgłębiając historię Liskowa, trudno pozostać obojętnym wobec nieprzeciętnej osobowości księdza Prałata Wacława Blizińskiego - założyciela instytucji spółdzielczych, kulturalnych i oświatowych, który za całokształt pracy społecznej na szczeblu krajowym i ponadlokalnym oraz bohaterstwo władze Rzec­zypo­spol­itej­ odznaczyły pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Całe piękno życia księdza Prałata Wacława Blizińskiego, jednego z niewielu duchownych zaangażowanych w sprawy wsi w Królestwie Polskim, tkwi w zrozumieniu problemów, jakie wraz ze wspierającymi go działaczami społecznymi napotykał w tak trudnym okresie międzywojennym. O tych prekursorskich działaniach możemy poczytać w wielu wydawnictwach oraz uzupełnić wiedzę poprzez zapoznanie się z pamiątkami zgormadzonymi w Szkołach Podstawowych w Liskowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Liskowie, Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie, organizacjach i instytucjach oraz od 2020 roku w Regionalnej Izbie Pamięci w Liskowie.
Ponieważ w 2020 roku przypadają obchody rocznic 150 lat urodzin oraz 120 lat przybycia do Liskowa poczytujemy za powinność uczcić pamięć księdza Prałata Wacława Blizińskiego i złożyć hołd zasłużonemu człowiekowi, który tak wiele dobrego zrobił dla liskowian i Liskowa.

Ks. W. Bliziński .jpg Ks. W. Bliziński
jpg, 21 KiB, 800x400
Komentarze (0)

DSC01885.jpg Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, to święto wyjątkowe. Bibliotekarzom życzy się wytrwałości i kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa, a czytelnikom, aby każdy sięgał po książkę zgodnie ze swoimi zain­tere­sowa­niam­i oraz potrzebami edukacyjnymi i zawodowwymi.Nie kryjemy radości,że otwarcie bibliotek zbiegło się z ochodami Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. od 12 marca 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa działalność bibliotek została zawieszona do owołania. Po prawie dwóch miesiącach bibliotekarze znów wypożyczają książki. Oczywiście odbywa się to zgodnie ze wszytkimi zasadami epid­emio­logi­czny­mi. Budujące jest, że biblioteka jest potrzebna i że Czytelnicy z utęsknieniem korzystają z usług bibliotekarzy.

DSC01885.jpg DSC01885
jpg, 223 KiB, 800x450
Komentarze (0)

images.jpg

26 IV 2020r. odbyło się w Polsce czwarte Narodowe Czytanie Pisma Św. Z tej okazji Papież pozdrowił Polaków i przekazał chwalebną inicjatywę całemu światu, że Polacy czytają tak ważną dla nich - chrześcijan - lekturę. Po modlitwie Regina coeli, którą odmówił w południe w bibliotece Pałacu Apostolskiego skierował ciepłe słowa do Polaków. Kilka słów o Piśmie Świętym. Biblia, Pismo Święte (z greckiego biblion „zwój papirusu, księga”, biblia „księgi”) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie w językach hebrajskim, aramejskim i w greckim, uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach – obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne odłamy i tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg świętych.

images.jpg images
jpg, 5 KiB, 353x143
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w budynku Piekarni
Lata ok. 1951 – 1970

Gminna Biblioteka Publiczna w budynku Urzędu Gminy w Liskowie
Lata 1971-1991

Gminna Biblioteka Publiczna w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie
Lata 1992

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
15
matysiak-martyna

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo