Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy
[awatar]
Trzcinica GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 33 22 083
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: ul. Szkolna 2 C
63-620 Trzcinica
E-mail: biblioteka@trzcinica.com.pl

poniedziałek: 8.00 - 17.00
wtorek: 8.00 - 17.00
środa: 8.00 - 16.00
czwartek: 9.00 - 17.00
piątek: 8.00 - 17.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy znalazła się wśród grona laureatów ogólnopolskiego konkursu „Tablety w Twojej bibliotece”.

Wniosek złożony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy został oceniony bardzo wysoko i znalazły się w gronie finalistów konkursu „Tablety w Twojej bibliotece”. W ogólnopolskim konkursie wzięło udział prawie 700 bibliotek publicznych, natomiast 233 placówek bibliotecznych zostało wyłonionych do realizacji projektu grantowego. Wartość otrzymanych tabletów wraz z akcesoriami wynosi prawie 7 tys. zł.
W placówce bibliotecznej w Trzcinicy wniosek konkursowy został opracowany przez Renatę Gość – dyrektor GBP oraz Ewę Jendrycę – bibliotekarza z filii. Celem projektu „Tablety w Twojej bibliotece” jest dostarczenie bibliotekom publicznym narzędzi, wiedzy i inspiracji niezbędnych do wprowadzenia usług mobilnych dla użytkowników, które wspierają tworzenie, uczenie się i dzielenie z innymi oraz promowanie wizerunku bibliotek publicznych jako instytucji nowoczesnych, podążających za najnowszymi globalnymi trendami. Tablety będą udostępniane na miejscu w bibliotece i wykorzystane podczas różnorodnych zajęć i warsztatów. Pracownikiem merytorycznym odpowiedzialnym za koordynowanie działań związanych z udostępnianiem tabletów w bibliotece (funkcja Tablet Mastera) jest Ewa Jendryca. Bibliotekarka będzie uczestniczyć warsztatach promujących wykorzystanie tabletów w pracy i rozwoju informacyjnym i edukacyjnym użytkowników bibliotek, jak również wprowadzi regulamin korzystania z tabletów, będzie prowadzić szkolenia i zajęcia dla użytkowników biblioteki z ich obsługi itp.
Projekt „Tablety w Twojej bibliotece” jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries – przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates. Partnerem i grantobiorcą Fundacji w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

tablety2015.jpg tablety2015
jpg, 234 KiB, 640x480
Komentarze (0)

13 listopada 2014 roku na zaproszenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy – Renaty Gość, do Filii Bibliotecznej w Laskach przybyła Marta Fox – jedna z najbardziej znanych współczesnych pisarek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Marta Fox znana jest głównie młodym czytelników, do których kierowana jest większość pisanych przez nią książek. Marta Fox swą przygodę z pisaniem rozpoczęła w 1989 roku kiedy to opublikowała w piśmie „Tak i Nie” opowiadanie „Gra”, za które otrzymała Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lublinie. Pierwszą książkę wydała w 1992 roku („Kapelusz zawsze zdejmuję ostatni”) i jak sama mówi, od tego czasu wydała ponad 40 książek.

Pisząc książki, autorka głównie skupia się na problemach dzieci i młodzieży, związanych z dojrzewaniem emocjonalnym. Jest autorką min. następujących książek: „Agaton-Gagaton: jak pięknie być sobą”, „Magda.doc”, „Kaśka Podrywaczka”, „Iza Anoreczka”, „Zołzunie”.

Na spotkanie z pisarką przybyło 30 uczniów w wieku gimnazjalnych z Zespołu Szkół w Laskach wraz z opiekunkami: Hanną Smyrek, Renatą Marczak, Magdaleną Skórą.
Autorka spotkanie rozpoczęła krótko przedstawiając swoją osobę, później przeszła do prezentacji wydanych przez siebie książek. Opowiadała słuchaczom o zasłyszanych gdzieś historiach „z życia wziętych” oraz przytaczała zabawne anegdoty powiązane z książkami i pisaniem, odczytała również co ciekawsze listy od czytelników.

Pod koniec spotkania autorka odpowiedziała na zadane przez uczniów pytania, rozdała autografy oraz pozowała do kilku pamiątkowych zdjęć, jak również wpisała się do kronik Filii Bibliotecznej w laskach i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.
marta_fox2014_4.jpg

marta_fox2014_2.jpg marta_fox2014_2
jpg, 63 KiB, 661x496
marta_fox2014_3.jpg marta_fox2014_3
jpg, 41 KiB, 644x483
marta_fox2014_4.jpg marta_fox2014_4
jpg, 66 KiB, 638x458
Komentarze (0)

W dniu 13 czerwca br. Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy miała przyjemność gościć w swojej placówce filialnej w Laskach autora książek dla dzieci i młodzieży – Tomasza Kruczka.

Spotkania autorskie mogło się odbyć dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Spotkanie czytelnicze było doskonałą okazją do podziękowania i nagrodzenia dyplomami uznania Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, placówek z Lasek: Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, Biblioteki Szkolnej, Przedszkola Samorządowego, Filii Bibliotecznej. Dyplomy Annie Rabiedze – wicedyrektor ZS, Renacie Marczak oraz Cecylii Pilarskiej wręczyła Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, będąca Koordynatorem Wojewódzkim i członkiem Rady Koordynatorów Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom w Warszawie.

Celem spotkania była promocja czytelnictwa, zwłaszcza promocja najnowszej książki autora: „Bitwa o gród Sędziwoja” – powieści historyczno – przygodowej, przeznaczonej dla młodych czytelników. Podczas spotkania autor namawiał do oderwania się od komputerów i telewizji, opowiadał o swych książkach oraz o dawnych czasach rycerskich, przekonywał, że, jak to nie jeden uważa, historia nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie, może być pełna przygód i niezwykłych tajemnic. Udowodnił to zapr­ezen­towa­nymi­ rekwizytami, min. najróżniejszymi toporami, hełmami czy też kolczugami. Odbiorcami opowiadań o średniowieczu byli uczniowie kl. IV-VI Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach wraz z opiekunami: Renatą Marczak i Aliną Gawlik oraz czytelnicy z kółka bibliotecznego działającego przy Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół w Trzcinicy wraz z opiekunką Ewą Gaze. Imprezę czytelniczą pomogła przygotować Ewa Jendryca – bibliotekarz GBP w Trzcinicy.

Tomasz Kruczek, z wykształcenia pedagog, jest również animatorem kultury oraz twórcą alternatywnych działań edukacyjnych. Do tej pory wydał 12 książek, także w języku angielskim i afrykanerskim. Niebagatelnym elementem jego codziennego życia jest praca z młodzieżą – prowadzi harcerską drużynę historyczną, a także muzyka – jest bowiem członkiem zespołu Cithara Sanctorum, który ma na celu przywracanie do życia zapomnianych utworów pochodzących ze średniowiecza i z wczesnego renesansu.
Na zakończenie, po niekończących się pytaniach ze strony słuchaczy, autor zaprezentował swoje umiejętności gry na lirze oraz podpisywał swoje książki.
IMG_1638.jpg

IMG_1638.jpg IMG_1638
jpg, 1.6 MiB, 2910x2050
IMG_1618.jpg IMG_1618
jpg, 1.6 MiB, 2808x2222
Komentarze (0)

Cenne zbiory regionalne trafiły do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy wzbogaciła się o kolejne zbiory regionalne. Tym razem są to zbiory przekazane przez Pana Henryka Kawulę z Wodzicznej. Regionalia obejmują kilkanaście protokołów z wiejskich zebrań organizacyjnych NSZZRI „Solidarność” oraz Komitetu Obywatelskiego działającego w Wodzicznej. Posiedzenia te odbywały się naprzemiennie we wsiach gminy Trzcinica. Powierzone dokumenty obejmują lata 1981 – 1990 a ich treść dotyczy głownie zagadnień rolniczych oraz obrony interesów rolników indywidualnych.
Wśród powierzonych materiałów znajdują się egzemplarze pism: „Głos: niezależny miesięcznik społeczno-polityczny” (1979), „Placówka: niezależny ruch chłopski” (1979), „Tygodnik katowicki” (1981), „Dziennik Związkowy” (1981), „Naszym zdaniem…” (1981), „Jedność: tygodnik NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego” (1981), „Obserwator Wielkopolski NSZZ Solidarność” (1981), „Solidarność: Biuletyn informacyjny” (1983), „Solidarność walcząca” (1989) oraz wydanie specjalne „ZMW ‘Wici’ Ziemia Kielecka”.
Do ciekawostek można zaliczyć czte­rost­roni­cowe­ wydanie specjalne „Super Expresu” z 1 września 1999 roku, zawierające artykuły prasowe wydrukowane w gazetach polskich 1-3 września 1939 roku. Możemy w nim przeczytać o podstępnym zaatakowaniu Polski przez Niemców. Zamieszczona została również odezwa p. Prezydenta Rzec­zypo­spol­itej­, Rozkaz Wodza Naczelnego oraz kilka wskazówek na wypadek alarmu lotniczego. Dowiadujemy się, że Francja i Anglia weszły w stan wojenny z Niemcami, a także o zatrutych cukierkach i parzących balonikach rozsiewanych z niemieckich samolotów. Nie mogło również zabraknąć artykułu o bohaterskiej obronie Westerplatte.
W przekazanych zbiorach znajduje się także bon „Dar na budowę pomnika Wincentego Witosa w Warszawie” oraz, co również można uznać za ciekawostkę, Deklaracje członkowskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych.
W poprzednich latach na ręce dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy – Renaty Gość, zostały podarowane już ciekawe dokumenty regionalne traktujące o życiu społecznym, kulturalnym, religijnym mieszkańców gminy Trzcinica, wzbogacające zasoby biblioteki w Trzcinicy.

bon.jpg bon
jpg, 1.4 MiB, 2885x1827
Komentarze (0)

„Akademia Orange dla bibliotek”, to program do którego w 2013 r. zakwalifikowała się Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy.

Program „Akademia Orange dla bibliotek” został ogłoszony przez Fundację Orange z siedzibą w Warszawie. Celem Programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by biblioteki stały się nowoczesnymi, wiel­ofun­kcyj­nymi­ centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Renatą Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy a Jadwigą Czartoryską – prezesem Zarządu Fundacji Orange bibliotece w Trzcinicy została przyznana dotacja w wysokości ponad 5.000,00 zł. Fundacja, w ramach Programu, przekaże bibliotece dotację finansową (darowiznę celową) w celu edukacji oraz popularyzacji i zwiększenia wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników bibliotek. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy będzie mogła wykorzystać dotację na swoje cele statutowe, a w szczególności na pokrycie kosztów z tytułu opłat aktywacyjnych, abonamentowych oraz sprzętowych niezbędnych do zapewnienia dostępu do Internetu w placówce w każdym roku obowiązywania Programu, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.

  • Wyrównywanie szans w dostępie do kultury oraz upowszechnianie nowoczesnych metod edukacji kulturalnej, będzie możliwe dzięki kolejnemu programowi, do którego w tym roku zakwalifikowała się biblioteka w Trzcinicy. Program „Akademia Orange dla bibliotek”, podobnie jak Program Rozwoju Bibliotek, jest programem kilkuletnim, wspierającym rozwój małych bibliotek gminnych – mówi Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy
IMG_1611.jpg IMG_1611
jpg, 1.5 MiB, 3033x2236
fundacja_orange2.jpg fundacja_orange2
jpg, 14 KiB, 330x200
Komentarze (0)

W 2013 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy realizuje Program od kwietnia do listopada 2013 r. na podstawie zawartej umowy pomiędzy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie reprezentowanym przez Kazimierza Monkiewicza – zastępcę dyrektora oraz Bernardę Ambrożkiewicz – główną księgową a Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy reprezentowaną przez Renatę Gość – dyrektor placówki w Trzcinicy.
Celem Programu „Śpiewająca Polska” jest wsparcie rozwoju chórów szkolnych, odnowienie ruchu chóralistyki szkolnej, upowszechnienie śpiewu, edukacja artystyczna dzieci i młodzieży.
Na realizację programu bibliotece zostały przyznane środki finansowe. Ogólny koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 8 tys. zł. Rozliczeniem finansowym projektu zajmuje się Renata Giel – główna księgowa biblioteki. W Zespole Szkół w Trzcinicy zajęcia chóru szkolnego prowadzi Renata Adamska, natomiast w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Laskach - Danuta Wieczorek.
Chóry szkolne z terenu gminy Trzcinica prezentują utwory o różnej tematyce, soliści zajmują czołowe miejsca w wielu konkursach muzycznych na terenie naszego powiatu. Chóry uświetniają gminne uroczystości, akademie szkolne, obchody Patronów Szkół itp. Corocznie prezentują swoje umiejętności podczas koncertów chórów szkolnych w Ostrowie Wielkopolskim. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy prowadziła już Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” już w 2012 r.

logo NCK.jpg logo NCK
jpg, 19 KiB, 415x507
Komentarze (0)

27 września 2012 r. do siedziby Filii Bibliotecznej w Laskach na spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim przybyli uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II z Lasek. Organizatorem tego ciekawego spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy. Wszystkich przybyłych zaproszonych na spotkanie uczniów wraz nauczycielami, jak również samego podróżnika powitała Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.
Podczas prelekcji dzieci poznały losy niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947. W trakcie spotkania prezentowane zostały archiwalne zdjęcia oraz film przedstawiający zabawę misia Wojtka z żołnierzami w obozie szkoleniowym na Bliskim Wschodzie. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak wyglądał szlak bojowy Armii Andersa, jakie znaczenie miała bitwa o Monte Cassino oraz że w wojnach na przestrzeni wieków towarzyszyły ludziom zwierzęta (konie, wielbłądy, słonie, osły, psy, gołębie). Opowieść o Wojtku to nie tylko zabawa i lekcja historii, ale także okazja, by zastanowić się wspólnie nad rolą zwierząt w naszym życiu, tych, które są naszymi przyjaciółmi, pracują wspólnie z ludźmi, towarzyszą nam w życiu codziennym oraz w wyjątkowych sytuacjach – mówił podczas spotkania pasjonat i podróżnik Łukasz Wierzbicki.
Łukasz Wierzbicki jest redaktorem, biografistą, autorem książek dla dzieci. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w Dziadku i niedźwiadku opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, a w powieści Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana podróż Benedykta Polaka do Mongolii. Z zamiłowania podróżnik, odbył wiele wypraw do Afryki, Azji i Ameryki.
Na zakończenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy oraz Cecylia Pilarska – kierownik Filii Bibliotecznej w Laskach, jak również sami uczniowie podziękowali autorowi za niezwykle interesujące i opowiedziane z pasją spotkanie, po czym wręczyli podróżnikowi upominki i kwiaty. Łukasz Wierzbicki wpisał się do kroniki zespołu Szkół im Jana Pawła II i bibliotek. Autor podpisywał książki i pozował do zdjęć do ostatniego chętnego.

IMG_1115.jpg IMG_1115
jpg, 2.5 MiB, 3648x2736
IMG_1117.jpg IMG_1117
jpg, 2.5 MiB, 3648x2736
Komentarze (0)

„Przepiękne krajobrazy, dziedzictwo kulturowe i zachowane ślady historii, z biegiem czasu zmieniają się, często są ulotne, przemijają bezpowrotnie. Warto zachować okruchy piękna i pamięci – zarówno te wielkie, jak i te małe – dla mieszkańców ziemi trzcinickiej – bliskie, drogie, tutejsze…” – czytamy we wstępie publikacji regionalnej „Zabytki i walory krajoznawcze gminy Trzcinica”, opracowanej przez Renatę Gość, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.
25 września br. do Restauracji „Centrum” w Trzcinicy przybyło ok. 80 zaproszonych gości. Wśród nich byli: ks. kanonik Sławomir Nowak – kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Skalmierzycach, ks. Andrzej Grzegorzewicz – proboszcz Parafii w Laskach, Renata Ciemny – sekretarz Gminy Trzcinica, Zdzisław Mikołajczyk – przewodniczący Rady Gminy Trzcinica, Waleria Wabnic – kierownik oddziału Banku Spółdzielczego w Trzcinicy, Małgorzata Drzazga – dyrektor Zespołu Szkół w Laskach, radni Gminy Trzcinica, przedstawiciele placówek oświatowych, sołtysi sołectw z terenu Gminy Trzcinica, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów, dyrektorzy bibliotek publicznych z terenu powiatu kępińskiego, przedstawiciele organizacji społecznych, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Trzcinicy, sołtysi sołectw z terenu gminy Trzcinica, jak również mieszkańcy, współpracujący z biblioteką gminna oraz filią. Promocję książki uświetnił występ Grupy Wokalnej "TAKT" prowadzonej przez Małgorzatę Kulę z Perzowa. Recital miał charakter regionalno-wspomnieniowy. Koncert był przeplatany recytowanymi wierszami naszych regionalistów: Włodzimierza Mazurkiewicza, starostę kępińskiego oraz Jadwigi Miesiąc, byłej nauczycielki języka polskiego w Trzcinicy.
Wydanie i promocja publikacji regionalnej „Zabytki i walory krajoznawcze Gminy Trzcinica", to kolejny projekt, jaki w 2012 roku zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy. Niniejsze wydawnictwo powstało dzięki wsparciu finansowemu funduszy unijnych, w ramach dofinansowania z zakresu małych projektów w działaniu 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Projekt pn. Wydanie publikacji regionalnej "Zabytki i walory krajoznawcze Gminy Trzcinica przyczynił się również do realizacji celów ze Strategii Rozwoju Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy: Celu głównego POWSTANIE GMINNEGO CENTRUM WIEDZY O REGIONIE. Jest już kolejnym wydawnictwem regionalnym z cyklu pn. „Poznajemy Gminę Trzcinica”.
Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy, poprzez wydanie publikacji „Zabytki i walory krajoznawcze Gminy Trzcinica" ukazała dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze naszej "małej ojczyzny". Ponadto wydanie lokalnej publikacji niewątpliwie wzbudzi wśród mieszkańców większe zainteresowanie swoim regionem, zwłaszcza w poznawaniu historii i piękna jego zakątków.
Wydawnictwo regionalne składa się z czterech rozdziałów: „Dworki i pałace”, „Piękno architektury sakralnej”, „Walory przyrodnicze” oraz „Warto zobaczyć”. Z pierwszego rozdziału czytelnicy dowiedzą się o historii i architekturze pałacyków i dworków w Laskach, Trzcinicy, Pomianach, Teklinie, Aniołce Drugiej, Siemionce i Jeleniej Głowie. Kolejny rozdział traktuje o bogactwie arch­itek­toni­czny­m kościołów w Trzcinicy, Laskach, Wodzicznie i Piotrówce, jak również ukazuje kapliczki i figury przydrożne wkomponowane w krajobrazy Gminy Trzcinica. Przyroda w arboretum w Laskach, jak i opisy pomników przyrody są tematem trzeciego rozdziału. Czwarty rozdział zaprasza mieszkańców i nie tylko do odkrywania ciekawych miejsc na ziemi trzcinickiej. Folder został zilustrowany przepięknymi fotografiami. Wydawnictwo zawiera również mapę, informacje praktyczne oraz bibliografię.
Wszyscy zaproszeni goście otrzymali nieodpłatnie wydawnictwo regionalne, jak również dwie pocztówki: wydaną przez GBP w Trzcinicy: Kapliczka św. Jana Nepomucena w Trzcinicy oraz reprint pocztówki z lat 30-tych XX wieku kościółka drewnianego w Laskach, wydanej przez TPL „Lukus’.

DSC_7681.jpg DSC_7681
jpg, 1.5 MiB, 3008x2000
DSC_7682.jpg DSC_7682
jpg, 1.5 MiB, 3008x2000
DSC_7688.jpg DSC_7688
jpg, 1.5 MiB, 3008x2000
DSC_7694.jpg DSC_7694
jpg, 1.5 MiB, 3008x2000
DSC_7699.jpg DSC_7699
jpg, 1.5 MiB, 3008x2000
Komentarze (0)
1
...
9 10 11 12 13 14 15 16 17
jinger
gaba1
monika131983
paulinadawiskiba

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo