Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko trochę chęci i wizyta w bibliotece na warsztatach ,,Sznurkowe gwiazdy”. Listopadowe warsztaty ,,Sznurkowe gwiazdy” przeprowadzane były w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku oraz Bibliotece Publicznej w Harklowej. Uczestnikami byli dorośli i dzieci. W czasie warsztatów dla użytkowników dorosłych powstały choinki, bałwanki, obręcze. Zostały stworzone również anioły oraz gwiazdy w różnych rozmiarach i wzorach. Przy ich tworzeniu wykorzystywano sznurek skręcany oraz pleciony, który łatwo dawał się rozczesywać na końcach.
Z kolei dzieci spróbowały swoich sił w wyplataniu ozdób, które udekorowałyby ich choinki. Dodatkowo uczestnicy tych spotykań zrobili ,,Mikołaje”, a przy użyciu drewnianej obręczy z reniferem wykorzystali elementy makramy i stworzyli unikalną zawieszkę.
Biblioteka serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, która panowała na każdym ze spotkań.

Komentarze (0)

Dnia 21 listopada 2019 roku, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, zorganizowane zostały spotkania z panią Anną Czerwińską–Rydel, autorką książek dla dzieci i młodzieży, twórczynią serii biograficznych powieści prezentujących losy znakomitych postaci m. in. ze świata literatury, nauki , kultury i sztuki, Kawalerem Orderu Uśmiechu. Autorka przedstawiła dzieciom i młodzieży niektóre sylwetki bohaterów swoich książek, na temat których ich wiedza była znikoma. Za przykład posłużyć może taka postać jak Jan Czochralski czy Irena Sendlerowa. Opowiadała również o procesie twórczym swoich dzieł, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii, dotyczących wiedzy i źródeł inspiracji do tematów, które podejmuje.
Nie zabrakło też rozmowy ze słuchaczami, w czasie której udzielała odpowiedzi na licznie zadawane pytania. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość zakupienia książki pisarki i otrzymania od niej autografu.

Spotkanie autorskie Nowa Biała 2.jpg
Spotkania odbyły się w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej, oraz w Szkołach Podstawowych w Knurowie i w Lasku.

Spotkanie autorskie Nowa Biała 2.jpg Spotkanie autorskie Nowa Biała 2
jpg, 106 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniu 6 listopada 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie gościła pana Pawła Kopijera, autora książki fantasy pt. „Mrok we krwi”, menedżera, przedsiębiorcę, wykładowcę akademickiego, eksperta efektywności rozwoju, twórcę licznych publikacji z dziedziny zarządzania oraz metodologii badań rynkowych.
Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Gronkowie i w Ostrowsku.
Podczas prelekcji autor zwracał się do młodych uczestników i zachęcał ich do czytania książek, które rozwijają wyobraźnię, kreatywność i pomysłowość. Po przedstawieniu prezentacji, nawiązującej do lektury „Mrok we krwi”, uczestnicy, rywalizując w grupach, wypełnili test, który pozwolił im zapoznać się z bohaterami utworu. Ponadto Paweł Kopijer zachęcał do realizacji tego, co pozornie nieosiągalne, twierdząc, że tylko determinacją, wytrwałością i skutecznym dążeniem do celu można urzeczywistnić wiele marzeń, nawet tych, które wydają się nierealne.
Na zakończenie spotkania można było zakupić wyżej wymienioną publikację.

spotkanie autorskie Gronków 4.jpg spotkanie autorskie Gronków 4
jpg, 84 KiB, 800x600
Komentarze (0)

We wrześniu i w październiku 2019 roku na terenie Gminy Nowy Targ realizowany był Projekt "Małopolski e-Senior", prowadzony przez Fundację Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych przez okres od 1 marca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. Skierowany był on do osób, które ukończyły 65 lat. Celem projektu było podniesienie kompetencji cyfrowych oraz poprawa umiejętności korzystania z komputera i Internetu.
Szkolenia odbywały się w Bibliotekach Publicznych w : Harklowej, Ostrowsku i Gronkowie.
Podczas szkoleń uczestnicy zdobywali wiedzę i umiejętności z zakresu następujących zagadnień :
• Posługiwanie się tabletem i Internetem
• Poczta elektroniczna
• Skyp
• Facebook
• Aktywność obywatelska online
• Zarządzanie tożsamością cyfrową na przykładzie konta e-PUAP
• Podstawa obsługi edytora tekstu
• Podstawa obsługi arkusza kalkulacyjnego
• Robienie zdjęć oraz prosta edycja obróbka/nagranie wideo
• Bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych
• Zarządzanie swoimi finansami
• Rozrywka w Internecie
Kursanci otrzymali bezpłatnie tablety, dzięki którym mogą po skończonym kursie samodzielnie rozwijać swoje umiejętności.
Warto zaznaczyć, iż cykl spotkań organizowanych w bibliotekach publicznych, prowadzonych przez Sylwię Krasińską, spotkał się z bardzo pozytywna opinią uczestników.
W trakcie szkolenia nawiązały się między uczestnikami przyjacielskie relacje, które zaowocowały chęcią dalszego organizowania spotkań we wspólnym gronie. W Bibliotece Publicznej w Harklowej i Bibliotece Publicznej w Ostrowsku utworzono Dyskusyjne Kluby Książki pod nazwami : „Harklowski DKK” i ,,Ostrowski DKK”. Kluby będą działać przy bibliotekach publicznych, mając w perspektywie :warsztaty literackie, rękodzielnicze, spotkania dydaktyczne, a także wyjazdy plenerowe.
Dziękujemy wszystkim za udział w szkoleniach i cieszymy się z możliwości dalszej współpracy w ramach DKK.

gronkow3.jpg gronkow3
jpg, 66 KiB, 800x597
harklowa3 (1).jpg harklowa3 (1)
jpg, 67 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka jest festiwalem literackim realizowanym na terenie Małopolski, Podkarpacia i zachodniej Ukrainy. Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie od 9 lat bierze udział w tym wydarzeniu organizując lekcje literackie, spotkania i koncerty.
W dniu 2 października 2019 roku w ramach XXIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wraz ze Szkołą Podstawową im. św. Jana Kantego w Ludźmierzu, pod patronatem Wójta Gminy Nowy Targ zorganizowała koncert literacki dla uczniów kl. VII i VIII.
Spotkanie poprowadził Andrzej Grabowski pomysłodawca i wieloletni organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Podczas koncertu swe utwory zaprezentowali poeci:
Andrzej Grabowski – Kawaler Orderu Uśmiechu, poeta, prozaik, niezależny publicysta, autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca i wieloletni organizator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Julia Sudus –urodzona i zamieszkała na Ukrainie. Nauczyciel języka angielskiego, tłumacz asystent redaktora czasopisma naukowego. Pisze poezję i prozę. Jest autorem 20 profesjonalnych artykułów naukowych, uczestniczyła w wielu międ­zyna­rodo­wych­ konferencjach naukowych.
Switłana Bresławska – Ukraińska poetka, krytyk literacki, tłumaczka. Laureatka miejskiej nagrody im. Iwana Franki w dziedzinie poezji.
Vladimir Stockman- rosyjski poeta, tłumacz, wykonawca piosenki autorskiej. Ma w swoim repertuarze utwory ponad 40 bardów rosyjskich. Należy do Federacji Pisarzy Rosyjskich oraz Połu­dnio­woro­syjs­kiego Związku Pisarzy.
Jan Dydusiak – poeta, eseista, satyryk. Od 1982 roku zamieszkały w Sydney. Twórca wielu utworów poetyckich, satyrycznych i krótkich opowiadań, felietonista.
Kazimierz Burnat – twórca harcerstwa dla młodzieży trudnej w ramach Nieprzebranego Szlaku. Spadochroniarz, były żołnierz czerwonych beretów. Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Poeta, eseista, tłumacz literatury, publicysta, krytyk literacki, animator kultury, społecznik.
Artur Grabowski – poeta, autor ekspresyjnych grafik do tomików poezji, satyr i ilustracji książkowych dla dzieci i młodzieży oraz licznych projektów okładek książek dla dorosłych. Laureat V Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny im. Bruno Schulca w 1992 r.

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież miała okazję zachwycić się pięknem słowa, słuchając poezji, ballad i piosenek autorskich.
Na zakończenie spotkania autorzy odpowiadali na liczne pytania uczestników.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Nowy Targ za objęcie patronatem koncertu literackiego, a Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu oraz Nauczycielom za wspó­łorg­aniz­ację­ tego spotkania.
Młodzież zachęcamy do czytania poezji, która ubogaca i czyni człowieka wrażliwym na piękno otaczającego go świata.

IMG_5082[1].jpg IMG_5082[1]
jpg, 78 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W niedzielę, 8 września 2019 roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zorganizowała dla mieszkańców Waksmundu lokalne wydarzenie. Narodowe Czytanie stanowi ogólnopolską inicjatywę, zrealizowaną pod patronatem Pary Prezydenckiej już po raz ósmy, której celem i nadrzędnym zadaniem jest promowanie czytelnictwa. Lekturami tegorocznej edycji były polskie nowele, takie jak: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru Brunona Szulca pt. „Sanatorium pod Klepsydrą”), „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, a także „Sawa” Henryka Rzewuskiego (z cyklu „Pamiątki Soplicy”). Fragmenty utworów zaprezentowali zaproszeni goście: Beata Szewczyk – sekretarz Gminy Nowy Targ, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Lucyna Czubernat – instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Maria Ligęza, Sylwia Basta, Justyna Szajnowska – Borkowska, Małgorzata Sołtys, uczniowie Szkoły Podstawowej w Waksmundzie, jak również bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej. Zwieńczeniem spotkania był wspólny śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie pani Sylwii Basty.

IMG_5066[1].jpg IMG_5066[1]
jpg, 79 KiB, 800x600
IMG_5067[1].jpg IMG_5067[1]
jpg, 74 KiB, 800x600
IMG_5069[1].jpg IMG_5069[1]
jpg, 74 KiB, 800x600
IMG_5072[1].jpg IMG_5072[1]
jpg, 76 KiB, 800x600
IMG_5071[1].jpg IMG_5071[1]
jpg, 69 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W siedzibie Biblioteki Publicznej w Rogoźniku lipiec upłynął pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Placówka przygotowała swoim czytelnikom warsztaty plastyczne, w czasie których uczestnicy wykonali wakacyjną pocztówkę z życzeniami oraz pejzaż ze skrawków materiału. Nie zabrakło też „żywej lekcji przyrody”, kiedy to dzieci posadziły odsadki domowych kwiatków doniczkowych, które po zakończeniu zajęć zabrały z sobą do domu. Każdemu spotkaniu towarzyszyła tematycznie przygotowana książka, która służyła praktyczną poradą i wiedzą. Wyrażamy wszystkim ogromną wdzięczność za radośnie i twórczo spędzony czas.

IMG_1117.jpg IMG_1117
jpg, 83 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniach od 5 do 12 sierpnia 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Gronkowie odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko…”. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali czytanej przez bibliotekarkę książki pt. „Nie ma nudnych dni” Renaty Piątkowskiej. Pełne humoru opowiadania rozbawiły wszystkich. Ponadto były kalambury, koło fortuny, a także gra w piłkarzyki. Nie zabrakło też warsztatów plastycznych, podczas których czytelnicy wykonywali różnymi technikami prace związane tematycznie z latem. Wszystkim gorąco dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki.

IMG_0329.jpg IMG_0329
jpg, 47 KiB, 360x480
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych zajęć wakacyjnych Biblioteka Publiczna w Ostrowsku postawiła na kreatywność uczestników. Już bowiem w czasie pierwszego spotkania dzieci tworzyły ilustracje niespotykanych na co dzień zwierząt (na podstawie poznanego wcześniej słuchowiska M. Weryho pt. „Leśne opowieści”), a następnie kolorowały szablony programu Quiver, którego aplikacja pozwoliła im oglądnąć te zwierzęta w ujęciu przestrzennym. Wiele uśmiechu przyniosło spotkanie z bohaterami komiksu „Kajko i Kokosz”. W ramach spotkania pod hasłem „Latać każdy może” uczestnicy wzorując się na pomysłowości Leonarda da Vinci, twórcy m. in. koncepcji śmigłowca, projektowali swoje maszyny latające, którymi sterowali grając w grę planszową. Ponadto dzieci, korzystając z aplikacji do kreowania historyjek rysunkowych, próbowały swoich sił w autorskim projektowaniu kadrów i następnie plansz komiksowych. Jednak najwięcej pozytywnych emocji przyniosła druga edycja podchodów literackich, które udało się zorganizować w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Ostrowsku. Całość zakończono wspólnym ogniskiem. Uczestnicy mogli również na żywo zobaczyć hodowane przez gospodarza daniele. Biblioteka składa gorące podziękowanie państwu Trąbka, dzięki uprzejmości których możliwe było rozpalenie ogniska, a także pani Urszuli Dębskiej – Ciężobce za zaangażowanie i owocną współpracę.

podchody.jpg podchody
jpg, 121 KiB, 800x600
Komentarze (0)

IMG_0584.jpg

W każdy wtorek i czwartek lipca, czytelnicy Biblioteki Publicznej w Nowej Białej spędzali czas w ciekawy i twórczy sposób. Na spotkaniach nie zabrakło ciekawej lektury. Książka dostarczyła dzieciom wiele cennych informacji na temat papieru, jego historii i sposobu produkcji. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyły się warsztaty z panem Łukaszem Zabdyrem – ilustratorem książek dla dzieci. Pan Łukasz w niezwykle interesujący sposób uczył tajemnic rysunku, łącząc zabawę z nauką historii, a przy tym wydobywając z każdego uczestnika talent plastyczny. Nie zabrakło także zajęć teatralnych. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem przygotowywali krótkie przedstawienie pt. „Strajk w Bibliotece”. Oprócz dobrej zabawy, rozgrywek planszowych i różnych zabaw animacyjnych odbyło się wspólne integracyjne ognisko z czytelnikami z biblioteki w Waksmundzie i wspólny mecz piłki nożnej.
Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za udział i zapraszamy do częstych odwiedzin biblioteki.

IMG_0584.jpg IMG_0584
jpg, 106 KiB, 820x615
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
16
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo