Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

Wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i jej filie zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w filiach bibliotek : w Gronkowie, Pyzówce, Rogoźniku, Harklowej, Ostrowsku, Klikuszowej i w Nowej Białej. W kilku bibliotekach zajęcia przebiegały przy współpracy Świetlic Wiejskich w Waksmundzie, Pyzówce i Klikuszowej. Uczestnicy spotkań mieli okazję nie tylko miło i twórczo spędzić czas, ale poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, poznać ciekawe książki, a przy tym dobrze się bawić. W programie naszych bibliotek znalazło się wiele atrakcyjnych i różnorodnych zajęć. Najwięcej emocji, dobrej zabawy i rywalizacji dostarczyły „Noce w bibliotece”, zorganizowane według autorskiego projektu naszej bibliotekarki Pani Moniki Luberdy. Wydarzenia miały miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i filiach Bibliotek Publicznych w Ostrowsku i w Harklowej. Podczas „Nocy w bibliotece” dzieciom towarzyszyło słuchanie fragmentów książki Zofii Staneckiej pt. „Tajemnica namokniętej gąbki”. Podobnie jak bohaterowie opowiadania, którzy mieli nie lada zagadkę do rozwiązania, uczestnicy nocowania zmierzyli się z kilkoma konkurencjami i zadaniami : rozpoznawali przyprawy, opisywali postać detektywa, szyfrowali wiadomość, projektowali zawieszki na klamki, tworzyli akwarium. Jednak najwięcej emocji dostarczyło dzieciom wyjście na nocne podchody. Udawali się do 10 miejsc w poszczególnych miejscowościach, w których szukali koperty oznaczonej ich kolorem. Rozwiązywali zadania z zakresu matematyki, biologii oraz literatury, tworzyli specjalny kod QR, a wszystko po to, by zdobyć czterocyfrowy kod dostępu do walizki z „tajną zawartością”.
Na warsztatach literacko-plastycznych w Bibliotekach Publicznych w Pyzówce i w Rogoźniku, powstały śliczne wizerunki zwierząt do wierszy Jana Brzechwy „Żyrafa” i Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”. Natomiast w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej dzieci wykonały piękny „Letni pejzaż” oraz namalowały rysunki pt. „Swoje wakacyjne marzenie”. Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zaprosiła najmłodszych na spotkanie z krasnoludkami : Koszałkiem Opałkiem, Podziomkiem, królem Błystkiem oraz Sierotką Marysią. Uczestnikom została przybliżona treść książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz jej znaczenie – jak ważna jest praca i umiłowanie ziemi. Następnie dzieci wykonały własnoręcznie krasnoludkowe czapki i włączyły się do wspólnej zabawy i śpiewu.
Warsztaty grafiki artystycznej oraz warsztaty tworzenia książki harmonijkowej (leporello) w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu były kolejną propozycją dla młodych czytelników z Waksmundu i Nowej Białej. Dzieci miały okazję zobaczyć m. in. unikatową maszynę drukarską z połowy XIX wieku, dowiedziały się też w jak prosty i ciekawy sposób stworzyć własną książkę.Po prze­prow­adzo­nych­ zajęciach dzieci posmakowały pysznych lodów oraz skorzystały z placu zabaw w miejskim parku. Z kolei w Bibliotece Publicznej w Pyzówce zorganizowano warsztaty filmu animowanego ze Studiem Filmowym Effata Anima, gdzie animowano m.in. takie postacie z bajek jak : Piotruś Pan, Pinokio czy Ania z Zielonego Wzgórza. Innym pomysłem były warsztaty malarstwa, gdzie powstały piękne malowidła na kamieniach, które możemy podziwiać w bibliotekach w Waksmundzie, Rogoźniku i w Pyzówce. Nowością wakacyjnych zajęć w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku były „żywe lekcje przyrody”. Na jedną z nich zawitali niecodzienni goście, a były to dwie papugi : Frugo i Marley oraz chomik Swen. Podczas drugiego spotkania, uczestnicy własnoręcznie posadzili sadzonki roślinek : kwiatów, ziół a przy okazji dowiedzieli się jak o nie dbać i co robić aby pięknie rosły. Interesującą propozycją w Bibliotece Publicznej w Harklowej były cykle spotkań „Wakacje z książką i nie tylko … na dobranoc”. Wieczorne animacje na świeżym powietrzu cieszyły się dużym zain­tere­sowa­niem­ ze strony dzieci i dorosłych. Urozmaiceniem wakacyjnych zajęć były wycieczki krajoznawcze. Wyprawa na „Stare Wierchy” i smakowanie zebranych jagód była ofertą dla dzieci z Biblioteki Publicznej w Klikuszowej. Z kolei młodzi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie spacerowali po swojej okolicy z przyrodnikiem Panem Danielem Urbaniakiem, z którym odkrywali tajniki otaczającej ich przyrody. Nie zabrakło tajemniczych opowieści, przymierzania stroju maskującego oraz rozbierania wypluwek.
W Bibliotece Publicznej w Nowej Białej dzieci spotkały się przy ognisku, które było okazją do gwarnych rozmów i zabaw. Dzięki uprzejmości naszej czytelniczki, która ugościła wszystkich w swojej bacówce, dzieci z Waksmundu mogły podziwiać piękne widoki, zjeść pyszne ogniskowe wypieki i uczestniczyć w przeróżnych grach i zabawach. Na wakacyjnych zajęciach w bibliotekach nie zabrakło kalamburów, podchodów bibliotecznych, łamigłówek literackich, gier ruchowych i planszowych oraz zabaw na świeżym powietrzu.
O tym, że wakacje w Bibliotece mogą być udane świadczy duża frekwencja uczestników i ich aktywność. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnych zajęciach oraz wszystkim tym, którzy włączyli się w ich organizację. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas będziecie miło wspominać. Do zobaczenia za rok.

20220803_133509.jpg 20220803_133509
jpg, 141 KiB, 600x800
IMG_0226.jpg IMG_0226
jpg, 5.2 MiB, 4320x3240
Komentarze (0)

Nasza placówka znalazła się w gronie ponad pięciuset bibliotek z całej Polski, które wzięły udział w II turze konkursu zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books.
W zgłoszeniu należało wykonać jedno z trzech zadań konkursowych: napisać wiersz składający się z minimum 6 linijek o tematyce glutenu, celiakii, diety bezglutenowej; zrobić zdjęcie dania bezglutenowego lub stworzyć przepis dania, które nie zawiera glutenu. Zwyciężały wszystkie kreatywne i merytorycznie poprawne odpowiedzi.
Dzięki wysłanemu na konkurs zdjęciu, zbiory biblioteki wzbogaciły się o bezpłatne egzemplarze poradników: ,,Celiakia i dieta bezglutenowa" oraz ,,Dziecko na diecie bezglutenowej". Ponadto w ofercie z tej dziedziny na bibliotecznych półkach można dostrzec książki dla dzieci. Opowiadanie ,,Ola, Franek i Gucio Gluten" napisała Monika Oworuszko. Natomiast Justyna Tarkowska, prowadząca pracownię graficzną, stworzyła książkę-rymowankę dla najmłodszych pt.: ,,Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?"
Wszystkie wyżej wymienione pozycje książkowe są dostępne w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

1658144776756.jpg 1658144776756
jpg, 3.8 MiB, 2016x4480
Komentarze (0)

Biblioteka to miejsce spotkań, szczególnie tych z autorem. Dla Czytelnika to najlepszy sposób by sięgnąć po książkę i poznać warsztat pisarza. Taką możliwość w dniu 05 lipca 2002 roku, mieli młodzi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie, która gościła panią Marię Frycz-Żółtek, autorkę opowieści „Franka” oraz jej teścia, poetę, pana Jana Żółtka.
Tytułowa bohaterka to jedenastoletnia góralka, ciekawa otaczającego ją świata, historii swoich przodków, zafascynowana pięknem przyrody. Kocha zwierzęta, marzy jak każde dziecko i co najważniejsze, posiada cudowną moc. Jaką? – jak mówi sama autorka, dowiemy się po przeczytaniu książki. Franka jest potomkinią Bulandy – miejscowego znachora, którego postać przybliżył Nam skoligacony z Tomaszem Chlipałą pan Jan Żółtek. Spotkanie miało charakter warsztatów. Młodzież z zaangażowaniem brała w nich udział, zadając trafne pytania. „Franka” – promuje to, co najważniejsze: kulturę, tradycję, szacunek do przyrody i zwierząt , a także wiarę w swoje możliwości oraz dążenie do spełnienia marzeń. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za udział i zapraszamy do częstych odwiedzin Biblioteki.

1657037098526 (1).jpg 1657037098526 (1)
jpg, 3.9 MiB, 4480x2016
1657037098528.jpg 1657037098528
jpg, 4.3 MiB, 4480x2016
Komentarze (0)

Dzięki nawiązanej współpracy Centrum Integracji Społecznej w Ostrowsku (Klub Seniora oraz Punkt konsultacyjno-informacyjny d/s uzależnień) oraz Biblioteki Publicznej w Ostrowsku został zorganizowany plenerowy wyjazd seniorów. Wzięli w nim udział seniorzy z Ostrowska, Harklowej i Dębna. Grupa biesiadowała w pobliżu stawów we Frydmanie. Gwarnych rozmów i śmiechu nie było końca. Można było potańczyć w rytmie skocznych melodii, posilić się, posłuchać, a nawet zaśpiewać znane ogólnie przyśpiewki. Wszystkim uczestniczącym w spotkaniu serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.

Wszystkim uczestniczącym w spotkaniu serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.

1.jpg 1
jpg, 250 KiB, 1600x1200
Komentarze (0)

Po całorocznych wizytach w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku i słuchaniu opowiadań z cyklu ,,Polskie miasta w baśni i legendzie" zerówkowicze zostali pasowani na czytelników. Wypowiedzieli słowa ślubowania, trzymając prawą rękę na książce. Obiecali szanować książki, przestrzegać pilnie obowiązków czytelnika i korzystać z mądrych rad zawartych na kartach lektur. Na pamiątkę uczestniczenia w spotkaniu dzieci otrzymały przypinki z hasłem: ,,Kochasz książki? Czytaj!" oraz dyplomy i zakładki.

Pasowanie.jpg Pasowanie
jpg, 1.7 MiB, 2889x1935
Komentarze (0)

W czwartek 23 czerwca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie wręczono imienne dyplomy „Małego Czytelnika” dzieciom z grupy II i III z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat”. Przedszkolaki oprócz cotygodniowych spotkań głośnego czytania brały udział w ogólnopolskiej akcji Mała Książka – Wielki Człowiek”. Gratulujemy małym czytelnikom wytrwałości w zbieraniu naklejek na Karcie Małego Czytelnika i życzymy wszystkim dzieciom wspaniałych przygód w świecie książek.

Dziękujemy wszystkim Paniom z Przedszkola „Bajkowy Świat” za owocną współpracę i nasze spotkania z książką.

Komentarze (0)

XXI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom upłynęła pod hasłem ,,Polscy autorzy dla klimatu". Artur Barciś, znany aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser i jednocześnie Ambasador Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, słusznie twierdzi, iż ,,czytając swojemu dziecku, mówisz mu więcej, niż myślisz". Do akcji włączyły się Biblioteki Publiczne w Ostrowsku i w Harklowej. Podczas spotkań z książką w bibliotece w Ostrowsku dzieci z klasy „0” wysłuchały opowieści o pracowitym piekarczyku z Elbląga. Z kolei dzieciom z prywatnego przedszkola „Bajkowy Świat” odczytano opowiadanie Małgorzaty Górnej pt.: ,,Prezenty". Dzieci. mimo iż lubią dostawać prezenty, stwierdziły, że własnoręcznie zrobione podarki na pewno ucieszą obdarowanych jak i samych ich wykonawców. Z kolei w Bibliotece Publicznej w Harklowej 4-ro, 5-cio i 6-tatki zapoznały się z opowiadaniem Rafała Witka pt. ,,Dobry pies". Dzieci mówiły o swoich czworonogach, deklamowały zapamiętane z treści utworu komendy, które psu wydawała bohaterka, ale nade wszystko z wielką rozwagą podkreślały jak ważna jest troska o każde zwierzę. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało imienny dyplom.

Komentarze (0)

W dniu 27.05.2022 r. odbył się XIV Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”. Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości: Dursztyn, Gronków, Harklowa, Knurów, Krauszów, Ludźmierz, Morawczyna, Nowa Biała, Rogoźnik, Waksmund.

Komisja w składzie: Emilia Nagórka -Łakomik , Piotr Łakomik – aktorzy Teatru Witkacego, Lucyna Czubernat – instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowy Targu, Renata Chryc – bibliotekarz filii Biblioteki Publicznej w Nowej Białej.

Komisja przesłuchała 14 uczestników ze szkół podstawowych.

Do konkursu obowiązywała znajomość trzech książek :

  1. Ossendowski A.F. - „ Słoń Birara”,

  2. Lindgren A.. – „Ronja, córka zbójnika”,

  3. Czerwińska – Rydel A. – „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem".

Oceniana była odpowiedź na trzy pytania oraz krótka recytacja tekstu z wybranej książki i rekwizyty.

Komisja przyznała:

I miejsce – Bieniek Natalia (Szkoła Podstawowa w Rogoźniku)
II miejsce – Panek Emilia (Szkoła Podstawowa w Ludźmierzu)
III miejsce – Filas Amelia (Szkoła Podstawowa w Ludźmierzu)

WYRÓŻNIENIA:

Kaczmarczyk Karol (Szkoła Podstawowa w Dursztynie)
Chmielak Zofia (Szkoła Podstawowa w Dursztynie)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz dyplomy.

Komentarze (0)

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – to hasło tegorocznego już XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbył się w dniach od 08 - 13 maja 2022 roku. „Tydzień Bibliotek” ma na celu promowanie i podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji. Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i jej filie przygotowały różne formy pracy przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedną z form promocji czytelnictwa były lekcje biblioteczne. Na początek Bibliotekę Publiczną Nowej Białej odwiedzili uczniowie kl. VIII miejscowej szkoły. Przygotowano dla nich lekcję pod hasłem „Krytyczne myślenie i fake newsy”. Natomiast uczniowie klasy VI mieli okazję uczestniczyć w lekcji bibliotecznej „Historia książki” od początków do współczesności. Dzieci dowiedziały się również jak korzystać z katalogu bibliotecznego online i rezerwować książki. Z kolei Bibliotekę Publiczną w Lasku odwiedziły 5 i 6 latki ze Szkoły Podstawowej, które zapoznały się z pracą bibliotekarza i wysłuchały bajki pt. ’’Koala, który się trzymał’’. Ponadto cała grupa ochoczo przystąpiła do akcji ,,Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki’’. Biblioteka Publiczna w Gronkowie również zaprosiła przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola tejże miejscowości . Dzieci poznały podstawowe elementy budowy książki i ich funkcji.

Niezwykle ciekawą lekcję przyrody w Bibliotece Publicznej w Harklowej przeprowadził Daniel Urbaniak - Honorowy Ambasador Nowego Targu, pracownik Gorczańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego pasją jest fauna i flora. Na prelekcję przybyli uczniowie klasy III, IV, i V Szkoły Podstawowej w Harklowej.

Interesującym pomysłem były spotkania czytelniczo-geograficzne, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku. Na zajęcia zostały zaproszone dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Bajkowy Świat" oraz klasa "0" ze Szkołay Podstawowej w Ostrowsku. W ramach trzech zajęć dzieci malowały kontynenty, a nastepnie w odpowiednich miejscach na mapie przyklejały zdjęcia poznanych miast. Odkrywanie tajemniczych rejonów na kuli ziemskiej odbywało się dzięki słuchaniu wierszowanych utworów Anny Paszkiewicz z książki "Doooła świata" oraz z "Encyklopedii dla ciekawskich". Dzieci poznały takie miejsca jak Nowy Jork ze Statuą Wolności i podziwiały wodospad Niagara (Ameryka Północna). Odkryły Święte Miasto w Kambodży, Zakazane Miasto w Pekinie oraz fascynowały się Wielkim Murem Chińskim (Azja). Dzieci mogły też odkryć zagadkowe miasto Inków w Machu Picchu i oglądać tajemnicze kamienne posągi moai na Wyspach Wielkanocnych (Ameryka Południowa). Z wieką uwagą wysłuchano również opowieści o gladiatorach walczących w Koloseum w Rzymie i o najmniejszym państwie świata - Watykanie (Europa). Uczestnicy spotkań wysłuchali także rymowanych historii o wyspach Bora-Bora i operze w Sydney (Australia), a także o Różowym Jeziorze w Senegalu i piramidach w Egipcie (Afryka). Z kolei w Bibliotece Publicznej w Pyzówce zaproponowano uczniom kl. II Szkoły Podstawowej spotkanie literacko-plastyczne, na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Sum”.

Tydzień Bibliotek, to wymarzony moment, aby rozstrzygnąć ogłoszony wcześniej konkurs.

I tak było w Bibliotece Publicznej w Harklowej w której 10 maja wyłoniono dwie zwyciężczynie konkursu ekologiczno-czytelniczego „Magiczne nasionko czytelnictwa”, który został ogłoszony z okazji kwietniowych świąt : Światowego Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Książki i praw Autorskich. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek - 13 maja czytelnicy dorośli mieli okazję poznać panią Karolinę Wilczyńską - autorkę pięknych kobiecych powieści, między innymi takich serii jak: "Stacja Jagodno" czy "Rok na Kwiatowej". Pisarka odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Waksmundzie i Bibliotekę Publiczną w Lasku.

Komentarze (0)

9 kwietnia Biblioteka Publiczna w Harklowej gościła Honorowego Ambasadora Nowego Targu, pracownika Gorczańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego pasją jest fauna i flora. Daniel Urbaniak współpracuje z National Geographic, wykonując niesamowite fotografie. Piszę też swoje artykuły do takich czasopism jak ,,Salamandra", a jego wizerunek można zobaczyć w programie ,,Dzień dobry" na antenie stacji TVN. Daniel Urbaniak, troszcząc się o ptaki, szczególną swoją uwagę skupił na sowach. Drapieżniki te od lat w kulturze kojarzą się ze złymi mocami, a tak naprawdę ich rola jaką odgrywają przy zwalczaniu szkodników jest niedoceniana. Uczestnikom spotkania przyrodnik pokazywał wypluwkę, czyli niestrawione szczątki pokarmów uformowane w kształt ,,kluski". To właśnie dzięki jej zawartości badacz dostaje informację o odżywianiu sów. Chcąc urozmaicić lekcję, grupa udała się na spacer w poszukiwaniu puszczyków. Dzięki wskazówkom, drapiąc korę drzewa, dzieci obserwowały dziuplę, wyglądając sowiego łebka. Ponadto podczas spotkania ornitolog przeprowadził quiz ze znajomości ptaków. Pokazał swoje zdjęcia lisów, niedźwiedzi i wilków. Nie zabrakło prezentacji unikatowej fotografii kreta albinosa, dzięki której autor zdobył międzynawową sławę. Przyrodnik wyjaśnił też różnice między sarną a łanią oraz koziołkiem a jeleniem. Dzieci żywo włączały się w różnego rodzaju dyskusje i słuchały porad, m. in. co zrobić, gdy znajdzie się pisklę? Pan Daniel bardzo zachęcał młodych, aby zechcieli zostać naukowcami. Prowadzący przekonywał że nie jest to takie trudne, wystarczy często udawać się na spotkania z naturą, nastawiać uszu i wytężać wzrok - odkryje się wtedy mnóstwo tajemnic tego świata.
Już wkrótce, bo 3 czerwca, odbędzie się oficjalna premiera nakręconego przez naszego prowadzącego filmu pt. ,,Nowy Targ miasto sów". Z projekcją mogli zapoznać się przybyli na spotkanie uczniowie z klasy III, IV i V Szkoły Podstawowej w Harklowej.
Lekcja przyrody została sfinansowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z funkcją Biblioteki Powiatowej.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
18
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo