Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Bibliotekę w Nowej Białej odwiedzili najmłodsi czytelnicy z przedszkola "Magiczna Kraina" . Tym razem wizyta przebiegała w straszno-śmiesznej atmosferze, na której padło pytanie co to jest STRACH. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Wyobraź sobie!" o dziewczynce, która bała się potworów, piratów i groźnych, dużych psów. Z pomocą przyszła babcia, radząc wnuczce by spróbowała wyobrazić sobie te potwory w śmiesznej sytuacji, np.: na wrotkach lub ze smoczkiem w buzi. I to był dobry pomysł, bo dziewczynka przestała się bać. Przedszkolaki wspólnie namalowały śmieszne potworki. Dziękujemy paniom wychowawczyniom i dzieciom za wizytę i zapraszamy do częstych odwiedzin biblioteki.

wyobraznia-lekiem-na-strach-256.jpg wyobraznia-lekiem-na-strach-256
jpg, 474 KiB, 1500x2000
Komentarze (0)

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Tuptusiowo" cyklicznie odwiedzają Bibliotekę Publiczną w Klikuszowej, a tym samym biorą udział w projekcie "Mała Książka Wielki Człowiek". Na każdym spotkaniu dzieci z zaciekawieniem słuchają opowieści czytanych przez panią bibliotekarkę, odpowiadają na pytania, podejmują dyskusję na tematy poruszane w książkach. Na koniec wizyty w bibliotece przedszkolaki mogą wypożyczyć książkę. Każde dziecko otrzymało Kartę Małego Czytelnika na którą zbierają naklejki za wypożyczoną książkę.

Komentarze (0)

W konkursie uczestniczyli drugokasiści ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Należało w nim opisać przygodę jedenastej skarpetki. Opowiadania miały stanowić kontynuację omawianej przez nich książki Justyny Bednarek.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 11 kwietnia, kiedy to klasa II odwiedziła bibliotekę. Podczas lekcji bibliotecznej omawiono z dziećmi temat zachowania sie w różnych miejscach. Zwracano uwagę na szacunek do wszystkich ludzi oraz do przedmiotów.
Ponadto uczetnicy spotkania mieli okazję do zwiedzania biblioteki i wypożyczenia interesujących ich książek.

Komentarze (0)

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin duńskiego baśnipisarza Hansa Christiana Andersena.Dzień ten ma na celu rozp­owsz­echn­iani­e książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Dzieci poprzez czytanie doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Przy tej okazji w poniedziałkowe przedpołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie gościliśmy prze­symp­atyc­znyc­h przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola "Bajkowy Świat". Kluczowym punktem spotkania było głośne czytanie baśni, ale nie zabrakło też zgadywanek typu prawda-fałsz, oraz z których bajek pochodzą wylosowane przez dzieci przedmioty lub ilustracje. Wizyta w bibliotece była też okazją do wypożyczenia znanych i nieznanych baśni i bajeczek.

swieto-dzieciecej-ksiazki-d0b.jpg swieto-dzieciecej-ksiazki-d0b
jpg, 649 KiB, 2000x1500
Komentarze (0)

Któż nie wie, jak wygląda serce i co ono czuje? To właśnie rozterki sercowe poznanych bohaterów książek były wspominane przez uczestników warsztatów.W lutym nie mogło zabraknąć nawiązania do święta zakochanych. Z tej okazji 17 lutego w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku, a następnie 22 lutego w Bibliotece Publicznej w Harklowej odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w wyplataniu ze sznurka podstawki pod kubek w kształcie serca. Czynność ta sprawiła troszkę trudości, ale na pewno nie zabrakło dobrej zabawy i pogodnych rozmów.
Wizyta w bibliotece była także okazją do nowych wypożyczeń - także tych związanych ,,z sercem".

Komentarze (0)

Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy spotkania autorskiego, które odbyło się 21 lutego w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku.Zaproszonym gościem była Agata Giełczyńska-Jonik, pochodząca z Nowego Targu. Pisarka ma na swoim koncie około 40 książek dla dzieci. W pisanych przez nią seriach znalazły się ,,Opowiadania do nauki czytania" oraz ,,Opowiadania do doskonalenia czytania".

Podczas spotkania dzieci z klasy I i III wysłuchały opowiadania o ciasteczkowym potworze. Z kolei klasa II poznała historię Anieli, która tropiła sny.

Uczesnicy żywo włączyli się z dyskusje, zadając rozmaite pytania odnośnie warsztatu pisarskiego. Często padało stwierdzenie, że warto jest czytać, że dzięki tej umiejętności nie tak łatwo będzie nas oszukać ani zmanipulować.

Ważną kwestią poruszaną na spotkaniu była wyobraźnia, która rozwija się dzięki czytaniu, słuchaniu opowiadań, a także przez powielanie zasłyszanych historii. Sam Albert Einstein powiedział, że ,,wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" tylko dlatego, że wiedza jest ograniczona.
Pisarka podkreślała, że czytanie to niesamowita przygoda, a właściwie całe mnóstwo przygód. Warto jedną z nich przeżyć u boku bohaterów książek naszego gościa.
Książki Agaty Giełczyńskiej-Jonik są już dostępne do wypożyczenia, do czego serdecznie zachęcamy.

Komentarze (0)

Warsztaty papierowego witrażu, malowania światłem czy mozaiki szklanej oto atrakcje które czekały na dzieci w Bibliotece Publicznej w Pyzówce.W czasie ferii Biblioteka Publiczna wspólnie ze Świetlicą Wiejską w Pyzówce zorganizowały dla dzieci warsztaty papierowego witrażu, dzieci dowiedziały się jaki wpływ ma światło na kolory, poznały średniowieczne rozety a efektem końcowym był własnoręcznie wykonany witraż. Z kolei 20 stycznia dzieci uczestniczyły w warsztatach malowania światłem którego finałem była animacja z obrazów malowanych światłem do muzyki. W poniedziałek 24 stycznia odbyły się warsztaty mozaiki szklanej. Uczestnicy zapoznali się z dziejami i praktyką tworzenia mozaiki montowanej z elementów szklanych, kamiennych, ceramicznych czy kolorowych granulatów. Podczas zajęć praktycznych dzieci uczyły się projektować mozaikę w formie szkiców z uwzględnieniem kolorystyki i użytych materiałów. Na koniec warsztatów wykonały mozaikę w postaci obrazu.

Komentarze (0)

7 lutego w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyło się spotkanie literacko-muzyczne dla uczniów klasy „0” Szkoły Podstawowej z Rogoźnika. Gościem specjalnym był Pan Piotr Szewczyk, rodowity góral, artysta, muzyk, skrzypek, wokalista, jeden z uczestników programu The Voice of Poland. Pan Piotr jest absolwentem m. in. Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie. Uczestnicy spotkania odebrali od Pana Piotra niezwykłą lekcję muzyki. Było przede wszystkim o muzyce, stroju, instrumentach i góralszczyźnie. Nade wszystko dzieci urzekła opowieść o zbójnikach i postać Janosika. A skoro Janosik, była też przyśpiewka zbójnicka. Na koniec spotkania odbyły się mini warsztaty śpiewu i gry. Najpierw dzieci nauczyły się słów przyśpiewki „W murowanej piwnicy…”. Następnie każdy uczestnik spotkania miał możliwość zagrać na skrzypcach przy niedużej pomocy zaproszonego muzyka. Finałem był mini koncert Gościa wraz z uczniami. Artysta złożył też autograf dla szkoły i biblioteki.

Serdecznie dziękujemy za inspirujące spotkanie

Biblioteka Publiczna w Rogoźniku

Komentarze (0)

Aby poszerzać wiedzę literacką przez zabawę posłużono się leporellem. Dla ćwiczenia sprawności manualnych użyto technik makramy, a dzięki ruchowi na świeżym powietrzu można było lepiej skoncentrować się przy układaniu puzzli.Zaproponowane przez Bibliotekę Publiczną w Harklowej i Bibliotekę Publiczną w Ostrowsku warsztaty literackie skupiły się na tym, jak zrobić szybko, tanio i sprytnie książeczkę. Okazało się, że nie było to takie trudne. Uczestnicy zostali zapoznani z nową formą tworzenia publikacji, jaką jest leporello. To bardzo melodyjna nazwa książki poligraficznej w postaci arkusza (lub wstęgi) naprzemiennie załamywanego do postaci harmonijki.
Tworząc swoje dzieła, dzieci wzorowały się na postaciach z książek Tomasza Samojlika. Tenże autor znany jest czytelnikom ze swojego zamiłowania do świata przyrody. Przeglądając zaproponowane książki, uczestnicy warsztatów dostrzegli znane im Parki Narodowe (w tym bliski im Gorczański Park Narodowy). Była to zatem cenna lekcja nie tylko rysunku, ale także ugruntowania wiedzy i świadomości lokalnego zasobu dóbr przyrody.
Z kolei na warsztatach manualnych, posłużono się techniką makramy. Ze sznurka wyplatano zakładki do książek. Powstawały też sznurkowe kwiaty dla babć oraz zawieszki dla dziadków.
Podczas spotkań ,,Ferii z książką i nie tylko” nie zabrakło również ruchu na świeżym powietrzu, a także wspólnego układania puzzli.

Uczestnikom zajęć serdecznie dziękujemy za otwartość i kreatywność.

Zachęcamy wszystkich do podjęcia ,,Wyzwań czytelniczych na rok 2022” (np. w styczniu: wypożycz książkę wydaną w roku Twojego urodzenia). Powodzenia!

Komentarze (0)

Z tym problemem mierzyli się uczestnicy konkursu plastyczno-literackiego. Dzieci w swoich listach opowiadały o sobie, swoich pasjach, marzeniach oraz o ciekawych książkach, po które warto sięgnąć podczas świątecznego wypoczynku.Do konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Harklowej zostało zgłoszonych 40 prac. Wzięły w nim udział dzieci z Harklowej, Klikuszowej, Knurowa, Nowej Białej, Obidowej, Ostrowska i Waksmundu.

Do oceny pracy plastycznej Zofia Halama - ilustratorka książek, brała pod uwagę samodzielność, staranność i estetykę wykonanego dzieła, a także jego oryginalny pomysł oraz nawiązanie do treści listu. Z kolei list musiał zawierać swoje wyznaczniki: miejsce, datę, nagłówek, wstęp, rozwinięcie, formę kończącą list oraz podpis. Ponadto jurorki: Agata Giełczyńska-Jonik – autorka wielu książek dla dzieci m.in. z serii ,,Opowiadania do nauki czytania” oraz Ewa Byrnas, autorka książki ,,Dziewczyna NN”, zwracały uwagę na poprawną interpunkcję, ortografię, składnię i pisownię zwrotów grze­czno­ścio­wych­. Najmocniej oceniane było polecenie ciekawej książki, którą mógłby św. Mikołaj przeczytać, gdy już zasiądzie w wygodnym fotelu.

W trzech kategoriach wiekowych przyznano pięć I miejsc oraz siedem wyróżnień.

W kategorii klas II-IV:

I miejsce: Zuzanna Miętus z Knurowa

Wyróżnienia: Magdalena Suchojad z Waksmundu, Magdalena Sikora z Knurowa, Marlena Nosalik z Klikuszowej, Zofia Kapłoniak z Harklowej

W kategorii klas V-VI:

I miejsce: Aleksandra Kopeć z Harklowej i Roksana Zygmund w Ostrowska

Wyróżnienia: Maksymilian Garbacz z Ostrowska, Anita Parzygnat z Obidowej

W kategorii klas VII-VIII:

I miejsce: Joanna Skowrońska i Amelia Łapsa z Waksmundu

Wyróżnienie: Jadwiga Bednarz z Obidowej

Organizator pragnie podkreślić, iż każda praca była wyjątkowa, dlatego każdy otrzymał pamiątkowy dyplom z gadżetami, a laureatom zostały wręczone nagrody rzeczowe. Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i życzymy dalszego zapału do kolejnych wyzwań.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
16
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo