Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie
[awatar]
Żabno M-GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 645 69 31
Województwo: małopolskie
Powiat: tarnowski
Adres: ul. W. Jagiełły16
33-240 Żabno
E-mail: mgbpzabno@wp.pl

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - piątek 10.00 – 18.00
Sobota 10.00 – 14.00

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie jest samorządową instytucją kultury. Służy społeczności lokalnej w zakresie udostępniania zbiorów oraz zaspakajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i komunikacyjnych. Popularyzuje literaturę i organizuje życie kulturalno - oświatowe. Do podstawowych zadań Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie należy: gromadzenie i opracowanie zbiorów, udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu, działalność informacyjna, działalność kulturalno-oświatowa i promocyjna oraz współpraca z innymi bibliotekami. Biblioteka organizuje co roku różnego rodzaju imprezy dla użytkowników: spotkania z pisarzami, konkursy, prelekcje literackie i historyczne, wieczory poetycko – muzyczne, wystawy okolicznościowe oraz wernisaże promujące twórczość artystów. Księgozbiór biblioteki liczy około 63 tys. woluminów i zawiera literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popu­larn­onau­kową­, regionalia oraz czasopisma bieżące. Szczegółowych informacji o zbiorach dostarczają katalogi: alfabetyczny, tytułowy oraz rzeczowy.W skład biblioteki wchodzą: Oddział dla dzieci i młodzieży, Dział dla dorosłych oraz cztery filie zlokalizowane w miejscowościach Bobrowniki Wielkie, Łęg Tarnowski, Nieciecza, Niedomice
i Otfinów.

WYDARZENIE
2023-9-22
T18:00
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na spotkanie z Adamem Tomczykiem oraz promocję jego najnowszej książki „Zapach dolarów”. Spotkanie odbędzie się 22 września o godz. 18:00 w Sali klubowej GCK w Żabnie (ul. W. Jagiełły 16).

Autor książki mieszka w Żabnie. W latach 80-tych ubiegłego wieku zarabiał w Chicago na wybudowanie domu. Zafascynowany literaturą, etnografią i historią utrwala miejscowe legendy, pisze eseje oraz reportaże. Jest autorem kilku książek, m.in. „Zaraza” i szkicu „Żółte znicze nawłoci”. Publikuje też w miesięczniku „Twórczość”, roczniku „Małopolska” i kwartalniku „Wyspa”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Józef Baran o „Zapachu dolarów” napisał: „Już dawno żadna książka nie pochłonęła mnie przy czytaniu tak, jak opowieść Adama Tomczyka o „amerykańskim śnie” mieszkańców podtarnowskich wsi. Znakomite dialogi, autentyzm, wspaniała galeria postaci – od prostaczków do inteligentów, fragmentami liryzm, ale też anegdoty i żartobliwy ton, słowem – bardzo udane prozatorskie przedsięwzięcie”.

Książka została wydana przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”. Partnerem publikacji jest Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Wspó­łorg­aniz­ator­em spotkania jest Gminne Centrum Kultury w Żabnie.
sptkanie autorskie adam tomczyk z mgbp.jpg

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-9-21
T16:00
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

​Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza do wzięcia udziału we wspólnym spacerze po Żabnie śladami ks. Janusza St. Pasierba, który odbędzie się 21 września 2023 r. o godz. 16.00. Zbiórka przy GCK w Żabnie, ul. W. Jagiełły 16.

W czasie spaceru odwiedzimy miejsca, z którymi ks. Pasierb był związany i o których pisał w swoich esejach i wierszach, a także usłyszymy fragmenty jego twórczości poświęcone naszemu miastu i jego historii. Przewodnikiem po Żabnie będzie Agata Wajda-Tylek – nauczyciel Zespołu Szkół Pona­dpod­staw­owyc­h im. ks. Janusza St. Pasierba.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Nieduże Żabno, a jak wielkie skrzyżowanie dróg – wokół twórczości ks. Janusza St. Pasierba”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj nagłówek (2).jpg

Dodaj nagłówek (2).jpg Dodaj nagłówek (2)
jpg, 395 KiB, 1000x1415
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2023-5-8
T18:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie serdecznie zaprasza na spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”, twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”.

Przemek Kossakowski proponuje kilka tematów do wyboru. Na początku spotkania publiczność demokratycznie głosuje i do końca będzie miała realny wpływ na przebieg spotkania. „Jaką wódkę lubią duchy?”, „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, a może po prostu „Down The Road”? Interaktywna podróż przez lata eksp­erym­enta­lnyc­h doświadczeń autora w różnych zakątkach świata, rozszerzona historiami z najnowszej książki.

Na spotkanie, które odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki, Biblioteka zaprasza 8 maja 2023 r. na godz. 18:00. Wydarzenie zainauguruje obchody Tygodnia Bibliotek.
Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
kossakowski_plakat.jpg

kossakowski_plakat.jpg kossakowski_plakat
jpg, 364 KiB, 1587x2245
Komentarze (0)

Zapraszamy wszystkich czytelników literatury dla dzieci na wystawę prezentującą najp­opul­arni­ejsz­e serie i najbardziej lubianych bohaterów z Zakamarkowych książek. Wystawa jest jednocześnie zabawą – każda z 15 plansz zawiera pytanie o przedstawione na niej postaci.

Wszystkich, którzy obejrzą wystawę, zapraszamy do zabawy – sprawdźcie, których bohaterów już znacie, a których może warto poznać! Odpowiedzi na pytania należy wpisać na specjalnej karcie dostępnej w bibliotece i złożyć w Oddziale dla dzieci i młodzieży do 30 stycznia.
Po zakończeniu wystawy wśród osób, które złożą karty, rozlosujemy książkowe upominki. Miłego oglądania i powodzenia!

Wydawnictwo Zakamarki od ponad 15 lat wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Ofertę uzupełniają starannie dobrane tytuły francuskie. Wiele Zakamarkowych publikacji to książki obrazkowe dla młodszych dzieci, jest też sporo ciekawych propozycji dla dzieci starszych, czytających już samodzielnie. Najbardziej popularne serie to książki o Lassem i Mai, Piaskowym Wilku, Mamie Mu czy Albercie Albertsonie.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 30 stycznia. Zapraszamy!
DSC01975.jpg

DSC01975.jpg DSC01975
jpg, 210 KiB, 1000x649
Komentarze (0)

W holu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie czynna jest wystawa „Powstanie styczniowe w ilustracjach prasowych z epoki” opracowana przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego.

Wystawa prezentuje ilustracje dotyczące powstania styczniowego zamieszczone w czasopismach zagranicznych i polskich w okresie trwania zrywu narodowego. Grafiki pochodzą z periodyków znajdujących się w zbiorach Działu Wydawnictw Periodycznych Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, m.in. z takich tytułów jak: „L’Illustration. Journal Universel” (Paryż), „The Illustrated London News” (Londyn), „Über Land und Meer” (Stuttgard), „Postęp” (Wiedeń).

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki.
DSC01981.jpg

DSC01981.jpg DSC01981
jpg, 167 KiB, 800x533
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-12-27
T17:30
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie - Łęg Tarnowski 50.1 20.9333 ul. Witosa 187 A 33-131 Łęg Tarnowski

Koncert kolęd i pastorałek z gościnnym udziałem Tomka Szczepanika z zespołu PECTUS, odbędzie się 27 grudnia 2022 r. w kościele pw. Trójcy Świętej w Łęgu Tarnowskim - Partyniu o godz. 17:30.

Podczas koncertu wystąpi także Zespół Folklorystyczny "Bobrowianie".
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Koło kultury", finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany jest w 2 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Burmistrz Radłowa - Zbigniew Mączka i Burmistrz Żabna – Marta Herduś.

318516213_5911127035589435_959690658024071100_n.jpg

Komentarze (0)

M-GBP w Żabnie zaprasza do udziału w projekcie „Kto ma pszczoły, ten ma miód... - z Biblioteką poznajemy tradycje regionu".

W ramach projektu, który kierowany jest do najmłodszych czytelników, odbędą się:
- spotkania z pszczelarzem Piotrem Łosińskim, właścicielem pasieki „Złota Kuszka”, podczas których dzieci dowiedzą się jak hodować pszczoły, jak się nimi opiekować, w jaki sposób pozyskuje się miód. Własnoręcznie wykonają również świece z wosku pszczelego.
- warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich „Gorzycanie” – uczestnicy poznają tradycyjne potrawy z naszego regionu, w tym te przygotowywane z wykorzystaniem miodu. Podczas warsztatów wykonane i upieczone zostaną pierniczki według tradycyjnego przepisu.
- spotkanie autorskie z Adamem Tomczykiem, pisarzem, pasjonatem lokalnej historii, podczas którego dzieci poznają miejscowe legendy, w tym „Zapach miodu” – o Pasiece Otfinowskiej (ze zbioru „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”).
- konkurs plastyczny „Kwitnąca łąka”, którego celem będzie zdobycie wiedzy o roślinach miododajnych i zaprezentowanie jej w formie plastycznej.
- wystawa pokonkursowa prezentująca prace uczestników konkursu plastycznego „Kwitnąca łąka”.
- koncert zespołu Siostry Wajs & Stonoga „Zaśpiewaj z Pszczółką”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Pszczoły_ogolny.png

Pszczoły_ogolny.png Pszczoły_ogolny
png, 1.4 MiB, 1587x2245
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2022-5-4
T18:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Elżbietą Romanowską, które odbędzie się 4 maja 2022 r. o godz. 18:00.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie można odbierać w M-GBP w Żabnie od 19 kwietnia.

ELŻBIETA ROMANOWSKA - aktorka teatralna i filmowa, prezenterka telewizyjna i spikerka. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu PWST w Krakowie.
Początki kariery Romanowskiej związane są z działalnością teatralną. Występowała m.in. w musicalach wystawianych przez Operę na Zamku w Szczecinie, związana była z gdańskim teatrem muzycznym, Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz z wrocławskimi teatrami Capitol, Współczesnym i Piosenki.
Występowała w serialach, m.in.: „Samo Życie”, „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Na dobre i na złe”, „BrzydUla 2”, „M jak miłość”, „Usta usta”, „Ratownicy”, „Świat według Kiepskich”, „Prawo Agaty”, „Hotel 52”, „Sama słodycz”, „Barwy szczęścia” oraz „W rytmie serca”, „2XL”, „Tatuśkowie”. Największą popularność i rozpoznawalność zdobyła dzięki roli Jolanty Pietrek w serialu „Ranczo”.
Widzowie mogli ją oglądać także na dużym ekranie. Zagrała w takich filmach jak: „Mała wielka miłość”, „Och, Karol 2”, „Jak się pozbyć cellulitu”, „Baby są jakieś inne”, „1920 Bitwa warszawska”, „Pokłosie”, „Dzień kobiet”. W ostatnich latach zagrała w komediach: „Porady na zdrady”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3” i „Futro z misia”.
Wielokrotnie brała udział w programach rozrywkowych. Wystąpiła w programie „Jak oni śpiewają”, „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” oraz „Twoja twarz brzmi znajomo”. Była prowadzącą programu „Grzeszki na widelcu”, programu rozrywkowego „Anything Goes. Ale jazda!” oraz reality show „Fort Boyard”.
Jest autorką książki „Kobieta nieperfekcyjna”.

Elżbieta Romanowska najnowszy.png

Elżbieta Romanowska najnowszy.png Elżbieta Romanowska najnowszy
png, 520 KiB, 600x849
Komentarze (0)

Miło nam poinformować, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 20 000 zł w ramach programu "Promocja czytelnictwa 2021" na realizację zadania "II Żabnieńskie spotkania z literaturą – wokół Tadeusza Nowaka".

Będzie to już druga edycja projektu, mającego na celu promocję literatury oraz jej twórców. W ubiegłym roku w ramach zadania odbyły się spotkania autorskie z Marzeną Rogalską oraz Adamem Tomczykiem, spotkania warsztatowe dla dzieci z Ewą Stadtmuller i Łukaszem Zabdyrem, lekcje głośnego czytania dla przedszkolaków oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych.

Tegoroczna edycja związana będzie z osobą Tadeusza Nowaka – pisarza związanego z regionem tarnowskim, w związku z przypadającą w 2021 r. 30. rocznicą śmierci. W ramach projektu odbędą się spotkania autorskie, warsztaty literacko-plastyczne, wystawa na temat życia i twórczości Tadeusza Nowaka oraz konkurs plastyczny „Krajobraz nad Dunajcem” wraz z wystawą pokonkursową.

Całkowity koszt zadania wynosi 28 000 zł. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Celem programu "Promocja czytelnictwa" jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofi­nans­owyw­anie­ innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy wspierają działalność żabnieńskiej Biblioteki.

Komentarze (0)

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie realizowany jest projekt „Żabnieńskie spotkania z literaturą”. Realizację projektu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych z grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Biblioteka otrzymała dotację w kwocie 25 000 zł w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2020”. Całkowity koszt zadania wynosi 32 000 zł.

W ramach zadania odbędzie się 6 spotkań autorskich w bibliotece głównej oraz filiach: z Marzeną Rogalską oraz Adamem Tomczykiem, 5 spotkań warsztatowych dla dzieci z Ewą Stadtmuller i Łukaszem Zabdyrem, lekcje głośnego czytania dla przedszkolaków oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych „Święty Jan Paweł II, czyli jak Karol został papieżem”.

Celem programu „Promocja czytelnictwa” jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofi­nans­owyw­anie­ innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.

Patronat honorowy nad projektem sprawuje Burmistrz Żabna Marta Herduś, zaś patronat medialny Radio RDN Małopolska oraz Nowa Gazeta Żabnieńska.

1.jpg

1.jpg 1
jpg, 247 KiB, 800x427
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8
Gromnik GBP
marial

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo