Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie
[awatar]
Żabno M-GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 645 69 31
Województwo: małopolskie
Powiat: tarnowski
Adres: ul. W. Jagiełły16
33-240 Żabno
E-mail: mgbpzabno@wp.pl

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 10.00 - 18.00
Wtorek - piątek 10.00 – 19.00
Sobota 10.00 – 14.00

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie jest samorządową instytucją kultury. Służy społeczności lokalnej w zakresie udostępniania zbiorów oraz zaspakajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i komunikacyjnych. Popularyzuje literaturę i organizuje życie kulturalno - oświatowe. Do podstawowych zadań Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie należy: gromadzenie i opracowanie zbiorów, udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu, działalność informacyjna, działalność kulturalno-oświatowa i promocyjna oraz współpraca z innymi bibliotekami. Biblioteka organizuje co roku różnego rodzaju imprezy dla użytkowników: spotkania z pisarzami, konkursy, prelekcje literackie i historyczne, wieczory poetycko – muzyczne, wystawy okolicznościowe oraz wernisaże promujące twórczość artystów. Księgozbiór biblioteki liczy około 63 tys. woluminów i zawiera literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popu­larn­onau­kową­, regionalia oraz czasopisma bieżące. Szczegółowych informacji o zbiorach dostarczają katalogi: alfabetyczny, tytułowy oraz rzeczowy.W skład biblioteki wchodzą: Oddział dla dzieci i młodzieży, Dział dla dorosłych oraz cztery filie zlokalizowane w miejscowościach Bobrowniki Wielkie, Łęg Tarnowski, Nieciecza, Niedomice
i Otfinów.

Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie zapraszają do udziału w konkursie plastycznym na lalkę teatralną.

Konkurs towarzyszy 35. Małopolskiemu Przeglądowi Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki.

W tym roku organizatorzy postawili przed uczestnikami nie lada zadanie – za pomocą pacynki, marionetki lub kukły trzeba przedstawić postać Zająca Poziomki.

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-VI szkół podstawowych gminy Żabno.

Prace należy składać wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia do 5 marca 2020 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie, ul. Jagiełły 16 w godz.: 10.00-18.00. tel. 14 645 69 31.

Wszystkie prace złożone na konkurs zostaną wystawione w Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie. Otwarcie wystawy połączone z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 19 marca 2020 r. Wystawa lalek teatralnych potrwa do 20 kwietnia br.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Burmistrz Żabna Marta Herduś.

1.jpg

1.jpg 1
jpg, 78 KiB, 600x470
Komentarze (0)

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie przypomina o trwającej akcji „Mała książka - wielki człowiek”.

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat, teraz również rocznik 2017, do bibliotek w Żabnie, Łęgu Tarnowskiem, Niecieczy, Niedomicach i Otfinowie po wyprawki i karty Małych Czytelników.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” ma na celu popularyzację czytania wśród najmłodszych oraz zachęcanie do korzystania z biblioteki jako miejsca przyjaznego dzieciom i oferującego wspaniałą literaturę.

Akcja cieszy się dużym zain­tere­sowa­niem­ w całej gminie, a młodzi czytelnicy już od najmłodszych lat wyrabiają sobie nawyk korzystania z biblioteki i z radością pożyczają książki.

Podczas pierwszej wizyty w bibliotece dziecko otrzymuje specjalną wyprawkę, w skład której wchodzą: książeczka dla dzieci „Pierwsze czytanki dla...”, poradnik dla rodziców oraz Karta Małego Czytelnika, na której dziecko podczas każdej wizyty w bibliotece zbiera naklejkę.

Po uzyskaniu dziesięciu naklejek Młody Czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz otrzyma pamiątkową przypinkę.

W trwającej od września II edycji projektu w całej gminie rozdano już ponad 230 wyprawek, a niektórzy czytelnicy już odebrali swoje dyplomy.

Jeszcze raz zapraszamy po odbiór pakietów w Bibliotece w Żabnie i wszystkich filiach.

20190902_142726.jpg

20190902_142726.jpg 20190902_142726
jpg, 368 KiB, 1128x846
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-12-7
T17:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Projekt „Z gwiazdami zaczytani” realizowany w ramach I edycji Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego to nie tylko spotkania autorskie oraz zakup nowości wydawniczych, ale także koncerty. Gwiazdą pierwszego z nich będzie Eleni, jedna z najbardziej cenionych polskich piosenkarek.

Artystka z muzyką zetknęła się już w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. W szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu „Ballada”, w roku 1975 została zaangażowana do profesjonalnego zespołu „Prometheus”. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

Eleni koncertowała w wielu krajach świata: od Europy i Azji po Amerykę, nagrała ponad 20 płyt w milionowych nakładach, zdobyła aż osiem „Złotych Płyt” oraz dwie „Platynowe Płyty”. W swoim repertuarze posiada wiele standardów światowych, a ponadto sama wylansowała i wprowadziła na pierwsze miejsce krajowych list przebojów takie utwory jak: „Do widzenia mój kochany”, „Bawmy się, śmiejmy się”, „Chcę kochać”, „Za wszystkie noce i dni”, „Na miłość nie ma rady”, „Ballado hej”, „Miłość jak wino”.
W 2006 roku z okazji 30-lecia pracy artystycznej, Eleni wydała książkę „Nic miłości nie pokona”. Jest to zapis rozmowy z o. Robertem Mirosławem Łukaszukiem z Biura Prasowego klasztoru jasnogórskiego o jej życiu, miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem.

Na koncert tej wyjątkowej i charyzmatycznej piosenkarki Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie serdecznie zaprasza 7 grudnia na godz. 17:00.
plakat_autor5.jpg

plakat_autor5.jpg plakat_autor5
jpg, 792 KiB, 1712x2410
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-11-16
T17:30
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

„Z gwiazdami zaczytani" to projekt, dzięki któremu mieszkańcy gmin Żabno, Dąbrowa Tarnowska, Radłów i Borzecin mogą wziąć udział w wielu prze­dsię­wzię­ciac­h kulturalnych. Jednym z nich będzie spotkanie z Robertem Makłowiczem - dziennikarzem, autorem książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej.

Pochodzi on z rodziny o korzeniach polskich, ukraińskich, ormiańskich, węgierskich i austriackich. Studiował prawo oraz historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie oraz w jednej z wiosek na półwyspie Pelješac w chorwackiej Dalmacji.
Robert Makłowicz to niezwykła osobowość telewizyjna. Odwiedził 6 kontynentów i kilkadziesiąt państw. Jego ogromna wiedza i erudycja oraz niek­onwe­ncjo­naln­y sposób prowadzenia opowieści cieszą się dużym uznaniem u telewidzów i czytelników. Nieodparty urok a także cięty dowcip sprawiają, że cały czas budzi żywe emocje.
W latach 1998–2008 był gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza". Od 2008 prowadzi w TVP2 program telewizyjny „Makłowicz w podróży". Jest autorem wielu publikacji m.in.: „C.K. Kuchnia", „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier", „Cafe Museum", „Dalmacja. Książka kucharska".

Spotkanie zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie odbędzie się 16 listopada o godz. 17:30.
plakat_autor6.jpg

plakat_autor6.jpg plakat_autor6
jpg, 1.4 MiB, 1712x2410
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-11-8
T18:00
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 50.1333 20.9 ul. W. Jagiełły16 33-240 Żabno

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na czwarte już spotkanie w ramach projektu „Z gwiazdami zaczytani” realizowanego w ramach I edycji Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem będzie to spotkanie z Hanną Banaszak – wybitną piosenkarką i wokalistką jazzową, a także autorką tomiku poezji „Zamienie Samolubie na Szczodruchy”, które odbędzie się 8 listopada o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie.

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70-tych. Jako wokalistka zadebiutowała w 1976 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, później występowała z zespołem Sami Swoi. Współpracowała z czołówką polskich twórców, m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych.
Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. „Słona róża” i „Przeklęta ziemia”. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy”, zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” Vivaldiego w filmie „Siekierezada”.
Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego. Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona. Jednak najbardziej znana jest z takich przebojów jak: „W moim magicznym domu”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” czy „Tak bym chciała kochać już”.
Hanna Banaszak ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik jej wierszy, wydany nakładem Oficyny Konfraterni Poetów w Krakowie, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.
plakat_autor1.jpg

plakat_autor1.jpg plakat_autor1
jpg, 883 KiB, 1712x2410
Komentarze (0)

Spotkania - Książki - Koncerty
Projekt finansowany jest z Budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I Edycji Budżetu Obywatelskiego.
gazeta.jpg z gz.jpg

gazeta.jpg z gz.jpg gazeta.jpg z gz
jpg, 476 KiB, 1535x1080
Komentarze (0)

Rusza realizacja subregionalnego zadania "Z gwiazdami zaczytani" w ramach I edycji Budżetu Małopolskiego. Już w najbliższy piątek 30 września do naszej biblioteki przybędzie sławna autorka książek dla dzieci Ewa Chotomska. Autorskie spotkanie z dziećmi z Żabna rozpocznie się o godz. 11:00. Zapraszamy też inne dzieci, które by zechciały wziąć udział w spotkaniu. Zapowiada się dużo dobrej zabawy! Zapraszamy!
plakat_ chotomska.jpg

plakat_ chotomska.jpg plakat_ chotomska
jpg, 857 KiB, 1712x2410
Komentarze (0)

Robocze spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie dotyczące realizacji zadania "Z gwiazdami zaczytani" finansowanego w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Realizacja projektu rozpocznie się w drugiej połowie września 2016 r. i potrwa do czerwca 2017 r.
Wśród artystycznych propozycji znajdą się m.in.: spotkanie z Arturem Barcisiem, Robertem Makłowiczem, Ewą Chotomską, poetą ks. Wacławem Buryłą, koncert Grzegorza Turnaua, zespołu Eleni.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zakupi w październiku nowości wydawnicze za kwotę 25 tysięcy złotych.
Wszystkim głosującym na nasze zadanie raz jeszcze pięknie DZIĘKUJEMY!
ZDJĘCIE.jpg

ZDJĘCIE.jpg ZDJĘCIE
jpg, 81 KiB, 1199x613
Komentarze (0)

Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie po raz trzeci włączyły się w organizację ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. W sobotę przy fontannie na żabnieńskim Rynku zgromadzili się przedstawiciele Rady Miejskiej, szkół, stowarzyszeń, firm i instytucji działających na terenie gminy, aby wspólnie czytać „Quo vadis” - jedno z dzieł wybitnego polskiego powi­eści­opis­arza­ i noblisty – Henryka Sienkiewicza.

Nastrój czytanej powieści interpretowali tańcem, wzbudzając zachwyt publiczności, uczniowie Szkoły Tańca „Latino” Gabriela Skiby.
„Narodowemu Czytaniu” towarzyszyła w Żabnie akcja bookcrossingowa, czyli uwalniania książek pod hasłem „Quo vadis książko?”. Akcja sprawiła, że wiele książek znalazło nowych czytelników.
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Dodajmy, że akcję „Narodowego Czytania” w Żabnie objął honorowym patronatem Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior.
1_n.jpg 55.jpg 5.jpg 23.jpg 33.jpg

1_n.jpg 1_n
jpg, 63 KiB, 800x533
55.jpg 55
jpg, 99 KiB, 800x533
5.jpg 5
jpg, 76 KiB, 800x533
23.jpg 23
jpg, 61 KiB, 533x800
33.jpg 33
jpg, 86 KiB, 800x533
Komentarze (0)

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie serdecznie zaprasza na spotkanie „Pasja życia” Jacka Pałkiewicza. Spotkanie odbędzie się 15 września 2016 r. o godz. 17.30 w M-GBP.
Jacek Pałkiewicz (ur. 2 czerwca 1942 r. w Immensen w niemieckim obozie pracy) – reporter, eksplorator i odkrywca źródła Amazonki, członek rzeczywisty brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego.
Karierę podróżniczą rozpoczynał jako oficer na statkach taniej bandery panamskiej. W 1973 r. pracował w kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni złota w Ghanie. W 1975 r. ukończył Szkołę Dziennikarską w Mediolanie i od tego czasu pracował jako dziennikarz m.in. w dodatku ilustrowanym „Sette” do „Corriere della Sera”. Jest autorem kilkunastu książek oraz filmów dokumentalnych, publikuje reportaże w licznych magazynach polskich i europejskich.
Twórca survivalu w Europie. Niestrudzony organizator wypraw na wszystkich szerokościach geograficznych globu z zapałem dokumentujący pradawne kultury małych grup etnicznych. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie przetrwaniowym. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych. W 1983 r. założył we Włoszech szkołę przetrwania.
W 2007 r. został odznaczony Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu, oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2010 r. papież Benedykt XVI uhonorował go krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
Mieszka we Włoszech, w miejscowości Bassano del Grappa.
Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Instytutem Książki.
plakat11_jacek_palkiewicz.jpg

plakat11_jacek_palkiewicz.jpg plakat11_jacek_palkiewicz
jpg, 4.1 MiB, 3508x2480
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7
Gromnik GBP
marial

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo