Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Rychtalu
[awatar]
Rychtal CBK
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 78 16 809
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: ul. Ogrodowa 12
63-630 Rychtal
E-mail: cbk@ugrychtal.pl

Biblioteka zaprasza
Poniedziałek 9:00-17:00
Wtorek 9:00-17:00
Środa 8:00-16:00
Czwartek 8:00-16:00
Piątek 8:00-16:00
Pierwsza sobota
miesiąca 9:00-13:00

Dnia 17 .10.2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu gościła dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniów kl. I i II Szkoły Podstawowej w Drożkach.
Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z działalnością biblioteki oraz rozbudzenie w nich zainteresowań czytelniczych.
Uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać oraz jak dbać o książki.
Wszystkim bardzo podobały się kolorowe, bogato ilustrowane bajeczki, które z zaciekawieniem oglądały. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały historyjki o książkach, które niechcący, zrobiły wielki bałagan w bibliotece.
Niespodzianką dla wszystkich było ,,małe co nieco'' – słodki poczęstunek, z okazji przypadających w październiku 90-tych urodzin Kubusia Puchatka. Prezentami dla znanego wszystkim misia-łakomczucha, były pięknie wykonane przez dzieci portrety jubilata.
Na zakończenie miłego spotkania w bibliotece, dzieci przekazały bibliotekarce kwiaty oraz laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książe

CAM00205.jpg CAM00205
jpg, 56 KiB, 408x306
drozki.jpg drozki
jpg, 137 KiB, 800x450
DSC_1320.jpg DSC_1320
jpg, 39 KiB, 400x225
Komentarze (0)

12 października 2016 roku uczniowie klas II rychtalskiego gimnazjum udali się do Trzcinicy aby zwiedzić nowoczesny obiekt Gminnej Biblioteki Publicznej.
Wyjazd zorganizowano w ramach promocji czytelnictwa i współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rychtalu i Gimnazjum im. Karola Wojtyły.
W trzcinickiej bibliotece wszystkich przybyłych serdecznie powitała dyrektor placówki pani Renata Gość i opowiedziała uczniom o działalności biblioteki, która od roku mieści się w nowym budynku.
Następnie wspólnie zwiedzano poszczególne sale biblioteki: wypożyczalnię, czytelnię, salonik czasopism, kącik dla najmłodszych czytelników, pracownię komputerową, salę medialną i konferencyjną. W Izbie Pamięci można było zapoznać się z dokumentami i eksponatami dotyczącymi historii gminy Trzcinica. Uczniowie obejrzeli również wystawę fotograficzną zdobiącą hall biblioteki a zatytułowaną ,,Dwory, zamki, pałace w Wielkopolsce''
Bibliotekarka Agnieszka Kałka zapoznała gimnazjalistów z obsługą internetową katalogów bibliotecznych oraz ze zbiorami multimedialnymi i audiobookami.
Po zwiedzeniu biblioteki młodzież udała się do pobliskiego Zespołu Szkół w Trzcinicy, gdzie dyrektor szkoły pani Małgorzata Hadzik, oprowadziła uczniów po obiekcie oraz opowiedziała o patronie szkoły.
Środowe przedpołudnie w Trzcinicy upłynęło w przyjaznej i serdecznej atmosferze!

trzc1.jpg trzc1
jpg, 48 KiB, 388x219
Uczniowie_Rychtal-1-1024x767.jpg Uczniowie_Rychtal-1-1024x767
jpg, 41 KiB, 512x384
Uczniowie_Rychtal-7.jpg Uczniowie_Rychtal-7
jpg, 93 KiB, 461x346
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu we współpracy z Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Rychtalu włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Patronat honorowy nad akcją objęła para prezydencka.
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Rok 2016 to rok Henryka Sienkiewicza i właśnie jego dzieło ,,Quo vadis'' stało się lekturą Narodowego Czytania. . To jedna z najbardziej znanych na świecie polskich książek. Została wydana w około sześćdziesięciu krajach i w ponad pięćdziesięciu językach.
5 września 2016 r. do biblioteki przybyli uczniowie gimnazjum oraz lektorzy, którzy przyjęli zaproszenie do głośnego czytania ,,Quo vadis''.
Adaptację rozdziałów powieści czytały znane w lokalnej społeczności osoby : Robert Adamek, Alina Bakalarz, Czesław Balcerzak, ks. Mariusz Białobłocki, Beata Czaczkowska, Marzena Łazarczyk-Łazaj, Marek Niechciał, Michał Stasiak, Piotr Szczurek, Dariusz Świerczyński
i Tomasz Talar.
Lektorzy zadbali o interesujące interpretacje prezentowanych tekstów, co słuchacze nagradzali gromkimi brawami.
Po wysłuchaniu powieści, każdy mógł skorzystać z ostemplowania swoich egzemplarzy książek okolicznościową pieczęcią przysłaną z Kancelarii Prezydenta.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa książkowa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowe Czytanie serdecznie dziękujemy!

nar2.jpg nar2
jpg, 111 KiB, 800x451
nar1.jpg nar1
jpg, 125 KiB, 800x451
nar9.jpg nar9
jpg, 126 KiB, 800x451
nar8.jpg nar8
jpg, 123 KiB, 800x451
nar3.jpg nar3
jpg, 127 KiB, 800x451
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu otrzymała dofinansowanie zadania w ramach Programu Wieloletniego ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa'' Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 5.747,00 zł. Wkład własny biblioteki wynosi 4000,00 zł . Głównym celem programu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych.
Program jest elementem polityki bibliotecznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupu nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe, ponoszenia kosztów związanych ze wzbogacaniem ich zasobów zgodnie z potrzebami środowiskowymi i standardami obowiązującymi w tym zakresie.
Zadaniem programu ,,Zakup nowości wydawniczych do bibliotek'' jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów) a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.
Z otrzymanej dotacji zakupione zostaną książki popu­larn­onau­kowe­, literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz książka mówiona.
Zachęcamy do zgłaszania osobiście lub mailem swoich propozycji książkowych, które według Państwa powinny znaleźć się w księgozbiorze biblioteki. Będziemy je uwzględniać przy dokonywaniu zakupów.

CAM00192.jpg CAM00192
jpg, 2.1 MiB, 3264x2448
Komentarze (0)

Dnia 23 czerwca 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rychtalu odbyło się uroczyste wręczenie nagród książkowych najlepszym czytelnikom. Laureatami konkursu zostali czytelnicy, którzy w roku szkolnym 2015/2016 przeczytali największą ilość książek.
Głównym celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Konkurs trwał od września 2015 roku do połowy czerwca 2016 roku i był podzielony na trzy kategorie.
W kategorii klas I-III Szk.Podst. laureatami zostali : Kamil Kończak, Jakub Bizunowicz, Dawid Wodnik oraz wyróżnienie Martynka Maryniak.
W kategorii klas IV-VI Szk.Podst. najlepszymi okazali się: Marta Dworczyk, Dawid Kobielski, Kacper Kobielski, Natalia Bator a wyróżnienie przypadło Kamili Balcerzak.
Wśród uczniów gimnazjum nagrody otrzymali Kamil Kula, Marta Mierzchała, Kornelia Mormol i Sara Nizioł.
Gratulujemy nagrodzonym tak pięknej pasji, jaką jest czytanie. Tych wszystkich, którzy jeszcze tego zamiłowania nie odkryli, zachęcamy do odwiedzania biblioteki.

czytelnik.jpg czytelnik
jpg, 127 KiB, 644x483
Komentarze (0)
,,Witam cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie ...'' - tymi słowami wiersza przywitane zostały dzieci z klasy II c szkoły podstawowej w Rychtalu, które wraz z wychowawcą Barbarą Ćwikłą odwiedziły 15 czerwca Gminną Bibliotekę Publiczną w Rychtalu.

Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej, podczas której przypomniano im o zasadach korzystania z biblioteki i jej zasobów oraz o konieczności poszanowania książek. Dowiedziały się również jak wiele pożytku płynie z czytania książek już od najmłodszych lat.
Uczniowie wzięli czynny udział w lekcji rozwiązując krzyżówki i zagadki, wykazując się przy tym bardzo dobrą znajomością bajek i baśni. Na zakończenie spotkania wykonali piękne zakładki do książek, które będą służyły naszym czytelnikom.
Dziękujemy klasie II c za miłe spotkanie i zapraszamy do odwiedzania naszej placówki.

1.jpg 1
jpg, 125 KiB, 644x483
3.jpg 3
jpg, 111 KiB, 644x483
5.jpg 5
jpg, 117 KiB, 644x483
6.jpg 6
jpg, 104 KiB, 644x483
Komentarze (0)

W ramach Jubileuszu 15-lecia kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom'' Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu gościła Teatr Profilaktyki i Edukacji ,,Maska'' z Krakowa. 02 czerwca b.r. w sali świetlicy środowiskowej, aktorzy zaprezentowali uczniom klas I-III szkoły podstawowej, widowisko teatralne pt.,,Skradzione mądrości''- opowieść o tym, jak niezwykły wpływ na dzieci ma obcowanie z literaturą. Nie ulega wątpliwości, że kontakt z książką dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, rozwija wyobraźnię, kształtuje właściwą hierarchię wartości, uwrażliwia na przeżycia i uczucia innych oraz pozwala na chwilę wytchnienia. Bohaterowie ukazali też jak ważną rolę pełnią biblioteki, w których znajduje się dużo wspaniałych książek, które można wypożyczyć zupełnie za darmo.
W czasie spektaklu mali widzowie bawili się znakomicie, żywiołowo i spontanicznie uczestnicząc w przedstawieniu. Dzieci wykazały się znajomością wielu baśni, a obejrzana sztuka uświadomiła im, że każda przeczytana książka jest prawdziwą i niezapomniana przygodą. Widowisko przekazało najmłodszym ważną naukę – że warto jest umieć czytać i robić użytek z tej umiejętności korzystając z biblioteki. Zapraszamy więc do częstego odwiedzania naszej biblioteki, gdzie każdy czytelnik mały i duży znajdzie coś dla siebie.

teatr1.jpg teatr1
jpg, 110 KiB, 644x483
teatr4.jpg teatr4
jpg, 106 KiB, 644x483
teatr5.jpg teatr5
jpg, 104 KiB, 644x483
teatr6.jpg teatr6
jpg, 107 KiB, 644x483
Komentarze (0)

W dniu 24 maja br. trzy­dzie­stoo­sobo­wa grupa gimnazjalistów spotkała się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rychtalu z autorką książek dla dzieci i młodzieży Ewą Nowak. Pani Ewa urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej, pracowała jako nauczycielka i pedagog-terapeuta, współpracuje z czasopismami :,,Cogito'', ,,Victor Gimnazjalista'', ,,Victor Junior'', ,,Trzynastka'', ,,Sens''. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść - ,,Wszystko, tylko nie mięta''. Obecnie na rynku dostępnych jest niemal czterdzieści tytułów, m.in.: ,,Krzywe 10'', ,,Lawenda w chodakach'', ,,Drugi'', ,,Michał Jakiśtam'', ,,Bardzo biała wrona'', która w 2009 r. stała się ,,Książką Roku – Nagroda Literacka Polskiej Sekcji Ibby''. W swoich książkach autorka podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wiel­owym­iaro­wośc­ią postaci , również tych drugoplanowych..Autorka z ogromnym poczuciem humoru opowiadała o swoich początkach pisarskich i obecnej twórczości. Stwierdziła, że w każdym z jej spotkań autorskich uczestniczy przynajmniej jeden przyszły artysta, co więcej niemal wszyscy obecni mogą odnaleźć się w tej roli poprzez obcowanie z literaturą, ćwiczenie mózgu i rozwój intelektualny. Uczniowie wysłuchali kilka technicznych uwag na temat zasad tworzenia powieści. Poznali główne filary dobrej książki, szybko nawiązali kontakt z pisarką i tworzyli wspólnie fabułę nowej książki. Pani Ewa zachęcała do czytania książek, które są skarbnicą pomysłów na życie, na radzenie sobie z problemami dnia codziennego. Swoją pozytywną energią zaraziła na pewno wielu gimnazjalistów i dodała im wiary w siebie. Po spotkaniu Ewa Nowak podpisywała swoje książki, składała autografy i przyszłym twórcom kultury życzyła wytrwałości i wielu pomysłów na powieściowe wątki.

10.jpg 10
jpg, 126 KiB, 644x483
3.jpg 3
jpg, 122 KiB, 644x483
4.jpg 4
jpg, 112 KiB, 644x483
8.jpg 8
jpg, 119 KiB, 644x483
Komentarze (0)
    W dniu 11 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu zorganizowała spotkanie z autorem ponad stu książeczek dla dzieci – Wiesławem Drabikiem. W Świetlicy Środowiskowej zebrała się prawie stuosobowa  grupa uczniów klas I-III z miejscowej Szkoły Podstawowej.

Pan Drabik, posiadający dar wyjątkowo łatwego nawiązywania kontaktu z rozmówcą, bardzo szybko zaangażował do aktywnego udziału w spotkaniu przybyłe na nie dzieci.
Zadawał zagadki, za których rozwiązanie nagradzał naklejkami i zakładkami. Recytował fragmenty swoich książek zachęcając uczniów do odgadywania rymów.
Podczas spotkania opowiedział również jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się Jego przygoda z pisaniem. Autor obdarzony jest wyjątkowym poczuciem humoru a dodając do tego jeszcze niezwykłą umiejętność rymowania wszystkiego i wszędzie, sprawił , że spotkanie było nie tylko ciekawe ale i bardzo zabawne.
Pisane przez Wiesława Drabika rymowane bajeczki, to niezwykle wesołe, lekkie ale i pouczające historie. Nic więc dziwnego, że przywiezione przez Niego do Rychtala książki, rozeszły się jak ciepłe bułeczki, bo taka książeczka opatrzona na dodatek dedykacją i autografem autora – to wyjątkowa pamiątka.

Obraz 012.jpg Obraz 012
jpg, 2.3 MiB, 2448x3264
Obraz 014.jpg Obraz 014
jpg, 67 KiB, 306x408
Obraz 013.jpg Obraz 013
jpg, 64 KiB, 306x408
Komentarze (0)

W poniedziałek 29 lutego gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rychtalu Panią Jolantę Szwalbe, pisarkę i wydawcę swoich książek. Autorka sześciu antologii cytatów zachęcała do aktywnego i pogodnego życia. Jej zbiory aforyzmów to inspirujące książki, w których każdy, bez względu na wiek i płeć, może odnaleźć motywujące do działania myśli.
Jak sama o sobie mówi jest entuzjastką życia, a mottem, którym kieruje się w swoim życiu są słowa Benjamina Franklina ,,Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu''. Uważa, że bez względu na wiek należy realizować swoje marzenia i słuchać swojego serca, gdyż człowiek jest kopalnią złota, z której można wydobyć wszystko co potrzebne jest do tego by nasze życie stało się wspaniałe i radosne.
Wszystkich, którym nie udało się przybyć na spotkanie, zapraszamy do biblioteki, gdzie można wypożyczyć antologie Jolanty Szwalbe.

Obraz 003.jpg Obraz 003
jpg, 73 KiB, 306x408
Komentarze (0)
1
...
7 8 9 10 11 12 13 14 15
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo