Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-18.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-12.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Wszystkim nam zdarzają się wpadki. Kto nie robił ważnego zadania do szkoły wieczór wcześniej, bo zwyczajnie o nim zapomniał? Albo kto, jadąc na wymarzoną wakacyjną wycieczkę, nigdy nie zgubił drogi tak bardzo, że miał ochotę wrócić do domu? No zdarza się każdemu. Również dzie­więc­iole­tnie­j Klarze, tytułowej bohaterce książki, którą omawialiśmy podczas spotkania DKK dla dzieci 21 lutego 2020 roku.

Marcin Wicha w książce „Wielka księga Klary” stworzył opis życia… każdego z nas! Chyba nie ma czytelnika, który nie odnalazłby w przygodach Klary swoich własnych przeżyć. Autor przytacza zabawne sceny z życia Klary i jej najbliższego otoczenia, a robi to w taki sposób, że książkę czyta się świetnie i co chwilę wybucha śmiechem, albo woła „mam przecież tak samo!”. I właśnie to odkrycie podsunęło nam pomysł na ciekawą zabawę integracyjną pod nazwą „Kto tak ma?”. Każdy Klubowicz mógł opowiedzieć coś o sobie
i zadać pozostałym pytanie „kto tak ma?” – w ten sposób poznaliśmy się lepiej, a nasza książkolubna ekipa stała się sobie jeszcze bliższa 🙂
88331245_643131686448878_2819142466383380480_n-1600x1200.jpg
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy 20 marca 2020 roku
o godzinie 15:00. Będziemy rozmawiać o książce E. Kastnera pt. „35 Maja”.

Komentarze (0)

1 (2).jpg

22 lutego 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się IV Gminny Turniej Szachowy. Zawody organizowane we współpracy z GZ LZS w Oleśnie są już tradycją w naszej gminie i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Tym razem do rywalizacji przystąpiło 19 uczniów szkół podstawowych. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach, systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali: Małgorzata Kapusta, Stanisław Golonka i Jerzy Huczek.

W kategorii chłopców wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Albert Gryz

II miejsce – Mariusz Łucek

III miejsce – Angelo Cossu

IV miejsce – Maciej Kapłon

Z kolei w kategorii dziewcząt najlepsze okazały się:

I miejsce – Natalia Golemo

II miejsce – Oliwia Małek

III miejsce – Patrycja Golemo

IV miejsce – Beata Chmielowska

Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci odznaczeni zostali stosownymi medalami.

1 (2).jpg 1 (2)
jpg, 120 KiB, 1000x750
Komentarze (0)

Mariusz Surosz „Pepiki”
Każdemu z nas Czesi i Słowacy kojarzą się ze śmiesznym językiem bajkowym krecikiem czy piosenkarką Vondrackova.
Z książki M. Surosza pt. „Pepiki”, omawianej na spotkaniu DKK 19 lutego 2020 roku, wyłania się zupełnie inny obraz tego narodu. Poszczególne rozdziały to historie konkretnych ludzi, często tragiczne. Na podstawie tych losów poznajemy dzieje powstania Czechosłowacji, później przechodzimy przez czas okupacji niemieckiej i w końcu do chorej komuny.
Ta książka to nie fikcje – to prawdziwi ludzie piszący historię tego kraju, to prezydenci jak Tomas Masaryk, Emil Hacha, premierzy, pisarze, poeci czy aktorzy. To ludzie, którzy walczyli nie tylko
z systemem ale również ze swoimi słabościami, często ze swoimi przekonaniami. Poznajemy ich od strony przekonań politycznych, ale również od strony prywatnej.
Przekonałam się, że ten kraj może nie był zniszczony materialnie, tak jak Polska, ale moralnie był stłamszony, pozbawiony swoich korzeni, tożsamości i przekonań religijnych.
Polecam bardzo tę książkę, bo dzięki niej zupełnie inaczej patrzę teraz na naszych południowych sąsiadów.

Opracowała Maria Bil
7.jpg

Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 25 marca 2020 roku o godz. 14:00
Będziemy rozmawiać o książce Teresy Moniki Rudzkiej pt. „Bibliotekarki”

7.jpg 7
jpg, 44 KiB, 640x480
Komentarze (0)

plakat.png

plakat.png plakat
png, 126 KiB, 562x791
Komentarze (0)

Rok 2020 w Dyskusyjnym Klubie Książki rozpoczęliśmy dyskusją o książce Zośki Papużanki pt”Szopka”.
Zarówno tytuł powieści jak i rysunek na okładce wskazują, że historia będzie przedstawiana w sposób satyryczny, prześmiewczy. Gwoździe wystające z szopki to szpileczki wbite w bohaterów. Członkinie klubu, jako estetki języka, na samym początku zwróciły uwagę, że w tekście znajduje się dużo wulgaryzmów. Chociaż rażą nas wulgaryzmy w tekście literackim (w życiu też) uczciwie zmuszone byłyśmy stwierdzić, że wyraźnie oddawały negatywne cechy bohaterów. Język utworu jest dynamiczny, sprężysty, adekwatny do sytuacji. Jest walorem utworu.
Akcja powieści obejmuje dużą przestrzeń czasową od wojny do współczesności, a retrospekcja dotyczy czasów wojennych. Autorka przedstawia życie rodziny wywodzącej się ze wsi, a zamieszkałej w Krakowie. Rodzina niby przeciętna, a jednak coś nie tak. Paleta bohaterów różnorodna ukazana z humorem i ironią: kłótliwa żona, małomówny mąż, dzieci bojaźliwe lub z tupetem. Rzeczywistość jest ponura i mroczna, pozbawiona radości życia codziennego, pełna nierozwiązanych problemów, niedomówień, ale umiejętnie i z wyczuciem przedstawiona. Poruszane zagadnienia życia społecznego i codziennego, wychowania dzieci, wzajemnych relacji oraz sposób ich przedstawienia wywołały żywą dyskusję. Książkę warto przeczytać, a szczególnie polecam tym, którzy lubią powieść psychologiczną.

Opracowała
Helena Szmyrko
1-2.jpg

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 19 lutego 2020 roku o godz. 14:00
Tematem spotkania będzie książka Mariusza Surosza „Pepiki”

1-2.jpg 1-2
jpg, 139 KiB, 1000x667
Komentarze (0)

Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci wyruszyliśmy w pełną zaskakujących przygód podróż z Zuzą, Szperaczem i Kudłaczem. Bohaterowie książki Barbary Szelągowskiej pt. Siedem d(r)eszczowych dni w przedziwny sposób znajdują się w samym środku niezwykłych zdarzeń. W to wszystko wmieszana jest również babcia i jej wyjątkowe perfumy. Klubowicze docenili książkę za pełną humoru, ciekawą akcję, a także za płynącą z niej mądrość. Lektura przypomina, jak ważna jest uczciwość, pracowitość i dobro. Młodym książkomaniakom przypadła również pamiętnikarska forma i nied­opow­iedz­enia­ budzące dreszczyk grozy.
4.jpg
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy
21 lutego 2020r. o godz. 15:00
Omawiać będziemy książkę Marcina Wichy pt. Wielka księga Klary.

4.jpg 4
jpg, 142 KiB, 1000x667
Komentarze (0)

W ubiegłym roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Filii Bibliotecznej w Zalipiu odbyły się warsztaty czytelniczo–literackie, przeprowadzone przez Angelikę Madura z Międ­zyna­rodo­wego­ Centrum Kultury w Krakowie. Ich tematyka związana była z wydaną przez tę instytucję książką pt. „Zwierzyniec”. Uzupełnieniem tych zajęć jest wystawa, którą można zwiedzać w bibliotece w Oleśnie. Motyw przewodni wystawy to koń – jeśli myślicie, że „koń to koń” i „koń jaki jest, każdy widzi”, grubo się mylicie! Przekonajcie się sami. Zapraszamy do biblioteki!
DSC_0724-1024x683-1.jpg

DSC_0724-1024x683-1.jpg DSC_0724-1024x683-1
jpg, 93 KiB, 1024x683
Komentarze (0)

Książka pt. „Wodecki. Tak mi wyszło” autorstwa Kamila Bałuki i Wacława Krupińskiego, w nietypowy sposób, w formie wywiadów przybliża nam postać tego wybitnego muzyka, którego my
jako wykonawcę pięknych, melodyjnych piosenek z radia czy telewizji. Wodecki z wykształcenia skrzypek i trębacz pozostałby pewnie jako jeden z członków orkiestry symfonicznej znany tylko melomanom. Dobrze, że towarzysząc muzycznie – już jako 17 – letni uczeń – Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie poznał nie tylko szeroki świat ale walory muzyki rozrywkowej i uznał, że mając piękny głos może śpiewać komponując melodie i pisząc teksty. A gdy poznał zespół Mitch & Mitch ruszył w Polskę i świat z utworami z pierwszej płyty wydanej w 1976 roku. Wcześnie założył rodzinę więc musiał ją utrzymać. Nie lekceważył żadnej widowni. Jako typowy „krakowski centuś” postawił na zyski nie tracąc nic ze swego wszechstronnego talentu. Jego ciepły głos usypiał maluszki w piosence o pszczółce Mai – co mu wielu wytykało, ale udowodnił, że może bawić wszystkich swoim śpiewem – od maluchów do dorosłych zachowując swój image. Dzięki lekturze poznajemy go bliżej, jako człowieka wrażliwego na ludzką niedolę wspomagającego potrzebujących.

Książka omawiana była na spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 19.12.2019 roku.

Opracowanie Helena Moryl
DSC_0729-1600x1067.jpg
Następne spotkanie odbędzie się 22.01.2020 r. o godz. 14.00, a poświęcone będzie książce Zośki Papużanki pt. „Szopka”.

DSC_0729-1600x1067.jpg DSC_0729-1600x1067
jpg, 235 KiB, 1600x1067
Komentarze (0)

23.jpg

Niezwykłe piękno zaklęte w drewnie, które przyciąga wzrok i sprawia, że w pędzie codzienności zatrzymujemy się aby podziwiać misterną pracę artysty … Majestatyczne orły, zadumane sowy, wesołe zajączki, które przycupnęły za miedzą, słonie niosące szczęście, ale też wzruszające przydrożne świątki, zaczytane anioły, płaskorzeźby przedstawiające Świętą Rodzinę. Nie brakuje też postaci świeckich, wśród których szczególnie wyróżniają się trzy figury sięgające 2m wysokości. A wszystko dopracowane w najd­robn­iejs­zych­ szczegółach, niezwykle precyzyjnie tak, że na skrzydłach orłów widać pióra, a Chrystus Frasobliwy wydaje się zaglądać wprost do naszych serc.
To w wielkim skrócie tematyka prac Ryszarda Krupy z Oleśnicy prezentowanych na wystawie, którą uroczyście otwarto 14 grudnia 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Artysta od urodzenia związany jest z Oleśnicą. Z wykształcenia ślusarz, choć jak sam twierdzi wykonywał wiele różnych zawodów. W latach 1998 – 2005 aktywnie udzielał się w pracach samorządowych, najpierw jako sołtys wsi Oleśnica, a później także jako Radny Rady Gminy Olesno. W wolnych chwilach amatorsko rzeźbi w drewnie skupiając się głównie na rzeźbie
i płaskorzeźbie. W kręgu jego zainteresowań znajduje się zarówno tematyka sakralna jak
i świecka. W 2018 roku jedna z jego rzeźb – orzeł, prezentowana była w ramach wystawy zbiorowej twórców z terenu Gminy Olesno pt. „Moja Niepodległa” . Pan Ryszard jest osobą niezwykle skromną, a przy tym emanuje wewnętrznym ciepłem i wzbudza szczerą sympatię. Nic więc dziwnego, że wernisaż wystawy Jego prac przyciągnął ok. 200 osób. Na spotkaniu artyście towarzyszyła oczywiście najbliższa rodzina: żona Maria Krupa, córka Justyna Taraszka z Mężem oraz syn Wojciech Krupa z Małżonką. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: rodzina, krewni, przyjaciele, sąsiedzi oraz liczna grupa mieszkańców Oleśnicy, którzy bardzo aktywnie włączyli się
w przygotowanie spotkania, z Sołtysem wsi Martą Kądzielawską na czele. Zaproszenie organizatorów przyjęli także: Halina Zdońska – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej ; Ks. Jacek Sarota i Ks. Marcin Kwiecień z Parafii Olesno ; Radni Rady Gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Andrzejem Szczebakiem na czele ; Sołtysi z terenu Gminy Olesno ; Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno ; Maria Nowak – Skarbnik Gminy Olesno ; Beata Partyńska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Pomocna Dłoń ; Halina Sarat – Skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Pomocna Dłoń ; Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie T. Marian Łączyński ; Anna Morawiec – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. ; Członkowie Klubu Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Panią Prezes Haliną Dojka na czele ; Wanda Chlastawa – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu ; Ryszard Pikul – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP W Krakowie ; St. Bryg. w stanie spoczynku Adam Rzemiński – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Oleśnie ; Mariola Chwałek– Dyrektor SP w Zalipiu ; Joanna Dyjak – Dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie ; Kazimierz Zych – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich ; Maria Szczebak – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno ; Red. Janusz Smoliński z Tygodnika Miasto i Ludzie ; Twórcy z terenu Gminy Olesno, Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Oleśnie, Pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie, Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który skierował do artysty specjalny adres okolicznościowy. W imieniu mieszkańców Oleśnicy, gratulacje i życzenia Ryszardowi Krupie złożyli Radna, a zarazem Sołtys Marta Kądzielawska oraz Radny Bogdan Wałaszek.
Przekazano także gratulacje i wyrazy uznania dla Pana Ryszarda i pozdrowienia dla wszystkich uczestników spotkania od Dr Stanisława Zająca oraz Marzeny Mikuła – Drabek, którzy nie mogli przybyć na wernisaż, ale z racji pochodzenia emocjonalnie związani są z Oleśnicą i wraz
z mieszkańcami przeżywali to miłe wydarzenie.
Z kolei Pan Ryszard przekazał bibliotece, specjalnie dla niej wykonaną rzeźbę – przepiękną sowę, która będzie pamiątką po odbytej wystawie.
Całości niezwykłej atmosfery tego wyjątkowego spotkania dopełnił wspaniały koncert Klaudii Szwajkosz, pochodzącej z Oleśnicy, która wystąpiła z Zespołem The Freedoom Band (T.F.B). Artyści zaprezentowali wyłącznie swoje utwory autorskie. Jeden z nich pt. „Tajemnica” miał swoją premierę. Publiczność zgotowała artystom owacje na stojąco i oczywiście nie obyło się bez bisu. Występ Klaudii wywołał też sporo wzruszenia, ponieważ na widowni zasiadała jej najbliższa rodzina, nauczyciele ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przyjaciele ze szkolnych lat.
Klaudia Szwajkosz , podobnie jak Pan Ryszard od urodzenia związana jest z Oleśnicą, w której mieszkała do czasu ukończenia szkoły średniej. Obecnie pracuje i mieszka w Nowym Sączu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalnym. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in:
– II miejsce podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Krakowskiej
– Nagroda Publiczności podczas Wieczoru Piosenki Aktorskiej

– III miejsce w kategorii soliści podczas Manewrów artystycznych Wojska Polskiego 2018

– II miejsce w kategorii recital podczas Manewrów artystycznych Wojska Polskiego 2019

Z wykształcenia pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny, z pasji wokalistka. Obecnie związana
z zespołem T.F.B z Nowego Sącza.

T.F.B. (The Freedom Band) to zespół powstały w 2004 r. w Nowym Sączu, który można określić jako mieszankę wybuchową wielu stylów muzycznych, lub też inaczej niezbyt zwięźle jako eklektyczny rock doprawiony szczyptą alternatywy i popu. Skład zespołu:

gitara elektryczna, wokal – Michał Kotlarz

gitara elektryczna – Grzegorz Kurowski

gitara basowa – Michał Opoka

perkusja – Andrzej Salamon

wokal – Klaudia Szwajkosz

Po koncercie złożono serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w przygotowanie spotkania wszystkim mieszkańcom Oleśnicy, a uczyniono to na ręce Sołtysa Marty Kądzielawskiej, której wyrażono wdzięczność także za całokształt bardzo dobrej , wieloletniej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie oraz włączanie się w liczne przedsięwzięcia przez nią realizowane.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, zaproszono wszystkich do kawiarenki literackiej na wspaniały poczęstunek, który przygotowany został przez Marię i Ryszarda Krupów ; mieszkańców Oleśnicy oraz pracowników biblioteki.
Organizatorzy spotkania, którymi byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie składają serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Oleśnicy, rodzinie i przyjaciołom Ryszarda Krupy, którzy bezinteresownie zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, a są to: Marta Kądzielawska, Renata Ryczek, Edyta Golemo – Cioch, Małgorzata Zych, Anna Wałaszek, Halina Skrzyniarz, Sylwia Krupa, Iwona i Maria Osika, Anna Bieś, Bożena i Patrycja Babicz, Anna Kijak, Agata Motyka, Jolanta Konieczny, Krystyna Wajda, Ewelina Sroka, Ryszard Wątroba, Robert Wilkosz. To dzięki Państwa zaangażowaniu spotkanie przybrało tak wyjątkowy charakter
i stało się prawdziwym świętem Oleśnicy i jej wspaniałych mieszkańców.

23.jpg 23
jpg, 177 KiB, 1000x667
Komentarze (0)

Na grudniowym spotkaniu DKK dla Dzieci omawiana była książka pt. „Zagadka królowej myszy” autorstwa Marty Guzowskiej. Dyskusja była żywa i ciekawa. Wszyscy jednogłośnie uznali, że książka jest niezwykle zajmująca i czyta się ją „jednym tchem”. Wartka akcja, liczne zagadki, fajni bohaterowie, a wszystko przedstawione
w bardzo ciekawy sposób. Ponadto nie wszystkie wątki ukazane w książce są fikcją, bo przybliża młodym czytelnikom postać jednej
z największych polskich malarek Olgi Boznańskiej, która nazywana była królową myszy.

W związku z tym, że spotkanie odbyło się 6 grudnia 2019 r. pojawił się niespodziewanie Święty Mikołaj, który wręczył Klubowiczom upominki oraz zatrzymał się na chwilę żeby wziąć udział
w dyskusji.
14a.jpg
Na następne spotkania zapraszamy 10 stycznia 2020 r., a omawiać będziemy książkę
B. Szelągowskiej pt. „Siedem d(r)eszczowych dni”.

14a.jpg 14a
jpg, 137 KiB, 500x750
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
24
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo