Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Grono młodych miłośników książek na spotkaniu 15 grudnia 2021 r. pochyliło się nad powieścią Ewy Nowak pt. „Dane wrażliwe”.

Jedna z Klubowiczek, Ania streściła ją tak:  „Główną bohaterką książki jest Nina Petrykowska. Dziewczyna jest w stanie zrobić wszystko, by czymś się wyróżniać z tłumu. Nina bardzo chce zaimponować koleżankom, dlatego dopuszcza  się kłamstw. W domu bohaterki ciągle panowały kłótnie, przez co czuje się przytłoczona. Pod koniec jednak zrozumiała swoje błędy i zmienia swoje zachowanie na lepsze.”

Można jeszcze do tego dodać, że książka świetnie napisana i czyta się ja na „jednym oddechu” . Nic więc dziwnego, że  dyskusja jak zwykle była niesamowita i niezwykle ubogacająca dla wszystkich uczestników spotkania. Lektura generuje wiele różnorodnych emocji, a ukazane w niej problemy sprawiają, że ciągle wyłaniał się nowy temat do poruszenia.

Oczywiście dominujący był wątek związany z kłamstwem, które pociąga za sobą kolejne nieprawdy, aż do momentu kiedy staje się to wręcz nie do opanowania. W taki „tunel” wpadła właśnie bohaterka książki Nina, która zatraciła się w labiryncie kłamstw do tego stopnia, że na końcu sama pragnęła, aby prawda wyszła na jaw, bez względu na konsekwencje. Zwrócono także uwagę na niewłaściwe relacje panujące w rodzinach bohaterów książki pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Innym poruszonym w trakcie dyskusji problemem było to, jak bardzo rani zdradzona przyjaźń. Oczywiście w książce nie zabrakło także młodzieńczych fascynacji oraz uczuć, które rodzą się często w najmniej spodziewanym momencie.

Zakończenie lektury jest optymistyczne. Z kolei wniosek z dyskusji jest taki, że prawda, choć bolesna, przynosi oczyszczenie, a wybaczenie daje radość. „Dane wrażliwe” to naprawdę fantastyczna  książka, jej lekturę można śmiało polecić nie tylko młodzieży, ale też dorosłym, którzy dzięki niej będą mogli na niektóre sprawy spojrzeć z punktu widzenia nastolatka.

Cudownym Klubowiczom dziękuję za wyjątkowy wieczór  dyskusyjny, za otwartość, wspaniałą atmosferę oraz szczerą radość z obcowania z książką.

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, w styczniu 2022 roku omawiane będą książki „Ponad wszystko” autorstwa Nicoli Yoon oraz „Bachor” napisana przez Katarzynę Ryrych.

DSC_0001.jpg DSC_0001
jpg, 6.8 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, które odbyło się 15 grudnia 2021 r. poświęcone było książce Jacka Galińskiego pt. „Konkurenci się pani pozbyli”. Lektura nie zyskała uznania i przychylności Klubowiczek.

Stwierdzono, że ośmiesza emerytów, a niekiedy wręcz ich obraża oraz wydaje się być ukierunkowana politycznie. Jednogłośność oceny sprawiła, że dyskusja na jej temat była krótka i jednoznaczna.
Dlatego omówiono książki, które każda z Klubowiczek przeczytała w ostatnim czasie oraz dokonano analizy lektur, które były przedmiotem dyskusji klubu w 2020 roku. W związku z tym, że było to ostatnie spotkanie w bieżącym roku, odbyło się w uroczystej oprawie. Podsumowano działalność Klubu, zwracając uwagę, że właśnie mija 11 lat od jego powstania. Oficjalnie przyjęto do grona miłośników książek nową Członkinię, Panią Zosię. Nakreślono także plany działalności na przyszły rok, zwłaszcza w zakresie doboru lektur klubowych. Na okres świąteczny każda z uczestniczek spotkania wylosowała do przeczytania niespodziankę – specjalny pakiet książek spod choinki. Nie zabrakło także serdeczności i życzeń świątecznych oraz noworocznych.

Serdecznie dziękujemy cudownym Klubowiczkom za kolejny rok niezwykłej przygody z książką, za wspaniałe dyskusje oraz  stałą obecność w życiu naszej biblioteki i przyjaźń.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu 2022 roku.

Komentarze (0)

Czy spełnione marzenia zawsze przynoszą szczęście?

Na grudniowym spotkaniu DKK dla Dzieci, które odbyło się 14.12.2021 r. omawialiśmy książkę pt. „Ratunku marzenia!” autorstwa Doroty Suwalskiej. Jak sam tytuł mówi, jest to opowieść o marzeniach oraz ich spełnianiu. Jej bohaterowie to przesympatyczna rodzinka Słowińskich - rodzice Marta i Jacek oraz dzieci najstarsza, nastoletnia Julka, która chce zostać scenarzystką, najmłodsza sześcioletnia Helenka, która uwielbia zwierzątka oraz dziesięcioletni Mirek, który opowiada całą historię. Najważniejszym marzeniem rodziny jest posiadanie domu, położonego w niezwykłym miejscu, by w nim spędzać letnie wakacje. Aby go znaleźć jej członkowie odbywają wiele wędrówek po całej Polsce. Są to zawsze fantastyczne rodzinne wyprawy, które wszystkim przynoszą mnóstwo radości i wydają się nie mieć końca. Kiedy więc po wielu wędrówkach znajdują i kupują wymarzony domek, w uroczym miejscu, w którym są „góry, woda i las”, a na dodatek… uwaga! w miejscowości Książki! Wydaje się, że wszyscy zaznają pełni szczęścia. Ale czy na pewno tak się stanie? Bo przecież budynek wymaga remontu, potrzebne są pieniądze, których niestety brakuje, a przeszkody ciągle się piętrzą.  Czy nie lepiej więc sprzedać ten dom i tym samym mieć święty spokój? Jak zachowają się dzieci w sytuacji, kiedy rodzice chcą poświęcić swoje marzenia dla dobra ogółu? I co tak naprawdę przynosi największe szczęcie?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania łatwo będzie znaleźć po lekturze omawianej książki, która spotkała się z wielką przychylnością Klubowiczów. W trakcie dyskusji zwrócili oni uwagę na wiele bardzo ważnych kwestii, które są w niej poruszone.  Uznali, że jest bardzo ciepła, zabawna, a czasami też wzruszająca opowieść. Rozważali, tak jak bohater książki, czy spełnione marzenia zawsze przynoszą szczęście? Z ogromną życzliwością i sympatią wypowiadali się o bohaterach, zwłaszcza najmłodszej Helence oraz Mirku, który okazał się chłopcem niezwykle wrażliwym. Podkreślili też, że w książce wiele „się dzieje” i jest mnóstwo pełnych humoru przygód. A z drugiej strony jest bardzo mądra i pozwala spojrzeć na pewne sprawy z punktu widzenia ich rówieśnika – Mirka. Klubowiczom dziękujemy za wspaniałą i bardzo ożywioną dyskusję :)😊

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się w styczniu 2022 roku omawiana będzie książka Jarosława Mikołajewskiego pt. „Zwycięski koń”. Serdecznie zapraszamy.

DSC_0002.jpg DSC_0002
jpg, 6.9 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Lśniące szkiełka, migoczące kamyczki, kolorowe papierki. Ułożone jedno obok drugiego w niewielkim dołku wykopanym w ziemi. Tworzą wielobarwny, połyskujący kolaż. Kalejdoskop pozornie niepasujących do siebie elementów. Niebko. Ktoś pamięta jeszcze tę podwórkową zabawę?
Autorka jednej z oficjalnych recenzji książki Brygidy Helbig pt. „Niebko” przyrównała tę opowieść do misternej konstrukcji „niebka”. Misternej, ale chaotycznej. Intrygującej, ale niespójnej. Książka „Niebko” omawiana była 30 listopada 2021 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i nie spotkała się z przychylnością Klubowiczek. Historia dotyczy skomplikowanych losów polsko-niemieckiej rodziny, a osnuta jest wokół tragedii II wojny światowej. Składa się z wielu wątków i licznych płaszczyzn czasowych. Również narracja prowadzona jest przez kilka osób, a co za tym idzie – przedstawia różne punkty widzenia. Zabieg ten nie przekłada się jednak na poszerzenie perspektywy. Wręcz przeciwnie – czytając ma się wrażenie, że historia jest poszarpana, niepełna, a narratorzy nie wyjawiają niczego od początku do końca. Wszystko to sprawia, że czytelnikowi może być trudno odnaleźć sens i zrozumieć przekaz.

Podczas grudniowego spotkania omawiana będzie książka Jacka Galińskiego pt. „Konkurenci się pani pozbyli”

DSC_0276.jpg DSC_0276
jpg, 5.4 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Jesienne, nastrojowe i wzruszające „Spotkanie światów”, czyli wieczór poezji Anny Lekarczyk połączony z wystawą malarstwa Agaty Wrony oraz występem muzycznym Oliwii Drąg, Julii Marek i Ryszarda Streb.
W niedzielne popołudnie 28.11.2021 roku, oglądając obrazy Agaty Wrony słuchaliśmy ich poetyckiej interpretacji autorstwa Anny Lekarczyk. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Stowarzyszenie „Wokół Kultury”. Oficjalnego rozpoczęcia spotkania, otwarcia wystawy oraz odczytania i wręczenia adresów okol­iczn­ości­owyc­h dokonali Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

Na czym polegała koncepcja „spotkania światów”? Otóż myśl po nadaniu barwy i kształtu stała się obrazem. Próba interpretacji obrazu przerodziła się w wiersz. Poezja stała się inspiracją muzyczną zapisaną w nutach. W ten sposób świat słowa, obrazu i muzyki stworzyły spójną całość osnutą wokół rozważań nad życiem, jego kruchością i ulotnością.

Część wierszy została zaprezentowana przez recytatorów: Oliwię Trójniak, Wojciecha Węgla, Tomasza Kądzielawę i Katarzynę Chrobak-Wdowikowską. Pozostałe wiersze przedstawione były w formie utworów muzycznych skomponowanych i wykonanych przez Oliwię Drąg. Całości towarzyszył występ wokalny Julii Marek przy akompaniamencie pianisty Ryszarda Streb. Wieczór obfitował w głębokie przemyślenia i silne wzruszenia, a zakończył się w pełni zasłużonymi owacjami na stojąco. Po części oficjalnej zgromadzeni goście zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez Annę Lekarczyk, Agatę Wronę i ich rodziny i przyjaciół, a także przez pracowników i sympatyków biblioteki.

Artystki, których osiągnięcia prezentowane były podczas spotkania, to kobiety o niesamowitej wrażliwości.

Ania Lekarczyk, która debiutowała jako poetka, to pracująca i studiująca żona oraz mama 5 dzieci. To kobieta, na której twarzy zawsze gości ciepły uśmiech, nawet, gdy rzeczywistość wokół zupełnie do tego nie nastraja. Podczas organizacji spotkania okazało się, że cechuje ją również niezwykła determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu.

Z kolei Agata Wrona to osoba obdarzona wyjątkowym talentem, który ciągle rozwija, i którym chętnie dzieli się z innymi. Jej twórczość znana jest szeroko w gminie i powiecie. Agata jest mamą 3 dzieci, prowadzi zajęcia artystyczne dla podopiecznych Siemacha w Odporyszowie, a dodatkowo wraz z mężem Maćkiem prowadzi kawiarnię Bohemian Cafe, która znajduje się na pierwszym piętrze biblioteki.

DSC_0001.jpg DSC_0001
jpg, 6.8 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci miało wyjątkową, „andrzejkową” oprawę i na Klubowiczów czekało mnóstwo atrakcji oraz niespodzianek.

Odbyło się ono 23 listopada 2021 roku, a rozpoczęła je dyskusja o książce pt. „Pamiętnik grzecznego psa” autorstwa Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Jest to arcyzabawna historia, której bohaterem jest szczeniak Winter rasy malamut. Trafia on z hodowli do nowego domu, gdzie co rusz przysparza zmartwień swoim nowym właścicielom. Oczywiście z początku bardzo tęskni za mamą i rodzeństwem, nie rozumie zasad panujących w jego nowym domu i od początku inaczej niż ludzie pojmuje grzeczność. Zawsze jednak może liczyć na wsparcie swojego nowego przyjaciela Alka, który go bacznie obserwuje i najlepiej rozumie. Cała nowa rodzina stara się go solidarnie bronić, nawet ukrywając jedno przed drugim jego ekscesy. Co nie zmienia faktu, że katastrofa goni katastrofę, a Winter czuje się bardzo grzeczny. Wynika z tego wiele komicznych sytuacji, tym śmieszniejszych, że przedstawionych z perspektywy małego psa. Jak nietrudno się domyślić ta pogodna opowieść dostarczyła Klubowiczom mnóstwo radości i została przez nich oceniona niezwykle ciepło i życzliwie.
Po dyskusji, aby tradycji uczynić zadość na klubowej tablicy złożyli swoje podpisy kolejni nowi Członkowie Klubu, a tym razem byli to: Milena, Agnieszka, Kevin, Łukasz i Maciek. Nasz Klub ciągle się rozrasta co jest dla nas powodem ogromnej radości i dumy.
Spotkanie, dodatkowo było wyjątkowe ponieważ stanowiło także inaugurację DKK dla Młodzieży, który powstał w naszej bibliotece, i który oficjalnie rozpoczął swoją działalność. W grupie znaleźli się wieloletni Członkowie DKK dla Dzieci, którzy postanowili kontynuować swoją przygodę z książką i biblioteką. Są to wyjątkowi młodzi ludzie, którzy pomimo mnóstwa obowiązków zawsze znajdują czas na lekturę, i którzy lubią się spotkać, aby podyskutować o przeczytanej książce. Jest to niezwykle cenne i za to z należą się im serdeczne podziękowania. Po oficjalnej, dyskusyjnej części rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze i najciekawsze przebranie andrzejkowe, który wygrała Ola z DKK dla Młodzieży. Oczywiście nie zabrakło także tradycyjnych wróżb andrzejkowych, takich jak chociażby lanie wosku, Andrzejkowe serce, moneta w studni, wróżenie ze słomek, wyścig butów oraz … cudowne i smaczne ciasteczka z wróżbą, które specjalnie dla nas przygotowała Pani Teresa Motyka – Członkini Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, za co Jej serdecznie dziękujemy.

Na następnym, grudniowym spotkaniu DKK dla Dzieci omawiana będzie książka „Ratunku marzenia!” autorstwa Doroty Suwalskiej, a DKK dla Młodzieży pochyli się nad książką Ewy Nowak pt. „Dane wrażliwe”.

DSC_0023.jpg DSC_0023
jpg, 148 KiB, 1000x667
Komentarze (0)

17 listopada 2021 roku odbył się XXVI Gminny Konkurs Recytatorski wpisany w obchody roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a do udziału w nim zaproszeni zostali uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Olesno. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 33 uczniów wyłonionych wcześniej w eliminacjach szkolnych.

Jury w składzie: Dorota Margosiak – Przewodnicząca oraz członkowie – Barbara Guzik, Edyta Jurczyk i Monika Kilian przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych następujące miejsca:
I kategoria – uczniowie klas I–III:
I miejsce – Joanna Łos
II miejsce – Justyna Barańska, Emilia Sokołowska
III miejsce – Lidia Cichy
Wyróżnienie: Jan Ciepiela, Agata Kiwior

II kategoria – uczniowie klas IV–VI:
I miejsce – Joanna Piątek
II miejsce – Tomasz Tylec
III miejsce – Alicja Lelek, Martyna Szlosek
Wyróżnienie: Zofia Leśniak

III kategoria – uczniowie klas VII–VIII
I miejsce – Emilia Ciepiela
II miejsce – Oliwia Bułat
III miejsce – Aleksandra Tylec

IV kategoria – uczniowie szkół pona­dpod­staw­owyc­h
I miejsce – Paulina Niemiec

Uczestnicy i laureaci XXVI Gminnego Konkursu Recytatorskiego otrzymali stosowne dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Olesno i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie

laureaci.png laureaci
png, 284 KiB, 707x1000
Komentarze (0)

Wszystkim nam zdarzają się wpadki. Kto nie robił ważnego zadania do szkoły wieczór wcześniej, bo zwyczajnie o nim zapomniał? Albo kto, jadąc na wymarzoną wakacyjną wycieczkę, nigdy nie zgubił drogi tak bardzo, że miał ochotę wrócić do domu? No zdarza się każdemu. Również dzie­więc­iole­tnie­j Klarze, tytułowej bohaterce książki, którą omawialiśmy podczas spotkania DKK dla dzieci 21 lutego 2020 roku.

Marcin Wicha w książce „Wielka księga Klary” stworzył opis życia… każdego z nas! Chyba nie ma czytelnika, który nie odnalazłby w przygodach Klary swoich własnych przeżyć. Autor przytacza zabawne sceny z życia Klary i jej najbliższego otoczenia, a robi to w taki sposób, że książkę czyta się świetnie i co chwilę wybucha śmiechem, albo woła „mam przecież tak samo!”. I właśnie to odkrycie podsunęło nam pomysł na ciekawą zabawę integracyjną pod nazwą „Kto tak ma?”. Każdy Klubowicz mógł opowiedzieć coś o sobie
i zadać pozostałym pytanie „kto tak ma?” – w ten sposób poznaliśmy się lepiej, a nasza książkolubna ekipa stała się sobie jeszcze bliższa 🙂
88331245_643131686448878_2819142466383380480_n-1600x1200.jpg
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zapraszamy 20 marca 2020 roku
o godzinie 15:00. Będziemy rozmawiać o książce E. Kastnera pt. „35 Maja”.

Komentarze (0)

1 (2).jpg

22 lutego 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się IV Gminny Turniej Szachowy. Zawody organizowane we współpracy z GZ LZS w Oleśnie są już tradycją w naszej gminie i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Tym razem do rywalizacji przystąpiło 19 uczniów szkół podstawowych. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach, systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali: Małgorzata Kapusta, Stanisław Golonka i Jerzy Huczek.

W kategorii chłopców wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Albert Gryz

II miejsce – Mariusz Łucek

III miejsce – Angelo Cossu

IV miejsce – Maciej Kapłon

Z kolei w kategorii dziewcząt najlepsze okazały się:

I miejsce – Natalia Golemo

II miejsce – Oliwia Małek

III miejsce – Patrycja Golemo

IV miejsce – Beata Chmielowska

Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci odznaczeni zostali stosownymi medalami.

1 (2).jpg 1 (2)
jpg, 120 KiB, 1000x750
Komentarze (0)

Mariusz Surosz „Pepiki”
Każdemu z nas Czesi i Słowacy kojarzą się ze śmiesznym językiem bajkowym krecikiem czy piosenkarką Vondrackova.
Z książki M. Surosza pt. „Pepiki”, omawianej na spotkaniu DKK 19 lutego 2020 roku, wyłania się zupełnie inny obraz tego narodu. Poszczególne rozdziały to historie konkretnych ludzi, często tragiczne. Na podstawie tych losów poznajemy dzieje powstania Czechosłowacji, później przechodzimy przez czas okupacji niemieckiej i w końcu do chorej komuny.
Ta książka to nie fikcje – to prawdziwi ludzie piszący historię tego kraju, to prezydenci jak Tomas Masaryk, Emil Hacha, premierzy, pisarze, poeci czy aktorzy. To ludzie, którzy walczyli nie tylko
z systemem ale również ze swoimi słabościami, często ze swoimi przekonaniami. Poznajemy ich od strony przekonań politycznych, ale również od strony prywatnej.
Przekonałam się, że ten kraj może nie był zniszczony materialnie, tak jak Polska, ale moralnie był stłamszony, pozbawiony swoich korzeni, tożsamości i przekonań religijnych.
Polecam bardzo tę książkę, bo dzięki niej zupełnie inaczej patrzę teraz na naszych południowych sąsiadów.

Opracowała Maria Bil
7.jpg

Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 25 marca 2020 roku o godz. 14:00
Będziemy rozmawiać o książce Teresy Moniki Rudzkiej pt. „Bibliotekarki”

7.jpg 7
jpg, 44 KiB, 640x480
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo