Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie
[awatar]
Osjaków GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 43 842 33 58
Województwo: łódzkie
Powiat: wieluński
Adres: ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
E-mail: gbposjakow@op.pl

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

Renata Piątkowska

Renata Piątkowska-1.jpg Renata Piątkowska-1
jpg, 859 KiB, 1653x2339
Komentarze (0)

W dniu 11 czerwca 2019r. odbyło się spotkanie DKK dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” gr IV.

Dyskutowaliśmy na temat książki Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu” .

„Bartek jest chłopcem, który urodził się w Krakowie. Odkąd pamiętał mieszkał w domu dziecka. Gdy miał pięć lat jego rodzice zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Wciąż uciekał z sierocińca bezskutecznie szukając swej mamy w pobliżu Wawelu.
Podczas „Trzynastej Podróży w Poszukiwaniu Mamy” nie zastał nikogo w swym dawnym mieszkaniu przy Skałecznej, które obecnie zajmowała narratorka powieści. Poszedł na Wawel i udało mu się niepostrzeżenie wejść do Smoczej Jamy. Był tu wielokrotnie, ale teraz pierwszy raz był sam. W jednym z korytarzy znalazł ciemny otwór i nie zastanawiając się wszedł do środka. Było tam ciasno i ciemno, a tunel schodził w dół. Podążał nim, aż nieopatrznie nie zauważył przepaści i wpadł do jej wnętrza. Myślał, że rozbije się o skały, a wpadł w coś miękkiego i lepkiego. Nie mógł się ruszyć, dostrzegł błyszczące rubinowo pary oczu. Przekonał się, że to wielkie pająki.”
Oto początek niesamowitej przygody, która przenosi do innego świata.
Warto przeczytać jednogłośnie potwierdzają Lenka, Gabrysia i Marzenka.
Na zakończenie dziewczyny namalowały na drewnianych patykach obrazki.

Komentarze (0)

„Czytanie łączy” – to hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom - (2-10 czerwca). Już od 2001 roku nieustannie cała Polska czyta dzieciom dzięki Fundacji ABCXXI. Kampania czytelnicza jest okazją do spotkań, udziału w bajkowych festynach i nie tylko. Bibliotekarze z terenu Gminy Osjaków właczyli się do akcji pod hasłem „Biblioteka i książka bliżej przedszkolaka” i postanowili udać się do wszystkich przedszkolaków w naszej Gminie. I tak w oddziale przedszkolnym w Kolonii Raduckiej dzieci wysłuchały książeczki pt. „Nie jesteś już sam, niedźwiadku!”, w oddziale przedszkolnym w Drobnicach „Marysia nadąsana złośnica”, w oddziale przedszkolnym w Chorzynie „Zaczynam czytać z Martynką – nowa koleżanka”. W oddziale przedszkolnym w Osjakowie dzieci wysłuchały książeczki pt. „Marysia i zagubiona przytulanka”. W przedszkolu „Słoneczna Polana” w Osjakowie maluszki wysłuchały „Pierwsza książeczka mojego dziecka”, rekomendowana przez fundację „ABCXXI”. Dzieci z przedszlola w Osjakowie z grupy I wysłuchały „Tupcio Chrupcio – Przedszkolak na medal”, a grupa II wysłuchała Tupcio Chrupcio – Kapryśna myszka”. Bibliotekarki czytały również dzieciom w Katolickich Przedszkolach w naszej gminie i tak w Czernicach dzieci wysłuchały książeczki pt, „Maja i czerwony balonik”, a w Drobnicach książeczki pt. „Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy”. Dzieci z przeczytanych książeczek dowiedziały się, że warto być dobrym, warto pomagać, wspólnie się bawić, bo wspólna zabawa sprawia wiele radości i miło spędza się czas. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do biblioteki i otrzymały zakładki.

Komentarze (0)

W dniu 6 czerwca 2019 r. odbyło się 18 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Pozytywnie zaczytani” gr I.

Przeczytaliśmy kolejne fragment książki Renaty Piątkowskiej „Dziadek na huśtawce”

Wspaniałe przygody i dawka humoru wprowadza czytelnika w niezwykły świat wyobraźni, a zarazem mądrości życiowe. Ta ciepła opowieść pokazuje, że osoba dziadka jest nie do przecenienia. Młodość potrzebuje starości i na odwrót! Autorka podsuwa też ważną myśl – nawet ktoś obcy, może stać się kimś najbliższym. Wystarczy tylko być otwartym na innych!
Warto przeczytać - zachęcamy do wypożyczenia.

Na zakończenie dzieci pomalowały wspaniałe tęczowe obrazki na patyczkach drewnianych.

Dziękujemy wszystkim dzieciom

Komentarze (0)

W dniu 1 sierpnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie wakacje z biblioteką. Tym razem poznaliśmy legendy z woj. wielkopolskiego m.in. „Król kruków” i „Założenie Poznania”.

Legenda o „Królu kruków” opowiada chłopcu, który uratował zranionego kruka. Miał złamane skrzydło, które opatrzył. Przez kilka dni karmił kruka złapanymi przez siebie muchami i poił czystą wodą. Chłopiec chciał, aby kruk z nim został. Okazała się rzecz niezwykła, gdyż kruk przemienił się w karzełka i powiedział, że jest królem kruków. Opowiedział mu całą historię jak człowiek rzucił w niego kamieniem i zranił mu skrzydło. Teraz, gdy jest zdrowy musi wracać do swoich poddanych, a w nagrodę za podarował chłopcu maleńka srebrną trąbkę, którą w razie zagrożenia mógł zatrąbić. Po wielu latach nastało wielotygodniowe oblężenie Poznania przez złowrogie wojska. Po jakimś czasie zaczęło brakować żywności i opatrunków dla rannych. Gdy chłopiec przypomniał sobie o trąbce użył jej, a w powietrzu rozległy się dźwięki. Zaczęły zlatywać całe stada potężnych ptaków. Z krzykiem i zgiełkiem kruki rzuciły się na wrogie wojska. Poznań stał się wolny. Dla uczczenia tego zwycięstwa codziennie w południe trębacz z wieżyczki na ratuszu będzie grał hejnał Poznania.
Legenda o „Złożeniu Poznania” mówi o tym, że Lecz na cześć spotkania po latach Czecha i Rusa w miejscu spotkania zbudował gród warowny Poznań. Minęły wieki i niewielki drewniany gród zamienił się w piękne kamienne miasto. Stoi ono do dziś i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Zabawy skakanką i tor przeszkód niezwykle ożywił uczestników. Uśmiechy nie schodziły z twarzy.
Na zakończenie wykonaliśmy osłonki na doniczki, ale takie nietypowe bo z patyczków od lodów. Każdy wykonał niepowtarzalną pracę, co nas cieszy, że uczestnicy mają taką twórczą smykałkę

Komentarze (0)

W dniu 25 lipca 2018 odbyło się kolejne spotkanie wakacyjne w bibliotece.
Tym razem poznaliśmy legendy z województwa małopolskiego „O śpiących rycerzach w Tatrach” oraz ”O wężowej wdzięczności”.

Każdy region Polski, ma swoją niepowtarzalną historię, którą warto poznać. Legenda „O śpiących rycerzach w Tatrach” pod Giewontem mówi, że zakuci w zbroje rycerze, śpiący na stojąco, jakby zamierzali w każdej chwili ruszyć do walki z wrogiem, strzegą największego nie tylko w górach, ale i na całym świecie skarbu – WOLNOŚCI.

Z kolei legenda „O wężowej wdzięczności” opowiada o grajku Miecku, którego pięknie granie na skrzypcach obiegło okolice i dotarło nawet do samego Cesarza w Wiedniu. Cesarz chciał, aby zagrał na dworze. Tylko, że sam Miecek nie chciał opuszczać swoich pięknych gór. Pomógł mu w tym Król węży, który ofiarował mu listek ze swojej złotej korony i dopóki będzie go nosił przy sobie będzie niewidzialny nie odnajdzie go ani wojsko, ani żaden dworzanin. Kiedy wrócił do wsi usiadł przed chatą i zaczął grać. Ludzie słyszeli muzykę, ale nikt nie widział, skąd dobiega głos skrzypiec. Ludzie przystają, słuchają i się rozglądają. Nikt nie może dostrzec Miecka muzykanta, ale jego muzykę znają i kochają wszyscy.

Następnie przeszliśmy do części zabawowej, w której rozruszaliśmy się w tańcu i innych przygotowanych gier.

W części praktycznej naszych warsztatów przy­goto­wywa­liśm­y łapacze snów wykonane z darów natury.

Komentarze (0)

W dniu 18 lipca 2018 odbyły się warsztaty wakacyjne w bibliotece.

Podróże są wspaniałe! Fajnie jest poznawać nowe miejsca i ludzi, zwiedzać muzea i galerie, podziwiać egzotyczne pejzaże. Ale czy na pewno musisz wyruszyć do innych krajów, aby przeżyć coś fantastycznego? Czy jesteś pewien, że tu gdzie mieszkasz, nie ma już nic ciekawego?

Jeśli tak, to bardzo się mylisz.

Każdy region Polski, każde miasto i miasteczko ma swoją niepowtarzalną historię. Czasem pełną błędnych rycerzy i mądrych władców, innym znów razem czarownic i rusałek, cudów i diabelskich sztuczek. Potężne góry, nieprzebyte lasy, a nawet maleńkie, od lat zapomniane przydrożne kapliczki kryją w sobie tajemnice bitew, wielkich miłości i zdrad. Zaś po starych zamczyskach, warowniach i murach obronnych nocami przechadzają się duchy książąt i królów, którzy wciąż pamiętają czasy ich pradawnej świetności.

Nasze zajęcia będą wędrówką po legendach polskich, aby dzieci mogły poznać historię związaną z najciekawszymi miejscami w Polsce. Dlatego wysłuchały legend warszawskich „Wars i Sawa”, „Złota Kaczka” oraz „Szabla Króla Zygmunta”.

Te popularne legendy do dziś stanowią symbol w Warszawie w postaci pomnika Warszawskiej Syrenki oraz Kolumny Zygmunta III Wazy, które warto odwiedzić.

Następnie przeszliśmy do ruchowej części zajęć podczas, których dzieci wykazały się spos­trze­gawc­zośc­ią, bystrością i sprytem, gdy rozwiązywali rebusy i zagadki. Nie zabrakło również tańca pingwinów i krasnoludków i z gazetami. Tak dużo uśmiechów i radości na twarzy dzieci sprawiło, że cała sala napromieniowana zostało pozytywną energią.

Na zakończenie wykonaliśmy ramki, ale takie nie typowe bo z patyków, nici, jarzębiny, szyszek i zielonych gałązek. Twórcze działanie naszych uczestników efektownie złożyły się na oryginalne prace.

Komentarze (0)

W dniu 23 maja 2018 r. odwiedziły nas uczniowie z klasy III a, wraz z wychowawczynią Panią Wiolettą Podgórniak.

Spotkanie p.n „Prasa źródłem wiedzy i informacji” miało na celu pokazać jak wyglądają gazety i czasopisma. Od jakiego słowa pochodzi gazeta. Jaka jest różnica między gazetą a czasopismem. Jakie są typy gazet i adresaci tych czasopism. Wiele innych zagadnień związanych z początkami prasy w Polsce itp.

W części praktycznej dzieci musiały dopasować czasopisma do ich typów. Zadanie okazało się łatwe bo każda grupa poradziła sobie z zadaniem bez żadnych problemów. Na zakończenie naszego spotkanie wspólnie zatańczyliśmy z rekwizytami w postaci gazety.

5.jpg 5
jpg, 381 KiB, 1280x854
4.jpg 4
jpg, 451 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

W dniu 21 maja 2018 r. odbyło się spotkanie p.n „U NAS W EUROPIE” przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Kociniak i Panią Annę Jędrzejewską z punktu informacji Europejskiej Europe Direct z Piotrkowa Trybunalskiego

Uczniowie z klasy V miały okazję uczestniczyć w lekcji europejskiej p.t. „Jak działa Unia Europejska”. Emitowany film na temat powstawania Unii Europejskiej miał przybliżyć zagadnienia i historię związaną z naszym kontynentem. Praca w grupach również pokazała, że dzieci potrafiły odpowiedzieć na zadawane pytania bez żadnych problemów.

W godzinach południowych nastąpiła druga część, a tematyką spotkania były „Aktualności z UE” - co nowego w ochronie danych osobowych na gruncie Ogólnego Rozporządzenia PE i Rady.

2.jpg 2
jpg, 391 KiB, 1280x854
3.jpg 3
jpg, 348 KiB, 1280x854
Komentarze (0)

W dniu 18 maja 208 r. odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Wiesławem Drabikiem.
Właściciel kotki Frotki i autor ponad dwustu bajeczek ukazujących się od 1995 r.
Są to pełne humoru wierszowane bajeczki, chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom zbytnio się nie nudzą.
Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "Mała mysz skacze czyli myszomania". Niektóre bajeczki były prezentowane w programie telewizyjnym pt. "Książki z górnej półki", kilka z nich pokazano na Międ­zyna­rodo­wych­ Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria: "Zostań Mistrzem" opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (ukrywających się pod postaciami sympatycznych zwierzątek).

Dzieci z klasy II i III miały okazję osobiście poznać autora i dowiedzieć się jak powstawały pomysły na napisanie bajek. Każdy mógł zakupić książkę z autografem.

1.jpg 1
jpg, 427 KiB, 1280x854
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6
madtra18
wiolapod
paulina.janik93

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo