Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

W dniach 8 i 11 kwietnia 2016 r. w Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie gościła Annę Czerwińską - Rydel, autorkę biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży, laureatkę wielu nagród.
W swoich książkach opowiada o wielkich Polakach np. : „ W poszukiwaniu światła” – o Marii Skłodowskiej Curie, „Po drugiej stronie okna” - o Januszu Korczaku, „Sto tysięcy kartek” – o Ignacym Kraszewskim, „Piórem czy mieczem”- o Henryku Sienkiewiczu, „Zdobyć Koronę” - o Jerzym Kukuczce”. Treść książek biograficznych oparta jest o rzetelną wiedzę zaczerpniętą z materiałów źródłowych. Poza biografiami autorka napisała wiele innych książek dla dzieci np. trylogię o Matyldzie, czy „Jak rumianek”.
Spotkania odbyły się: w Dursztynie i w Rogoźniku dla uczniów szkół podstawowych, w Krempachach i Ludźmierzu dla gimnazjalistów. Podczas spotkań autorka czytała fragmenty swoich książek, opowiadała bardzo ciekawie i barwnie o swoich bohaterach, przytaczając wiele nieznanych fragmentów z ich życia. Nawiązała świetny kontakt z uczniami, którzy z wielkim zain­tere­sowa­niem­ słuchali jej opowieści i zadawali wiele ciekawych i zaskakujących pytań.

Czerwi. 2016 (2).jpg

czerwins. 2016 (1).jpg

czerwins. 2016 (2).jpg

Czerwi. 2016 (2).jpg Czerwi. 2016 (2)
jpg, 94 KiB, 800x600
czerwins. 2016 (1).jpg czerwins. 2016 (1)
jpg, 90 KiB, 800x600
czerwins. 2016 (2).jpg czerwins. 2016 (2)
jpg, 106 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W dniu 7 kwietnia 2016 r. w Pyzówce i w Klikuszowej odbyły się spotkania autorskie z Andrzejem Grabowskim, autorem m in. książek dla dzieci i młodzieży. Tym razem były to spotkania dla dzieci z klas I, III. Autor zaprezentował swoją książkę pt. „Przygody Skrzata Wiercipiętka”, czytając jej fragmenty. Książka ta doczekała się wielu wydań, została też przetłumaczona na kilka języków m. in. Japoński i ukraiński. Pisarz zwracając się do najmłodszych czytelników, zapraszał ich „do piękniejszej strony świata”. Tak jak już wiele razy podkreślał, czytanie książek kształtuje wyobraźnię i rozbudza marzenia. Uczestnicy spotkań zadawali wiele pytań, na które autor chętnie odpowiadał. Pod koniec każdego spotkania każdy mógł zakupić książkę z dedykacją autora.

Grab. 2016 (1).jpg

Grabow. 2016 (2).jpg

Grab. 2016 (1).jpg Grab. 2016 (1)
jpg, 91 KiB, 800x600
Grabow. 2016 (2).jpg Grabow. 2016 (2)
jpg, 81 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Ferie w Gminnej Bibliotece Publicznej i Świetlicy w Waksmundzie

Corocznie podczas ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna i Świetlica w Waksmundzie organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Również w tym roku w ramach akcji „Ferie z książką i nie tylko” przygotowano ciekawy program zajęć. Dzieci i młodzież, które odwiedziły bibliotekę i świetlicę wzięły udział w warsztatach plastycznych , które poprowadził ilustrator Pan Łukasz Zabdyr. Odbyło się także spotkanie z Panią Renatą Klamerus, która czytała fragmenty swojej nowo wydanej książki pt. „Tami z Krainy Pięknych Koni”. Dodatkową atrakcją były warsztaty plastyczne z Panem Ryszardem Klamerusem, podczas których uczestnicy malowali kamienie. Było też: głośne czytanie książki, pt. „Bziki kontra Tajemniczy Pan Zemsta” , zabawy na śniegu, bal karnawałowy, gry i zabawy, kalambury, gry planszowe, tenis, bilard.
„Ferie z książką i nie tylko …” zostały zorganizowane również w filiach Gminnej Biblioteki Publicznej. W Bibliotece Publicznej w Ostrowsku i Harklowej dzieci i młodzież oglądały filmy. W Bibliotece Publicznej w Lasku uczestnicy ferii szukali skarbu, malowali laurki, bawili się, grali w gry.
W Bibliotece w Nowej Białej odbywały się zajęcia plastyczne, projekcja filmu, gry planszowe oraz zabawy ruchowe.
W Bibliotece Publicznej w Pyzówce były zorganizowane zajęcia plastyczne, lekcja biblioteczna, warsztaty kulinarne oraz zabawy na świeżym powietrzu.
W Bibliotece w Rogoźniku dzieci i młodzież malowały na foli, wykonały mini-makietę Rogoźnika, przygotowały laurki na święto Babci i Dziadka.
I tym razem „Ferie z książką i nie tylko…” cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Podczas wspólnych spotkań można było się bawić, uczyć, rozmawiać.

ferie w waksmundzie 2016.jpg

ferie w waksmundzie 2016 (2).jpg

NB 2016 1.jpg

NB 2016 2.jpg

![harklowa  ferie 2016.jpg][plik-8957] 
ferie w waksmundzie 2016.jpg ferie w waksmundzie 2016
jpg, 81 KiB, 800x450
ferie w waksmundzie 2016 (2).jpg ferie w waksmundzie 2016 (2)
jpg, 70 KiB, 800x450
NB 2016 1.jpg NB 2016 1
jpg, 97 KiB, 640x853
NB 2016 2.jpg NB 2016 2
jpg, 84 KiB, 800x600
harklowa  ferie 2016.jpg harklowa ferie 2016
jpg, 66 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W dniu 18.11.2015 r. odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i czytelnicy Bibliotek Publicznych z następujących miejscowości : Gronków, Harklowa, Klikuszowa, Krauszów, Lasek, Ludźmierz, Morawczyna, Nowa Biała, Obidowa, Ostrowsko, Pyzówka, Rogoźnik, Krempachy.
Komisja w składzie : Emilia Nagórka - Łakomik, Piotr Łakomik, Lucyna Czubernat, Urszula Dębska- Ciężobka.
Komisja przesłuchała 31 uczestników ze szkół podstawowych i 9 uczestników z gimnazjów.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek.
Ocenie podlegała : dykcja, interpretacja tekstu, płynność, intonacja, gra ze słuchaczem, emocjonalne podejście do czytanego tekstu, uzdolnienia aktorskie.
Komisja wyłoniła laureatów :
Kategoria I - klasy I-III (szkoły podstawowe) :
Mistrz czytania – Kacper Maniowszczak (Harklowa)
Wyróżnienia – Mateusz Pęksa (Krauszów)
- Amelia Szeliga (Obidowa)
Kategoria II – klasy IV –VI :
Mistrz czytania – Samanta Kwak (Krauszów)
Wyróżnienia - Paulina Wróbel (Obidowa)
- Anna Kuraś (Waksmund)
Kategoria III (gimnazja) :
Mistrz czytania – Sylwia Niemiec (Waksmund)
Wyróżnienia - Bożena Goleniowski (Krempachy)
- Dawid Brynkus (Klikuszowa)
Laureatom gratulujemy. Wszystkim uczestnikom, nauczycielom, bibliotekarzom, rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

mistrz9.jpg

mistrz9.jpg mistrz9
jpg, 89 KiB, 800x600
mistrz3.jpg mistrz3
jpg, 65 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zorganizowała warsztaty plastyczne z Panem Arturem Nowickim - ilustratorem książek dla dzieci. Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Ludźmierzu i w Nowej Białej, w dniu 22 października. Wzięli w nich udział uczniowie z klas 1-3. Pan Artur w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadał o najstarszych materiałach malarskich, jakimi była kreda i węgiel. Tłumaczył w jaki sposób należy malować twarz lub całą postać, aby rysunek był ładny i przekazywał emocje. Uczestnicy chętnie i czynnie brali udział w zajęciach, malując rysunki pełne fantazji.
Dziękujemy uczestnikom za udział w spotkaniu oraz Dyrektorom i Nauczycielom za pomoc w organizacji zajęć.

Nowicki.jpg Nowicki
jpg, 94 KiB, 800x600
nowi (1).jpg nowi (1)
jpg, 70 KiB, 800x600
nowi (2).jpg nowi (2)
jpg, 97 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zorganizowała dwie prelekcje z ilustracjami poświęcone smokom, jako jednemu z mitów w dziejach kultury. Spotkania odbyły się we wtorek, 13 października 2015 roku. Przeprowadził je dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor wielu książek, m.in. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” oraz „Smoki i smokobójstwo”. IMG_0002.jpg
Pierwsze spotkanie odbyło się w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie.
Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI. Była to prelekcja z ilustracjami pt. „Na tropach smoka wawelskiego – rozwiązanie historycznej zagadki”.
Drugie spotkanie miało miejsce w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gronkowie
a uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI. Prelekcja miała tytuł „ Smoki, rycerze i smokobójstwo”.
Smok to bajeczna istota, kiedyś uznawana za prawdziwą. Jest ona jednym z największych i najstarszych motywów w dziejach kultury. Z tymi istotami wiąże się mit smokobójstwa, czyli walki ze złem.
W dziejach kultury naszego kraju spotykamy się z różnymi bajecznymi smoczymi historiami, ale najsłynniejszą jest legenda o smoku wawelskim. Jest to jeden z mitów narodowych, który wbrew bajecznym treściom zawiera w sobie poważne przesłanie głoszące, że ucieleśnienie zła, czyli smok został pokonany. Jest pochwała bohaterskiego, chociaż bajecznego czynu, w dziejach kultury naszego narodu.
Więcej o autorze: www.marek-sikorski-autor.blog.pl ).
Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie otrzymała od autora pamiątkowy DYPLOM POGROMCY SMOKA, który jest wręczany przez Wydawnictwo Sativa Studio niektórym bibliotekom i wybranym czytelnikom w uznaniu za krzewienie wiedzy o dziejach kultury narodowej.

IMG_0002.jpg IMG_0002
jpg, 70 KiB, 800x600
Komentarze (0)

A to już szron naszego lata
na skroni drzewa przytulony
dreszcz liścia po przerwanym locie
gasnącą barwą nawiedzanym
jawi się w naszym obcowaniu
szatą odjętą ciepłu ciała.

Znów przyjdzie próg powitać z chłodem
żegnając w oknie pszczołę słońca
ślad jeszcze został pod powałą
od kuchni która jest cierpiąca
na pamięć w krótkie dni gdy pora
magicznych znaków sypnie bielą.
/ Andrzej Grabowski/

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu z siedzibą w Łopusznej w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej zorganizowały spotkanie autorskie i koncert słowno-muzyczny.
Gośćmi spotkania byli mistrzowie pióra :
Andrzej Grabowski – poeta, prozaik, niezależny publicysta, inicjator Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej,
Gẻza Csẻby – węgierski poeta, pisarz, tłumacz literatury pięknej, kulturoznawca,
Lam Qang My – wietnamski poeta, tłumacz, m. in. K. Norwida, Z. Krasińskiego, Jana Pawła II,
Vladimir Stockman – poeta rosyjski, tłumacz, wykonawca piosenki autorskiej,
Wolodymyr Garmatiuk – dziennikarz, tłumacz, pasjonuje się fotografią.

„Poeci to dziwne ptaki. Zamiast jesienią odlatywać –przylatują. Powracają.” /Krystyna Konecka/

W dniach od 29 września do 11 października 2015 r. w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także na Ukrainie odbywały się spotkania autorskie, koncerty, lekcje literackie. W Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej 9 października odbyło się spotkanie autorskie i koncert słowno- muzyczny, w którym wzięła udział młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum w Łopusznej.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania wspaniałych twórców, którzy czytali i śpiewali poezję nie tylko w języku polskim, ale także w swoich językach ojczystych. Wspólne wystąpienie twórców z różnych krajów uświadomiło młodzieży, że poezja pozwala wznieść się ponad podziały kulturowe, rasowe i polityczne.
XXV MGJL4.jpg Spotkania literackie nie tylko rozwijają wyobraźnię ale także potrafią wzbudzić pasję tworzenia. Potrafią też pokazać bogactwo i piękno, rozbudzić ciekawość świata oraz poszukiwania nowych wartości.
W spotkaniu uczestniczyły również Pani Milena Pilarska- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Pani Lucyna Czubernat –Instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu oraz Pani Anna Dziubas- Kierownik Galerii Jatki w Nowym Targu.

XXV MGJL4.jpg XXV MGJL4
jpg, 99 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W pierwszym dniu wakacji odbyło się spotkanie z Panią Moniką Luberda, autorką książki pt. „Najpiękniejsze bajki o gotowaniu w wesołym wydaniu”, która przeczytała krótki fragment swojej książki oraz odpowiadała na pytania uczestników.
Podczas kolejnych dni dzieci uczestniczyły w różnych grach i zabawach, przygotowanych przez bibliotekę. Były zawody ruchowe - drużynowe, bieg przez przeszkody, napełnianie wodą pustych butelek. Rozwiązywano krzyżówki, rebusy, zagadki. Grano w kalambury, układano puzzle. Na warsztatach plastycznych powstały ciekawe prace. W ostatnim dniu zajęć dzieci wykonały grę planszową. Wszystkim uczestnikom wakacyjnych zajęć serdecznie dziękuję i zapraszam do odwiedzania biblioteki.

IMG_0123.jpg IMG_0123
jpg, 142 KiB, 593x527
Komentarze (0)

Wakacje w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej
 
Biblioteka Publiczna w Klikuszowej zorganizowała wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży.
Przez trzy tygodnie sierpnia uczestnicy mogli skorzystać z różnych form zajęć oferowanych przez bibliotekę.
Spotkania wakacyjne rozpoczęły się od konkursu ,, Fajne wakacje w bibliotece''. Zadaniem dzieci było napisanie kilku pomysłów jak spędzić ciekawie i miło czas w bibliotece.
Spośród wszystkich propozycji wrzuconych do kolorowej skrzynki, bibliotekarz wybrał najlepsze. 
Uczestnicy w czasie tegorocznych zajęć wakacyjnych grali w gry edukacyjne, zgadywanki, rebusy, krzyżówki. Uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, podczas których malowali najciekawszą scenę z przeczytanej bajki i najfajniejszą przygodę wakacyjną oraz na zwykłych kamykach z podwórka malowali piękne owoce. Podczas wspólnych spotkań chętnie opowiadali o przygodach, które przeżyli.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do odwiedzania biblioteki.

IMG_0024.jpg IMG_0024
jpg, 61 KiB, 800x512
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych wakacji w Bibliotece Publicznej w Harklowej w każdą sierpniową środę można było posłuchać fragmentów książki Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz pt.: "Wakacje grzecznego psa", czytanej przez bibliotekarki, a także zaproszonych gości : sołtysa wsi pana Grzegorza Gurosia oraz panią Joannę Janczy. Na podstawie książki powstały ciekawe prace,  ilustrujące przygody pieska Winera. Można też było pograć w gry planszowe i komputerowe.
26 sierpnia biblioteka zaoferowała dorosłym mieszkańcom "kino letnie pod gwiazdami". Komedia romantyczna ,,Czas na miłość" była pierwszym wyświetlanym filmem, ale nie ostatnim, zgodnie z planami Biblioteki i Rady Sołeckiej.
Na pożegnanie wakacji 29 sierpnia, z inicjatywy mieszkańców wsi i biblioteki, na dzieci z Harklowej czekało wiele atrakcji. Najpierw w bibliotece rozpoczął się turniej gier. Równolegle dzieci mogły wziąć udział w zawodach sportowych: bieg z przeszkodami na czas, rzut do celu, hula-hop. Można też było uczestniczyć w rywalizacji tanecznej, a także w konkursie wiedzy o Harklowej. Dla zwycięzców czekały nagrody. Wszyscy chętnie oglądnęli film animowany pt.: ,,Mustang z Dzikiej Doliny" oraz baśń Braci Grimm ,,Dwie księżniczki". Zabawy nie było końca. Były też dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, lody. Całość świetnie prowadził "wodzirej" Pan Ryszard Łukasik.
 
Wspó­łorg­aniz­ator­om, Panu Sołtysowi, Radzie Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej i każdemu z Wolontariuszy Biblioteka Publiczna w Harklowej składa gorące podziękowania.
 

czytanie_1.jpg czytanie_1
jpg, 63 KiB, 800x450
czytanie_2.jpg czytanie_2
jpg, 75 KiB, 800x450
kino3.jpg kino3
jpg, 46 KiB, 800x450
w_biblio10.jpg w_biblio10
jpg, 67 KiB, 800x450
Komentarze (0)
1
...
11 12 13 14 15 16 17 18 19
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo