Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie
[awatar]
Baranów GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 781 04 46
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 21
63-604 Baranów
E-mail: biblioteka@baranow.ug.gov.pl

Biblioteka w Mroczeniu po raz kolejny włączyła się w Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. XV OTCD obchodzono w tym roku pod hasłem "Czytanie uskrzydla". W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola w Mroczeniu. Inauguracja akcji nastąpiła podczas Nocy Bibliotek dnia 3 czerwca, głośnym odczytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. W roli lektorów wystąpili: Bogumiła Lewnadowska-Siwek – Wójt Gminy Baranów, Barbara Niedźwiedzka – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Andrzej Stodolski – sołtys Mroczenia.
Dzieci miały również okazje wysłuchać wierszy znanych i mniej znanych polskich pisarzy. Były też opowiadania i bajki oraz dużo śmiechu i radości. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem i rozbawieniem wysłuchały czytanych utworów. Na zakończenie wszystkich zgromadzonych gości zaproszono na słodki poczęstunek. Czas spędzony w bibliotece minął bardzo szybko i przedszkolaki wraz z otrzymanymi gadżetami związanymi z akcją głośnego czytania oraz kolorowymi balonikami wróciły do przedszkola.

Komentarze (0)

W dniu 2 czerwca br. Biblioteka w Mroczeniu gościła autora książek, redaktora i biografistę – Łukasza Wierzbickiego. Uczestnikami spotkania wspó­łorg­aniz­owan­ego wspólnie we współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu byli uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu. Pochodzący z Poznania pisarz i podróżnik zaprezentował swoje książki: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz najnowszą książkę pt. „Drzewo”.
Autor przedstawił również opracowaną przez siebie publikację ,,Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936’’ Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem – 40 tys. kilometrów pieszo, rowerem, konno oraz czółnem.
Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela. Swoje wystąpienie autor wzbogacił oryginalnymi fotografiami, materiałem dźwiękowym i filmowym. Jednak zasadnicza część spotkania dotyczyła fascynującej opowieści o poznańskim podróżniku.
Bohater spotkania z wielka pasją opowiadał o swojej fascynacji Kazimierzem Nowakiem i o jej pozytywnych konsekwencjach. O zbieraniu materiałów do ksiązki, przeszukiwaniu bibliotecznych archiwów w poszukiwaniu reportaży, zdjęć i listów oraz o szukaniu kontaktu z rodziną podróżnika i rodzinami osób które 80 lat temu pomogły Nowakowi podczas Afrykańskiej podróży. Opowiadał również o niedźwiedziu Wojtku, przyjacielu polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki ,,Dziadek i Niedźwiadek”.
Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, która przeniosła uczestników na czarny ląd, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30. XX wieku i wzbogacony fragmentami listów Kazimierza Nowaka czytanymi przez lektora oraz archiwalnym zapisem wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego.
Historia Kazimierza Nowaka, którą opowiedział Łukaszowi Wierzbickiemu jego dziadek zmieniła jego życie, a książka, która dzięki niemu powstała zmienia życie jej czytelników.
Temu niezwykłemu spotkaniu towarzyszyło motto ,, Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’ tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata, ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał do podróży, które można odbyć za pomocą książek - bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.

Komentarze (0)

6 maja Biblioteka Publiczna w Mroczeniu gościła aktorów krakowskiego Teatru Maska, którzy zaprezentowali baśniową opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek. Spektakl pt. „Skradzione mądrości” obejrzały dzieci z Żłobka Gminnego i Publicznego Przedszkola Samorządowego „Barankowo”.
Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody Skrzata, który tak uwielbia czytać, że niemal nie zauważał prawdziwego świata. Kiedy Sowa skradła cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym ,,symbolem mądrości”, Skrzat postanowił go odzyskać. Wyruszył na prawdziwą przygodę. Spektakl opowiadał o tym, jak niezwykły wpływ na dzieci ma obcowanie z literaturą. Bohaterowie ukazali, jak ważną rolę pełnią biblioteki, w których znajduje się dużo wspaniałych książek, które można wypożyczyć zupełnie za darmo. Mali widzowie bawili się świetnie, żywiołowo i spontanicznie uczestnicząc w przedstawieniu. Dzieci wykazały się wspaniałą znajomością wielu baśni, a obejrzana sztuka uświadomiła im, że każda przeczytana książka jest prawdziwą i niezapomnianą przygodą. Widowisko przekazuje najmłodszym ważną naukę – że warto jest umieć czytać i robić użytek z tej umiejętności korzystając z biblioteki. Podczas wizyty przedszkolaki miały również okazję zwiedzić placówkę i z zaciekawieniem oglądały regały pełne książek. W podziękowaniu za spotkanie, dzieci wyrecytowały wiersze, zaśpiewały piosenkę o książkach oraz wręczyły kwiaty. Na zakończenie otrzymały zakładki do książek i kolorowe baloniki. Zapraszamy do częstego odwiedzania naszych bibliotek, gdzie każdy czytelnik mały i duży znajdzie coś dla siebie.

Komentarze (0)

W dniu 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece w Mroczeniu odbyły się warsztaty plastyczno – literackie. Gościem biblioteki była pani Jaoanna Zagner-Kołat, ilustratorka książek, komiksów i czasopism dla dzieci. Ilustruje książki między innymi dla takich autorów jak: W. Chotomska, J. Papuzińska, L. J. Kern czy B. Ostrowicka. Współpracowała z czasopismami dla dzieci: „Bluszcyk”, „Świerszczyk” czy „Miś”. Zrealizowała we współpracy z MKiDN serię książek edukacyjnych „Dydko i …” oraz oprawę plastyczną do portalu edukacyjnego o Polsce www.kula.gov.pl.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas III i IV ze Szkoły Podstawowej w Słupi pod Kępnem oraz ze Szkoły Podstawowej w Donaborowie, którzy z dużym zain­tere­sowa­niem­ słuchali na czym polega praca ilustratora oraz w jaki sposób powstają ilustrację do książek. Joanna Zagner-Kołat zaprosiła też chętnych do zabawy – uczestnicy spotkania malowali wspólnie stworka – każdy tylko jeden element w związku z czym powstała kolektywna i oryginalna praca. W trakcie zajęć, dzieci obejrzały również piękne prace Pani Joanny. Później autorka przeczytała fragment książki pt. „Filipek i szkoła”, a uczniowie tworzyli do niego własne ilustrację, które możne oglądać w bibliotece. Wszyscy wykazali się własną twórczością, pomysłami i zdolnościami plastycznymi. Na zakończenie warsztatów uczestnicy podziękowali ilustratorce za niezwykle interesujące i opowiedziane z pasją spotkanie, po czym wręczyli autorce kwiaty, a następnie autorka podpisywała książki i pozował do zdjęć.

Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie wspólnie z filiami w Mroczeniu i Słupi, zorganizowała Gminny Konkurs Wielkanocny pn. „Ozdoba Wielkanocna”. Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień, odbyło się 23 marca w Bibliotece w Mroczeniu. Laureatom konkursu nagrody książkowe oraz dyplomy wręczała Wójt Gminy Baranów - Bogumiła Lewandowska - Siwek.
Na konkurs wpłynęło ponad 130 prac z całej gminy. Poziom wykonania, pomysłowość i oryginalność ozdób był niezwykle wysoki. Jury w składzie: Bogumiła Lewandowska Siwek – wójt Gminy Baranów, Agnieszka Sitek – nauczyciel, plastyk, Barbara Lipińska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu i Edyta Lesiak – dyrektor biblioteki wyłoniło 9 głównych zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponadto przyznano 10 wyróżnień. Celem konkursu było kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów ludowych char­akte­ryst­yczn­ych dla Świąt Wielkanocnych, rozwijanie umiejętności technicznych i plastycznych dzieci, jak również rozwijanie aktywności twórczej. Wystawę pokonkursową można oglądać do 8 kwietnia.

LAUREACI

Kategoria I : dzieci przedszkolne:
Prace nagrodzone:
Karol Kamiński – Przedszkole w Baranowie
Miłosz Puchalski – Oddział przedszkolny w Łęce Mroczeńskiej
Alan Marcinkowski – Przedszkole w Mroczeniu

Prace wyróżnione:
Katarzyna Garyga – Żłobek Gminny „Barankowo”
Lucjan Lipiński – Przedszkole w Mroczeniu
Praca zbiorowa 3-latków – Przedszkole w Mroczeniu
Praca zbiorowa – Przedszkole w Donaborowie
Praca zbiorowa 4 latków - Przedszkole w Mroczeniu

Kategoria II: uczniowie klas I-III:
Prace nagrodzone:
Jagoda Lipińska - Kl. II a SP w Łęce Mroczeńskiej
Kamila Kryściak - Kl. III SP w Łęce Mroczeńskiej
Oliwia Goj - Kl. I SP w Donaborowie

Prace wyróżnione:
Dawid Kryściak - Kl. II b SP w Łęce Mroczeńskiej
Karolina Napierała - Kl. III SP w Łęce Mroczeńskiej
Julka Marchewka - Kl. I SP w Łęce Mroczeńskiej
Arek Rabiega - Kl. II SP w Słupi

Kategoria III: uczniowie klas IV-VI:
Prace nagrodzone:
Marta Maksim – Kl. IV SP w Łęce Mroczeńskiej
Julia Marcinkowska - Kl. V SP w Łęce Mroczeńskiej
Natalia Skrobańska - Kl. V SP w Donaborowie

Praca wyróżniona:
Andrzej Sobczak - Kl. IV SP w Grębaninie

Komentarze (0)

W Bibliotece w Mroczeniu można oglądać wystawę fotograficzną Oliwii Kaczmarek – mieszkanki Grębanina. Wystawa pod hasłem „Okiem amatora” składa się z ponad 30 fotografii. Ekspozycja przedstawia różnorodną tematykę. Podzielona jest na trzy części: portrety, pejzaże oraz fotografia prezentująca regionalne miejsca gminy Baranów. Powstała z pasji robienia zdjęć autorki, oraz chęci zaprezentowania ciekawych miejsc. Wystawę można oglądać do 15 lutego 2016 roku Zapraszamy.

Komentarze (0)

4 grudnia br. w Bibliotece w Mroczeniu zaszczycił swą obecnością pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży Pan Kazimierz Szymeczko, który poprowadził niezwykle barwne spotkanie autorskie dla uczniów z Gimnazjum w Mroczeniu. Kazimierz Szymeczko jest autorem popularnych książek dla dzieci i młodzieży, opowiadań w antologiach, tekstów do podręczników szkolnych i reklam radiowych. Z wykształcenia polonista, bibliotekarz i pasjonat historii. Wychowawca, opiekun, pokojowy, asystent osób niep­ełno­spra­wnyc­h. Współpracuje z pismem dla dzieci „Świerszczyk”, „Płomyczek”, publikuje teksty w „Twoim Dziecku”, „Guliwerze”, „Nowych Książkach”, „Bibliotece w Szkole”. Jest laureatem międ­zyna­rodo­wego­ konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Jego powieść „Czworo i kości” otrzymała nominację do nagrody Książka Roku 2011. Dwa lata później został uhonorowany tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania autor bardzo interesująco opowiadał o swojej twórczości i pasji pisania. Mówił również o tym skąd czerpie swoje inspiracje do napisania powieści. Wprowadzając młodzież w świat tytułowego Tetrusa przedstawił bohatera po wypadku samochodowym, który mozolnie dochodzi do tego, że jego życie ma swój głęboki sens i cel. Fabułę Tetrusa zbudował z okruchów rozmów, zdarzeń i przemyśleń związanych z tym doświadczeniem jako opiekun niep­ełno­spra­wnyc­h w ośrodkach Caritasu. Młodzi czytelnicy skierowali do pisarza mnóstwo pytań. Chcieli wiedzieć o rodzinie, podróżach, hobby, o poglądach, co lubi czytać i o czym pisze. Książki Kazimierza Szymeczko znajdują się w zbiorach biblioteki w Mroczeniu.

Komentarze (0)

W dniu 17 listopada Biblioteka w Mroczeniu gościła Elżbietę Krygowską-Butlewską, poznańską ilustratorkę książek dla dzieci, absolwentkę Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obok ilustracji książkowej Elżbieta Krygowska-Butlewska tworzy również rysunki satyryczne i zajmuje się projektowaniem graficznym. Jej ilustracje zdobią książki znanych polskich pisarzy: Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Emilii Waśniowskiej, Liliany Bardijewskiej, Zofii Beszczyńskiej, Józefa Ratajczaka, Ireny Landau.W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej wraz z opiekunem Panią Anną Lekki. Gościem była także Pani Domicylla Sierszuła z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Spotkanie miało charakter warsztatów, podczas których Pani Elżbieta-Krygowska-Butlewska pokazała dzieciom książki do których stworzyła ilustracje, oraz przedstawiła drogę ich tworzenia. Następnie zapoznała dzieci z budową książki i kolejnymi etapami jej powstawania. Ilustratorka zadbała również o praktyczną stronę spotkania, w której uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów przeczytanego przez Elżbietę Krygowską-Butlewską wiersza pt. „Tęczak” Zofii Beszcyńskiej, powołując do życia wielobarwne papierowe stwory, którym nadali wymyślone przez siebie fantazyjne imiona. Powstało wiele ciekawych prac i historii, które zadziwiły samą ilustratorkę. Dzieła małych artystów przez najbliższe tygodnie będą wyeksponowane w naszej Bibliotece. Na zakończenie spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie - Edyta Lesiak, jak również sami uczniowie podziękowali autorce za spotkanie i wręczyli kwiaty. Książki z Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej znajdują się w Bibliotece. Warsztaty plastyczno - literackie z Elżbietą Krygowską-Butlewską przygotowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Komentarze (0)

Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.5 listopada Biblioteka w Mroczeniu przyłączyła się do obchodów Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Postaci z Bajek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola w Mroczeniu wraz z opiekunkami, na którym zorganizowano głośne czytanie z bajkowymi bohaterami. Przedszkolaki mieli okazję wysłuchać utworu Juliana Tuwima pt. „Słoń Trąbalski”, który przeczytali zaproszeni goście: Bogumiła Lewandowska – Siwek – Wójt Gminy Baranów, Barbara Lipińska – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu i sam bohater.
Na tą okazję przybyły również znane postacie literatury dziecięcej: Kubuś Puchatek, Słoń Trąbalski i Pszczółka Maja, które zabawiały dzieci i zaskakiwały ciekawymi niespodziankami. Najmłodsi chętnie słuchali zadawanych zagadek, z odgadnięciem których nie miały problemów. W rolę bajkowych bohaterów wcieliły się: Roksana Janus, Anna Kania i Jakub Gogół – uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu. W podziękowaniu za niecodzienne spotkanie, przedszkolaki zaśpiewały przepiękne piosenki. Na zakończenie miłej wizyty wszystkich uczestników zaproszono na słodki poczęstunek, a najmłodsi otrzymali kolorowe baloniki.

Komentarze (0)

W dniu 26 października br. w Bibliotece w Mroczeniu odbyło się spotkanie autorskie z Panią Grażyną Bąkiewicz - historykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Mroczeniu, podczas którego pisarka niezwykle ciekawie opowiadała o swoich książkach. Mówiła również o tym skąd czerpie swoje inspiracje do napisania ich. Opowiadała też jak dużo dla niej znaczy pisanie, któremu teraz może się całkowicie poświecić. Wprowadzając młodzież w świat tytułowego ,,Korniszonka”, Klary, Olka czy Ady - bohaterów swoich książek, autorka wspominała, iż większość tych historii, splotów zdarzeń, które przelała na papier jest prawdziwa. Usłyszane historie, stały się inspiracją do opisania niezwykłych przygód i rzeczywistych wydarzeń. Opowiadając po krótce fabułę swoich książek, zachęcała młodych czytelników do sięgnięcia po nie i zapoznanie się z całą lekturą. Pani Bąkiewicz za swoją twórczość uzyskała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatką I nagrody IBBY. Powieść autorki ,,O Melba!” została uznana książką roku 2002. A ,,Stan podgorączkowy”, i ,,Będę u Klary” nominowane były do nagrody IBBY. ,,Korniszonek”, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 r., przyznawane przez Bibliotekę Raczyńskich. Natomiast książka ,, Muchy w Butelce” nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez fundację ,,Zielona Gęś”.
W trakcie spotkania, uczestnicy mogli również zadawać pytania autorce na które chętnie odpowiadała. Wiele osób skorzystało też z możliwości nabycia powieści z autografem. Książki Grażyny Bąkiewicz z dedykacją dla czytelników znajdują się w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.

Komentarze (0)
1 2 3 4
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo