Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksa hrabiego Wężyka w Baranowie
[awatar]
Baranów GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 62 7410060
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 21
63-604 Baranów
E-mail: biblioteka@baranow.pl

Poniedziałek 10.00-18.00
Wtorek 8.00-16.00
Środa 8.00-16.00
Czwartek 8.00-17.00
Piątek 8.00-16.00

Zapraszamy dzieci na Ferie zimowe z Biblioteką. Szczegóły na plakacie.

FERIE.jpg FERIE
jpg, 197 KiB, 720x960
Komentarze (0)

W poniedziałek, 29 stycznia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie odbyło się spotkanie autorskie z Pauliną Płatkowską - autorką książek, opowiadań, słuchowisk i felietonów.
Pisarka ma w swoim dorobku powieści obyczajowe, sagi rodzinne oraz książki dla dzieci. Podczas spotkania, Pani Paulina zaprezentowała wybrane tytuły, zachęcając zgromadzonych do sięgnięcia po lekturę. Opowiadała o początkach pracy literackiej oraz o wydarzeniach i miejscach, które inspirują ją do pisania. Ujawniła też kilka ciekawostek z życia prywatnego, m. in. o zamiłowaniu do pszczół i zaletach obcowania z przyrodą. Swoje pasje i przemyślenia przekłada na twórczość, dzięki którym powstają jej powieści, które mimo negatywnych doświadczeń, dostarczają dawkę optymizmu i pozytywnej refleksji.
Pod koniec spotkania był również czas na rozmowy o sile pogodnych myśli z podsumowującym mottem aby pamiętać że, nasze myśli kreują nasze życie - warto BYĆ DOBREJ MYŚLI! Dziękujemy gościom, seniorom i czytelnikom za uczestnictwo w spotkaniu. Książki Pauliny Płatkowskiej z dedykacją dla czytelników znajdują się w bibliotece.

Komentarze (0)

19 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze z okazji Dnia Babci i Dziadka. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję samodzielnie wykonać upominki dla swoich Dziadków.
Zajęcia były również doskonałą okazją do zdobycia wiedzy z zakresu komponowania dekoracji z mchu chrobotka oraz jego pielęgnacji. Na początku spotkania uczestnicy poznali poszczególne etapy tworzenia dekoracji po czym rozpoczęli wykonywać ozdoby, z użyciem mchu chrobotek, zdobiąc różnorodnymi materiałami dekoracyjnymi. Za pomocą tej wyjątkowej rośliny dzieci stworzyły niezwykłe i barwne dzieła. Wyjątkowe i oryginalne kompozycje, z pewnością będą doskonałym prezentem.
Z okazji święta życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, radości, pociechy z wnucząt oraz wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń.

Komentarze (0)

5 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie odbyły się warsztaty świąteczne pn. „Ceramiczne dekoracje”.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panią Justynę Wolną z pracowni artystycznej. Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe techniki lepienia z gliny oraz dowiedzieli się o właściwościach gliny. Każdy miał okazje wykonać własnoręczną dekorację, wałkując glinę, a następnie tworząc ozdoby świąteczne. Do dyspozycji dzieci były szablony w kształcie aniołów, kolorowe szkiełka, foremki do pierników oraz różnorodne koronki, które można było odbijać w glinie. Młodzi uczestnicy mieli również okazję zasiąść przy kole garncarskim. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i starannością, tworząc, własnoręczne dzieła. Efektem twórczych warsztatów były piękne aniołki, piernikowe ozdoby choinkowe jak również ceramiczne naczynia wykonane podczas pracy na kole garncarskim.
Wykonane prace, pani Justyna zabrała ze sobą do pracowni żeby je wypalić. Rękodzieła wrócą do nas za dwa tygodnie. W trakcie zajęć dzieci przekonały się, że ceramika rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą. Pani Justynie dziękujemy za możliwość przeprowadzenia tak inspirującego spotkania, a dzieciom za miłą atmosferę oraz aktywny udział.

Komentarze (0)

30 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie odbyły się warsztaty dla najmłodszych czytelników pn. „Jesienne lampiony”.

Spotkanie zapoczątkowane zostało odczytaniem wybranej poezji lokalnych poetów, której tematem przewodnim stała się klimatyczna, a zarazem barwna jesień. Następnie uczestnicy wykonali własne lampiony stosując różne techniki plastyczne. Pierwsza metoda wymagała użycia specjalnego makaronu do lasagne, farb, oraz jesiennych darów natury. Dzieci malowały płaty makaronów, przykładając uprzednio do powierzchni liście i tworząc własne kompozycje. Kolejna technika polegała na wykonaniu lampionów przy użyciu plastikowych kubeczków, uzyskując efekt jesiennego drzewa. Wszystkie dekoracje wyszły przepięknie, a gotowe lampiony wraz z małymi świeczkami wyglądały bardzo efektowne i mogą być pomysłem na praktyczny prezent lub służyć do dekoracji we własnym domu. W podziękowaniu za udział w warsztatach, każdy otrzymał upominek w postaci jabłuszka, jako symbol darów jesieni.

IMG_5205.jpg IMG_5205
jpg, 6.0 MiB, 5184x3456
IMG_5209.jpg IMG_5209
jpg, 5.7 MiB, 5184x3456
IMG_5225.jpg IMG_5225
jpg, 5.8 MiB, 5184x3456
IMG_5214.jpg IMG_5214
jpg, 6.0 MiB, 5184x3456
IMG_5235.jpg IMG_5235
jpg, 5.4 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)

27 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie, odbyło się widowisko teatralne pt. „Wyprawa do Złotego Miasta”. Przedstawienie odegrane przez aktorów z Teatru Kokon obejrzały dzieci z Przedszkola i Żłobka „Mruczuś” w Mroczeniu wraz z nauczycielami.

Aktorzy zabrali najmłodszą publiczność na wyprawę po skarby statkiem pirackim. W trakcie wyprawy najmłodsi wzięli udział w codziennych obowiązkach piratów, m. in. szorowały pokład i nawigowały statek. Atrakcją były również tańce i zabawy z piratką Marianną, której postępowanie sprawiło, że źli piraci przeszli przemianę i stali się obrońcami Złotego Miasta.

Spektakl został niezwykle ciepło przyjęty przez młodą widownię, która jednocześnie stała się jego współtwórcą. Ciekawe efekty dźwiękowe dodatkowo uatrakcyjniły przedstawienie i pozwoliły przemówić do wyobraźni dzieci, które nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Spotkanie było też świetną zabawą pobudzającą ich wyobraźnię i kreatywność, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, że każdy, niezależnie od swojej przeszłości, może się stać się dobry, jeśli tylko zapragnie.

Komentarze (0)

Już od października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie i filii w Mroczeniu na dzieci w wieku 3–6 lat po raz kolejny czekają specjalne Wyprawki Czytelnicze.

W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzi książka autorstwa Wojciecha Widłaka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce" wzbogacona pięknymi ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej oraz broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mała ksiązka plakat.jpg mała ksiązka plakat
jpg, 152 KiB, 720x960
Komentarze (0)

13 października Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek pod hasłem: „Absurd nie czytać”. W tegorocznej edycji, w bibliotece odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci. Podczas spotkania uczestnicy obejrzeli i wysłuchali teatrzyk kamishibai pt. „O orle, który myślał, że jest kogutem” oraz zgłębiły tajniki tworzenia łapaczy snów. Spotkanie przeprowadziła autorka i ilustratorka - Urszula Ziober.

Na początku zajęć, dzieci dowiedziały się czym jest kamishibai, jaka jest jego historia i poznały japońskie zaklęcie, którego musiały użyć aby rozpocząć spektakl. Wszyscy z ciekawością wsłuchiwali się w indiańską legendę, do której tekst i ilustracje wykonała sama prowadząca zajęcia. Następnie mali artyści zabrali się za tworzenie oryginalnych i kolorowych łapaczy snów. Użyli do tego kolorowych ozdób, koralików, sznurków, piórek i wstążek. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i starannością, tworząc, własnoręczne dzieła. Efekt końcowy przerósł nasze oczekiwania, prace wyszły piękne.

2a.jpg 2a
jpg, 5.6 MiB, 5184x3456
9.jpg 9
jpg, 5.5 MiB, 5184x3456
6.jpg 6
jpg, 4.8 MiB, 5184x3456
13.jpg 13
jpg, 6.5 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)

9 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie odbyły się warsztaty pięknego pisania, w których udział wzięli uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Baranowie.

Celem spotkania było zainteresowanie kaligrafią, która pozwala nie tylko rozwinąć umiejętności manualne, ale uczy cierpliwości i dokładności. Uczestnicy otrzymali zestawy liter z rodzajami pisma, o różnej trudności, a następnie mieli napisać słowo: Biblioteka. Podczas kaligrafowania posługiwali się stalówką, a chętni gęsim piórem. Zajęcia były bardzo ciekawe i wymagały wytrwałości i zaangażowania, gdyż pisanie stalówką i atramentem nie jest takie proste. Dzięki tym warsztatom uczniowie mogli się przekonać, że nauka pięknego pisania wymaga wysiłku, który warto podjąć. Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez dyrektor biblioteki Edytę Lesiak oraz bibliotekarza Annę Kaczmarek. Spotkanie było również okazją do zwiedzania i zapoznania się z zasadami korzystania z biblioteki. Bardzo dziękujemy za przybycie i czekamy na kolejne odwiedziny.

IMG_5065.jpg IMG_5065
jpg, 6.1 MiB, 5184x3456
IMG_5052.jpg IMG_5052
jpg, 5.3 MiB, 5184x3456
IMG_5064.jpg IMG_5064
jpg, 5.5 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)

Czytelnicy w nowej lokalizacji mają komfortowe warunki do wypożyczania książek, przeglądania czasopism i korzystania z Internetu.

Biblioteka jest w pełni nowoczesna, wraz z przeniesieniem do nowej siedziby uruchomiono elektroniczny system całego księgozbioru. Czytelnicy mają możliwość sprawdzenia, czy biblioteka dysponuje poszukiwaną książką oraz skorzystania z rezerwacji. Nowoczesna czytelnia internetowa, kącik dla dzieci z magicznym dywanem, czy zacisze prasowe, to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na czytelników. Obiekt przystosowany został do potrzeb osób z niep­ełno­spra­wnoś­ciami. W najbliższym czasie odbywać się również będą różne zajęcia i spotkania promujące czytelnictwo.

23 września w Baranowie uroczyście otwarto zrewitalizowany Rynek. Inwestycja Rewitalizacja Rynku w Baranowie wraz z rozbudową, przebudową i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na ośrodek kultury z ośrodkiem opieki dziennej nad seniorami została zrealizowana przez Gminę Baranów. Na piętrze przekształconej starej szkoły powstała biblioteka.Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej siedziby!

IMG_4986.jpg IMG_4986
jpg, 6.8 MiB, 5184x3456
IMG_4993.jpg IMG_4993
jpg, 6.1 MiB, 5184x3456
IMG_4994.jpg IMG_4994
jpg, 5.7 MiB, 5184x3456
IMG_4996.jpg IMG_4996
jpg, 5.2 MiB, 5184x3456
Komentarze (0)
1 2 3 4 5
jidzik

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo