Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 14 687 00 87 |
Województwo: | małopolskie |
Powiat: | dąbrowski |
Adres: |
ul. Leśna 11A 33-210 Olesno |
E-mail: | biblioteka@gbpolesno.pl |
Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społecznościowych Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!
Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊
„Dziunia” według Miejskiego słownika slangu i mowy potocznej to pochlebne określenie młodej, atrakcyjnej kobiety. Tymczasem Anna Maria Nowakowska, terapeutka pomagająca kobietom będącym ofiarami przemocy, w swojej pierwszej powieść pt. „Dziunia” przedstawia zupełnie inne znaczenie pojęcia „dziunia”. Dziuniość jest według A. M. Nowakowskiej stanem umysłu, który może być kłopotliwy. Z kolei tytułowa Dziunia to niechciane, niekochane dziecko, które na skutek błędów wychowawczych (czy raczej braku jakiegokolwiek wychowania lub choćby zainteresowania) pomimo niezwykłej inteligencji jest kompletnie nieprzystosowane do życia w podłym, pełnym zła świecie. Dziunia – owoc nierozwagi (by nie powiedzieć – głupoty) dwójki młodych ludzi, właściwie od samego poczęcia skazana jest na odtrącenie – nie chcą jej ani rodzice, ani dziadkowie ze strony ojca. Jedynie dziadkowie ze strony matki – prości, bogobojni ludzie ze wsi, litują się nad maleńką istotką i udaje im się przekupić (!) własną córkę, by ta zechciała utrzymać ciążę… Tak więc Dziunia rodzi się i zaczyna rosnąć, a wraz z nią pojawiają się kolejne kłopoty – doskonale zapowiadający się tatuś – „fantastyczny” weterynarz, popada w alkoholizm, zaczyna zdradzać żonę i znęcać się nad rodziną, natomiast mamusia, której niechciane dziecko zrujnowało życie, młodość, urodę i karierę wpada w coraz głębszą depresję. Dziunia jest sama – nikt nie uczy jej zasad postępowania z ludźmi, nikt nie pomaga w odkrywaniu świata, toteż dziewczynka zakłada, że ludzie są z natury dobrzy i należy pomagać im w miarę możliwości i dawać to, czego chcą. Taka postawa skutkuje nieustannym wykorzystywaniem Dziuni przez otoczenie – słabsi uczniowie oczekują odrobienia za nich lekcji – czemu nie?, stary nauczyciel muzyki chce ją dotykać – proszę bardzo! W końcu Dziunia dostrzega, że „nie ma przyjaciół, tylko ludzi, którzy jej używają” i jej bezinteresowność zmienia się w gorzki cynizm. Pomimo okrutnego, nieczułego, zimnego otoczenia, pomimo braku miłości rodziny i bezpiecznego domu, Dziunia zachowuje pogodę ducha i proste, niemal dziecięce dobro, przez pryzmat którego usilnie chce patrzeć na świat.
Książka „Dziunia” omawiana była podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 14 grudnia 2015 r. Powieść poraża, wstrząsa, oburza i wywołuje dreszcze niechęci – do świata, do ludzi, do ogólnej niesprawiedliwości i zła, a jednak nie można przejść obok niej obojętnie. W historii Dziuni znajdziemy wszystko co ludzkie, a więc brzydotę, odrzucenie, chamstwo, nietolerancję, zacofanie, głupotę, nienawiść, ból i smutek, ale są tu również miłość i jej gorące pragnienie, ufność, radość, troska i dobro. I chociaż podłości i zła jest zdecydowanie więcej, to te pozytywne wartości nieustannie trwają i za wszelką cenę próbują nikłym blaskiem nieco rozjaśnić okrucieństwa bijące z każdego zakamarka codzienności.
„Jeden z najgłębszych sukcesów życia polega na tym, że wszystko co robimy dla innych jest tym co naprawdę warto robić” słowa te można odnieść do wszystkich działań wprowadzonych w życie przez uczestników Projektu „60+ NOWY WIEK KULTURY” z Gminy Olesno pod kierunkiem wspaniałych koordynatorów i opiekunów ze Stowarzyszenia Teatr Nowy z Krakowa Dany Bień, Tomasza Kireńczuka i Piotra Siekluckiego.
Projekt "60+ NOWY WIEK KULTURY" realizowany na terenie Gminy Olesno przez Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa dobiegł końca. Trwał 6 miesięcy i składał się z wielu różnorodnych działań.
Jego I etapem były 3 czterodniowe wyjazdy edukacyjne w trakcie których w przepięknej scenerii pałacu w Janowicach grupa 21 osób z różnych miejscowości Gminy Olesno pod kierunkiem koordynatorów projektu, a zarazem niezwykłych trenerów Dany Bień i Tomasza Kireńczuka odbyła szereg szkoleń i warsztatów. Ich głównym celem było zintegrowanie grupy i wypracowanie dalszego planu działań do realizacji w kolejnym etapie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i niezwykle żmudnej pracy uczestników Projektu ale też i ich opiekunów udało się stworzyć zgrany i gotowy do dalszej pracy zespół, który z ogromnym entuzjazmem i prawdziwą radością zabrał się do realizacji wyznaczonych celów. Pierwszym z nich było założenie Klubu Seniora. Przy realizacji tego zadania uczestnicy Projektu otrzymali ogromne wsparcie i pomoc ze strony Dany Bień, która czuwała nad całością spraw związanych z założeniem stowarzyszenia, które przyjęło nazwę Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Drugim zadaniem było przygotowanie występu kabaretowego o tematyce zaproponowanej przez uczestników Projektu. Do realizacji tego zadania przydzielono grupie indywidualnego opiekuna, którym został wybitny reżyser, aktor, a zarazem dyrektor Teatru Nowego z Krakowa Piotr Sieklucki. Na przygotowanie programu grupa i jej wspaniały reżyser poświęcili wiele godzin żmudnych prób, które odbywały się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Doskonaląc warsztat aktorski podopiecznych Piotr Sieklucki nie szczędził swoich sił, czasu i energii. Wielokrotnie gościł w Oleśnie pozostając do dyspozycji grupy, z którą nawiązał wspaniały, przyjacielski kontakt. Na zakończenie seniorzy otrzymali także wiele cennych wskazówek ze strony choreografa Jarosława Widucha.
I wreszcie Wielki Finał, czyli Festyn „Rozmowy kontrolowane”, który odbył się 6 grudnia 2015 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Brniu, dzięki niezwykłej gościnności Dyrektora Jarosława Boryczki.
Na zaproszenie organizatorów bardzo licznie odpowiedzieli nie tylko mieszkańcy Gminy Olesno, ale także sąsiednich, zaprzyjaźnionych gmin. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski z Małżonką, Wicestrarosta Marek Kopia z Małżonką, Burmistrz Miasta i Gminy Żabno Stanisław Kusior, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kusior, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu Ewa Drzazga, przedstawiciele Uniwersytetu III Wieku z Dąbrowy Tarnowskiej, seniorzy z Gminy Szczucin, rodziny i przyjaciele uczestników Projektu.
Imprezę prowadzili Piotr Sieklucki i Tomasz Kireńczuk, którzy od samego początku emanowali humorem, ciepłem i wyjątkowym urokiem osobistym dzięki czemu wyczarowali niezapomnianą atmosferę. O otwarcie festynu poproszeni zostali Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Brniu Jarosław Boryczka. Pierwszym punktem programu był występ kabaretowy pt. „Czerwony autobus” przygotowany pod opieką reżyserską Piotra Siekluckiego przez uczestników Projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" z Gminy Olesno, w którym wystąpili: Władysława Cabaj, Halina Dojka, Dorota Huczek, Jerzy Huczek, Danuta Kądzielawa, Jadwiga Lech, Wiktor Morawiec, Helena Moryl, Teresa Motyka, Adam Niemiec, Janina Niemiec, Marek Nowak, Maria Nowak, Stanisław Piękosz, Bronisław Rygielski, Teresa Rygielska, Helena Szmyrko, Barbara Wesołowska, Zofia Węgiel, Krystyna Zachara, Tadeusz Zachara. Od pierwszego momentu kiedy artyści zaczęli pojawiać się na scenie wypełniona po brzegi publicznością sala ożyła. Gromkie oklaski, publiczność włączająca się do śpiewu, wybuchy serdecznego śmiechu przez cały występ towarzyszyły naszym niezrównanym, choć debiutującym artystom. Przygotowany program okazał się wyjątkowy pod każdym względem. „Całkiem młodzi wariaci”, jak o sobie mówili na scenie, wystąpili w cudownych przebraniach, które sprawiły, że wyglądali nie jak seniorzy, lecz młode dziewczęta i chłopcy. Scenariusz nawiązujący do czasów PRL-u, pokazywał „w krzywym zwierciadle” i z dużą dozą humoru społeczeństwo tamtych czasów. Cały program utrzymany był w konwencji akademii szkolnej, które organizowano wówczas w placówkach oświatowych. Cudowne, dawne utwory muzyczne pięknie wykonywane na scenie przy mistrzowskim akompaniamencie Stanisława Piękosza porywały całą publiczność, która śpiewała razem z artystami. Kunszt aktorski i ruch sceniczny doskonalony przez wiele godzin pod czujnym okiem fachowców sprawiły, że widownia mogła podziwiać wyjątkową grę, wdzięczny taniec i cudowny śpiew, które tym bardziej wzbudzały podziw, uznanie i niekłamane wzruszenie, że wykonywali je nasi bliscy –rodzice, dziadkowie, sąsiedzi, przyjaciele, czyli „Sami Swoi”. Cudowna atmosfera, którą swoim występem wprowadzili była niepowtarzalna, wyjątkowa i utrzymała się do końca imprezy. Poza zakończonym występie artyści otrzymali długie, gromkie brawa na stojąco. Wiele wzruszenia wywołała także piosenka - niespodzianka przygotowana przez grupę w ramach podziękowań dla wszystkich PRZYJACIÓŁ, którzy byli zaangażowani w realizację Projektu. W imieniu grupy Prezes Stowarzyszenia Halina Dojka złożyła podziękowania Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawcowi oraz na ręce dyrektora Małgorzaty Morawiec wszystkim pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie za wsparcie oraz pomoc w realizacji Projektu. Szczególne słowa wdzięczności, skierowane zostały do Dany Bień, Tomasza Kireńczuka i Piotra Siekluckiego. Zwracając się do swoich opiekunów Halinka mówiła: „Wasza praca poparta miłymi, pełnymi ciepła, zrozumienia i miłości słowami, sprawiła, że uwierzyliśmy w siebie i swoje możliwości. Pokazaliście nam, że będąc na emeryturze można inaczej patrzeć na ludzi, którzy są wokół nas i przeżywać radośnie każdy kolejny dzień.” Grupa podziękowała także swojemu koledze Stanisławowi Piękoszowi, który swoim talentem muzycznym wspierał grupę i umilał wszystkie wspólne spotkania. Równie ciepłe słowa pod adresem Dany Bień, Tomasza Kireńczuka i Piotra Siekluckiego wystosował w imieniu partnerów Projektu Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który podziękował za możliwość przyłączenia się gminy do tak wspaniałego przedsięwzięcia oraz za bardzo dobrą i owocną współpracę oraz wyraził nadzieję na jej kontynuację. Z kolei Stowarzyszenie Teatr Nowy podziękowało partnerom Projektu i współorganizatorom Festynu, ale przede wszystkim uczestnikom Projektu „60+ Nowy Wiek Kultury” z Gminy Olesno, którzy oprócz wielu ciepłych słów od swoich opiekunów otrzymali także pamiątkowe Certyfikaty. Wyrazy uznania dla grupy skierowane zostały także przez Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca i dyrektora biblioteki Małgorzatę Morawiec, którzy gratulowali grupie cudownego występu, ale też dziękowali za 6 miesięcy pracy, pełnej zaangażowania i poświęcenia podkreślając, że bez grupy Projekt nie byłby realizowany na terenie Gminy Olesno oraz deklarowali dalszą pomoc w realizacji kolejnym przedsięwzięć. Pracownicy biblioteki oraz Wójt Gminy podziękowali także Halinie Dojka, która od wielu lat bezinteresownie angażuje się w większość przedsięwzięć kulturalnych realizowanych przez placówkę i często „jest iskrą, która rozpala prawdziwy pożar efektywnego działania”.
Kolejnym punktem programu był występ artystyczny Haliny Kunickiej, który także został bardzo ciepło przyjęty przez widownię. Również i tym razem publiczność żywo włączyła się do koncertu towarzysząc artystce. Po koncercie Tomasz Kireńczuk i Piotr Sieklucki przeprowadzili krótki wywiad z artystką.
Magicznej atmosfery wieczoru, pełnej radości i dobrego humoru dopełnił rewelacyjny występ wybitnego satyryka i artysty kabaretowego Krzysztofa Piaseckiego. Gromkie brawa i prawdziwe salwy serdecznego śmiechu towarzyszyły artyście przez cały występ.
Wiele emocji wzbudził także Konkurs „Nabici w butelkę” na najlepszy trunek domowej roboty. Jury musiało się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, gdyż mogło wyróżnić tylko trzy najlepsze wyroby spośród 54, a wszystkie były wysokiej jakości. Nie obyło się więc bez eliminacji dodatkowych, w wyniku, których ostatecznie wyłoniono zwyciężczynie:
I miejsce zdobyła Maria Romanowska ze Szczucina
II miejsce Teresa Gawlik z Żabna
III miejsce Janina Niemiec z Olesna.
Prawdziwym sukcesem okazał się również kiermasz rękodzieła artystycznego oraz loteria fantowa prowadzona w trakcie imprezy. Wszystkie losy znalazły nabywców, którzy otrzymali cenne upominki, w większości wykonane własnoręcznie przez uczestników Projektu ich rodziny i przyjaciół.
Wspaniałe regionalne potrawy przygotowane zostały przez członków Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” przy wsparciu ich rodzin i przyjaciół.
Festyn zakończył niezapomniany spektakl „Griga” w reżyserii Piotra Siekluckiego, który okazał się idealnym dopełnieniem programu. Po raz kolejny widownia mogła podziwiać niezrównanych aktorów: Dominika Nowaka w roli tytułowego Grigi, Anetę Wirzinkiewicz, która zagrała Sonię oraz Piotra Siekluckiego jako Pietię.
Liczne słowa wdzięczności, które padały w trakcie imprezy są dowodem na to, że było to naprawdę wyjątkowe przedsięwzięcie. Dla wszystkich, którzy mieli przyjemność być jego uczestnikami i partnerami było cudowną niezapomnianą przygodą. Projekt pokazał także jak wielki potencjał drzemie w ludziach, którzy po zakończeniu pracy zawodowej nadal mogą, zdziałać wiele dobrego dla swojej społeczności lokalnej oraz że najważniejsi są ludzie i ich wzajemne kontakty. Dowiódł także, że piękna międzypokoleniowa przyjaźń jest możliwa, jeżeli tylko spotkają się odpowiedni ludzie tacy jak DANA, TOMEK i PIOTREK z Krakowa oraz seniorzy, czyli „całkiem młodzi wariaci” z terenu Gminy Olesno.
Organizatorzy imprezy:
- Mieszkańcy Gminy Olesno, uczestnicy Projektu "60+ Nowy Wiek Kultury": Władysława Cabaj, Halina Dojka, Dorota Huczek, Jerzy Huczek, Danuta Kądzielawa, Jadwiga Lech, Wiktor Morawiec, Helena Moryl, Teresa Motyka, Adam Niemiec, Janina Niemiec, Marek Nowak, Maria Nowak, Stanisław Piękosz, Bronisław Rygielski, Teresa Rygielska, Helena Szmyrko, Barbara Wesołowska, Zofia Węgiel, Krystyna Zachara, Tadeusz Zachara;
- Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie;
- Urząd Gminy Olesno;
- Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie;
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. S. Reymonta w Brniu
W przygotowanie imprezy włączyli się także przyjaciele i rodziny uczestników Projektu oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie pod kierunkiem Czesława Mosio.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Partnerzy Projektu w Gminie Olesno:
- Wójt Gminy Olesno
- Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
„Griga” to wzruszająca ale także niezwykle dowcipna opowieść nie tylko o przyjaźni i miłości, ale też o samotności i niespełnionych marzeniach,
czyli o trójce przyjaciół z czasów szkolnych Gridze, Soni i Pietce.
Jest to spektakl bardzo malowniczy. Z jednej strony pełen przewrotnego humoru, kpiny oraz radości ze spotkania dawnych przyjaciół, z drugiej bardzo nostalgiczny, ukazujący jak rzeczywistość niszczy młodzieńcze marzenia i ideały. Scenografia emanuje rosyjskim klimatem, widocznym w wystroju zaniedbanej wiejskiej izby, ze stołem, rozpadającym się starym kredensem, ciągle psującym się radiem i obrazem Matki Boskiej. Tę prostą scenografię dopełniają „przyciągające” uwagę publiczności, charakterystyczne kostiumy. Tak przygotowana przestrzeń, której dodatkiem są tęskne rosyjskie ballady stanowi tło wspomnień i opowieści bohaterów oraz sprawia, że widzowie zostają natychmiast przeniesieni do spektaklowej rzeczywistości. Z kolei mistrzowska gra aktorów, którzy wchodzą w silne interakcje z publicznością częstując ją „czym chata bogata” lub w rzewnych chwilach ściskając i całując, sprawia, że widzowie już od pierwszego toastu, wypitego za zdrowie jubilata, czują się uczestnikami wydarzeń dziejących się na scenie.
Ten wspaniały spektakl z repertuaru Teatru Nowego z Krakowa w reżyserii Piotra Siekluckiego wystawiony został 2 grudnia 2015 r. w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, a w role trójki przyjaciół z czasów szkolnych wcielili się: Piotr Sieklucki - Griga, Aneta Wirzinkiewicz – Sonia, Maciej Skurnatowicz – Pietia.
Z kolei 3 grudnia 2015 r. spektakl został zaprezentowany w Domu Strażaka w Ćwikowie, tym razem w rolę Grigi wcielił się Dominik Nowak, Sonię zagrała Aneta Wirzinkiewicz, a Piotra Siekluckiego mogliśmy podziwiać w roli Pietii.
Licznie zgromadzona widownia, zarówno w Oleśnie jak i Ćwikowie razem z aktorami przeżywała różnorodne emocje, począwszy od szczerej radości i wesołej zabawy poprzez chwile zadumy i refleksji, a na momentach grozy kończąc.
Obydwa przedstawienia zaprezentowane zostały w ramach Projektu „60+ Nowy Wiek Kultury” realizowanego na terenie Gminy Olesno przez Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa
Serdecznie zapraszamy wszystkich najmłodszych do Kina za Rogiem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie na wyjątkowy poranek bajkowy! Już w najbliższą sobotę (05.12.2015) na naszych małych gości będzie czekał... MIKOŁAJ! Dla każdego przewidziane są również prezenty! :)😊
Prosimy o rezerwację biletów!
Zbliża się wielki finał Projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" realizowanego przez Gminę Olesno we współpracy z krakowskim Teatrem Nowym.
Celem Projektu realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i środków własnych Stowarzyszenia Teatr Nowy, była społeczna aktywizacja osób po 60-tym roku życia, poprzez połączenie szkoleń biznesowych z pracą artystyczną i działalnością lokalną. Cykl szkoleń, spotkań i warsztatów umożliwił uczestnikom Projektu stworzenie sprawnego, zintegrowanego zespołu gotowego do realizacji wspólnych działań, uruchomienie wewnętrznego potencjału wszystkich członków grupy, a także pobudzenie ich do twórczego i niestandardowego myślenia i działania.
Efektem działań podjętych w ramach realizacji przedsięwzięcia jest utworzenie Stowarzyszenia Klubu Seniora „Sami Swoi” oraz niezwykle bogaty program finału, który odbędzie się już 6 grudnia 2015 r.
Organizatorzy imprezy:
- Mieszkańcy Gminy Olesno, uczestnicy Projektu "60+ Nowy Wiek Kultury": Władysława Cabaj, Halina Dojka, Dorota Huczek, Jerzy Huczek, Danuta Kądzielawa, Jadwiga Lech, Wiktor Morawiec, Helena Moryl, Teresa Motyka, Adam Niemiec, Janina Niemiec, Marek Nowak, Maria Nowak, Stanisław Piękosz, Bronisław Rygielski, Teresa Rygielska, Helena Szmyrko, Barbara Wesołowska, Zofia Węgiel, Krystyna Zachara, Tadeusz Zachara;
- Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie;
- Urząd Gminy Olesno;
- Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie;
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. S. Reymonta w Brniu
Wójt Gminy w Oleśnie, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Krakowski Teatr Nowy w Krakowie zapraszają na spektakl pt. "Griga" wg opowiadań Antoniego Czechowa!
Reżyseria: Piotr Sieklucki, obsada: Aneta Wirzinkiewicz, Dominik Nowak, Piotr Sieklucki.
2 grudnia 2015 r., godzina 17:30 - Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
3 grudnia 2015 r., godzina 17:30 - Dom Strażaka w Ćwikowie
"W zapadłej wsi gdzieś w Rosji, w rozlatującej się chałupie, w której jeszcze tylko wódki i śledzi w occie jest pod dostatkiem, na urodzinach u Griszy spotyka się troje przyjaciół z czasów studiów. Przyjaciele na zmianę to kłócą się, to znów godzą. W jednej chwili żartują i popadają w melancholię. I wspominają… Żadnego z nich matuszka Rosija nie rozpieszczała, każdy w jakimś stopniu zmarnował sobie życie. Młodzieńcze marzenia o świetlanej przyszłości zastąpiła gorzka rzeczywistość. To, co ich otacza, jest tak przygnębiające, że na trzeźwo tego „nie rozbieriosz”. Więc piją, piją na umór i tęsknią do czegoś, co jest lepsze, bo to, że lepsze gdzieś na nich czeka, jest pewne jak potworny kac nazajutrz rano."
W sztuce alkohol leje się strumieniami, a każdy wypity kieliszek rozwiązuje języki i – jak to u wschodnich sąsiadów bywa – otwiera dusze.
Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza do Kina za Rogiem!
Na miłośników ambitnej kinematografii czeka 5 genialnych filmów, które można będzie obejrzeć w ramach festiwalu filmowego "LWY CEZARY OSCARY".
Karnet 15zł (wstęp na 5 filmów)
Bilet jednorazowy - 4zł!
Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Kinem za Rogiem organizuje w dniach 3-5 grudnia 2015 r. w kinach Sieci KzR przegląd 5 filmów, które w dwóch ostatnich latach otrzymały nagrody na największych europejskich i światowych festiwalach. Będą to między innymi laureaci Złotych Lwów, Złotych Palm, Złotych Globów, Złotych Żab, Cezarów i Oscarów.
W programie przeglądu:
Bogowie, reż. Łukasz Palkowski, Polska, 2014
5 Złotych Lwów 2014
6 Orłów 2015
Gołąb usiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu, reż. Roy Andersson, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2014
Złoty Lew 2015
Złote Żuki 2015
Zniewolony, reż. Steve McQuinn, USA, Wielka Brytania, 2013
Oscar 2014
Złoty Glob 2014
Lewiatan, Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014
Złoty Glob 2015
Złota Palma 2014
Mama, reż. Xavier Dolan, Kanada, 2014
Nagroda Jury w Cannes
Cezar 2015
Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy.
Szczegółowe informację uzyskać można w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie lub pod numerem telefonu 14 687 00 87.
Już jutro (sobota, 21.11.2015 r.) Kino za Rogiem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie zabierze małych kinomanów na fantastyczne spotkanie z sympatycznym Żółwikiem.
Sammy i jego przyjaciel Ray są już nobliwymi dziadkami towarzyszącymi narodzinom swoich wnuków, gdy ich życie w jednej chwili staje na głowie. Złapani przez podstępnych łowców trafiają do ekskluzywnego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej mają do końca swoich dni zabawiać bogatych turystów. Od pierwszej chwili nie ustają w wysiłkach, żeby uciec z luksusowego więzienia, ale nie jest to proste. Podejmują kolejne nieudane próby ucieczki i gdy już wydaje się, że będą musieli zostać w oceanarium na zawsze, nadchodzi pomoc - małe sprytne wnuki i ich przyjaciele.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie otrzymała ponad 100 pozycji książkowych, a także kilkanaście tytułów na nowoczesnych nośnikach, ofiarowanych przez Pan Ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Pan Minister odwiedził bibliotekę w Oleśnie 25 września 2015 r. - zwiedził wówczas nową siedzibę naszej placówki, spotkał się z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Olesno, a także spróbował swoich sił na torach bowlingowych Kręgielni "Azyl Olesno". Jak sam stwierdził, był pod wrażeniem różnorodności oferowanych przez bibliotekę sposobów zagospodarowania wolnego czasu mieszkańcom gminy.
Serdecznie dziękujemy Panu Ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za ten wyjątkowo miły gest, a także za to, że przekazując książki bibliotece, dał wyraz swego poparcia dla rozwoju kultury i podnoszenia poziomu czytelnictwa w Polsce.