Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

15 kwietnia 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbył się Turniej Szachowy Młodzieży Szkolnej. W zawodach zorganizowanych we współpracy z Gminnym Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe w Oleśnie wzięła udział młodzież z Gminy Olesno oraz z Dąbrowy Tarnowskiej. Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim (pięć rund na czas) w trzech kategoriach:
I Chłopcy – uczniowie szkół podstawowych,
II Chłopcy – uczniowie szkół gimnazjalnych,
III Dziewczęta – bez ograniczeń wiekowych.
Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie: Stanisław Golonka i Paweł Świętochowski.
Pełne emocji i zgodne z zasadami fair play rozgrywki wyłoniły w poszczególnych kategoriach następujących zwycięzców:

I kategoria:
I miejsce – Szymon Gryz
II miejsce – Konrad Gryz
III miejsce – Kacper Jurczyk

II kategoria:
I miejsce – Grzegorz Dynak
II miejsce – Jakub Dojka
III miejsce – Eryk Szlosek

III kategoria:
I miejsce – Weronika Wrona
II miejsce – Karolina Dynak

Uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy okolicznościowe, a laureaci nagrodzeni zostali dodatkowo pamiątkowymi medalami. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy odważyli się wziąć udział w rozgrywkach!

szachy7.jpg

szachy1.jpg szachy1
jpg, 85 KiB, 800x600
szachy3.jpg szachy3
jpg, 86 KiB, 800x600
szachy4.jpg szachy4
jpg, 83 KiB, 800x600
szachy7.jpg szachy7
jpg, 81 KiB, 800x600
Komentarze (0)

ofinansach.jpg
Kolejne, trzecie spotkanie w ramach Projektu „O finansach… w bibliotece” odbyło się 14.04.2016 r. Tym razem tematyka obejmowała zagadnienia związane z podstawowymi produktami bankowymi takimi jak lokaty, kredyty i karty płatnicze. Temat został bardzo dokładnie omówiony przez eksperta w dziedzinie bankowości Małgorzatę Hajdo, Dyrektora Banku PKO BP, Oddziału 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, która rozwinęła wiele ciekawych wątków na temat rodzajów lokat, wyjaśniła na co zwracać uwagę lokując swoje środki finansowe. Wyczerpująco przedstawiła jakie są rodzaje kart, czym się różnią, na co zwracać uwagę decydując się na skorzystanie z tej usługi bankowej. Wykład został poprowadzony w sposób niezwykle zajmujący, ale też inspirujący do zadawania pytań i dalszego zgłębiania poruszanych tematów. Udział w spotkaniu umożliwił doskonalenie umiejętności racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi oraz korzystnie wpłynął na kształtowanie postawy odpo­wied­zial­nośc­i za podejmowane decyzje. Uczestnicy zajęć poznali i nauczyli się, jak korzystać z dostępnych narzędzi internetowych pomocnych w poszukiwaniu informacji dotyczących podstawowych produktów bankowych oraz informacji przydatnych w podejmowaniu decyzji finansowych.

Na kolejne spotkanie z cyklu "O finansach... w bibliotece" zapraszamy już 21 kwietnia o godzinie 14:00.

ofinansach.jpg ofinansach
jpg, 10 KiB, 600x128
ofi31.jpg ofi31
jpg, 90 KiB, 800x600
ofi32.jpg ofi32
jpg, 90 KiB, 800x600
0fi33.jpg 0fi33
jpg, 95 KiB, 800x600
ofi34.jpg ofi34
jpg, 94 KiB, 600x800
Komentarze (0)

ofi1.jpg
7 kwietnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu „O finansach… w bibliotece”, a poświęcone zostało tematyce bankowości internetowej. Pierwszym punktem szkolenia było uporządkowanie wiedzy uczestników o podstawowych produktach bankowych, a także dostarczenie wiadomości o zakładaniu konta bankowego, w tym e-konta. Następnie wykładowcy przedstawili podstawowe informacje o zasadach wyboru oferty bankowej i podejmowania indywidualnych decyzji bankowych. Kolejnym etapem spotkania było rozwijanie umiejętności uczestników w zakresie posługiwania się bankowością elektroniczną, w tym z wysyłaniem przelewów. Ponadto przedstawione zostały wiadomości dotyczące praw klienta banku oraz doskonalenia umiejętności egzekwowania własnych praw konsumenckich.

Na kolejne szkolenie poświęcone zasadom wyboru najk­orzy­stni­ejsz­ej oferty bankowej zapraszamy 14 kwietnia 2016 r. Na spotkaniu obecna będzie ekspert w dziedzinie bankowości – Małgorzata Hajdo, Dyrektor Banku PKO BP, Oddziału 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

ofi1.jpg ofi1
jpg, 10 KiB, 600x128
Komentarze (0)

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Anna Morawiec z Olesna została zwyciężczynią Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2015 rok.

Komisja Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2015 rok w składzie: prof. Kazimierz Nowosielski – przewodniczący, Iwona Borawska, prof. Piotr Czauderna, Aleksander Jurewicz, Barbara Piórkowska, podjęła decyzję o przyznaniu nagrody Annie Morawiec za zbiór wierszy pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”.

Przewodniczący komisji konkursowej, prof. Kazimierz Nowosielski przedstawił następujące uzasadnienie wyboru zwycięskiej pracy:
"Wiersze Anny Morawiec ujmują swobodą myśli i jakimś niewymuszonym pięknem jednocześnie – a wszystko dzieje się w nich jakby trochę „po drodze”: w młodzieńczym biegu po pełnię przejawionego i niep­rzej­awio­nego­ istnienia. Traktują o szczęściu i o poranieniach w tym biegu, mówią o potrzebie wytchnienia i o koniecznym dystansie do rzeczy oraz spraw tego świata. Niosą one ze sobą zarówno ciepły humor, jak i zadumę nad tym, co najważniejsze tak w samym życiu, jak i w wyrażającej je twórczości. Słowo tej poezji to nade wszystko: dar i zobowiązanie – a pragnie ono żyć z prawdy i piękna zarazem; komunikuje i jest sobą na swój własny poetycki sposób."

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni tego prestiżowego konkursu!

źródło: www.gdansk.pl

Komentarze (0)

ofinansach.jpg
31 marca 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane w ramach realizacji Projektu pt. „O finansach… w bibliotece”. Tematem szkolenia było ważne i dotyczące każdego z nas zagadnienie, mianowicie – „Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość uporządkowania swojej dotychczasowej wiedzy o podstawowych źródłach dochodów i wydatków gospodarstwa domowego, a także zdobyli wiedzę o zasadach tworzenia budżetu domowego. Respondenci poznali także serwisy internetowe pomocne w planowaniu wydatków i podejmowaniu indywidualnych decyzji zakupowych. Omówione również zostały prawa konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem prze­dsię­bior­stwa­. Ponadto wypróbowano w praktyce zasady planowania własnego budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych. Dodatkowo wykładowcy przedstawili różnorodne sposoby i możliwości równoważenia budżetu oraz omówili korzyści wynikające z lokowania oszczędności w banku.

Kolejne spotkanie z cyklu „O finansach… w bibliotece” odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 14:00. Serdecznie zapraszamy!

fin1.jpg fin1
jpg, 109 KiB, 800x600
ofinansach.jpg ofinansach
jpg, 10 KiB, 600x128
Komentarze (0)

DKK logo1.jpg
29.03.2016r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowiczki rozmawiały na temat powieści pt. „Miłość Peonii” autorstwa francuskiej pisarki Lisy See, dorastającej w Chinach, co między innymi zainspirowało ją do napisania tej historii.
„Miłość Peonii” to egzotyczna i magiczna opowieść, której akcja osadzona w XVII-wiecznych Chinach, toczy się równolegle na dwóch płaszczyznach - na Ziemi i w zaświatach.
Lisa See opowiada o niezwykłych losach kobiet w różnym wieku, o ich roli i pozycji w społeczeństwie. Kobiety pojawiające się w powieści przez całe życie doświadczały brutalności i prześladowania przez władze, jednak coraz częściej wyrażają swój sprzeciw wobec obowiązującym zasadom, polityce państwa oraz przedmiotowego traktowania kobiet.
Tytułowa Peonia, 16-letnia piękna i majętna dziewczyna, już jako kilkuletnie dziecko została zaręczona ze znacznie starszym mężczyzną, którego nawet nie poznała. Choć ten sposób zaślubin jest powszechnie praktykowany, dojrzewająca kobieta nie potrafi pogodzić się z narzuconym jej przeznaczeniem. Nie godzi się na zaaranżowane przez rodziców małżeństwo i nie chce podporządkować się regułom panującym w społeczeństwie. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy Peonia zakochuje się w mężczyźnie o imieniu Ren (później okazuje się, że Ren jest jej narzeczonym, wybranym przez rodziców). Ta zakazana miłość doprowadza młodą dziewczynę do „choroby miłosnej” i w końcu do śmierci. Jednak śmierć głównej bohaterki nie jest równoznaczna z końcem historii. Otóż w tradycji chińskiej istnieje wiara w zjednoczenie dusz. W dalszej części książki poznajemy więc pośmiertne losy Peonii, a zatem jej podróże, marzenia, obserwacje rodziny i bliskich, a przede wszystkim – usilną walkę o odzyskanie ukochanego. Czy jest to jednak możliwe? Czy po śmierci bohaterka będzie w stanie odzyskać utraconą miłość i wreszcie zazna szczęścia? Jak potoczą się dalsze losy kobiet, których prawa są łamane? Co się stanie z ludnością chińską po upadku dynastii Ming i objęciu tronu przez Mandżurów? Czy kobiety wreszcie zdobędą wolność, o którą już tak długo walczą?

DKK logo1.jpg DKK logo1
jpg, 18 KiB, 658x81
Komentarze (0)

Jednym z zadań realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie jest kultywowanie rodzimych tradycji, w tym związanych z okresem Wielkanocy. W związku z tym już po raz kolejny zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia prowadziła Helena Lelek, Kierownik Filii Bibliotecznej w Zalipiu, która jest także cenioną malarką ludową. Tematyką pierwszych zajęć, które odbyły się 17.03.2016 r. było wykonywanie ozdób do palm wielkanocnych. Przeprowadzono łącznie 4 warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich własnoręcznie przyozdabiali pisanki wielkanocne tradycyjnymi, zalipiańskim motywami kwiatowymi. Spotkanie odbyło się 21.03.2016 r.
Oprócz umiejętności praktycznych uczestnicy warsztatów zdobyli także ogólną wiedzę związaną z miejscowymi tradycjami wielkanocnymi, które w szczególny sposób kultywowane są przez artystki ludowe z Zalipia.
wz10.jpg

zalipie.jpg zalipie
jpg, 116 KiB, 800x600
wz10.jpg wz10
jpg, 119 KiB, 800x600
Komentarze (0)

ofinansach.jpg
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie przystąpiła do Projektu pt. „O finansach… w bibliotece”, który realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Jego założenia są zgodne z Programem Rozwoju Bibliotek. Istotą działania jest edukacja finansowa osób dorosłych (głównie po 50 roku życia) prowadzona w bibliotekach na wsiach i w małych miastach. Podczas spotkań organizowanych i prowadzonych przez odpowiednio przeszkolone osoby, w tym bibliotekarzy, uczestnicy dowiadują się m.in. jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie, jakie są prawa konsumentów. Kurs obejmuje 5 spotkań podczas których realizowane są następujące tematy:
- Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem
- Bank przez Internet
- Kredyty, lokaty, karty (jak wybrać najk­orzy­stni­ejsz­ą ofertę bankową)
- Ubezpieczenia
- Bank centralny a inne banki
Partnerem FRSI i koordynatorem realizacji projektu na terenie województwa małopolskiego jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a z jej ramienia opiekunem regionalnym jest Wojciech Momot. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie kurs prowadzony jest na poziomie podstawowym przez dyrektora biblioteki Małgorzatę Morawiec oraz Halinę Dojka – Prezesa Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie. Na spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 14 marca 2016 r. przeprowadzono rekrutację uczestników, którzy następnie zapoznali się z tematyką i programem kursu.

ofinansach.jpg ofinansach
jpg, 10 KiB, 600x128
Komentarze (0)

5 marca 2016 r. odbył się wyjazd do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, który zorganizowany został przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Jego uczestnicy mieli przyjemność obejrzeć sztukę autorstwa Roberto (Tito) Cossy pt. „Bunia” w reżyserii Jacka Jabrzyka. „Tytułowa Bunia jest seniorką wiel­opok­olen­iowe­j rodziny włoskich emigrantów w Argentynie. Skończyła sto lat. Jej egzystencja ogranicza się do jedzenia. Pochłania ogromne ilości pożywienia, czym doprowadza całą rodzinę do tragedii…”. Sztuka pełna przewrotnego humoru, z doskonała grą aktorską, a dla uczestników wyjazdu szczególna ze względu na fakt, że w rolę jednej z kilkunastu Buń wcieliła się Teresa Rygielska – członkini Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” od wielu lat zaprzyjaźniona także z biblioteką w Oleśnie.
bunia.jpg

bunia.jpg bunia
jpg, 46 KiB, 420x600
b6.jpg b6
jpg, 67 KiB, 900x600
b4_t2.jpg b4_t2
jpg, 24 KiB, 400x600
Komentarze (0)

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29 lutego 2016 r., dyskutowano o książce pt. „Ta, którą nigdy nie byłam” autorstwa szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson.
Omawiana książka to niezwykle skomplikowane studium kobiety cierpiącej na rozszczepienie jaźni. To opowieść o problemach, które potrafią zniszczyć życie i doszczętnie zrujnować hierarchię wyznawanych wartości. W książce poruszone są ważne i trudne zagadnienia: dorastanie w rodzinach niedających poczucia bezpieczeństwa i wiary w siebie, miłość bez miłości, przyjaźń, która zawodzi i zdradza, ale także prostytucja, handel ludźmi i polityka.
Główną bohaterką książki jest MaryMarie, kobieta, która od dziecka zmaga się z przerażającym pytaniem – „kim ja właściwie jestem?!”. Rodzice nie mogli zdecydować, które imię podoba im się bardziej, toteż zwracali się do córki Mary lub Marie. Być może te dwa stosowane zamiennie imiona, a może geny przekazane przez matkę, przyczyniają się do coraz bardziej wyraźnego rozdwojenia osobowości bohaterki. W rezultacie czytelnik nie ma pewności, czyją historię poznaje. Czy główną bohaterką jest Mary, Marie, czy może MaryMarie? A może nie ma głównej postaci i poznajemy życie trzech różnych osób? Lub jeszcze inaczej – czytamy o wielu wcieleniach tej samej kobiety?
Jakkolwiek rozumieć tę złożoność postaci (jednej lub kilku), nie zostawia wątpliwości fakt, że Axelsson stworzyła bohaterkę (bohaterki?) wielowymiarową, złożoną, ale też sfrustrowaną, ale przede wszystkim grzęznącą we własnych fobiach i lękach. Natomiast chaos wszechobecny w narracji i fabule, a także brak chronologii, mimo iż zdecydowanie utrudniają czytanie (czytelnik musi być cały czas skupiony), pomagają w zrozumieniu tego, co się dzieje w psychice i świadomości MaryMarie i osób cierpiących schizofrenię.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 29 marca, jak zwykle o godzinie 14.00. Będziemy omawiać książkę Lisy See pt. "Miłość Peonii".

Tknnb2.jpg Tknnb2
jpg, 96 KiB, 800x600
Tknnb3.jpg Tknnb3
jpg, 112 KiB, 800x600
Tknnb1.jpg Tknnb1
jpg, 109 KiB, 600x800
Tknnb6.jpg Tknnb6
jpg, 98 KiB, 600x800
Komentarze (0)
1
...
17 18 19 20 21 22 23 24 25
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo